„Nyerges vontatók értékesítése” változatai közötti eltérés

A Miau Wiki wikiből
(A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése)
(A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése)
 
(2 közbenső módosítás ugyanattól a szerkesztőtől nincs mutatva)
23. sor: 23. sor:
 
Az ártárgyalások lefolytatásáért felelős személy arra kíváncsi, hogy a járművekre megkapott árakat mely attribútum határozza meg leginkább,  amelyet ki tud majd domborítani az ártárgyalásokon.
 
Az ártárgyalások lefolytatásáért felelős személy arra kíváncsi, hogy a járművekre megkapott árakat mely attribútum határozza meg leginkább,  amelyet ki tud majd domborítani az ártárgyalásokon.
  
Ezt csak egy teljesen szubjektív módon lehetne elérni, tudva azt, hogy egyes eszköz a többi eszközhöz képest mely tulajdonságai tűnnek jobban. Ezen meghatározás mellőzné a tárgyilagosságot, így a tények alapján való döntés megkérdőjelezhető. Egy ilyen összértékű tender esetén, a döntést megbízhatóbb információkra kellene építeni.
+
Erre választ a best practice alapján úgy kaphatunk, hogy megkérdezünk nyerges vontató értékesítésben jártas embereket, praktikusan tapasztalt kereskedőket, hogy rangsorolják az attribútumokat a tapasztalatuk alapján, hogy melyik a leginkább árat meghatározó tulajdonság.
A jelenlegi módszer eredményei:
+
Ezen rangsor a következő, amely az XLS "Best Practice" munkalapjának A15_J15 tartományából olvasható ki:
Attribútumok sorrendje:
+
 
 
 
1. Futásteljesítmény
 
1. Futásteljesítmény
  
39. sor: 38. sor:
 
6. Esztétikai Állapot
 
6. Esztétikai Állapot
  
7. Teljesítmény
+
7. Hengerűrtartalom
  
 
8. Szervizeltség
 
8. Szervizeltség
  
9. Hengerűrtartalom
+
9. Gumik állapota
 +
 
 +
A szakértőktől meg lett kérdezve az is, hogy a felkínált járművek közül melyik szerintük a legjobb ajánlat. A legtöbbet említett jármű lett a nyertes: Mercedes Actros 1841 LS 4
  
A legjobb attribútum: Mercedes Actros 1841 LS 4
+
A jelenlegi megoldás a megkérdezett szakemberek szubjektív véleményét tartalmazza, mellőz bármiféle elemzést, vagy objektivitást. Egy ilyen méretű tendernél a döntéseket ennél megalapozottabb eredmények alapján lenne illendő meghozni.
  
 
=A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)=
 
=A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)=

A lap jelenlegi, 2013. április 14., 14:25-kori változata

Forrás

[1]

A tervezett alkalmazás /megoldás címe

A CEMEX cégcsoport tulajdonában lévő nyerges vontatókra kapott ajánlatok összehasonlítása hasonlóságelemzés segítségével.

A feladat előtörténete

A gazdasági válság egyik leginkább súlytotta iparága az építőipar volt, amelyben a CEMEX cégcsoport is tevékenykedik. A válság a cégcsoportot nagyon mélyen érintette. A termelés az ipari átlag felett csökkent, meghaladta a 30%-ot. Az árbevétel ennél még meredekebben zuhant, köszönhetően az átlagárak csökkenésének. A válság egyes éveiben a cégcsoport konszolidáltan már üzemi szinten is veszteségeket volt kénytelen elkönyvelni. A negatív trendeknek köszönhetően a cég vezetése hatékonyság növelő intézkedéseket sürgetnek. Ezek közé tartozik az a folyamat, hogy át kell világítani minden üzleti tevékenységet, meg kell vizsgálni, hogy az eredményesen üzemel-e és amennyiben nem hozza az elvárt eredményeket úgy olyan intézkedések meghozatala szükséges, amelyekkel a veszteségeket meg lehet szüntetni. Ezért lett az a döntés hozva, hogy a CEMEX cégcsoportnál a cement szállítás kiszervezésre kerülnek. Az ezt a tevékenységet végző saját tulajdonban lévő nyerges vontatók eladásra kínálja a cég. A nyerges vontatókra kapott ajánlatok összehasonlítására a cégnek nincsen standardizált procedúrája.

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

A cégcsoport megkapta az első körös árajánlatokat a lehetséges felvásárlóktól.

Ezt a megkapott ajánlatot szeretné a cég kiértékelni és összehasonlítani.

Az ártárgyalások lefolytatásáért felelős személy arra kíváncsi, hogy a járművekre megkapott árakat mely attribútum határozza meg leginkább, amelyet ki tud majd domborítani az ártárgyalásokon.

Erre választ a best practice alapján úgy kaphatunk, hogy megkérdezünk nyerges vontató értékesítésben jártas embereket, praktikusan tapasztalt kereskedőket, hogy rangsorolják az attribútumokat a tapasztalatuk alapján, hogy melyik a leginkább árat meghatározó tulajdonság. Ezen rangsor a következő, amely az XLS "Best Practice" munkalapjának A15_J15 tartományából olvasható ki:

1. Futásteljesítmény

2. Műszaki Állapot

3. Gyártási év

4. Felszereltség

5. Teljesítmény

6. Esztétikai Állapot

7. Hengerűrtartalom

8. Szervizeltség

9. Gumik állapota

A szakértőktől meg lett kérdezve az is, hogy a felkínált járművek közül melyik szerintük a legjobb ajánlat. A legtöbbet említett jármű lett a nyertes: Mercedes Actros 1841 LS 4

A jelenlegi megoldás a megkérdezett szakemberek szubjektív véleményét tartalmazza, mellőz bármiféle elemzést, vagy objektivitást. Egy ilyen méretű tendernél a döntéseket ennél megalapozottabb eredmények alapján lenne illendő meghozni.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

A felállított modell objektumai lett a szóban forgó cégcsoport összes nyerges vontatója, amely a cement szállítmányozását bonyolította korábban.

Az egyes objektumok attribútumait a cég belső anyagaiból, ajánlatkérőiből állítottam össze 2013. január hónapjában. Ezeket a dokumentumokat a cég műszaki felelőse állította össze. Az összeállítás alapja egy standardizáld, objektív felmérési űrlap volt, amelyen az egyes eszközök tulajdonságai rögzítve lettek.

A modell felállításához szükséges összes információ a rendelkezésre állt.

Objektumok

MAN 18.363 FLS 2

MAN 18.403 FLS 1

Mercedes 934.03

Mercedes Actros 1840 LS 3

Mercedes Actros 1841 LS 1

Mercedes Actros 1841 LS 2

Mercedes Actros 1841 LS 4

Scania P 114 GA 1

Scania P 114 GA 2

Attribútumok (X,Y Oszlopok)

Az egyes objektumok attribútumainak a kialakítása a lehetséges vevőkkel, szállítmányozó cégekkel történt egyeztetéseken elhangzott, valamint internetes piactereken található információk alapján lett standardizálva kialakítva, hogy melyek azok a legfontosabb információk, amelyeket a felek ilyen ügyleteknél igényelnek. X: Ezek a következőek (összesen 9db):

X1: Gyártási Év (Mértékegysége: év ; Iránya: 0): a járművek forgalmi engedélyében található dátum. Minél magasabb az érték (fiatalabb az autó) annál vonzóbb az eladásra kínált jármű, annál magasabb a várható eladási ára.

X2: Hengerűrtartalom (Mértékegysége:cm3; Iránya: 0): a járművek forgalmi engedélyében található űrtartalom. Minél nagyobb a motor, nagyobb a hengerűrtartalma, annál magasabb a várható eladási ár

X3: Teljesítmény (Mértékegysége: kw; Iránya: 0): a járművek forgalmi engedélyében található teljesítmény. Minél nagyobb az autó teljesítménye annál magasabb az eladási ára.

X4: Futásteljesítmény (Mértékegysége: km; Iránya: 1): az adatgyűjtés időpontjában a műszerfalról leolvasott érték. Minél kevesebb km-t futott az eszköz annál magasabb az eladási ára.

X5: Felszereltség (Mértékegysége: pontszám; Iránya: 0): egy standardizált felmérő űrlapon elért pontszám. Minél több extra található meg az autóban annál magasabb pontszámot ér el a felmérésen. Minél magasabb ez a pontszám, annál magasabb a várható eladási ár.

X6: Esztétikai Állapot (Mértékegysége: pontszám; Iránya: 0): egy standardizált felmérő űrlapon elért pontszám. Minél jobb esztétikai állapotban van az autó, annál magasabb pontszámot kap a felmérésen, ami annál magasabb eladási árat fog meghatározni.

X7: Műszaki állapot (Mértékegysége: pontszám; X oszlop; Iránya: 0): egy standardizált felmérő űrlapon elért pontszám. Minél jobb műszaki állapotban van az autó, annál magasabb pontszámot kap a felmérésen, ami annál magasabb eladási árat fog meghatározni.

X8: Gumik Állapota (Mértékegysége: pontszám; Iránya: 0): egy standardizált felmérő űrlapon elért pontszám. Minél jobb márkával, állapottal, egyéb fizikai jellemzőkkel rendelkeznek az abroncsok, annál magasabb pontszámot kapnak az autók a felmérésen, ami annál magasabb eladási árat határoz meg.

X9: Szervizeltség (Mértékegysége: pontszám; Iránya: 0 ): egy standardizált felmérő űrlapon elért pontszám. Minél jobban nyomon követhetőek az eszközön elvégzett javítások, szervizelések, karbantartások, minden kötelező szerviz megvolt, annál magasabb pontszámot kap erre a tulajdonságra az autó a felmérésen, ami annál magasabb eladási árat eredményez.

Y: Eladási Ár (Mértékegysége: EUR)

A feladat által érintett célcsoportok

Az érintett célcsoportok lehetnek:

  • Járművet értékesítő vagy vásárló személyek.
  • Az ártárgyalásokon résztvevő értékesítők.
  • Döntéshozók

A fenti célcsoportoknak az elemzés értéket azon keresztül ad, hogy megmutatja azt, hogy az egyes objektumoknak mely attribútuma a leginkább meghatározó az árra gyakorolt hatása alapján. Ennek az információnak a birtokában jobban tudják érvényesíteni érdeküket, döntésüket.

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

Megválaszolhatóak lesznek a következő kérdések: - Melyik az az attribútum ami a legnagyobb szerepet játszik az árak kialakulásában. - Az egyes eszközöknek melyek a leginkább jó és kevésbé jó attribútumai, amelyet egy értékesítőnek leginkább a vevő tudtára kell hoznia.

Ösztönös megoldás:

  • Költségek:
    • Adat gyűjtés:
      • Adatok költsége: Ingyenes (céges információk)
      • Adatgyűjtésre szánt idő: 4 óra (4000.- Ft/óra)
    • Kimutatás elkészítése:
      • Alapadat táblázat elkészítése: 1 óra (1.500.- Ft/óra)
      • Adatok értékelése: 1,5 óra (1.500.- Ft/óra)
    • Összes költség: Munkaidő: 4*4000+2,5*1500=19750- Ft,
  • A megoldás piaci értéke: 25.000.- Ft
  • Várható hasznosság: 5250.- Ft

Tananyag szerinti megoldás, hasonlóság elemzéssel:

  • COCO hasonlóságelemzés:
    • Költségek:
      • Adatok költsége: Ingyenes
      • Használt szoftverek:
        • Microsoft office :ingyenes
        • COCO: Ingyenes
    • Munka Költségek:
      • Adatgyűjtésre szánt idő: 4 óra (4000.- Ft/óra)
      • Alapadat táblázat elkészítése: 1 óra (1.500.- Ft/óra)
      • Pivot adat elkészítése: 0,5 óra (1.500.-Ft/óra)
      • Rangsor, Lépcsők, Coco, Solver elkészítése: 2 óra ((1.500.- Ft/óra)
    • Összes költség: 4*4000+3,5*1500= 21250 Ft
    • Az elemzés piaci értéke: 35000 Ft. – Várhatóan ennyiért lehet értékesíteni az elemzést a cégcsoport számára.
    • 35000-21250=19000 A várható eredmény 13.750 Ft

Ösztönös elemzés költségei összesen: 19.750 Ft. Tananyag szerinti elemzés költségei összesen: 21.250 Ft Költségbeli eltérés a két elemzési módszer között: 1.500 Ft-tal olcsóbb az ösztönös megoldási módszer szerinti. Összes különbözet: (35.000-25.000)-(21.250-19.750)=8.500 Ft A tananyag szerinti megoldással várhatóan 8.500 Ft-tal nagyobb hasznot érhetünk el. Ez a 8.500 Ft a két megoldás közötti haszon különbözet. Ennek a 8.500 Ft-nak a reményében kezdek az elemzésbe.

A megoldás piaci értékének meghatározásakor abból a tényből indultam ki, hogy egy pontosabb, objektív módszer eredménye magasabb piaci értékkel bír, mint egy szubjektív tényezőkre alapozó módszer eredménye. Ebből adódik az ösztönös megoldás és a hasonlóságelemzéssel készített megoldás piaci értékének különbsége. A konkrét értékek meghatározására a szállítmányozó vállalkozás vezetőjétől kaptam választ, a "Mennyit fizetne egy szubjektív összehasonlításon alapuló és egy objektív összehasonlításon alapuló elemzésért, ami megmondja, hogy az adott tender kapcsán az eladásra kínált járművek attribútumainak mi a rangsora az eladási árra gyakorolt hatás alapján," kérdésre.

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

1.lépés: online adatgyűjtés
2.lépés: metaadatbázis kialakítása - "Data" munkalap A1:G91 tartománya
3.lépés: PIVOT kimutatás előállítása ellenőrzés céljából, A "Pivot" munkalap tartalma (A3:K14 és A17:KL27 tartomány): a szükséges adatokból két OAM (összeg, ill. darabnézetben). Az összegnézetű OAM sor-és oszlopösszegek nélkül szerepel, a darabnézetű OAM pedig sor-és oszlopösszegekkel.
4.lépés: Primer adattábla "COCO" munkafüzet A2:K13 tartománya, a tartomány utolsó oszlopa az Y
5.lépés: Rangsor kialakítása SORSZÁM függvény segítségével "COCO" Munkafüzet A18:J18 tartomány
6.lépés: COCO elemző tábla "COCO" munkafüzet A44:N54 tartományban, amely FKERES függvénnyel hivatkozik a Lépcsők táblázatra a "COCO" munkafüzet A31:J41 tartományban
7.lépés: SOLVER beállítása: célcella minél kisebb értéket vegyen fel; korlátozó tényező: egy adott lépcsőfok nem lehet nagyobb a felette levőnél
8.lépés: SOLVER futtatása
9.lépés: Eredményértékelés valós és becsült ár különbségével SZORZATÖSSZEG függvénnyel és eredeti ár különbözettel "COCO" munkfaüzet K44:N54 tartományban
10.lépés : Kiegészítő számítások elvégzése ÁTLAG és SZÓRÁS függvénnyel "COCO" Munkafüzet A59:J59 valamint A61:J62 tartományban

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

Kiolvasható, hogy az árakra gyakorolt hatás nagysága alapján melyek a leginkább befolyásoló attribútumok. Ezek rangsora a következő:

  • 1. Műszaki Állapot
  • 2. Esztétikai Állapot
  • 3. Futásteljesítmény
  • 4. Felszereltség
  • 5. Szervizeltség
  • 6. Hengerűrtartalom
  • 7. Gumik Állapota
  • 8. Teljesítmény
  • 9. Gyártási Év

A fenti eredmény a mellékelt táblázat COCO munkalapján olvasható ki a A59:J59 cellatartományból

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

A hasonlóság elemzéssel készített modell objektív eredményt ad, ellentétben az ösztönös módszerrel, így az előbbi több értéket nyújt az érintett célcsoportnak.

Az elkészített modell információval szolgál az eszközt értékesítők számára, adatot ad, hogy a többi felkínált eszközhöz viszonyítottan, milyen értéke lehet az eladni kívánt járműnek, azoknak mely attribútumai a leginkább meghatározóak az árak kialakításakor.

Az árat leginkább befolyásoló attribútum az eszköz felszereltsége.

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

  • Coco elemzés során hitelesebb eredményt kaptunk, mint az ösztönös értékelés alapján. A várt hasznosság teljesült.
  • Coco elemzés során a célcsoporttól által rendelt információ, vagyis hogy mely attribútumok gyakorolják a legnagyobb hatást az árakra leszállításra került. Ezért a tervezés során feltüntetett hasznosságok és hozamok realizálhatóak, azaz 13.750 Ft eredmény és 8.500 Ft hasznosság.
  • Coco elemzést választom a költségek és a hasznosság figyelembevételével.

A feladat megoldásához potenciálisan szükséges IT-kompetenciák

  • Wiki használat
  • Metaadatbázis
  • Kimutatás-varázsló
  • Excel függvények
  • SOLVER