„Mobilszolgáltatók antennái” változatai közötti eltérés

A Miau Wiki wikiből
(Visszavontam Nyg (vita | szerkesztései) szerkesztését (oldid: 57634))
 
(135 közbenső módosítás, amit 8 másik szerkesztő végzett, nincs mutatva)
1. sor: 1. sor:
'''Forrás'''
+
=Forrás=
http://miau.gau.hu/oktatas/2010osz/it.xls
+
http://miau.gau.hu/oktatas/2011osz/lp.xlsx
  
 +
=A tervezett alkalmazás/megoldás címe=
 +
A mobiltávközlési antennát gyártó cégek hasonlóságelemzése összehasonlítás alapján
  
'''A tervezett alkalmazás/megoldás címe:
+
=A feladat előtörténete=
'''
+
Több mint 3 évig szerelőként dolgoztam egy távközlési cégnél, ahol a különböző antennák felszerelését is végeztem, majd később irodában folytattam munkámat, ami a korábbi kivitelezési fázisok koordinálását jelentette. Figyelemmel arra, hogy az antennák kiválasztását mérnökök végzik, a helyi adottságok és igények figyelembevételével, a táblázatom nem technikai jellegű, inkább az antennák előállítását hasonlítja össze.
A megfelelő szálloda kiválasztása egy több napos vezetői training lebonyolításához.
 
  
'''A feladat előtörténete:
+
=A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése=
'''
+
Tekintettel arra, hogy a mobilszolgáltatók jelenleg kizárólag az ár alapján választanak beszállítót antennáik vásárlásához, az alábbiakban vizsgáljuk meg, hogy az egyéb tényezők és kritériumok vizsgálata milyen mértékben változtathatja meg az antenna gyártó cégek kiválasztását, amelyek az attribútumok [https://miau.gau.hu/mediawiki/index.php/Tartalomjegyz%C3%A9k_-_demo#Attrib.C3.BAtumok_.28X.2C_Y_oszlopok.29] vizsgálata és a következtetések levonása után befolyásolhatják a beszerzéseket. A hasomlóságelemzést nem ismerve az adott ismérvek csoportosításának átlaga alapján döntenék, amely az alábbiak szerint alakulna:
Az emberi erőforrásokkal foglakozó szakemberek munkájához hozzátartozik, hogy bizonyos időközönként továbbképzéseket kell, hogy szervezzenek a vezetők számára. Ezen események célja, hogy a vezetők tudatát és gondolkodásmódját a lehető legszélesebbre tágítsák, illetve, hogy csapatmunkára ösztönözzék őket. Tulajdonképpen lehetőségük nyílik arra, hogy kipróbálják a közös munkát, kicsit jobban megismerjék egymás képességeit és késségeit. Nagy hangsúlyt fektetnek a cégek a trainingek helyszínének kiválasztására. Ennek oka, hogy nagy mértékben befolyásolja az eredményességét az, hogy milyen környezetben történik meg mindez. Természetesen a költség oldalról se mindegy az, hogy miért mennyit fizet egy vállalat. A megfelelő megoldás megtalálására többféle módszert is lehet használni, de én most az additív módszert választottam. Előnye abban rejlik, hogy egy probléma lehetséges megoldásait nem csak egy szemszögből tudunk rangsorolni, hanem több perspektíva figyelembe vételével állítjuk össze a rangsort.
 
  
'''A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése:
+
1. RFS
'''
+
2. Andrew
A helyszín kiválasztása több ponton is érinti az egész vállalat működését. Egyrészt a költségek mértéke hatással lehet a saját és mások munkájára. Másrészt a sikeres training lebonyolításhoz egy minden igényt kielégítő hotelre van szükség. Először is fel kell mérni azt, hogy kiknek szól ez az összejövetel. Mivel az én esetembe vezetőknek szól, egyértelműnek látszik, hogy van egy bizonyos szint, amit el kell hogy érjenek ezek a szállodák. Ezért egy kivétellel, minden hely legalább 3 csillaggal rendelkezik. Plussz kiválasztottam egy 2 csillagos hotelt is, azért, hogy minden szint képviseltetve legyen. A 4 legesélyesebb szállóda a Bellevue Hotel, a Hotel Margaréta, a Kék Duna Wellnes Hotel és nem utolsó sorban a Wellnes Hotel Kalocsa. Az eredmények azt igazolják, hogy a költségeket és a komfort szintet tekintve a Hotel Margaréta a legmegfelelőbb választás
+
3. Kathrein
 +
4. Cellwave
 +
5. Grante
  
Az eredmény egyértelmű, de nem biztos, hogy csak a szállodák által nyitott szolgáltatások szintje, illetve ezeknek az árai azok a tényezők, amik befolyásolni, fogják a az általunk szervezett trainingek sikeres végkimenetelét. Illetve a dilemma azzal kapcsolatban is felmerül, hogy mennyire hitelesek azok az információk, amiket közzé tesznek a hotelek saját honlapjaikon.
+
Véleményem szerint a kizárólag anyagi jellegű döntés nem elég hiteles, tehát nem biztos hogy hosszú távon gazdaságos beszerzést eredményez, hiszen a gyártók üzletpolitikai nézete és a minőség, valamint az innováció iránti elkötelezettsége is nagyon fontos a fenntarthatóság és a piaci pozíció megtatása érdekében, amely akár az alapanyagok beszerzésében, a gyátási technológiákban is megtakarítást eredményezhet. A hiteles dötést előkészítéséhez további vizsgálat, több tényező összahasonlítása szükséges.
  
'''A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG):
+
Amennyiben a következőkben végzendő hasonlóságelemzés rámutat arra, hogy a különböző gyártók a termékek előállítása során milyen stratégiát alkalmaznak, megváltoztathatja a beszerzés forrását.
'''
+
A rangsor kialakításánál tehát nem elég csupán az árak figyelembe vétele, a háttér információk feldolgozása és elemzése alapján kaphatjuk meg a hiteles választ.
Két szempont csoport van. Az egyik a különböző költségek nagyságával kapcsolatos. Ezek név szerint az egy éjszakára, egy személy utáni fizetendő ár, a konferencia termek bérleti díja, illetve a reggelik ára, ha külön költségként kell kifizetni. A másik a komfort szinttel kapcsolatosak: a csillagok száma, a konferencia termek felszereltsége, a wellnes részleg nagysága. Van még egy attribútum, ami mind két csoportba besorolható ez Budapest és adott hotel távolsága.
 
  
'''Objektumok (sorok):
+
=A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)=
'''
+
Az adatok a T-Mobile Hungary-tól származó információk, azonban a valós adatok titoktartási okokra hivatkozva, néhol módosításra kerültek, tehát a táblázatban lévő értékek nem minden esetben fedik a valóságot.
Millenium Tokaj
+
==Objektumok (sorok)==
Hotel Lovasberény
+
• Cellwave
Hotel Makártanya
+
• Grante
Bellevue Hotel
+
• Andrew
Hungest Grand Hotel Galya
+
• Kathrein
Hotel Villa Völgy
+
• RFS
Kék Duna Wellnes Hotel
 
Wellnes Hotel Kalocsa
 
Szent Orbán Erdei Hotel
 
Nereus Park Hotel
 
Hotel Margaréta
 
  
'''Attribútumok (X, Y oszlopok):'''
+
==Attribútumok (X, Y oszlopok)==
 +
A táblázatban is szereplő öt attribútum adja az összehasonlítás alapját. Ezek a következők:
 +
- Fizetés, mértékegysége ezer forintban a bruttó fizetés- minél nagyobb, annál jobb.
 +
- Egyéb jövedelem, mértékegysége az egy évre jutó bruttó étkezési jegyeket értem- minél nagyobb, annál jobb.
 +
- Utazási idő, mértékegysége órába átszámolva- minél kevesebb, annál jobb.
 +
- A pozíció megítélése, aminek a mértékegysége az eddigi tapasztalatom alapján, hogyan ítélik meg a pozíciót- 5 fokú skála, 1 legjobb- 5. legrosszabb.
 +
- Munkahelyi környezet, mértékegysége első tapasztalatom alapján; 5 fokú skála, 1 legjobb- 5 legrosszabb.
  
Csillagok száma, irány: 0 , azaz minél több csillaggal rendelkezik, annál esélyesebb a kiválasztásra, Ár/1 fő/1 éjszaka, irány: 1, azaz minél alacsonyabb az ár, annál esélyesebb a kiválasztásra, Konferencia termek száma, irány: 0, azaz minél magasabb a szám, annál esélyesebb a kiválasztásra, Klimatizált terek száma, irány: 0, azaz minél magasabb a szám, annál esélyesebb a kiválasztásra, Budapestől való távolság, irány: 1, azaz minél kisebb a távolság, annál esélyesebb a kiválasztásra, Reggeli ár/1 fő/nap, irány: 1, azaz minél alacsonyabb az ár, annál esélyesebb a kiválasztásra, Konferencia terem ára/terem, irány: 1,azaz minél alacsonyabb az ár, annál esélyesebb a kiválasztásra
+
Megjegyzés: A pozíció megítélése, munkahelyi környezet és az egyéb jövedelem attribútumoknak nincs jól meghatározott mértékegysége, megítélésük szubjektív. De egy munkahely kiválasztásánál igen fontos szempontok, amik vizsgálata, említése emiatt elengedhetetlen.
  
'''A feladat által érintett célcsoportok:'''
+
=A feladat által érintett célcsoportok=
 +
A magyarországi mobilszolgáltatók.
  
A trainingeket szervező, illetve bármilyen rendezvényt szervező személyek számára hasznos módszerként szolgálhat.
+
=A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság=
 +
Cél, hogy a vételi szándék felmerülésekor az azonos pataméterekkel rendelkező antennák közül, az előállításuk alapján leginkább kedvező feltételekkel gyártott termék legyen vásárolva.
  
'''A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság:'''
+
Az alábbi elvégzendő feladatok elvégzése javasolt:
 +
- Adatvagyon beszerzése (gyártóktól)
 +
- Adatok feldolgozása és rendszerezése
 +
- Elemzések kiértékelése
  
Személyenként, a legmagasabb szinten jegyzett szállodához képest, 8775 FT-al kerül kevesebbe a választott hotel. Budapesttől való távolsága 120 km, ami 111 km-el kevesebb mint a legmesszebb lévő helyszín. Ez személyenként körülbelül 3000 FT megtakarítást jelent. A reggeli ára, a legmagasabb árral rendelkező szállodához képest, 1300 FT-al kevesebb személyeként.
+
Best Practice esetében az alábbi módon alakulnak a költségek:
Komfort szintje a választott hotelnek az erős közép mezőnybe tartozik a többihez képest. Tehát elmondható, hogy költséghatékonyság szempontjából ez a legmegfelelőbb hotel.
+
- Adatvagyon beszerzése: 1 fő 950.- Ft órabérrel, 2x6 óra (összesen 11.400.- Ft)
 +
- Rangsor táblázat kialakítása és összegzése (súlyozás) 1 fő 1.200.- Ft órabérrel, 4 óra. (összesen: 4.800.- Ft)
 +
  Költségek összesen: 16.200.- Ft.
  
'''A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER):'''
+
Saját megoldás (COCO- hasonlóságelemzés)
 +
- Adatvagyon beszerzése 1 fő 950.- Ft órabérrel, 2x6 óra (összesen 11.400.- Ft)
 +
- A kapott eredmények kiértékelése 1 fő 1.500.- Ft órabérrel, 2 óra. (összesen: 3.000.- Ft)
 +
  Költségek összesen: 14.400.- Ft.
  
Készítettem egy táblázatot, amiben objektumokként a szállodák nevét adtam meg. Az attribútomokat, pedig már a fentiekben felsoroltam. Az attribútomok egy rész a költségekkel kapcsolatosak, a többi pedig a szolgáltatások színvonalához fűződnek. Ezt követően szummáztam a számokat egy kategórián belül és ebből is készítettem egy táblázatot. Az eredményeket sorszám függvény segítségével rangsoroltam. A kész számmátrixot a COCO online modul felhasználásával futtattam, és végül levontam a konzekvenciát az elemzésből. Az alapadatokhoz YO értéket társítottam, ami 1000 pontot jelent. Az 1000-es pontszám biztosította, hogy megmutatkozzanak a nagyobb eltérések a jelöltek között.
+
A két megoldás közötti összegkülönbség 1.800.- Ft a Saját megoldás javára.
  
'''Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY):
+
=A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)=
'''
 
Az additív megközelítés által 7 szállodát azonnal ki is lehetett zárni, ugyan is a becslés oszlopban lévő eredményük nem ütötte meg az 1000 pontos limitet (tény oszlop). A többi jelölt között a különbségek már szemmel láthatóak. A Hotel Margaréta érte el a legtöbb pontot.
 
  
'''Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS):'''
+
 Elsőként az Adat munkalapot hoztam létre, melybe a kiindulási (bázis) adatokat töltöttem fel.
 +
 A Pivot munkalapon található az adatokból készített Pivot tábla, valamint a darab nézet kimutatás.
 +
 A Coco munkalapon az irányultságok lettek meghatározva az alábbiak szerint:
 +
      o A Pivot táblából kinyert adatokat az Alapadatok táblázat (A2:I9) tartalmazza
 +
      o Az alapadatok rangsorolását az A12:J20 cellatartományokban, a SORSZÁM függvény segítségével végeztem.
 +
      o A következő lépésben elkészítettem a Lépcsők táblát (A23:H30), ennek kitöltését a Solver fogja majd végezni.
 +
 Ezután a COCO tábla adatainak feltöltése következett az FKERES függvénnyel. Végül lefuttattam a Solvert, és az így kapott eredményeket a HA függvény segítségével kiértékeltem, ennek alapján kiderült, hogy mely antennák alul- illetve felül értékeltek és milyen ár-érték tartozik hozzájuk.
  
A 4 hotel közül választanék, amelyek elérték a 1000 pontos határt. Személyesen néznék utána e négy szálloda mi voltjának. A hotelek saját webhelyén kívül más információ forrásokat is felkutatnék.
+
=Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)=
 +
Tekintettel arra, hogy a távközlési szolgáltatók különböző értékek alapján választanak antenna gyártót és típust, a hasonlóságelemzés lehetőséget ad arra, hogy ne kizárólag áruk alapján, hanem egyéb háttér-információk alapján több tényezőt is megvizsgáljunk, ami alapján döntést hozható.
 +
Fontos a kiértékelés módszerénél, hogy a tény adatok eredménye alapján vonjuk le a következtetéseket.
 +
A Coco táblázat alapján az RFS antennákat javaslom megvásárlásra.
  
'''Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA):'''
+
Az elemzés alapján felállított sorrend:
  
A feladat során rájöttem, hogy nagyobb elemszám esetén nagyon alkalmas ez a módszer arra, hogy kiszűrjük a nagyon gyenge lehetőségeket. Természetesen lehetséges megtalálni a megfelelő helyszínt is, de én inkább csak a lehetséges hotelek körének szűkítésére használnám.
+
1. RFS
  
A cél kettős ebben az esetben. Egy felől meg kell találni azt a helyett, ami költségek szempontjából a lehető legmegfelelőbb. Más felől, talán ez a fontosabb, egy olyan szállodára van szükség, ahol a legnagyobb valószínűséggel lesz sikeres a training. A sikeresség pedig sok más faktortól is függ, amiket persze nem is kell figyelembe venni a hely kiválasztása során, de a siker záloga nem csak a hotelekben keresendő.
+
2. Cellwave
  
'''Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba:
+
3. Andrew
  
Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok:
+
4. Grante
'''
+
 
 +
5. Kathrein
 +
 
 +
=Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)=
 +
 
 +
Az elvégzett vizsgálat is azt bizonyítja, hogy nem elegandő egy-egy információ alapján döntést hozni. A részletes, korábban kevésbé értékesnek tűnő adatok elemzéssel történő feldolgozása nagy mértékben befolyásolhatja a döntésünket, hitelesebb információt ad.
 +
Az egyének által felállított rangsor, hasonlóságelemzéssel történő összehasonlítása anyagi jellegű döntéseknél jelentős megtakarítást eredményezhet.
 +
 
 +
=Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)=
 +
A vizsgálat mindenképpen eredményesnek tekinthető, hiszen az ideális választás a szubjektivitás lehető legnagyobb mértékű kizárásával került meghatározásra. Az alternatív módszerrel számos olyan tényezőt nem vettünk figyelembe, amely a COCO hasonlóságelemzésnek köszönhetően lényegesen részletesebb, valamint döntés szempontjából objektívebb megközelítés.
 +
 
 +
A két lehetőséget vizsgálva a hasonlóségelemzéssel elért hasznosság 1.800.- Ft.
 +
Ugyan a beszerzési forrást a kapott eredmények nem változtatták meg, a felállított sorrend mindenképpen hasznosnak tekinthető, megerősítést nyert a jelenlegi beszerzés is, és egy esetleges szükségszerű beszállítói váltáshoz rendkívül értékes és innovatív előkészítői anyagot kaptunk.
 +
 
 +
=Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba=
 +
=Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok=
 +
[https://miau.gau.hu/mediawiki/index.php/Feladatterv:COCO:000_minta nyilatkozat és kitöltési segédlet]
 +
 
 +
[[Kategória:Hasonlóságelemzés_(special)]]
 +
[[Kategória:Hasonlóságelemzés_(classic)]]

A lap jelenlegi, 2012. március 28., 11:02-kori változata

Forrás

http://miau.gau.hu/oktatas/2011osz/lp.xlsx

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

A mobiltávközlési antennát gyártó cégek hasonlóságelemzése összehasonlítás alapján

A feladat előtörténete

Több mint 3 évig szerelőként dolgoztam egy távközlési cégnél, ahol a különböző antennák felszerelését is végeztem, majd később irodában folytattam munkámat, ami a korábbi kivitelezési fázisok koordinálását jelentette. Figyelemmel arra, hogy az antennák kiválasztását mérnökök végzik, a helyi adottságok és igények figyelembevételével, a táblázatom nem technikai jellegű, inkább az antennák előállítását hasonlítja össze.

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

Tekintettel arra, hogy a mobilszolgáltatók jelenleg kizárólag az ár alapján választanak beszállítót antennáik vásárlásához, az alábbiakban vizsgáljuk meg, hogy az egyéb tényezők és kritériumok vizsgálata milyen mértékben változtathatja meg az antenna gyártó cégek kiválasztását, amelyek az attribútumok [1] vizsgálata és a következtetések levonása után befolyásolhatják a beszerzéseket. A hasomlóságelemzést nem ismerve az adott ismérvek csoportosításának átlaga alapján döntenék, amely az alábbiak szerint alakulna:

1. RFS 2. Andrew 3. Kathrein 4. Cellwave 5. Grante

Véleményem szerint a kizárólag anyagi jellegű döntés nem elég hiteles, tehát nem biztos hogy hosszú távon gazdaságos beszerzést eredményez, hiszen a gyártók üzletpolitikai nézete és a minőség, valamint az innováció iránti elkötelezettsége is nagyon fontos a fenntarthatóság és a piaci pozíció megtatása érdekében, amely akár az alapanyagok beszerzésében, a gyátási technológiákban is megtakarítást eredményezhet. A hiteles dötést előkészítéséhez további vizsgálat, több tényező összahasonlítása szükséges.

Amennyiben a következőkben végzendő hasonlóságelemzés rámutat arra, hogy a különböző gyártók a termékek előállítása során milyen stratégiát alkalmaznak, megváltoztathatja a beszerzés forrását. A rangsor kialakításánál tehát nem elég csupán az árak figyelembe vétele, a háttér információk feldolgozása és elemzése alapján kaphatjuk meg a hiteles választ.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

Az adatok a T-Mobile Hungary-tól származó információk, azonban a valós adatok titoktartási okokra hivatkozva, néhol módosításra kerültek, tehát a táblázatban lévő értékek nem minden esetben fedik a valóságot.

Objektumok (sorok)

• Cellwave
• Grante
• Andrew
• Kathrein
• RFS

Attribútumok (X, Y oszlopok)

A táblázatban is szereplő öt attribútum adja az összehasonlítás alapját. Ezek a következők: - Fizetés, mértékegysége ezer forintban a bruttó fizetés- minél nagyobb, annál jobb. - Egyéb jövedelem, mértékegysége az egy évre jutó bruttó étkezési jegyeket értem- minél nagyobb, annál jobb. - Utazási idő, mértékegysége órába átszámolva- minél kevesebb, annál jobb. - A pozíció megítélése, aminek a mértékegysége az eddigi tapasztalatom alapján, hogyan ítélik meg a pozíciót- 5 fokú skála, 1 legjobb- 5. legrosszabb. - Munkahelyi környezet, mértékegysége első tapasztalatom alapján; 5 fokú skála, 1 legjobb- 5 legrosszabb.

Megjegyzés: A pozíció megítélése, munkahelyi környezet és az egyéb jövedelem attribútumoknak nincs jól meghatározott mértékegysége, megítélésük szubjektív. De egy munkahely kiválasztásánál igen fontos szempontok, amik vizsgálata, említése emiatt elengedhetetlen.

A feladat által érintett célcsoportok

A magyarországi mobilszolgáltatók.

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

Cél, hogy a vételi szándék felmerülésekor az azonos pataméterekkel rendelkező antennák közül, az előállításuk alapján leginkább kedvező feltételekkel gyártott termék legyen vásárolva.

Az alábbi elvégzendő feladatok elvégzése javasolt:

- Adatvagyon beszerzése (gyártóktól)
- Adatok feldolgozása és rendszerezése
- Elemzések kiértékelése

Best Practice esetében az alábbi módon alakulnak a költségek:

- Adatvagyon beszerzése: 1 fő 950.- Ft órabérrel, 2x6 óra (összesen 11.400.- Ft)
- Rangsor táblázat kialakítása és összegzése (súlyozás) 1 fő 1.200.- Ft órabérrel, 4 óra. (összesen: 4.800.- Ft)
  Költségek összesen: 16.200.- Ft.

Saját megoldás (COCO- hasonlóságelemzés)

- Adatvagyon beszerzése 1 fő 950.- Ft órabérrel, 2x6 óra (összesen 11.400.- Ft)
- A kapott eredmények kiértékelése 1 fő 1.500.- Ft órabérrel, 2 óra. (összesen: 3.000.- Ft)
  Költségek összesen: 14.400.- Ft.

A két megoldás közötti összegkülönbség 1.800.- Ft a Saját megoldás javára.

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

 Elsőként az Adat munkalapot hoztam létre, melybe a kiindulási (bázis) adatokat töltöttem fel.
 A Pivot munkalapon található az adatokból készített Pivot tábla, valamint a darab nézet kimutatás.
 A Coco munkalapon az irányultságok lettek meghatározva az alábbiak szerint:
     o A Pivot táblából kinyert adatokat az Alapadatok táblázat (A2:I9) tartalmazza
     o Az alapadatok rangsorolását az A12:J20 cellatartományokban, a SORSZÁM függvény segítségével végeztem.
     o A következő lépésben elkészítettem a Lépcsők táblát (A23:H30), ennek kitöltését a Solver fogja majd végezni.
 Ezután a COCO tábla adatainak feltöltése következett az FKERES függvénnyel. Végül lefuttattam a Solvert, és az így kapott eredményeket a HA függvény segítségével kiértékeltem, ennek alapján kiderült, hogy mely antennák alul- illetve felül értékeltek és milyen ár-érték tartozik hozzájuk.

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

Tekintettel arra, hogy a távközlési szolgáltatók különböző értékek alapján választanak antenna gyártót és típust, a hasonlóságelemzés lehetőséget ad arra, hogy ne kizárólag áruk alapján, hanem egyéb háttér-információk alapján több tényezőt is megvizsgáljunk, ami alapján döntést hozható. Fontos a kiértékelés módszerénél, hogy a tény adatok eredménye alapján vonjuk le a következtetéseket. A Coco táblázat alapján az RFS antennákat javaslom megvásárlásra.

Az elemzés alapján felállított sorrend:

1. RFS

2. Cellwave

3. Andrew

4. Grante

5. Kathrein

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

Az elvégzett vizsgálat is azt bizonyítja, hogy nem elegandő egy-egy információ alapján döntést hozni. A részletes, korábban kevésbé értékesnek tűnő adatok elemzéssel történő feldolgozása nagy mértékben befolyásolhatja a döntésünket, hitelesebb információt ad. Az egyének által felállított rangsor, hasonlóságelemzéssel történő összehasonlítása anyagi jellegű döntéseknél jelentős megtakarítást eredményezhet.

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

A vizsgálat mindenképpen eredményesnek tekinthető, hiszen az ideális választás a szubjektivitás lehető legnagyobb mértékű kizárásával került meghatározásra. Az alternatív módszerrel számos olyan tényezőt nem vettünk figyelembe, amely a COCO hasonlóságelemzésnek köszönhetően lényegesen részletesebb, valamint döntés szempontjából objektívebb megközelítés.

A két lehetőséget vizsgálva a hasonlóségelemzéssel elért hasznosság 1.800.- Ft. Ugyan a beszerzési forrást a kapott eredmények nem változtatták meg, a felállított sorrend mindenképpen hasznosnak tekinthető, megerősítést nyert a jelenlegi beszerzés is, és egy esetleges szükségszerű beszállítói váltáshoz rendkívül értékes és innovatív előkészítői anyagot kaptunk.

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok

nyilatkozat és kitöltési segédlet