„Laptopok” változatai közötti eltérés

A Miau Wiki wikiből
(A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése)
(A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése)
13. sor: 13. sor:
 
Azért gondolom fontosnak a feladat elvégzését, hogy kiderüljön számomra az eredményéből, melyik hordozható számítógép illene számomra a legjobban. Valamint megvizsgáljam, hogy nem biztos, hogy csak az árat szabad figyelni a megvásárlásnál.  
 
Azért gondolom fontosnak a feladat elvégzését, hogy kiderüljön számomra az eredményéből, melyik hordozható számítógép illene számomra a legjobban. Valamint megvizsgáljam, hogy nem biztos, hogy csak az árat szabad figyelni a megvásárlásnál.  
  
• Objektumok meghatározása
+
A feladatmegoldást a következő lépésekben vezettem le.
  
• Attribútumok meghatározása
+
A feladat megoldásához először valamelyest saját szubjektivitás módján kiválasztottam az általam megvizsgálásra érdemesnek tartott márkák különböző típusait, majd a listámhoz összegyűjtöttem a web áruház oldalán található adatokat (technikai paraméterek, ár, stb.).
 +
Majd az kigyűjtött és részemről fontosnak tartott információk birtokában elkészítettem az adattáblát (OAM), mely rendszerezve tartalmazta ezeket az adatokat.
 +
Ezt követően az adattábla segítségével PIVOT táblát készítettem, amit a saját értékrendszeremnek megfelelően rangsorolást végeztem el.
  
• Az adatok összegyűjtése, adatbázis (alapadatok)
+
Tehát a számomra ideális laptop a rangsorolásból kitűnik és az a készülék lesz, ami leginkább megfelel az általam támasztott elvárásoknak, az elvárt méretű kijelzővel rendelkezik, és a a teljesítménye valamint az ára is az előre meghatározott sávon belül van.
 
 
• Pivot táblák elkészítése
 
 
 
• Rangsor tábla elkészítése Sorszám képlet segítségével
 
 
 
• COCO elemzés (COCO Y0) elkészítése
 
 
 
• Ellenőrzés (inverz_COCO)
 
  
 
=A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)=
 
=A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)=

A lap 2012. december 31., 10:37-kori változata

Forrás

XLS

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

Népszerű középkategóriás laptopok különbségeinek vizsgálata és összehasonlítása, avagy melyik modell ár-érték kombinációja a legjobb.

A feladat előtörténete

Azért választottam ezt a témát mivel tanulmányaimhoz, valamint a mindennapi élethez és munkavégzéshez szükségessé vált egy hordozható számítógép beszerzése. Az általam fontosnak tartott paraméterek vizsgálata alapján hasonlítottam össze a különböző termékeket, hogy megmutassa a végére melyik is éri meg a legjobban az árát.

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

Azért gondolom fontosnak a feladat elvégzését, hogy kiderüljön számomra az eredményéből, melyik hordozható számítógép illene számomra a legjobban. Valamint megvizsgáljam, hogy nem biztos, hogy csak az árat szabad figyelni a megvásárlásnál.

A feladatmegoldást a következő lépésekben vezettem le.

A feladat megoldásához először valamelyest saját szubjektivitás módján kiválasztottam az általam megvizsgálásra érdemesnek tartott márkák különböző típusait, majd a listámhoz összegyűjtöttem a web áruház oldalán található adatokat (technikai paraméterek, ár, stb.). Majd az kigyűjtött és részemről fontosnak tartott információk birtokában elkészítettem az adattáblát (OAM), mely rendszerezve tartalmazta ezeket az adatokat. Ezt követően az adattábla segítségével PIVOT táblát készítettem, amit a saját értékrendszeremnek megfelelően rangsorolást végeztem el.

Tehát a számomra ideális laptop a rangsorolásból kitűnik és az a készülék lesz, ami leginkább megfelel az általam támasztott elvárásoknak, az elvárt méretű kijelzővel rendelkezik, és a a teljesítménye valamint az ára is az előre meghatározott sávon belül van.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

Az adatokat a www.notebookstore.hu internetes web áruházából szereztem be az éppen aktuális „kor” középkategóriás hordozható számítógépeinek listázásával egyetlen kitétel segítségével, amely annyi, hogy Intel processzor adja a gépek „szívét. A hazai népszerűségi index alapján történt az Objektumok meghatározása. Az Attribútumokat az általam fontosnak tartott szubjektív módon határoztam meg, mivel ezen tényezők összességének vizsgálata befolyásolja legjobban a termékek minőségét. Az általam készített hasonlóságelemzésben nem szerepelnek az egyes készülékeken esetlegesen már gyárilag telepített operációs rendszer értékelése (amennyiben egyáltalán a termék rendelkezik-e vele), mivel ez teljesen szubjektív módon egyén és felhasználófüggő, valamint a későbbiek folyamán nagyon könnyen és gyorsan módosítható, lecserélhető, az adott felhasználási tevékenységhez legjobban megfelelőre, illetve akár egyszerre több is telepíthető egy eszközre.


Objektumok (sorok)

DELL XPS L502x, 134276

TOSHIBA Satellite Pro R850, R850-122

ASUS N55, N55SF-S2146V

HP Probook 4530s, A1D22EA

TOSHIBA Portégé R700, R700-177

ACER Aspire 4830TG, LX.RGL02.133

Fujitsu Lifebook A530, VFY:A5300MRSA2HU

HP Pavilion dv6-6001ev, LH769EA_RENEW

Lenovo Ideapad U400, 59-310636

Attribútumok (X, Y oszlopok)

Processzor órajel (GHz)

Videokártya Memória (GB)

Memória, RAM (GB)

Kijelző mérete (coll)

Merevlemez, HDD (GB)

Akkumulátor cellák száma

Akkumulátor Teljesítmény (Wh)

Tömeg (kg)

Ár (Ft)

A feladat által érintett célcsoportok

Azok, akik hasonlóan a közép kategóriájú (Intel processzoros) közép kategóriás népszerűbb kategóriából szeretnének választani. A vizsgált típusok listája nem teljes körű, mivel a teljesség igénye nélkül készült és csak 9 darabot vizsgáltam meg az álltam választott közép kategóriás laptopok közül. Azonban egy olyan termékcsoport vizsgálata nehezen lehet, teljes körű mely szinte napi rendszerességgel változik, illetve avul el, vagy csak simán új típus jelenik meg a piacon. Az általam kiválasztott gépek is már egy szűkítésen esett át az erőforrások korlátozásával (Intel). Ezért azoknak szeretnék segíteni ezzel a hasonlóságelemzéssel, a kik hasonló feltételek kiszűrésével szeretnék megtalálni az egyéni igényeikhez a legmegfelelőbb eszközt pénztárcakímélő megoldással.

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

Arra kapunk választ, hogy a számunkra fontos tényezők alapján melyik lesz a számunkra a legoptimálisabb választás. Az összehasonlítások során kiderül, hogy mennyire megfelelő vagy sem az adott termék számomra. Ösztönös megoldás: • Adatvagyon beszerzése: 0 Ft (a web áruház által szolgáltatott adatok ingyenesek) • Szakértői munkaidő: 5000 Ft/óra (munkával töltött órák száma 4, költsége: 20.000 Ft) • Online Program használati díja: 0 Ft (miau.gau.hu által biztosított rendszer használata díjmentes) • Telekommunikációs költség: 1000 Ft (telefonos és internetes kapcsolat díja) Összköltség: 1000 Ft + 20.000 Ft + 1000 Ft = 22.000 Ft

Tananyag szerinti megoldás: • Adatvagyon beszerzése: 0 Ft (a web áruház által szolgáltatott adatok ingyenesek) • Szükséges programok használati díja: 0 Ft (ingyenes próbaverziók állnak rendelkezésre) • Szakértői munkaidő: 2500 Ft/ óra (munkával töltött órák száma 4, költsége: 10000 Ft • Online Program használati díja: 0 Ft (miau.gau.hu által biztosított rendszer használata díjmentes) • Telekommunikációs költség: 200 Ft (telefonos és internetes kapcsolat) Összköltség: 10000 Ft + 200 Ft = 10200 Ft

A két opció közötti eltérés számszerűsítve: Költségkülönbözet összege: 11800 Ft (megtakarítás összege, a tantárgy által biztosított ismeretek segítségével: 22.000Ft - 10200 Ft)

Tehát, közel 12000 Forint reményében kezdjük el az alternatív megoldás létrehozását, amely időben semmivel nem kerül többe, mintha meg se próbálnánk kideríteni a maximális precizitással, hogy a tananyag szerinti megoldás plusz megtakarítást jelent számunkra.

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

 * 1. lépés: A vizsgálni kívánt termékek adatainak táblázatban való összesítése és a felhasználandó paraméterek kigyűjtése
 * 2. lépés: Az objektum-attribútum mátrix alapján egy Pivot táblázat elkészítése 
 * 3. lépés: Rangsorolás elkészítése a rendelkezésre álló adatok, és preferenciák alapján sorszám függvénnyel
 * 4. lépés: Inverz rangsorolás elkészítése a rendelkezésre álló adatok és preferenciák alapján sorszám függvénnyel ellentétes
             irányokkal, mint a 3. lépés során
 * 5. lépés: Coco táblázat elkészítése COCO Y függvény segítségével
 * 6. lépés: A COCO táblázatban szereplő adatok ellenőrzése
 * 7. lépés: A kapott eredmények kiértékelése, feltöltés a miaú wiki-re szöveges információkkal

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

A rangsorolásnál kiderült, hogy a ACER Aspire 4830TG laptop rendelkezik az általam felvett tulajdonságok és fontosságok szerint a legoptimálisabb ár-érték aránnyal, ezt az eredményt a COCO vizsgálat is megerősítette.

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

Az elemzés után kiderült, amit nem is gondoltam volna előtte, hogy az ár nem is annyira befolyásolja az optimális laptop kiválasztását. Sokkal inkább valamennyi érték együttese határozza meg az optimális választást.

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

A legtöbb vásárló mikor laptopot szeretne vásárolni, általában bemegy egy bevásárlóközpontba nem törődve azzal, hogy melyik mit tud, egyszerűen az eladók javaslatára hagyatkozva megveszi azt, ahogy valószínűleg én is ezt tettem volna ezen feladat megismerése előtt. Ezzel az elemzéssel megismertem, hogy mennyire hasznos vásárlás előtt a megvásárolni kívánt termékek ilyen módon történő elemzése. Így közelebb kerülhetek a tudatos vásárolók köréhez. Ezzel a módszerrel egyszerűen összetudja hasonlítani az ember a számára legoptimálisabb terméket.

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok

nyilatkozat és kitöltési segédlet