„Turo rudi” változatai közötti eltérés

A Miau Wiki wikiből
(Új oldal, tartalma: „=Forrás= http://miau.gau.hu/oktatas/2013tavasz/turo_rudi.xlsx =A tervezett alkalmazás/megoldás címe= Hajj =A feladat előtörténete= Több mint 3 évig szerelőkén…”)
 
(A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság)
 
(20 közbenső módosítás ugyanattól a szerkesztőtől nincs mutatva)
1. sor: 1. sor:
 
=Forrás=
 
=Forrás=
 
http://miau.gau.hu/oktatas/2013tavasz/turo_rudi.xlsx
 
http://miau.gau.hu/oktatas/2013tavasz/turo_rudi.xlsx
 
 
=A tervezett alkalmazás/megoldás címe=
 
=A tervezett alkalmazás/megoldás címe=
Hajj
+
Egyes Túró Rudik ár - érték arányának vizsgálata hasonlóságelemzéssel.
  
 
=A feladat előtörténete=
 
=A feladat előtörténete=
Több mint 3 évig szerelőként dolgoztam egy távközlési cégnél, ahol a különböző antennák felszerelését is végeztem, majd később irodában folytattam munkámat, ami a korábbi kivitelezési fázisok koordinálását jelentette. Figyelemmel arra, hogy az antennák kiválasztását mérnökök végzik, a helyi adottságok és igények figyelembevételével, a táblázatom nem technikai jellegű, inkább az antennák előállítását hasonlítja össze.
+
Magyarországon az egyik legkedveltebb desszert a Túró Rudi. Korosztálytól függetlenül mindenki szereti. A bevezetésben bemutattam a történeti hátterét, ami miatt számomra érdekessé vált a téma az az, hogy kik és milyen sikerrel próbálták meg a védjegyes terméket hazánkban más név és összetevő segítségével árusítani, és hogy jelenleg milyen véleménnyel vannak a fogyasztók a piacon jelenlévő termékekkel kapcsolatban.
 +
 
 +
Személy szerint, rendszeres fogyasztóként kíváncsi voltam, hogy a társadalom hogyan értékeli a termékeket, és a kapott eredményeket szerettem volna összevetni a személyes tapasztalataimmal. Szakdolgozatom témája a hazai termékek védelme, így nem csak a túró rudit magát, hanem azok közül is a magyar terméknek minősülő rudik minőségére is kíváncsi voltam, mikor kiválasztottam a kutatási témámat.
  
 
=A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése=
 
=A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése=
Tekintettel arra, hogy a mobilszolgáltatók jelenleg kizárólag az ár alapján választanak beszállítót antennáik vásárlásához, az alábbiakban vizsgáljuk meg, hogy az egyéb tényezők és kritériumok vizsgálata milyen mértékben változtathatja meg az antenna gyártó cégek kiválasztását, amelyek az attribútumok [https://miau.gau.hu/mediawiki/index.php/Tartalomjegyz%C3%A9k_-_demo#Attrib.C3.BAtumok_.28X.2C_Y_oszlopok.29] vizsgálata és a következtetések levonása után befolyásolhatják a beszerzéseket. A hasomlóságelemzést nem ismerve az adott ismérvek csoportosításának átlaga alapján döntenék, amely az alábbiak szerint alakulna:
+
Jelenlegi tudásom hiányában a Pivot táblázat adatai (Rangsor – Coco fül C2 – K7 cellái) átlagából való rangsor készítését (Rangsor – Coco fül L1 – M6 cellái) tartanám a legegyszerűbb és gyorsabb megoldásnak. Valószínűleg az arany közép utat választanám a rangsorból, csökkentve a kockázatot és a költségeket egyaránt.
  
1. RFS
+
Ezek alapján a kapott rangsor:
2. Andrew
 
3. Kathrein
 
4. Cellwave
 
5. Grante
 
  
Véleményem szerint a kizárólag anyagi jellegű döntés nem elég hiteles, tehát nem biztos hogy hosszú távon gazdaságos beszerzést eredményez, hiszen a gyártók üzletpolitikai nézete és a minőség, valamint az innováció iránti elkötelezettsége is nagyon fontos a fenntarthatóság és a piaci pozíció megtatása érdekében, amely akár az alapanyagok beszerzésében, a gyátási technológiákban is megtakarítást eredményezhet. A hiteles dötést előkészítéséhez további vizsgálat, több tényező összahasonlítása szükséges.
+
[[Fájl:Túró Rudi.jpg]]
  
Amennyiben a következőkben végzendő hasonlóságelemzés rámutat arra, hogy a különböző gyártók a termékek előállítása során milyen stratégiát alkalmaznak, megváltoztathatja a beszerzés forrását.
+
Mivel ezek az eredmények szubjektívak, nem hagyatkozhatok csupán a megkérdezettek véleményére, hiszen válaszaik nem biztos, hogy ténylegesen tükrözik a valóságot (nem voltak motiváltak, esetleg a részvétel díja motiválta őket miközben nem rendelkeztek tapasztalattal). Munkám során figyelembe veszem a Google Trends adatokat, hogy egy objektívabb eredményt kaphassak. Kiegészítésként megvizsgálnám az interneten található egyéb szekunder információkat.  
A rangsor kialakításánál tehát nem elég csupán az árak figyelembe vétele, a háttér információk feldolgozása és elemzése alapján kaphatjuk meg a hiteles választ.
+
 
 +
Célom, hogy minél objektívabb eredményt kapjak, és ár – érték arány összevetésével valós képet kaphassak a piacon jelenlevő termékekről.
  
 
=A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)=
 
=A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)=
Az adatok a T-Mobile Hungary-tól származó információk, azonban a valós adatok titoktartási okokra hivatkozva, néhol módosításra kerültek, tehát a táblázatban lévő értékek nem minden esetben fedik a valóságot.  
+
Az adatok az alábbi internetes oldalról szereztem be.
 +
 
 +
http://magyar-termekek.blog.hu/2012/01/26/turo_rudi_tesztek_osszehasonlitasa
 
==Objektumok (sorok)==
 
==Objektumok (sorok)==
• Cellwave
+
*Cserpes Trudi
• Grante
+
*Pöttyös Túró Rudi Natúr
• Andrew
+
*Milli Rudi Natúr
• Kathrein
+
*Mizo Túró Rudi Natúr
• RFS
+
*Danone Milka Super Rudi
 +
*Sole Update Desszert
  
 
==Attribútumok (X, Y oszlopok)==
 
==Attribútumok (X, Y oszlopok)==
A táblázatban is szereplő öt attribútum adja az összehasonlítás alapját. Ezek a következők:
+
[[Fájl:Túró Rudi2.jpg]]
- Fizetés, mértékegysége ezer forintban a bruttó fizetés- minél nagyobb, annál jobb.
 
- Egyéb jövedelem, mértékegysége az egy évre jutó bruttó étkezési jegyeket értem- minél nagyobb, annál jobb.
 
- Utazási idő, mértékegysége órába átszámolva- minél kevesebb, annál jobb.
 
- A pozíció megítélése, aminek a mértékegysége az eddigi tapasztalatom alapján, hogyan ítélik meg a pozíciót- 5 fokú skála, 1 legjobb- 5. legrosszabb.
 
- Munkahelyi környezet, mértékegysége első tapasztalatom alapján; 5 fokú skála, 1 legjobb- 5 legrosszabb.
 
  
Megjegyzés: A pozíció megítélése, munkahelyi környezet és az egyéb jövedelem attribútumoknak nincs jól meghatározott mértékegysége, megítélésük szubjektív. De egy munkahely kiválasztásánál igen fontos szempontok, amik vizsgálata, említése emiatt elengedhetetlen.
+
=A feladat által érintett célcsoportok=
 +
'''Célcsoport:'''
 +
*mindenki, aki Túró Rudit vásárol, illetve fogyaszt és tudatos döntés szeretne hozni
 +
*aki a legjobb ár – érték arányú Túró Rudit szeretné fogyasztani
  
=A feladat által érintett célcsoportok=
+
'''Cél:'''
A magyarországi mobilszolgáltatók.
+
*tájékoztatást adni a fogyasztóknak, hogy a legmegfelelőbb terméket tudják választani ár – érték arány szempontjából
  
 
=A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság=
 
=A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság=
Cél, hogy a vételi szándék felmerülésekor az azonos pataméterekkel rendelkező antennák közül, az előállításuk alapján leginkább kedvező feltételekkel gyártott termék legyen vásárolva.
+
'''Ösztönös módszer'''
 +
 
 +
*Ajánlatbekérés - ingyenes
 +
*Ajánlatbekéréssel foglalkozó személy 1 napi bérköltsége: 10 000 Ft.
 +
*Összköltség: 10 000 Ft.
 +
*Piaci érték: 0 Ft, mert árelőny nem valószínűsíthető.
 +
 
 +
A  "best practice" : a Pivot táblázat adatai (Rangsor – Coco fül C2 – K7 cellái) átlagából való rangsor készítését (Rangsor – Coco fül L1 – M6 cellái) tartanám a legegyszerűbb és gyorsabb megoldásnak. Valószínűleg az arany közép utat választanám a rangsorból, csökkentve a kockázatot és a költségeket egyaránt. Ez alapján a Mizo terméke mellett döntenék.
 +
Az ösztönös módszer végrehajtási költsége a megbízott munkatársnak a bérköltsége, aki a kérdőívek online elérhető eredményeiből végzi a munkáját, amelyet ingyenesen be tud szerezni. Maga a szofter amelyet alkalmaz a munkája során, napi munkájához szükséges, tehát rendelkezik vele a vállalat.
 +
 
 +
Ennek a munkának nincsen piaci értéke, az eredményeknek nincsen hasznossága. Felmerülő költségként a humán erőforrás munkáját jelölném meg.  
  
Az alábbi elvégzendő feladatok elvégzése javasolt:
 
- Adatvagyon beszerzése (gyártóktól)
 
- Adatok feldolgozása és rendszerezése
 
- Elemzések kiértékelése
 
  
Best Practice esetében az alábbi módon alakulnak a költségek:
+
'''Tananyag szerinti módszer'''
- Adatvagyon beszerzése: 1 fő 950.- Ft órabérrel, 2x6 óra (összesen 11.400.- Ft)
 
- Rangsor táblázat kialakítása és összegzése (súlyozás) 1 fő 1.200.- Ft órabérrel, 4 óra. (összesen: 4.800.- Ft)
 
  Költségek összesen: 16.200.- Ft.
 
  
Saját megoldás (COCO- hasonlóságelemzés)
+
*Ajánlatbekérés - ingyenes
- Adatvagyon beszerzése 1 fő 950.- Ft órabérrel, 2x6 óra (összesen 11.400.- Ft)
+
*Ajánlatbekéréssel foglalkozó személy 1 napi bérköltsége: 10 000 Ft.  
- A kapott eredmények kiértékelése 1 fő 1.500.- Ft órabérrel, 2 óra. (összesen: 3.000.- Ft)
+
*Összköltség: 10 000 Ft.  
  Költségek összesen: 14.400.- Ft.
+
*Piaci érték: 64 800 Ft – os spórolás (100 főre vizsgálva - 1 fő éves szinten 1 kg fogyasztása esetén)  
  
A két megoldás közötti összegkülönbség 1.800.- Ft a Saját megoldás javára.
+
Várható hasznosságként a helyes termék vásárlásával megspórolható összeget látom. Megtalálásához segítséget nyújt a program használata, amellyel megalapozott döntést tudunk hozni. Ezen esetben is a humán erőforrás munkája jelent költségvonzatot. A második módszer előnye, hogy egy ár/érték arányt kapunk, azaz melyik az a Túró Rudi, ami leginkább megéri az árát, illetve amelynek vásárlásával a pénztárcánkat is kímélni tudjuk. 64 800 Ft haszon reményében kezdem meg a tananyag feldolgozását (hasznosság-különbözet > 0).
  
 
=A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)=
 
=A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)=
 +
A megoldás első lépése az Alapadatok munkalap elkészítése.
 +
 +
Az Adatbázis táblájának elkészítése a következő lépés. Itt egymás alá helyezve beírjuk az alábbi elemeket: Sorszám, Objektum, Tulajdonság, Érték, Mértékegység, Dátum, Forrás.
  
 Elsőként az Adat munkalapot hoztam létre, melybe a kiindulási (bázis) adatokat töltöttem fel.
+
Ez után jöhet a Pivot munkalap Pivot táblájának elkészítése kimutatás segítségével.
 A Pivot munkalapon található az adatokból készített Pivot tábla, valamint a darab nézet kimutatás.
+
 
 A Coco munkalapon az irányultságok lettek meghatározva az alábbiak szerint:
+
Negyedik lépésben a Rangsor – Coco munkalap táblázatainak szerkesztését mutatom be:
      o A Pivot táblából kinyert adatokat az Alapadatok táblázat (A2:I9) tartalmazza
+
 
      o Az alapadatok rangsorolását az A12:J20 cellatartományokban, a SORSZÁM függvény segítségével végeztem.
+
A Rangsor – Coco munkalap A1 – K7 tartományában látható a kiindulási adattábla (Primer adatok táblázata) a független változók és a függő változó adataival.
      o A következő lépésben elkészítettem a Lépcsők táblát (A23:H30), ennek kitöltését a Solver fogja majd végezni.
+
 
 Ezután a COCO tábla adatainak feltöltése következett az FKERES függvénnyel. Végül lefuttattam a Solvert, és az így kapott eredményeket a HA függvény segítségével kiértékeltem, ennek alapján kiderült, hogy mely antennák alul- illetve felül értékeltek és milyen ár-érték tartozik hozzájuk.
+
Első lépésben A9 – K9-ig megadtam a változók irányát. Az irány 0 értéke azt jelenti, hogy ha nő az adott független változó értéke, akkor van esély arra, hogy az Y értéke is nő, míg az 1-es értéknél pont fordítva, ha nő a független változó, úgy a függő változó értéke valószínűsíthetően csökkeni fog. Tehát 0 értéknél a magasabb érték a jobb. Ez könnyen belátható, mivel minél túrósabb, csokisabb, minél nagyobb az összharmónia, minél krémesebb, annál jobb. Az én esetemben az összes Tulajdonság irányultsága 0 értéket kapott.
 +
 
 +
A13 – K19 tartományban látható a fenti táblázat adatainak oszloponkénti ragsorolása az irány felhasználásával, amit sorszám függvény segítségével kaptam meg.  
 +
 
 +
A következő lépések célja az A23 – K29 tartomány, ami egy segéd tábla a Solver futtatásához.
 +
 
 +
Az A33 – K38 táblázat egy sorral kevesebbet tartalmaz, mint az eddigi táblázatok. Itt adtam meg a korlátozó feltételeket. Ezt, illetve a segéd táblázatot kiindulásként feltöltöm 0 értékekkel.
 +
 
 +
Az A42 – K49 táblázat Fkeres függvények sorozata. A Becsült Y (becsült ár) oszlop az Fkeres függvénnyel hivatkozott cellák összegei. Az Eredeti Y (eredeti ár) az adattáblából származik, ami a nagykereskedésekben megtalálható eredeti kilónkénti ára a termékeknek. A két oszlop közötti különbség az Eltérés oszlopban látható Ft-ban, %-ban, és szöveges értékelésben.
 +
 
 +
A táblázat Q50 cellájába egy négyzetösszeg hivatkozást helyeztem el.
 +
 
 +
Az A54 – K54 sorban az adott tulajdonságokra való érzékenységet vizsgálom szórás segítségével. Azt mutatja meg, hogy az adott tulajdonság mennyire befolyásolja az eredményt. Amennyiben ez az érték 0 vagy közelít hozzá, akkor a termékek között nincs kimutathatóan nagy különbség. Ebben az esetben zajról beszélhetünk, amelyek elhagyásával pontosabb eredményt kaphatunk.
 +
 
 +
Az A55 – K55 sorban az adott tulajdonságok rangsorát láthatjuk, amihez átlag függvény segítségével kaptam meg.
 +
 
 +
Ez után a Solver futtatásával feltöltjük a segéd táblázatot számokkal és megkapjuk az eredményeket.
 +
 
 +
Elfogadható eredmény hiányában az eddig figyelmen kívül hagyott tényezők direkt és inverz táblájának elkészítésével folytattam a munkámat (Rangsor - Coco (2), Rangsor - Coco (2) Inverz).
 +
 
 +
Ezek után az eredmények hitelességét vizsgáltam a Rangsor - Coco (2) munkalap L43 – L49 –es mezőiben.
 +
 
 +
A Google Trends használatával igyekeztem objektívabb eredményre szert tenni. Ezért új tényezőként bevontam az elemzésembe. (Rangsor - Coco (3), Rangsor - Coco (3) Inverz).
  
 
=Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)=
 
=Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)=
Tekintettel arra, hogy a távközlési szolgáltatók különböző értékek alapján választanak antenna gyártót és típust, a hasonlóságelemzés lehetőséget ad arra, hogy ne kizárólag áruk alapján, hanem egyéb háttér-információk alapján több tényezőt is megvizsgáljunk, ami alapján döntést hozható.
+
'''Rangsor - Coco (2)'''
Fontos a kiértékelés módszerénél, hogy a tény adatok eredménye alapján vonjuk le a következtetéseket.
+
 
A Coco táblázat alapján az RFS antennákat javaslom megvásárlásra.
+
[[Fájl:Túró_Rudi3.jpg]]
 +
 
 +
'''Rangsor - Coco (3)'''
  
Az elemzés alapján felállított sorrend:
+
[[Fájl:Túró_Rudi4.jpg‎]]
  
1. RFS
+
=Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)=
 +
Az első elemzésemnél az az eredmény született, hogy az általam vizsgált termékek Delta értéke 0 volt, tehát mindegyik pont annyit ért, amennyiért azt a fogyasztók meg tudják vásárolni. A kapott eredmények nem voltak kielégítőek számomra, mivel egyes tényezőket nem vett figyelembe a vizsgálat: bevonó íze, mennyire zsíros illetve krémes a Túró Rudi.
  
2. Cellwave
+
Tehát ezekkel a tényezőkkel újra lefutattam az elemzést, annak inverz változatát is elkészítettem. Az új eredmények hitelességét is ellenőriztem, amelyek alapján a Milli terméke bizonyult a legjobb ár – érték arányú terméknek. A becsült és a valós ár között kiemelkedően magas a különbség. Ezt is figyelembe véve, a kapott eredményekkel még mindig nem elégettem meg, egy objektívabb, alátámasztható választ kerestem a kutatásom kérdésének megválaszolására.
  
3. Andrew
+
A Google Trends vizsgálatba való bevonásával újra futattam a Solver programot és készítettem el a direkt és inverz változatot. Az eredmények hitelességét szintén vizsgáltam.
  
4. Grante
+
A Milli terméke a megkérdezettek alapján (a Rangsor – Coco (2) tábla szerint) az egyes attribútumok rangsorában végig első helyen szerepel. A Google Trends bevonásával kapott eredmények alapján viszont 6. helyezést érte el a rangsorban a termék. Ezt követően felmerült a kérdés, hogy a megkérdezettek válaszait mennyire tekinthetjük hitelesnek. A Google Trends adatainak sikerült a kutatás eredményeit egy objektívabb mederbe terelni.
  
5. Kathrein
+
A döntésemet a harmadik elemzés eredményei alapján határoznám meg, ahol a kutatási eredményeken túl a Google Trends eredményei is hozzásegítenek egy objektív döntés meghozatalához.  
  
=Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)=
+
Három hiteles és arányos, egy hiteles és drága eredményt kaptam.  A Sole Update Dessert drágának bizonyult, mint amennyit valójában ér a kapott eredmények alapján. Az eredmények azt mutatják, hogy a Cserpes, Milli és Pöttyös Túró Rudik ár – érték arányban megfelelőek. Ezen túl a fogyasztó szubjektív véleménye és a pénztárca határozhatja meg a végső döntését.
  
Az elvégzett vizsgálat is azt bizonyítja, hogy nem elegandő egy-egy információ alapján döntést hozni. A részletes, korábban kevésbé értékesnek tűnő adatok elemzéssel történő feldolgozása nagy mértékben befolyásolhatja a döntésünket, hitelesebb információt ad.
+
Személyes tapasztalataim alapján a '''Cserpes''' terméket ajánlom, figyelembe véve, hogy hazai termék. Ezáltal a fogyasztó támogatja a hazai gazdaságot, és biztosítva van a termék összetételének minősége felől is.
Az egyének által felállított rangsor, hasonlóságelemzéssel történő összehasonlítása anyagi jellegű döntéseknél jelentős megtakarítást eredményezhet.
 
  
 
=Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)=
 
=Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)=
A vizsgálat mindenképpen eredményesnek tekinthető, hiszen az ideális választás a szubjektivitás lehető legnagyobb mértékű kizárásával került meghatározásra. Az alternatív módszerrel számos olyan tényezőt nem vettünk figyelembe, amely a COCO hasonlóságelemzésnek köszönhetően lényegesen részletesebb, valamint döntés szempontjából objektívebb megközelítés.
+
A két kutatási módszer költségei megegyeznek, mivel mindegyik csak humán erőforrást igényel. A többletérték az a pénzösszeg, amelyet az ár - érték arányos vásárlás esetén meg tud a fogyasztó spórolni (648 Ft / kg, 100 fő esetén 64 800 Ft).
 +
 
 +
A fogyasztói igények, preferencia rendszerek fogyasztóként eltérőek. Napjainkban már nem csak az minőség – ár arány, hanem sok más tényező, mint például az összetétel, a termék megszerzésére fordított energia- kényelem, a márkahűség, a termék marketingje és még sok más hatással van.
 +
 
 +
Fogyasztói oldalról az elemzés által nyert információ és a megspórolható pénzösszeg lehetősége a többletérték, hiszen egy kiinduló pontot szerezhetnek vásárlás előtt az emberek, illetve akár további szempontokat, szempontrendszereket figyelembe vehetnek, amelyek esetleg korábban elkerülték a figyelmüket. Ezen túlmenően egy rendszeres, nagyobb volumenű vásárlás esetén nagyobb pénzösszegek megtakarítására is lehetősége van a vásárlóknak.
 +
 
 +
Mindenképpen az információszerzés ingyenes formában lenne megoldható, hiszen a fogyasztók ilyen kis értékű termék esetében nem szorulnak, és nem is igényelnek releváns szempontokat és naprakész adatokat.
 +
 
 +
Vállalati szemszögből nézve az elemzés már jóval értékesebb, hiszen az alapadatok is a fogyasztói kérdőívek eredményeit tartalmazzák, ennél már csak még értékesebb az ezekből kinyert információ. Ezek alapján a termékeket különböző szempontok alapján összehasonlíthatják, felmérhetik a termékeik erősségeit, gyengeségeit. Tehát nem csak valós véleményt kapnak a fogyasztók oldaláról, hanem hasznos információt is a kutatás eredményei alapján.
  
A két lehetőséget vizsgálva a hasonlóségelemzéssel elért hasznosság 1.800.- Ft.
+
A hiteltelen részeredmények hasznosság - csökkentő hatása miatt a továbbiakban 33 % - os hasznossággal dolgozom, amely 21 384 Ft.
Ugyan a beszerzési forrást a kapott eredmények nem változtatták meg, a felállított sorrend mindenképpen hasznosnak tekinthető, megerősítést nyert a jelenlegi beszerzés is, és egy esetleges szükségszerű beszállítói váltáshoz rendkívül értékes és innovatív előkészítői anyagot kaptunk.
 
  
 
=Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba=
 
=Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba=
 
=Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok=
 
=Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok=
 +
https://miau.gau.hu/mediawiki/index.php/T%C3%BAr%C3%B3_rudi
 +
 +
https://miau.gau.hu/mediawiki/index.php/Feladatterv:T%C3%BAr%C3%B3_rudi
 +
 +
 
[https://miau.gau.hu/mediawiki/index.php/Feladatterv:COCO:000_minta nyilatkozat és kitöltési segédlet]
 
[https://miau.gau.hu/mediawiki/index.php/Feladatterv:COCO:000_minta nyilatkozat és kitöltési segédlet]
  
 
[[Kategória:Hasonlóságelemzés_(special)]]
 
[[Kategória:Hasonlóságelemzés_(special)]]
 
[[Kategória:Hasonlóságelemzés_(classic)]]
 
[[Kategória:Hasonlóságelemzés_(classic)]]

A lap jelenlegi, 2013. június 26., 13:37-kori változata

Forrás

http://miau.gau.hu/oktatas/2013tavasz/turo_rudi.xlsx

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

Egyes Túró Rudik ár - érték arányának vizsgálata hasonlóságelemzéssel.

A feladat előtörténete

Magyarországon az egyik legkedveltebb desszert a Túró Rudi. Korosztálytól függetlenül mindenki szereti. A bevezetésben bemutattam a történeti hátterét, ami miatt számomra érdekessé vált a téma az az, hogy kik és milyen sikerrel próbálták meg a védjegyes terméket hazánkban más név és összetevő segítségével árusítani, és hogy jelenleg milyen véleménnyel vannak a fogyasztók a piacon jelenlévő termékekkel kapcsolatban.

Személy szerint, rendszeres fogyasztóként kíváncsi voltam, hogy a társadalom hogyan értékeli a termékeket, és a kapott eredményeket szerettem volna összevetni a személyes tapasztalataimmal. Szakdolgozatom témája a hazai termékek védelme, így nem csak a túró rudit magát, hanem azok közül is a magyar terméknek minősülő rudik minőségére is kíváncsi voltam, mikor kiválasztottam a kutatási témámat.

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

Jelenlegi tudásom hiányában a Pivot táblázat adatai (Rangsor – Coco fül C2 – K7 cellái) átlagából való rangsor készítését (Rangsor – Coco fül L1 – M6 cellái) tartanám a legegyszerűbb és gyorsabb megoldásnak. Valószínűleg az arany közép utat választanám a rangsorból, csökkentve a kockázatot és a költségeket egyaránt.

Ezek alapján a kapott rangsor:

Túró Rudi.jpg

Mivel ezek az eredmények szubjektívak, nem hagyatkozhatok csupán a megkérdezettek véleményére, hiszen válaszaik nem biztos, hogy ténylegesen tükrözik a valóságot (nem voltak motiváltak, esetleg a részvétel díja motiválta őket miközben nem rendelkeztek tapasztalattal). Munkám során figyelembe veszem a Google Trends adatokat, hogy egy objektívabb eredményt kaphassak. Kiegészítésként megvizsgálnám az interneten található egyéb szekunder információkat.

Célom, hogy minél objektívabb eredményt kapjak, és ár – érték arány összevetésével valós képet kaphassak a piacon jelenlevő termékekről.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

Az adatok az alábbi internetes oldalról szereztem be.

http://magyar-termekek.blog.hu/2012/01/26/turo_rudi_tesztek_osszehasonlitasa

Objektumok (sorok)

  • Cserpes Trudi
  • Pöttyös Túró Rudi Natúr
  • Milli Rudi Natúr
  • Mizo Túró Rudi Natúr
  • Danone Milka Super Rudi
  • Sole Update Desszert

Attribútumok (X, Y oszlopok)

Túró Rudi2.jpg

A feladat által érintett célcsoportok

Célcsoport:

  • mindenki, aki Túró Rudit vásárol, illetve fogyaszt és tudatos döntés szeretne hozni
  • aki a legjobb ár – érték arányú Túró Rudit szeretné fogyasztani

Cél:

  • tájékoztatást adni a fogyasztóknak, hogy a legmegfelelőbb terméket tudják választani ár – érték arány szempontjából

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

Ösztönös módszer

  • Ajánlatbekérés - ingyenes
  • Ajánlatbekéréssel foglalkozó személy 1 napi bérköltsége: 10 000 Ft.
  • Összköltség: 10 000 Ft.
  • Piaci érték: 0 Ft, mert árelőny nem valószínűsíthető.

A "best practice" : a Pivot táblázat adatai (Rangsor – Coco fül C2 – K7 cellái) átlagából való rangsor készítését (Rangsor – Coco fül L1 – M6 cellái) tartanám a legegyszerűbb és gyorsabb megoldásnak. Valószínűleg az arany közép utat választanám a rangsorból, csökkentve a kockázatot és a költségeket egyaránt. Ez alapján a Mizo terméke mellett döntenék. Az ösztönös módszer végrehajtási költsége a megbízott munkatársnak a bérköltsége, aki a kérdőívek online elérhető eredményeiből végzi a munkáját, amelyet ingyenesen be tud szerezni. Maga a szofter amelyet alkalmaz a munkája során, napi munkájához szükséges, tehát rendelkezik vele a vállalat.

Ennek a munkának nincsen piaci értéke, az eredményeknek nincsen hasznossága. Felmerülő költségként a humán erőforrás munkáját jelölném meg.


Tananyag szerinti módszer

  • Ajánlatbekérés - ingyenes
  • Ajánlatbekéréssel foglalkozó személy 1 napi bérköltsége: 10 000 Ft.
  • Összköltség: 10 000 Ft.
  • Piaci érték: 64 800 Ft – os spórolás (100 főre vizsgálva - 1 fő éves szinten 1 kg fogyasztása esetén)

Várható hasznosságként a helyes termék vásárlásával megspórolható összeget látom. Megtalálásához segítséget nyújt a program használata, amellyel megalapozott döntést tudunk hozni. Ezen esetben is a humán erőforrás munkája jelent költségvonzatot. A második módszer előnye, hogy egy ár/érték arányt kapunk, azaz melyik az a Túró Rudi, ami leginkább megéri az árát, illetve amelynek vásárlásával a pénztárcánkat is kímélni tudjuk. 64 800 Ft haszon reményében kezdem meg a tananyag feldolgozását (hasznosság-különbözet > 0).

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

A megoldás első lépése az Alapadatok munkalap elkészítése.

Az Adatbázis táblájának elkészítése a következő lépés. Itt egymás alá helyezve beírjuk az alábbi elemeket: Sorszám, Objektum, Tulajdonság, Érték, Mértékegység, Dátum, Forrás.

Ez után jöhet a Pivot munkalap Pivot táblájának elkészítése kimutatás segítségével.

Negyedik lépésben a Rangsor – Coco munkalap táblázatainak szerkesztését mutatom be:

A Rangsor – Coco munkalap A1 – K7 tartományában látható a kiindulási adattábla (Primer adatok táblázata) a független változók és a függő változó adataival.

Első lépésben A9 – K9-ig megadtam a változók irányát. Az irány 0 értéke azt jelenti, hogy ha nő az adott független változó értéke, akkor van esély arra, hogy az Y értéke is nő, míg az 1-es értéknél pont fordítva, ha nő a független változó, úgy a függő változó értéke valószínűsíthetően csökkeni fog. Tehát 0 értéknél a magasabb érték a jobb. Ez könnyen belátható, mivel minél túrósabb, csokisabb, minél nagyobb az összharmónia, minél krémesebb, annál jobb. Az én esetemben az összes Tulajdonság irányultsága 0 értéket kapott.

A13 – K19 tartományban látható a fenti táblázat adatainak oszloponkénti ragsorolása az irány felhasználásával, amit sorszám függvény segítségével kaptam meg.

A következő lépések célja az A23 – K29 tartomány, ami egy segéd tábla a Solver futtatásához.

Az A33 – K38 táblázat egy sorral kevesebbet tartalmaz, mint az eddigi táblázatok. Itt adtam meg a korlátozó feltételeket. Ezt, illetve a segéd táblázatot kiindulásként feltöltöm 0 értékekkel.

Az A42 – K49 táblázat Fkeres függvények sorozata. A Becsült Y (becsült ár) oszlop az Fkeres függvénnyel hivatkozott cellák összegei. Az Eredeti Y (eredeti ár) az adattáblából származik, ami a nagykereskedésekben megtalálható eredeti kilónkénti ára a termékeknek. A két oszlop közötti különbség az Eltérés oszlopban látható Ft-ban, %-ban, és szöveges értékelésben.

A táblázat Q50 cellájába egy négyzetösszeg hivatkozást helyeztem el.

Az A54 – K54 sorban az adott tulajdonságokra való érzékenységet vizsgálom szórás segítségével. Azt mutatja meg, hogy az adott tulajdonság mennyire befolyásolja az eredményt. Amennyiben ez az érték 0 vagy közelít hozzá, akkor a termékek között nincs kimutathatóan nagy különbség. Ebben az esetben zajról beszélhetünk, amelyek elhagyásával pontosabb eredményt kaphatunk.

Az A55 – K55 sorban az adott tulajdonságok rangsorát láthatjuk, amihez átlag függvény segítségével kaptam meg.

Ez után a Solver futtatásával feltöltjük a segéd táblázatot számokkal és megkapjuk az eredményeket.

Elfogadható eredmény hiányában az eddig figyelmen kívül hagyott tényezők direkt és inverz táblájának elkészítésével folytattam a munkámat (Rangsor - Coco (2), Rangsor - Coco (2) Inverz).

Ezek után az eredmények hitelességét vizsgáltam a Rangsor - Coco (2) munkalap L43 – L49 –es mezőiben.

A Google Trends használatával igyekeztem objektívabb eredményre szert tenni. Ezért új tényezőként bevontam az elemzésembe. (Rangsor - Coco (3), Rangsor - Coco (3) Inverz).

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

Rangsor - Coco (2)

Túró Rudi3.jpg

Rangsor - Coco (3)

Túró Rudi4.jpg

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

Az első elemzésemnél az az eredmény született, hogy az általam vizsgált termékek Delta értéke 0 volt, tehát mindegyik pont annyit ért, amennyiért azt a fogyasztók meg tudják vásárolni. A kapott eredmények nem voltak kielégítőek számomra, mivel egyes tényezőket nem vett figyelembe a vizsgálat: bevonó íze, mennyire zsíros illetve krémes a Túró Rudi.

Tehát ezekkel a tényezőkkel újra lefutattam az elemzést, annak inverz változatát is elkészítettem. Az új eredmények hitelességét is ellenőriztem, amelyek alapján a Milli terméke bizonyult a legjobb ár – érték arányú terméknek. A becsült és a valós ár között kiemelkedően magas a különbség. Ezt is figyelembe véve, a kapott eredményekkel még mindig nem elégettem meg, egy objektívabb, alátámasztható választ kerestem a kutatásom kérdésének megválaszolására.

A Google Trends vizsgálatba való bevonásával újra futattam a Solver programot és készítettem el a direkt és inverz változatot. Az eredmények hitelességét szintén vizsgáltam.

A Milli terméke a megkérdezettek alapján (a Rangsor – Coco (2) tábla szerint) az egyes attribútumok rangsorában végig első helyen szerepel. A Google Trends bevonásával kapott eredmények alapján viszont 6. helyezést érte el a rangsorban a termék. Ezt követően felmerült a kérdés, hogy a megkérdezettek válaszait mennyire tekinthetjük hitelesnek. A Google Trends adatainak sikerült a kutatás eredményeit egy objektívabb mederbe terelni.

A döntésemet a harmadik elemzés eredményei alapján határoznám meg, ahol a kutatási eredményeken túl a Google Trends eredményei is hozzásegítenek egy objektív döntés meghozatalához.

Három hiteles és arányos, egy hiteles és drága eredményt kaptam. A Sole Update Dessert drágának bizonyult, mint amennyit valójában ér a kapott eredmények alapján. Az eredmények azt mutatják, hogy a Cserpes, Milli és Pöttyös Túró Rudik ár – érték arányban megfelelőek. Ezen túl a fogyasztó szubjektív véleménye és a pénztárca határozhatja meg a végső döntését.

Személyes tapasztalataim alapján a Cserpes terméket ajánlom, figyelembe véve, hogy hazai termék. Ezáltal a fogyasztó támogatja a hazai gazdaságot, és biztosítva van a termék összetételének minősége felől is.

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

A két kutatási módszer költségei megegyeznek, mivel mindegyik csak humán erőforrást igényel. A többletérték az a pénzösszeg, amelyet az ár - érték arányos vásárlás esetén meg tud a fogyasztó spórolni (648 Ft / kg, 100 fő esetén 64 800 Ft).

A fogyasztói igények, preferencia rendszerek fogyasztóként eltérőek. Napjainkban már nem csak az minőség – ár arány, hanem sok más tényező, mint például az összetétel, a termék megszerzésére fordított energia- kényelem, a márkahűség, a termék marketingje és még sok más hatással van.

Fogyasztói oldalról az elemzés által nyert információ és a megspórolható pénzösszeg lehetősége a többletérték, hiszen egy kiinduló pontot szerezhetnek vásárlás előtt az emberek, illetve akár további szempontokat, szempontrendszereket figyelembe vehetnek, amelyek esetleg korábban elkerülték a figyelmüket. Ezen túlmenően egy rendszeres, nagyobb volumenű vásárlás esetén nagyobb pénzösszegek megtakarítására is lehetősége van a vásárlóknak.

Mindenképpen az információszerzés ingyenes formában lenne megoldható, hiszen a fogyasztók ilyen kis értékű termék esetében nem szorulnak, és nem is igényelnek releváns szempontokat és naprakész adatokat.

Vállalati szemszögből nézve az elemzés már jóval értékesebb, hiszen az alapadatok is a fogyasztói kérdőívek eredményeit tartalmazzák, ennél már csak még értékesebb az ezekből kinyert információ. Ezek alapján a termékeket különböző szempontok alapján összehasonlíthatják, felmérhetik a termékeik erősségeit, gyengeségeit. Tehát nem csak valós véleményt kapnak a fogyasztók oldaláról, hanem hasznos információt is a kutatás eredményei alapján.

A hiteltelen részeredmények hasznosság - csökkentő hatása miatt a továbbiakban 33 % - os hasznossággal dolgozom, amely 21 384 Ft.

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok

https://miau.gau.hu/mediawiki/index.php/T%C3%BAr%C3%B3_rudi

https://miau.gau.hu/mediawiki/index.php/Feladatterv:T%C3%BAr%C3%B3_rudi


nyilatkozat és kitöltési segédlet