„Képző Intézmény Választás” változatai közötti eltérés

A Miau Wiki wikiből
(A tervezett alkalmazás/megoldás címe)
(Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA))
 
(18 közbenső módosítás ugyanattól a szerkesztőtől nincs mutatva)
1. sor: 1. sor:
 
=Forrás=
 
=Forrás=
http://miau.gau.hu/oktatas/2011osz/hr_re.xlsx
+
 
 +
[http://miau.gau.hu/oktatas/2011osz/hr_re.xlsx]
  
 
=A tervezett alkalmazás/megoldás címe=
 
=A tervezett alkalmazás/megoldás címe=
8. sor: 9. sor:
 
=A feladat előtörténete=
 
=A feladat előtörténete=
  
 +
A gazdasági szervezetek humán erőforrás szakembereinek feladatkörébe tartozik, hogy az adott képzési cél megvalósítására kiválasszák a legalkalmasabb képző intézményt. Mivel a képzések jelentős anyagi beruházást jelentenek a vállalatok számára, fontos, hogy a kiválasztásért felelős szakemberek megfelelő döntést hozzanak.
 +
Általános gyakorlat, hogy a beérkezett ajánlatokat különböző szempontok alapján összehasonlítják. A leggyakoribb tényezők, melyek a döntést befolyásolják: a képzés díja (óradíj), az ajánlat testre szabottsága, a megajánlott tematika, az oktató személye, a képzés időtartama és a referenciák.
 +
Annak ellenére, hogy a képzési díj a legelső és legfontosabb döntést befolyásoló tényező, nem egyértelmű, hogy a legolcsóbb képzés bizonyul a leghatékonyabbnak, mint ahogyan a legmagasabb óradíjú képzés sem jelent feltétlenül garanciát a minőségre.
 +
Tehát az objektív, számokkal alátámasztott hasonlóság-elemzés, mely megkönnyíti a döntést, sok időt és energiát takarít meg a szakemberek számára, emellett a vezetőséggel szemben is hatásos érvrendszert biztosít, ha esetlegesen nem a legalacsonyabb óradíjú képzés megvalósítása mellett lobbizik valaki.
  
=A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése=  
+
=A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése=
  
 +
Az alapadatokat – vagyis a hét képző intézmény ajánlatát – egy vállalatnál dolgozó képzési specialista bocsátotta rendelkezésemre. Az ő döntésük eredményeként – mely sajnos a gazdasági válság óta egyre inkább jellemző gyakorlat a vállalatok körében – a legolcsóbb óradíjat ajánló oktatási intézmény valósította meg a képzést. Az általam kiszámolt ár/érték arány sorrendje alapján látszik, hogy ez valójában „csak” a harmadik legjobb ajánlat volt (xls fájl adatok munkalap H4-H10 cellatartomány). Az optimális választás a KI 1-es kódszámú képző intézmény lett volna, mely a harmadik legdrágább képzést ajánlotta.
 +
A magasabb képzési költség elfogadtatása a vezetőséggel nem egyszerű feladat, még akkor sem, ha a magasabb költség igazoltan többlet szolgáltatást, vagy magasabb színvonalat takar. Mivel a képzésekre, mint beruházásokra jellemző, hogy hosszú távú befektetések, melyek megtérülése hosszabb távon jelentkezik, a vezetők sok esetben nem látják megtérülőnek a magasabb költségeket.
 +
Ezért fontos egy átfogó elemzéssel alátámasztott érvelés, mely adott esetben indokolja a magasabb óradíjú képzés – és ezzel együtt a minőségi szolgáltatás megvalósítását.
  
 
=A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)=
 
=A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)=
  
 +
Az alapadatoknál hét képző intézmény ajánlatát vizsgáltam. Ezek alapján kerültek meghatározásra az attribútumok, vagyis azok a szempontok, amelyek alapján az ajánlatokat jóságpontokkal értékeltem. Ahhoz, hogy a képzési díjak összehasonlíthatók legyenek, az alap óradíjakat vettem figyelembe (ezek minden esetben 45 perces tanórákra vonatkoznak), minden lehetséges kedvezmény vagy felár mellőzésével.  Az attribútumok meghatározásakor arra törekedtem, hogy lehetőség szerint a jóságpontok meghatározás objektív véleményen alapuljon.
  
 
==Objektumok (sorok)==
 
==Objektumok (sorok)==
  
 +
Mivel a képzési specialista nem járult hozzá a képző intézmények egyértelmű beazonosítását lehetővé tevő adatok közléséhez, ezért kódokkal jelöltem az iskolákat.
  
 
+
* KI 1
 +
* KI 2
 +
* KI 3
 +
* KI 4
 +
* KI 5
 +
* KI 6
 +
* KI 7
  
 
==Attribútumok (X, Y oszlopok)==
 
==Attribútumok (X, Y oszlopok)==
  
 +
* megajánlott tematika: 1-5 pontozás, nagyobb a jobb
 +
* oktató személye: 1-5 pontozás, nagyobb a jobb
 +
* referencia: 1-5 pontozás, nagyobb a jobb
 +
* ajánlat testre szabottsága: 1-5 pontozás, nagyobb a jobb
 +
* képzés időtartama: 1-5 pontozás, nagyobb a jobb
 +
* képzés ára (óradíj):  Ft, kisebb a jobb
 +
* ár-érték arány: %, nagyobb a jobb
  
 +
=A feladat által érintett célcsoportok=
  
 +
Minden olyan gazdasági szervezet érintett célcsoport lehet, ahol bármilyen képzés megvalósításának ötlete és lehetősége felmerülhet, ehhez több forrásból kérnek ajánlatot, melyek közül az optimálist szeretnék kiválasztani.
  
=A feladat által érintett célcsoportok=
+
=A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság=
 +
 
 +
Az egyszerűbb összehasonlítás érdekében a legolcsóbb képzés és az optimális ár-érték arányú képzés esetében is azt feltételezzük, hogy mindkét képzés sikeres lesz, és ugyanakkora hasznot hajtanak.
  
 +
Best-practice esetén (konkrét számokkal):
 +
* 1. Sikeres képzés esetén 4 hónap múlva várható haszon: 1000000 Ft forgalomnövekedés
 +
* 2. Kiadások 4 hónap alatt: képzés díja: 224000 Ft; adatvagyon megszerzése+számításokat elvégző ingyenes számítógépes programok (Microsoft Office)+szakértői munkaidő, ellenőrzés = 5 munkanap, 200000 Ft
 +
* 3. Várható haszon: 1000000 – (224000+200000)= 576000 Ft
  
=A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság=
+
Hasonlóságelemzés esetén (konkrét számokkal)
 +
* 1. Sikeres képzés esetén 4 hónap múlva várható haszon: 1000000 Ft forgalomnövekedés
 +
* 2. Kiadások 4 hónap alatt: képzés díja: 294400 Ft; adatvagyon megszerzése+ számításokat elvégző ingyenes számítógépes programok (Microsoft Office)+szakértői munkaidő=3 munkanap, 100000 Ft.
 +
* 3. Várható haszon: 1000000 - (294400+100000)= 605600 Ft
  
 +
Tehát: 29600 Ft haszon reményében alkalmazzuk a hasonlóság-elemzés módszerét.
  
 
=A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)=
 
=A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)=
  
 
+
* objektumok meghatározása
 +
* attribútumok meghatározása
 +
* irányvektor meghatározása
 +
* helyezés táblák elkészítése sorszám képlettel
 +
* CocoY0 mátrix lefuttatása
 +
* hitelesség vizsgálat
 +
* pivot tábla, döntés
  
 
=Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)=
 
=Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)=
  
 
+
A hasonlóság elemzésben vizsgált képző intézmények közül a KI 1-es kódszámú iskola képviseli az optimális ár-érték arányt (xls fájl direkt munkafüzet lap, L oszlop 35. sor). Az eredményt az ellenőrzés is megerősítette a "hiteles" értékkel. Ez a képző intézmény a 3. legdrágább óradíjat ajánlja a hét intézmény közül.
  
 
=Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)=
 
=Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)=
  
 +
A képzés díja nem lehet az egyedüli kiválasztási szempont, különösen, ha sikeres képzések megvalósítása a célunk. Ezért elengedhetetlen a képző intézmények megadott attribútumok alapján való objektív értékelése, annak hasonlóság-elemzéssel történő ellenőrzése.
 +
Amennyiben mindkét óradíjú képzés sikeresen megvalósul, és az előre kalkulált hasznot hozzák, akkor a magasabb óradíjú képzés megvalósítása még mindig költséghatékonyabb, a hasonlóság-elemzés által biztosított haszonnak köszönhetően.
  
 +
A végső győztes a KI 1-es kódú képző intézmény.
  
 +
=Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)=
  
 +
A képzési specialisták feladata, hogy megbízhatóan képesek legyenek azoknak a képző intézményeknek a kiválasztására, melyek a lehető legmagasabb színvonalú szolgáltatást nyújtják a legoptimálisabb áron. Tehát képesek legyenek az ár-érték arány meghatározására, és döntésük objektív, érvekkel való alátámasztására. Ebben nyújtott segítséget a hasonlóság-elemzés vizsgálat, mely a tervezett hasznosságot maximálisan realizálja, vagyis 29600 Ft-ot takarít meg a best-practice eljáráshoz képest.
  
=Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)=
+
Ezen túlmenően lehetővé teszi, hogy a vezetőséggel elfogadtassák adott esetben egy magasabb árú képzés megvalósítását, amennyiben az objektív szempontok alapján indokolt, mert többlet szolgáltatást, magasabb színvonalat biztosít. Az érvelést érdemes kiegészíteni a várható eredményesség és haszon számszerűsített elemzésével.
 
 
  
 
=Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba=
 
=Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba=
52. sor: 97. sor:
 
[https://miau.gau.hu/mediawiki/index.php/Feladatterv:COCO:000_minta nyilatkozat és kitöltési segédlet]
 
[https://miau.gau.hu/mediawiki/index.php/Feladatterv:COCO:000_minta nyilatkozat és kitöltési segédlet]
  
 +
http://miau.gau.hu/miau/121/hr_jegyzet_v2.doc
 +
 +
http://www.hrportal.hu/hr/trener-valasztas-hr-es-szemmel-20100322.html
  
 +
http://miau.gau.hu/mediawiki/index.php/Iskola_v%C3%A1laszt%C3%A1s
  
 +
http://miau.gau.hu/mediawiki/index.php/Tr%C3%A9ner
  
 
[[Kategória:Hasonlóságelemzés_(classic)]]
 
[[Kategória:Hasonlóságelemzés_(classic)]]

A lap jelenlegi, 2012. január 26., 23:05-kori változata

Forrás

[1]

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

Képző intézmények ajánlatai közül a legoptimálisabb kiválasztása az ár-érték arány alapján, hasonlóság-elemzéssel.

A feladat előtörténete

A gazdasági szervezetek humán erőforrás szakembereinek feladatkörébe tartozik, hogy az adott képzési cél megvalósítására kiválasszák a legalkalmasabb képző intézményt. Mivel a képzések jelentős anyagi beruházást jelentenek a vállalatok számára, fontos, hogy a kiválasztásért felelős szakemberek megfelelő döntést hozzanak. Általános gyakorlat, hogy a beérkezett ajánlatokat különböző szempontok alapján összehasonlítják. A leggyakoribb tényezők, melyek a döntést befolyásolják: a képzés díja (óradíj), az ajánlat testre szabottsága, a megajánlott tematika, az oktató személye, a képzés időtartama és a referenciák. Annak ellenére, hogy a képzési díj a legelső és legfontosabb döntést befolyásoló tényező, nem egyértelmű, hogy a legolcsóbb képzés bizonyul a leghatékonyabbnak, mint ahogyan a legmagasabb óradíjú képzés sem jelent feltétlenül garanciát a minőségre. Tehát az objektív, számokkal alátámasztott hasonlóság-elemzés, mely megkönnyíti a döntést, sok időt és energiát takarít meg a szakemberek számára, emellett a vezetőséggel szemben is hatásos érvrendszert biztosít, ha esetlegesen nem a legalacsonyabb óradíjú képzés megvalósítása mellett lobbizik valaki.

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

Az alapadatokat – vagyis a hét képző intézmény ajánlatát – egy vállalatnál dolgozó képzési specialista bocsátotta rendelkezésemre. Az ő döntésük eredményeként – mely sajnos a gazdasági válság óta egyre inkább jellemző gyakorlat a vállalatok körében – a legolcsóbb óradíjat ajánló oktatási intézmény valósította meg a képzést. Az általam kiszámolt ár/érték arány sorrendje alapján látszik, hogy ez valójában „csak” a harmadik legjobb ajánlat volt (xls fájl adatok munkalap H4-H10 cellatartomány). Az optimális választás a KI 1-es kódszámú képző intézmény lett volna, mely a harmadik legdrágább képzést ajánlotta. A magasabb képzési költség elfogadtatása a vezetőséggel nem egyszerű feladat, még akkor sem, ha a magasabb költség igazoltan többlet szolgáltatást, vagy magasabb színvonalat takar. Mivel a képzésekre, mint beruházásokra jellemző, hogy hosszú távú befektetések, melyek megtérülése hosszabb távon jelentkezik, a vezetők sok esetben nem látják megtérülőnek a magasabb költségeket. Ezért fontos egy átfogó elemzéssel alátámasztott érvelés, mely adott esetben indokolja a magasabb óradíjú képzés – és ezzel együtt a minőségi szolgáltatás megvalósítását.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

Az alapadatoknál hét képző intézmény ajánlatát vizsgáltam. Ezek alapján kerültek meghatározásra az attribútumok, vagyis azok a szempontok, amelyek alapján az ajánlatokat jóságpontokkal értékeltem. Ahhoz, hogy a képzési díjak összehasonlíthatók legyenek, az alap óradíjakat vettem figyelembe (ezek minden esetben 45 perces tanórákra vonatkoznak), minden lehetséges kedvezmény vagy felár mellőzésével. Az attribútumok meghatározásakor arra törekedtem, hogy lehetőség szerint a jóságpontok meghatározás objektív véleményen alapuljon.

Objektumok (sorok)

Mivel a képzési specialista nem járult hozzá a képző intézmények egyértelmű beazonosítását lehetővé tevő adatok közléséhez, ezért kódokkal jelöltem az iskolákat.

  • KI 1
  • KI 2
  • KI 3
  • KI 4
  • KI 5
  • KI 6
  • KI 7

Attribútumok (X, Y oszlopok)

  • megajánlott tematika: 1-5 pontozás, nagyobb a jobb
  • oktató személye: 1-5 pontozás, nagyobb a jobb
  • referencia: 1-5 pontozás, nagyobb a jobb
  • ajánlat testre szabottsága: 1-5 pontozás, nagyobb a jobb
  • képzés időtartama: 1-5 pontozás, nagyobb a jobb
  • képzés ára (óradíj): Ft, kisebb a jobb
  • ár-érték arány: %, nagyobb a jobb

A feladat által érintett célcsoportok

Minden olyan gazdasági szervezet érintett célcsoport lehet, ahol bármilyen képzés megvalósításának ötlete és lehetősége felmerülhet, ehhez több forrásból kérnek ajánlatot, melyek közül az optimálist szeretnék kiválasztani.

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

Az egyszerűbb összehasonlítás érdekében a legolcsóbb képzés és az optimális ár-érték arányú képzés esetében is azt feltételezzük, hogy mindkét képzés sikeres lesz, és ugyanakkora hasznot hajtanak.

Best-practice esetén (konkrét számokkal):

  • 1. Sikeres képzés esetén 4 hónap múlva várható haszon: 1000000 Ft forgalomnövekedés
  • 2. Kiadások 4 hónap alatt: képzés díja: 224000 Ft; adatvagyon megszerzése+számításokat elvégző ingyenes számítógépes programok (Microsoft Office)+szakértői munkaidő, ellenőrzés = 5 munkanap, 200000 Ft
  • 3. Várható haszon: 1000000 – (224000+200000)= 576000 Ft

Hasonlóságelemzés esetén (konkrét számokkal)

  • 1. Sikeres képzés esetén 4 hónap múlva várható haszon: 1000000 Ft forgalomnövekedés
  • 2. Kiadások 4 hónap alatt: képzés díja: 294400 Ft; adatvagyon megszerzése+ számításokat elvégző ingyenes számítógépes programok (Microsoft Office)+szakértői munkaidő=3 munkanap, 100000 Ft.
  • 3. Várható haszon: 1000000 - (294400+100000)= 605600 Ft

Tehát: 29600 Ft haszon reményében alkalmazzuk a hasonlóság-elemzés módszerét.

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

  • objektumok meghatározása
  • attribútumok meghatározása
  • irányvektor meghatározása
  • helyezés táblák elkészítése sorszám képlettel
  • CocoY0 mátrix lefuttatása
  • hitelesség vizsgálat
  • pivot tábla, döntés

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

A hasonlóság elemzésben vizsgált képző intézmények közül a KI 1-es kódszámú iskola képviseli az optimális ár-érték arányt (xls fájl direkt munkafüzet lap, L oszlop 35. sor). Az eredményt az ellenőrzés is megerősítette a "hiteles" értékkel. Ez a képző intézmény a 3. legdrágább óradíjat ajánlja a hét intézmény közül.

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

A képzés díja nem lehet az egyedüli kiválasztási szempont, különösen, ha sikeres képzések megvalósítása a célunk. Ezért elengedhetetlen a képző intézmények megadott attribútumok alapján való objektív értékelése, annak hasonlóság-elemzéssel történő ellenőrzése. Amennyiben mindkét óradíjú képzés sikeresen megvalósul, és az előre kalkulált hasznot hozzák, akkor a magasabb óradíjú képzés megvalósítása még mindig költséghatékonyabb, a hasonlóság-elemzés által biztosított haszonnak köszönhetően.

A végső győztes a KI 1-es kódú képző intézmény.

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

A képzési specialisták feladata, hogy megbízhatóan képesek legyenek azoknak a képző intézményeknek a kiválasztására, melyek a lehető legmagasabb színvonalú szolgáltatást nyújtják a legoptimálisabb áron. Tehát képesek legyenek az ár-érték arány meghatározására, és döntésük objektív, érvekkel való alátámasztására. Ebben nyújtott segítséget a hasonlóság-elemzés vizsgálat, mely a tervezett hasznosságot maximálisan realizálja, vagyis 29600 Ft-ot takarít meg a best-practice eljáráshoz képest.

Ezen túlmenően lehetővé teszi, hogy a vezetőséggel elfogadtassák adott esetben egy magasabb árú képzés megvalósítását, amennyiben az objektív szempontok alapján indokolt, mert többlet szolgáltatást, magasabb színvonalat biztosít. Az érvelést érdemes kiegészíteni a várható eredményesség és haszon számszerűsített elemzésével.

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok

nyilatkozat és kitöltési segédlet

http://miau.gau.hu/miau/121/hr_jegyzet_v2.doc

http://www.hrportal.hu/hr/trener-valasztas-hr-es-szemmel-20100322.html

http://miau.gau.hu/mediawiki/index.php/Iskola_v%C3%A1laszt%C3%A1s

http://miau.gau.hu/mediawiki/index.php/Tr%C3%A9ner