„Kivalasztas folyamata” változatai közötti eltérés
(→Ajánlások megfogalmazása) |
(→Ajánlások megfogalmazása) |
||
64. sor: | 64. sor: | ||
='''Ajánlások megfogalmazása'''= | ='''Ajánlások megfogalmazása'''= | ||
− | A vállalat 4125 Ft helyett csak 3850 Ft-ot | + | A vállalat 4125 Ft helyett csak 3850 Ft-ot nyer a módszerrel a vártnál rosszabb eredményű kockázatok költségkiesése miatt. Ez 16 jelentkező esetén 61.600 Ft. |
='''Az információ többletérték lehetőségének levezetése'''= | ='''Az információ többletérték lehetőségének levezetése'''= |
A lap 2011. november 24., 20:24-kori változata
Tartalomjegyzék
- 1 Forrás
- 2 A tervezett alkalmazás/megoldás címe
- 3 A feladat előtörténete
- 4 A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
- 5 A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása
- 6 Az objektumok (sorok)
- 7 Az attribútumok (X, Y)
- 8 A feladat által érintett célcsoportok
- 9 A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
- 10 A saját megoldás bemutatása
- 11 Eredmények értelmezése
- 12 Ajánlások megfogalmazása
- 13 Az információ többletérték lehetőségének levezetése
- 14 Kapcsolódó illetve konkurens megoldások
Forrás
http://miau.gau.hu/oktatas/2011osz/hr_hk.xlsx
A tervezett alkalmazás/megoldás címe
Egy vállalat kiválasztási folyamatában fontos személyi tulajdonságok, kompetenciák összehasonlítása
A feladat előtörténete
Diplomamunkám témája a kiválasztás folyamata, ezért szerettem volna ezzel kapcsolatos feladatot elvégezni személyügyi informatikából is. A kiválasztás a munkaerő biztosításának toborzást követő része, a vállalatoknak fontos, stratégiai feladata. Egy bevált munkavállalóval eredményesebb a munka, jobb a teljesítmény, és a kiválasztásával nem érezzük, hogy időt és pénzt pazaroltunk. A kiválasztás során fontos a kompetenciák meghatározása is egy munkakör betöltéséhez.
A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
A kiválasztás folyamata jelenleg időigényes azoknál a vállalatoknál, akik nem rendelkeznek az ehhez szükséges vállalati információs rendszerekkel. Ezeknél a cégeknél az önéletrajzokat egyesével elolvassák, sok helyen nyomtatva, majd eldöntik, hogy a keresett szempontoknak mennyire felelnek meg a jelentkezők és kiket hívnak be személyes találkozóra, interjúra. Ez azért sem jó, mert így a betöltetlen állás sokáig az is marad, ami csökkenti a vállalat teljesítményét, esetleg akadályozza azoknak a munkáját, akik kapcsolódnak a jelenleg betöltetlen állás valamely feladatához, szóval szükség lenne a kieső munkaerő munkájára a saját feladatuk elvégzéséhez. Egy más megoldással csökkenthetnénk a kiválasztás folyamatának idejét, hamarabb betölthetnék az üres állásokat, ezáltal a vállalat teljesítménye sem romlana és mindenki gördülékenyebben végezhetné a munkáját.
A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása
Az objektumok (sorok)
Jelentkező1, Jelentkező2, Jelentkező3, Jelentkező4, Jelentkező5, Jelentkező6, Jelentkező7, Jelentkező8, Jelentkező9, Jelentkező10, Jelentkező11, Jelentkező12, Jelentkező13, Jelentkező14, Jelentkező15, Jelentkező16
Az attribútumok (X, Y)
Jelentkezők, nem, életkor, végzettség, nyelvi tudás, számítógépes tudás, elhelyezkedés, fizetési bérigény, start kártya, tapasztalat
A feladat által érintett célcsoportok
vezető, HR, beosztottak, ügyfelek
A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
Ösztönös szakértői vélemény költségvonzatai: Adatvagyon megszerzése, Kiválasztáshoz szükséges keretrendszer megszerzése(Excel, nyomtató), Szakértői munkaidő (60 perc)
A vállalatnak jelenleg 5500 Forintba kerül egy önéletrajt feldolgozása (a kiválasztással foglalkozó munkatárs fizetéséből ennyi Ft esik egy jelentkező szűrésére).
Hasonlóságelemzés költségvonzatai: Adatvagyon megszerzése, Kiválasztáshoz szükséges keretrendszer megszerzése (MY-X), Szakértői munkaidő (15 perc)
Az önéletrajz szűrési ideje a negyedére csökken, így az ezzel kapcsolatos költségek is.
Ezzel a módszerrel a vállalatnak egy önéletrajz feldolgozása 1375 Forintba kerülne.
Költségkülönbözet becslése: 4125 Forinttal csökkenthetné költségeit a vállalat, ami 16 jelentkező esetében 66.000 Ft.
A saját megoldás bemutatása
Objektumok: az állásra jelentkezők, akiket a következő módon neveztem el: Jelentkező1, Jelentkező2, Jelentkező3, Jelentkező4, Jelentkező5, Jelentkező6, Jelentkező7, Jelentkező8, Jelentkező9, Jelentkező10, Jelentkező11, Jelentkező12, Jelentkező13, Jelentkező14, Jelentkező15, Jelentkező16
Attribútumok: Nem, Életkor, Végzettség, Nyelvi tudás, Számítógépes ismeret, Elhelyezkedés, Fizetési bérigény, Start kártya, Tapasztalat
Először létrehoztam egy adathalmazt, majd a jelentkezőket pontoztam a következő módon: nem - férfi 1, nő 2; életkor - 18-25 1, 26-35 2, 26-45 3, 46-55 4, 55- 5 stb.
Kimutatás varázsló segítségével létrehoztam a Pivot táblázatot, amely megkönnyíti az egyes szempontok szerinti csoportosítást, illetve megmutatja, hogy nincsenek-e átfedések a táblázatban.
Ezt követően felállítottam egy rangsort az összemért attribútumok alapján és megadtam egy irányt is a rangsor készítéséhez. A távolság esetében fordított irányt használtam, mivel egy jelentkezőnél fontos, hogy közel lakjon a munkahelyéhez.
Ezután elkészítettem a Coco online lapot a My-X segítségével.
Eredmények értelmezése
Az inverz munkalap 66. és 77. sora alapján a győztes az Jelentkező5 és a Jelentkező16. Őket érdemes behívni személyes interjúra.
Ajánlások megfogalmazása
A vállalat 4125 Ft helyett csak 3850 Ft-ot nyer a módszerrel a vártnál rosszabb eredményű kockázatok költségkiesése miatt. Ez 16 jelentkező esetén 61.600 Ft.
Az információ többletérték lehetőségének levezetése
A módszer lehetőséget nyújt a vezetőnek arra, hogy a meghatározott szempontoknak leginkább megfelelő jelölteket választhassa ki személyes találkozóra, interjúra.
Kapcsolódó illetve konkurens megoldások
Nem tudok róla.