„Szerkesztő:Rok” változatai közötti eltérés

A Miau Wiki wikiből
a (Attribútomok (oszlopok))
a (A feladat megoldásának jelenlegi helyzete (best practice) és ennek értékelése/kritikája)
9. sor: 9. sor:
  
 
= A feladat megoldásának jelenlegi helyzete (best practice) és ennek értékelése/kritikája =
 
= A feladat megoldásának jelenlegi helyzete (best practice) és ennek értékelése/kritikája =
A feladat megoldása során kizárólag az eddig ismert és gyakran használt függvényeket használtam volna, ha nem ismerkedem meg a tantárgy által kért és nyújtott módszerekkel.  
+
A feladat megoldása során kizárólag az eddig ismert és gyakran használt függvényeket használtam volna, ha nem ismerkedem meg a tantárgy által kért és nyújtott módszerekkel. [[Média:http://miau.gau.hu/oktatas/2012tavasz/rokr2.xlsx]]
 
*1. Az alapadatok alapján rangsoroltam az egyes tulajdonságokat, sorszám függvény segítségével
 
*1. Az alapadatok alapján rangsoroltam az egyes tulajdonságokat, sorszám függvény segítségével
 
*2. A rangsor értékeit összesítettem, majd ezeket az értékeket ismét sorszám függvénnyel rangsoroltam így kaptam meg az kiválasztott tulajdonságok szerinti rangsort. első helyen a Nook Tablet szerepel, a leggyengébb tulajdonságai pedig a Kindle3-nak vannak.
 
*2. A rangsor értékeit összesítettem, majd ezeket az értékeket ismét sorszám függvénnyel rangsoroltam így kaptam meg az kiválasztott tulajdonságok szerinti rangsort. első helyen a Nook Tablet szerepel, a leggyengébb tulajdonságai pedig a Kindle3-nak vannak.

A lap 2012. május 23., 16:54-kori változata

Forrás

Média:http://miau.gau.hu/oktatas/2012tavasz/rokr.xlsx

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

Az elektronikus könyvtárak paramétereinek, és ár-minőség összehasonlítása.

Feladat előtörténete

A technológiai fejlődés a könyvek világát is elérte. Az olvasás, az információ megszerzése a papír alapú források mellett elektronikus formában is hozzáférhető. Számos számítástechnikai vállalkozás gyárt elektronikus könyvolvasókat, melyek több ezer könyvhöz engednek hozzáférést. Az egyre bővülő olvasók modelljei közül nehéz választani, a fő szempontok kiválasztása nem könnyű.

A feladat megoldásának jelenlegi helyzete (best practice) és ennek értékelése/kritikája

A feladat megoldása során kizárólag az eddig ismert és gyakran használt függvényeket használtam volna, ha nem ismerkedem meg a tantárgy által kért és nyújtott módszerekkel. Média:http://miau.gau.hu/oktatas/2012tavasz/rokr2.xlsx

  • 1. Az alapadatok alapján rangsoroltam az egyes tulajdonságokat, sorszám függvény segítségével
  • 2. A rangsor értékeit összesítettem, majd ezeket az értékeket ismét sorszám függvénnyel rangsoroltam így kaptam meg az kiválasztott tulajdonságok szerinti rangsort. első helyen a Nook Tablet szerepel, a leggyengébb tulajdonságai pedig a Kindle3-nak vannak.
  • 3. Ár vonatkozásában is készült rangsor, ahol első helyen a Nook 1st Edition szerepel, sereghajtó pedig a Sony Reader Daily Edition
  • 4. A különböző igények miatt összehasonlításra került az ár és egy bizonyos tulajdonság is. Memória és ár vonatkozásában 3 első helyezett született (Nook 1st Editon, Kindle Fire, Kindle 3), melyek közül a középutat ( ahol egyik érték sem kiugróan magas vagy alacsony) A Kindle3 jelenti.
  • 5. A következő összehasonlítás az akkumulátor és az ár függvényében történt, ahol első helyezést a Nook Simple Touch reader ért el, a sereghajtó ebben a kategóriában Sony Reader Daily Edition, ami majd 400 dollár, ehhez képest 12 órát lehet egyhuzamban használni.
  • 6. Végül az átlag és a sorszám függvény használatával elemzésre került az összesített tulajdonság és az ár. Ez alapján a Nook termékcsalád a kedvező választás, ezen belül a Nook Simple Touch Reeader a legjobb döntés. Nem javasolt a Kindle DX és a Sony Reader Daily Edition megvásárlása ezen szempontok szerint.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (anyag)

Az adatvagyon részét 10 nemzetközi viszonylatban népszerű olvasó képezi. Paramétereik között van hasonló, de előfordulnak igen eltérő értékek is.

Objektumok (sorok)

Az elektronikus olvasók modelljei, kódként a termékek neveit használtam (adatok1 tábla A2-11)

Attribútomok (oszlopok)

  • Akkumulátor élettartama (óra), nagyobb a jobb
  • Képernyő mérte (cm): nagyobb a jobb
  • Könyvállomány (darab), nagyobb a jobb
  • Memória (GB), nagyobb a jobb
  • Súly (gramm), kisebb a jobb
  • Töltési idő (óra), kisebb ajobb

Kiegészítő adatok

  • Adatok dimenziója (mértékegysége)
  • Adatok forrása
  • Adatok kikérésének időpontja
  • Megjegyzés

Feladat által érintett célcsoport

Minden olyan olvasni szerető ember, aki fogékony az új technológiára, vagy csak nincsen helye a papír alapú könyvek tárolására. Aki e-reader vásárlásán gondolkodik saját vagy más részére.

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

Az elemzés során választ kapunk arra, hogy a vizsgált termékek közül melyik tulajdonsága jobb illetve rosszabb. A tulajdonságok alapján vizsgálom, hogy melyik termék „éri meg az árát” illetve azt hogy melyik készülék ára magasabb, mint amit a vizsgált tulajdonságai alátámasztanak.

Saját megoldás bemutatása (módszer)

  • Review alapján az "adatok1" munkalap készítése
  • Pivot tábla

Az "adatok1" munkalap alapján Pivot kimutatás készítése összeg/érték A3-G15 tartományban, majd az értékek ellenőrzése végett mennyiség/érték nézetben, A18-G30 tartományban.

  • Coco elemzés

A következő táblázatok segítségével

  • Primer tábla (A3-H14 tartományban) a pivot összeg/érték tábla alapján, hivatkozással létrehozva. A táblázat kiegészítésaként szerepelnek az olvasók vételárai (dollár)
  • Rangsor tábla (A18-H30) készült az alapadatokat felhasználva sorszám függvény használatával
  • Elkészítettem a solver "játékterét", ez a solver tábla (A32-G43) megnevezéssel szerepel. Ebben a táblázatban jeleníti meg a solver az általa számolt értékeket.
  • COCO tábla tartalmazza
    • Az fkeres függvényt (A46-G58), melyben az adott rangsorszámú objektumhoz rendeltem a solver által számolt attribútum értéket.
    • Az eredeti árakat dollárban (H47-58)
    • A solver által becsült értéket (I48-58)
    • Delta (J48-58) oszlop tartalmazza a tényleges ár és a becsült ár különbségét
    • Szorzatösszeg (J59) cella tartalmazza delta celláinak szorzatösszegét
    • Az eredeti és a becsült ár eltérését %-os formában is szemléltettem a % (K48-58) oszloppal
    • Az értékelés oszlop (L48-58) tartalmazza a HA függvény segítségével, hogy az eredeti ár a becsült árhoz képes reális, alulértékelt, vagy felülértékelt
  • A lépcső tábla tartalmazza a solver korlátozó tényezőit, mely így egyszerűbbé és rövidebbé teszi a korlátozó tényezők megadását

Eredmények értelmezése (eredmény)

A coco elemzés minden elektronikus olvasó árát a tulajdonságok és a rangsor szerint reálisnak ítélte. Az solver által számolt értékek között azonban szerepel néhány a többihez képest kiugró érték. Az egyik az akkumulátor élettartam kapcsán merült fel, ahol az első helyezett readerek 107 óra készenléti idővel (coco B7, B17) 241 dollár (B34) értéket képvisel, miközben a második helyen szereplő Bebook Neo 97 óra készenléti idővel csupán 60 dollárt ér a solver szerint. A másik kiugró érték 218 dolláros becsléssel (G34) a töltési idő első helyezettje kapta, amihez képest a második helyezett tulajdonsága csupán 1 dollárt ér. A két tulajdonság között a különbség csupán 0.5 óra, ami viszont nem támasztja alá a 218-szoros eltérést. "Coco1(2) tábla" tartalmazza az inverz értékeket, melynek a következtetésit (M48-58) konkluzió oszlop tartalmazza. Az inverz elemzés már talált differenciát, mely alapján értékelhető az egész. Az eredeti elemzéshez képest két inverz kategóriát különböztethetünk meg:

  • vélhetően nem előnyös
  • talán előnyös

A vélhető és talán jelzők amiatt szükségesek, mert az eredeti elemzés nem talált különbséget.


Ajánlások megfogalmazása (következtetés)

A tantárgy elötti elemzés az átlagolás jó és rossz velejáróit hordozza, ezért nem megfelelő. a solver által elvégzett elemzés sokkal kifinomultabb.

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (vita)

A coco eredményeit a kiugró értékek vizsgálatával kell értelmezi, illetve az inverz változat figyelembevételével. Az inverz értékek figyelembevételével, amit az inverz tábla talán előnyösnek minősített, azt az eredeti rangsorolás szerint nem javasolt megvenni, ennek értelmében a vélhetően nem előnyös kategóriába sorolt termékek talán előnyösek. Ezek értelmében:

  • Megvásárlásra javasolt: Bebook Neo, Kindle DX, Kindle Fire, Nook 1st edition, Nook Color, Sony Reader Daily Edition, Sony Reader Touch Edition.

Ezek közül ár-minőség összehasonlításban A Nook 1st Edition a legjobb döntés, azaz olcsó és talán előnyös tulajdonságokkal rendelkezik. Vélhetően nem javasolt a következő e-readerek megvásárlása: Kindle3, Nook Simple Touch Reader, Nook Tablet

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

Nem történt

Kapcsolódó és konkurens megoldások

[1]