„BA3:Törésteszt” változatai közötti eltérés

A Miau Wiki wikiből
(A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság)
(A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság)
33. sor: 33. sor:
  
 
=A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság=
 
=A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság=
A feladat végeredményeképpen megkapjuk, hogy a kiválasztott gépjárművek közül a részadatok alapján, összességében melyik éri el a legmagasabb biztonsági szintet. Így az elemzés során a különböző adatokból egy összesített rangsor állítható fel. Ez a rangsor segítséget nyújt, azok számára akik a legmagasabb biztonsági szinttel rendelkező gépjárművet szeretnék megvásárolni.
+
 
 +
Alap feladatok / költségek:
 +
Elemzés elvégzése szakember bevonásával:
 +
-Adatok beszerzése / internetről ingyenesen
 +
-Elemzéshez szükséges program beszerzése / Open Office Calc, ingyenes licenc
 +
-Nettó munkaidő: 30 perc / Szakközreműködő díja, 4200 Ft
 +
Elemzés elvégzése önállóan hasonlóság elemzés elvégzésével:
 +
-Adatok beszerzése / internetről ingyenesen
 +
-Elemzéshez szükséges program beszerzése / MY-X, ingyenes licenc
 +
-Nettó munkaidő: 20 perc / ingyenes
 +
Költségkülönbözet becslése: 4000 Ft
 +
 
 +
Kiegészítő feladatok / költségek:
 +
Önellenőrzési mechanizmusok:
 +
Szakértői vélemény ellenőrzése szaktanácsadás keretén belül, 1 óra : 16900 Ft (ld. 3/1986 IM rendelet)
 +
Önellenőrző számítások: 0 Ft
 +
Szuboptimális megoldás kockázata:
 +
Szakértői vélemény ellenőrzése szakirodalom, közvélemény-kutatás elrendelésével: kb. 10000 Ft (ha a szaktanácsadás nem kielégítő)
 +
Hasznosság különbözet becslése: 27000 Ft
 +
 
 +
Összességében 31000 Ft megtakarítás reményében kezdjük el az elemzést, ami 20 perc munkát vesz igénybe.
  
 
=A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)=
 
=A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)=

A lap 2012. január 30., 03:19-kori változata

Forrás

[1]

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

2011. évi törésteszt-eredmények alapján a legmagasabb biztonsági szinttel rendelkező autó kiválasztása

A feladat előtörténete

Az utóbbi évtizedben különösen fontossá vált az autók vizsgálatánál az utasok biztonsága. Az előző években az autókon végzett töréstesztek nem mindig a kívánt eredményt hozzák - gyenge kartosszériák, későn kinyíló légzsákok, az utastérbe becsapódó motorháztető - de az idei év eredményei alapján elfogytak a veszélyes autók. Szinte az összes autó öt csillagos besorolást kapott, bár az egyes modellek passzív biztonsága közt vannak eltérések. A kimutatásomban azt elemeztem, hogy az általam kiválasztott különböző kategóriájú autók közül, melyik a legbiztonságosabb.

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

A tananyag feldolgozása előtt már nézegettem a gépjárművek tesztjeit, így adott volt a témaválasztás. Az interneten rengeteg számadat található, melynek értelmezése és összehasonlítása bárki számára egyszerű feladat. Bár autóvásárláskor elsősorban az ár, és teljesítménymutatók alapján választanak a vásárlók, én mégis a biztonsági szinteket elemeztem, így az általam elvégzett feladat hasznossága elenyésző. Az autókat különböző kategóriából választottam ki, hogy igazolhassam, vagy épp cáfolhassam a forrás adatokhoz tartozó cikk állítását, miszerint az újonnan gyártott gépjárművek általános biztonságában már nincsenek akkora különbségek. Ez jó hír lehet azok számára, akik esetleg alacsonyabb kategóriájú autót vásárolnak, mert ezeknek is megfelelő a biztonsági szintje. Manapság egyre erősebb és gyorsabb autók kerülnek az utakra, ezért is fontosak az ilyen biztonságot mérő tesztek. Én személy szerint Opel párti vagyok, és kíváncsian várom, hogy az Opel Astra GTC, milyen eredményt ér el az elemzés végén.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

A kimutatás valós adatok alapján készült. (http://totalcar.hu/magazin/hirek/2011/10/27/elfogytak_a_veszelyes_autok/). Az eredeti adatok Európa legnagyobb törésteszteket végző cégének weboldalán találhatóak a www.euroncap.com oldalon.

Objektumok (sorok)

  • Audi Q3
  • Ford Ranger
  • Mercedes Benz M-Class
  • Opel Astra GTC
  • Toyota Yaris

Attribútumok (X, Y oszlopok)

Az EuroNCAP 4 biztonsági kategóriában vizsgálta a gépjárműveket, ezen kategóriák adják az X oszlopokat. Az értékek százalékos formátumban jelennek meg. Minél nagyobb az adott kategória százalékos értéke, annál jobb az elért eredménye. A különböző kategóriák vizsgálati módszeréről bővebben a http://www.euroncap.com/Content-Web-Page/ff45edc5-f9e5-4232-8bf2-bba548c3ea02/the-ratings-explained.aspx weboldalon lehet tájékozódni. Az elemzést a 100%-hoz viszonyítva végeztem el, ez az Y oszlop.

Az X oszlopokban az alábbi paraméterek találhatóak:

  • Felnőttek biztonsága (%): frontális és oldalsó ütközésvédelmi tesztek eredményei
  • Gyerekek biztonsága (%): a 18hónapostól 3éves korú gyermekek biztonsági védelme (gyermekülés)
  • Gyalogosok biztonsága (%): a gázolási rizikófaktor értékelése
  • Biztonsági szolgáltatások (%): a vezetéstámogató rendszereket és az aktív biztonsági technológiák felszereltségi szintje

A feladat által érintett célcsoportok

A feladatban feldolgozott adatok mindenkit érintenek, a gyalogosoktól kezdve az autóvásárlókig, hisz mindenki számára fontos a biztonság. A legfőbb célcsoport viszont az autógyártók köre, mivel a legyártott autók biztonságát a töréstesztek során tudják a leginkább megállapítani.

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

Alap feladatok / költségek: Elemzés elvégzése szakember bevonásával: -Adatok beszerzése / internetről ingyenesen -Elemzéshez szükséges program beszerzése / Open Office Calc, ingyenes licenc -Nettó munkaidő: 30 perc / Szakközreműködő díja, 4200 Ft Elemzés elvégzése önállóan hasonlóság elemzés elvégzésével: -Adatok beszerzése / internetről ingyenesen -Elemzéshez szükséges program beszerzése / MY-X, ingyenes licenc -Nettó munkaidő: 20 perc / ingyenes Költségkülönbözet becslése: 4000 Ft

Kiegészítő feladatok / költségek: Önellenőrzési mechanizmusok: Szakértői vélemény ellenőrzése szaktanácsadás keretén belül, 1 óra : 16900 Ft (ld. 3/1986 IM rendelet) Önellenőrző számítások: 0 Ft Szuboptimális megoldás kockázata: Szakértői vélemény ellenőrzése szakirodalom, közvélemény-kutatás elrendelésével: kb. 10000 Ft (ha a szaktanácsadás nem kielégítő) Hasznosság különbözet becslése: 27000 Ft

Összességében 31000 Ft megtakarítás reményében kezdjük el az elemzést, ami 20 perc munkát vesz igénybe.

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

  • 1. Adatgyűjtés online forrásból.
  • 2. Adatok rendszerezése táblázatos formában.
  • 3. Pivot tábla készítése.
  • 4. Sorszám képlet segítségével a Rangsor tábla elkészítése.
  • 5. CoCo Solver elkészítése.
  • 6. Eredmény értékelése

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

A Solver ítélet oszlopának értékelése alapján az alábbi eredményeket kaptam:

  • "*****": a megadott vizsgálati szempontok alapján a gépjármű 5 csillagos besorolást kapott
  • "****": a megadott vizsgálati paraméterek alapján a gépjármű 4 csillagos besorolást kapott

Az elemzés során megállapítható, hogy az átlagos biztonsági szint kiszámítására az összes részeredmény hatással van. A vásárló képet kaphat arról, hogy az általa vizsgált autók közül melyik átlagos biztonsága a legmagasabb.

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

Ahogy azt már a beszámolóm elején is megfogalmaztam, a 2011-ben gyártott autók biztonsági szintje az elmúlt évtized törésteszt-eredményeit magasan felülmúlja, de szubjektív szempontok alapján egyedi rangsor is felállítható. Az általam kiválasztott autók közül a legjobb eredményt a Toyota Yaris érte el, és a legalacsonyabbat az Opel Astra GTC. De ahogy a forrásban megjelölt cikk is írja, mindegyik autó megfelel a szabványnak.

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

A cikk alapján már a feladat megoldása előtt is sejthettük, hogy a tesztben szereplő gépjárművek biztonsági szintje között nem lesz sok különbség, ami az elemzés során be is bizonyosodott, így a megoldott feladat hasznossága elenyésző. A töréstesztek csillagai nem a biztonság tökéletes bizonyítékai, igazából csak azt jelentik, hogy egy bizonyos biztonsági szinten jól teljesítenek az autók. De nem teljesen haszontalanok ezek a töréstesztek, eredményei az autógyártásra pozitív hatással vannak, mivel a gyártók így kiemelten figyelnek a gépjárművek biztonságra.

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok

Adatok nem csak internetről, hanem különböző szaklapokból, valamint autókereskedőktől is gyűjthető.

nyilatkozat és kitöltési segédlet