„Parasitok” változatai közötti eltérés

A Miau Wiki wikiből
a (A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER))
(A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság)
44. sor: 44. sor:
  
 
=A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság=
 
=A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság=
 +
A feladat megoldásával megállapítható az objektív ár/érték arányú rangsor a vizsgált termékek között, mely alapján eldönthető, hogy az egyes párásítók árában mely tulajdonságok milyen súllyal vesznek részt.
 +
Lehet, hogy a vásárlásra szánt összegből szeretnénk a legjobb döntést kihozni, ekkor a hasonló árfekvésű termékek közül azt választhatjuk, amely árának kialakításában az általunk preferált jellemzők nagyobb súlyt kapnak.
 +
 
=A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)=
 
=A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)=
 
Első lépésként az objektumok és attribútumok (jellemző tulajdonságok) meghatározása volt a célom.
 
Első lépésként az objektumok és attribútumok (jellemző tulajdonságok) meghatározása volt a célom.

A lap 2013. január 31., 19:58-kori változata

Forrás

[1]

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

Hideg párásítók

A feladat előtörténete

Kislányom nemrégiben kórházba került kruppos köhögéssel. Szeretném természetes gyógymóddal megelőzni a hasonló rohamokat, illetve betegségének további fejlődését, ezért az ultrahangos hidegpárásítók tekintetében vizsgálódtam és gyűjtöttem néhány alkalmasnak ítélt készülékről adatot, amelyekből hasonlóságvizsgálattal kimutatom a lehető a legjobb ár-érték arányú szerkezetet.

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

A hideg párásítók piaca rendkívül összetett. A minőségtől függően az ár széles skálán mozog. Az elemzés előtt felkerestem egy elektronikai áruházat, ahol fizikailag megtekintettem a potenciális kínálatot és tájékozódtam a műszaki paraméterekről. Alsó, közép, illetve felső kategóriás készülékeket is vizsgáltam, de csak a számomra elérhető felső összeghatárig. Mielőtt a hasonlóságelemzéshez hozzákezdtem volna, találomra kiválasztottam néhány párásító típust, eltérő minőségi és ár kategóriákban. A kiválasztott párásítók adatait az interneten kerestem meg. Tapasztalatom alapján, azonos típusú készülékekről különböző oldalakon találtam eltérő adatokat, ezért az elemzés alapadatának az általam megtekintett adatok közül a legjellemzőbbeket használtam fel. Az adatgyűjtés során nehézséget jelentett, hogy a különböző készülékeknek a műszaki paraméterei nem minden esetben voltak összehasonlíthatók, mert a forgalmazók eltérő adatokat közöltek egy-egy készülékről. Valamint mértékegység átváltásra is szükség volt, mert a kibocsátott páramennyiség eltérő mértékegységekben volt meghatározva.

Az elemzés elvégzése előtt a STEBA LB 50 típusú párásítót vásároltam volna meg, mert az általam fontosnak vélt tulajdonságok alapján ez a készülék felelt meg legjobban az elvárásaimnak. Melyek: halk működés, nagy teljesítmény, nagy víztartály és nem utolsó sorban az ára is megfizethető számomra. Első ránézésre a legrosszabbnak pedig Beurer LB 44 és a Bionaire BU 1500-I típusú készülék mutatkozott az alacsony teljesítmény, a zajos működés és a kicsi űrtartalom miatt.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

Esetemben 10 fajta készülék (objektum) 5-5 jellemző tulajdonsága (attribútum) alapján végeztem el az összehasonlítást.

Objektumok (sorok)

  • AIR-O-SWISS U650
  • Beurer LB 44
  • Bionaire BU 1500-I
  • Boneco 7131
  • Hauser UH 58
  • Scarlett Sc 989
  • Solac HU 1060
  • Steba LB5
  • Tefal TD4100 Disney Aroma
  • Vivamax GYVH9

Attribútumok (X, Y oszlopok)

  • X oszlopok
  • Teljesítmény (W), Űrtatalom (l), zajszint (dB(A)), pára kibocsátás (ml/h), max.helyiség méret (m2),
  • Y oszlop
  • Vételár (Ft)

A feladat által érintett célcsoportok

Elsősorban a hasonló egészségi problémákkal küzdő gyermekek szüleinek fontos az eredmény, akik hozzám hasonló anyagi helyzetben vannak. A kórházban eltöltött idő alatt szinte minden anyuka azt kérdezte a "doktor nénitől", hogy "szerinte milyen készüléket érdemes venni?"

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

A feladat megoldásával megállapítható az objektív ár/érték arányú rangsor a vizsgált termékek között, mely alapján eldönthető, hogy az egyes párásítók árában mely tulajdonságok milyen súllyal vesznek részt. Lehet, hogy a vásárlásra szánt összegből szeretnénk a legjobb döntést kihozni, ekkor a hasonló árfekvésű termékek közül azt választhatjuk, amely árának kialakításában az általunk preferált jellemzők nagyobb súlyt kapnak.

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

Első lépésként az objektumok és attribútumok (jellemző tulajdonságok) meghatározása volt a célom. Majd az adatok összegyűjtése és a kiinduló adatbázis létrehozása (Adatbázis munkalap). Ezekből kimutatás varázslóval PIVOT táblát készítettem és egy segédtáblában az értékmezőket összegeztem darab szerint, hogy kiszűrjem az adatvesztést - minden értékmezőben legyen adat. Az adatokat rangsoroltam sorszám függvény segítségével

  • hibapontos rangsor → iránya: 0 = nagyobb a jobb, 1 = kisebb a jobb

ahol a legkevesebb a hibapont, az a legjobb - min

  • jóságpontos rangsor → inverz irányokkal

ahol a legtöbb a jóságpont, az a legjobb - max

Végül elkészült a COCO STD tábla FAST FEED használatával a rangsor táblák adataival.(COCO STD és COCO STD Inverz munkalapok)

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok

nyilatkozat és kitöltési segédlet