„Biogaz” változatai közötti eltérés

A Miau Wiki wikiből
(A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság)
1. sor: 1. sor:
 +
= Vezetői összefoglaló=
 +
Témaválasztásom, mely a biogáz üzemek létrehozása, nem új keletű dolog Magyarországon, de eddig támogatás és fedezet híján csak kis mértékben valósultak meg azok a projektek, amelyeknek fő témája a mezőgazdaság megreformálása volt.
 +
A biogáz hasznosítása, a fenntartható fejlődés egyik alapköve lehetne, ha sikerülne olyan mértékben csökkenteni a beruházással járó költségeket, amely lehetővé tenné a kis-és középvállalkozások számára is azt, hogy tevékenységi körüket ilyen irányban is fejlesszék.
 +
Véleményem szerint egy átfogó stratégia, amely a megújuló energiaforrások körének kiterjesztését és nagyobb mértékű alkalmazását tenné lehetővé, lehet sikeres napjaink gazdaságában.
 +
 
= Forrás=
 
= Forrás=
 
http://miau.gau.hu/oktatas/2012osz/biogaz.xls
 
http://miau.gau.hu/oktatas/2012osz/biogaz.xls
6. sor: 11. sor:
  
 
=A feladat előtörténete=
 
=A feladat előtörténete=
A mai vidéki életképet, gazdaságot vizsgálva, szembetűnik, hogy a vidék egyre jobban elszegényedik, leáll a fejlődés és stagnál a vidék gazdasága. Ennek a helyzetnek lehet az egyik megoldása, biogáz üzemek létesítése megfelelő területeken, melyek segítenének a gazdaság újraindítását. Egyfajta katalizátorként szolgálnának a vidék életében. Rengeteg új munkahelyet teremtene és az adott településen nagyszerű bevételi forrás lenne. A helyi gazdáknak felvásárlási lehetőséget nyújtana terményeik iránt, az állattartó telepek gazdaságosabb működését segítené elő, valamint az üzemeltetése sok új munkahelyet teremtene. Ezek mellett még hatékony megoldást jelent a szerves hulladék feldolgozásában.
+
 
 +
Személyes kötődés:
 +
 
 +
Jelenlegi munkakörömből és tanulmányaimból adódóan választottam a biogáz hasznosítása témakört. Mindig is érdekeltek az új és korszerű megoldások és az olyan kutatások amelyek arra irányultak, hogyan lehetne korszerűsíteni és minél jobban kihasználni a mezőgazdaság adta lehetőségeket. Ezenkívül milyen lehetőségek vannak arra, hogy újra egy profitábilis iparággá tegyük és ezáltal számtalan új munkahelyet teremtene. Régóta figyelemmel kísérem, hogy a fejlettebb országok miként és milyen haszonnal alkalmazzák a zöldenergiákat. Számomra mindig is nagy kérdés volt, hogy hazai viszonylatban ugyanazok technológiák és eljárások miért költségesebbek és miért hatástalanok, ugyanolyan környezetben.
 +
 
 +
Szakértői javaslatok:
 +
 
 +
A hazai mikro- és makroökonómiai mutatókat vizsgálva egyértelműen látszik, hogy a mezőgazdaság mint iparág teljesítménye csökkenő tendenciát mutat. Az ebből származó bevételek már nem mondhatóak kielégítőnek, így az agrárium teljes átszervezését és új stratégiákra való helyezését tartanám indokoltnak.
 +
A mai vidéki életképet, gazdaságot akár laikusként, akár szakemberként vizsgálva, szembetűnik, hogy a vidék egyre jobban elszegényedik, leáll a fejlődés és stagnál a vidék gazdasága. Ennek a helyzetnek lehet az egyik megoldása, hogy biogáz üzemeket létesítsünk megfelelő területeken, melyek segítenének a gazdaság újraindításában. A létrehozott telepek egyfajta katalizátorként is működnének a vidék életében. A települések számára nagyszerű bevételi forrást jelentene ugyanakkor a helyi és környékbeli lakosoknak számos új munkahelyet. Az előbbi funkciókon kívül hatékony megoldást jelentene a szerves hulladék feldolgozására.
 +
 
  
 
= A feladat megoldása jelenlegi helyzete és ennek értékelése=
 
= A feladat megoldása jelenlegi helyzete és ennek értékelése=
  
A feladat megoldásához saját tapasztalataimat és az internet segítségét veszem igénybe. Iskolai éveim alatt megtanultam, hogy Magyarország legkiterjedtebb mezőgazdasági területei az alföldön helyezkednek el. Így kézenfekvő, hogy a Dunától keletre fekvő területek jönnek számításba. A történelem során mindig is az ország déli részén (Bácska) volt a legintenzívebb a mezőgazdasági tevékenység. Ez adódik a táj jellegéből és a mezőgazdaságnak kedvező klimatikus adottságokból. Ezek alapján a biogáz üzemnek a legideálisabb térség a Dél-Alföldi régió lenne. Ezután, hogy alátámasszam érvelésemet termelési adatokat kerestem. A KSH 1960-tól 2011-ig szolgál mezőgazdasági adatokkal. Itt megtalálható, hogy a fő mezőgazdasági növényekből évenként hány tonna lett előállítva és az állatállományról is találtam adatokat. A probléma viszont az, hogy régiónkénti lebontást nem tesz lehetővé csak az egész országra vonatkozóan találunk adatokat. Ebből adódik az, hogy régiónkénti adatgyűjtés nem lehetséges. Így nincs lehetőség arra, hogy konkrét számokkal bizonyítsam állításomat. A feltevés hiteltelennek minősül.
+
A projekt összefoglalása
 +
A biogáz előállítása és felhasználása
 +
 
 +
A biogáz szerves anyagok levegőtől elzárt /anaerob/ lebomlása során keletkező gázelegy, amely mintegy 50-70% metánt tartalmaz. További összetevői: 30-40% szén-dioxid és kis mennyiségben kénhidrogén, nitrogén, szénmonoxid, víz.
 +
 
 +
A klasszikus biogáz üzemekben az állattartó telepeken képződő almos vagy hígtrágyát használjuk fel alapanyagként. A későbbiekben a jobb biogázhozam érdekében energianövényeket, szerves hulladékokat is fermentálni tudunk, ezáltal tovább nő a gázhozatal, az üzemi hatásfok illetve energiatermelés.
 +
 
 +
A biogáz metán tartalma 23-szor veszélyesebb a környezetre, mint a széndioxid, így ennek hasznosításával nem csak energetikai, hanem környezetvédelmi célokat is elérhetünk. A trágya és energianövények fermentálásából nyert biogázt sokféleképpen tudjuk hasznosítani mezőgazdaságban, települések energia ellátásában, gázüzemű autók hajtásában.
 +
 
 +
A feladat megoldásához saját tapasztalataimat és az internet segítségét veszem igénybe. Iskolai éveim alatt megtanultam, hogy Magyarország legkiterjedtebb mezőgazdasági területei az Alföldön helyezkednek el. Ebből adódik, hogy a Dunától keletre fekvő területek jönnek számításba. A történelem során mindig is az ország dél-keleti részén (Bácska) volt a legintenzívebb a mezőgazdasági tevékenység. Ez a táj jellegéből és a mezőgazdaságnak kedvező klimatikus adottságokból adódik.  
 +
A történelmi múltból következtetve a biogáz üzemek létrehozására a legideálisabb térség a Dél-Alföld régió lenne. Ezután, hogy alátámasszam érvelésemet, termelési adatokat kerestem. A KSH 1960-tól 2011-ig szolgál mezőgazdasági adatokkal. Itt megtalálható, hogy a fő mezőgazdasági növényekből évenként hány tonnát állítottak elő és milyen mértékben változott az állatállomány. A probléma viszont az, hogy régiónkénti lebontást nem tesz lehetővé a kimutatás, így csak az egész országra vonatkozóan lehet lekérdezéseket végrehajtani, így nincs lehetőség arra, hogy konkrét számokkal bizonyítsam állításomat. A feltevés hiteltelennek minősül.
 +
 
 +
=A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása=
 +
Objektumok (sorok)
 +
 
 +
Magyarország statisztikai régióinak évenkénti bontása
 +
 
 +
Dél-Alföld 2000
 +
Dél-Alföld 2001
 +
Dél-Alföld 2002
 +
Dél-Alföld 2003
 +
Dél-Alföld 2004
 +
Dél-Alföld 2005
 +
Dél-Alföld 2006
 +
Dél-Alföld 2008
 +
Dél-Alföld 2009
 +
Dél-Dunántúl  2000
 +
Dél-Dunántúl  2001
 +
Dél-Dunántúl  2002
 +
Dél-Dunántúl  2003
 +
Dél-Dunántúl  2004
 +
Dél-Dunántúl  2005
 +
Dél-Dunántúl  2006
 +
Dél-Dunántúl  2008
 +
Dél-Dunántúl  2009
 +
Észak-Alföld  2000
 +
Észak-Alföld  2001
 +
Észak-Alföld  2002
 +
Észak-Alföld  2003
 +
Észak-Alföld  2004
 +
Észak-Alföld  2005
 +
Észak-Alföld  2006
 +
Észak-Alföld  2008
 +
Észak-Alföld  2009
 +
Észak-Magyarország  2000
 +
Észak-Magyarország  2001
 +
Észak-Magyarország  2002
 +
Észak-Magyarország  2003
 +
Észak-Magyarország  2004
 +
Észak-Magyarország  2005
 +
Észak-Magyarország  2006
 +
Észak-Magyarország  2008
 +
Észak-Magyarország  2009
 +
Közép-Dunántúl  2000
 +
Közép-Dunántúl  2001
 +
Közép-Dunántúl  2002
 +
Közép-Dunántúl  2003
 +
Közép-Dunántúl  2004
 +
Közép-Dunántúl  2005
 +
Közép-Dunántúl  2006
 +
Közép-Dunántúl  2008
 +
Közép-Dunántúl  2009
 +
Közép-Magyarország  2000
 +
Közép-Magyarország  2001
 +
Közép-Magyarország  2002
 +
Közép-Magyarország  2003
 +
Közép-Magyarország  2004
 +
Közép-Magyarország  2005
 +
Közép-Magyarország  2006
 +
Közép-Magyarország  2008
 +
Közép-Magyarország  2009
 +
Nyugat-Dunántúl  2000
 +
Nyugat-Dunántúl  2001
 +
Nyugat-Dunántúl  2002
 +
Nyugat-Dunántúl  2003
 +
Nyugat-Dunántúl  2004
 +
Nyugat-Dunántúl  2005
 +
Nyugat-Dunántúl  2006
 +
Nyugat-Dunántúl  2008
 +
Nyugat-Dunántúl  2009
 +
 
 +
 
  
 
=A feladat által érintett célcsoportok=
 
=A feladat által érintett célcsoportok=

A lap 2013. december 3., 18:23-kori változata

Vezetői összefoglaló

Témaválasztásom, mely a biogáz üzemek létrehozása, nem új keletű dolog Magyarországon, de eddig támogatás és fedezet híján csak kis mértékben valósultak meg azok a projektek, amelyeknek fő témája a mezőgazdaság megreformálása volt. A biogáz hasznosítása, a fenntartható fejlődés egyik alapköve lehetne, ha sikerülne olyan mértékben csökkenteni a beruházással járó költségeket, amely lehetővé tenné a kis-és középvállalkozások számára is azt, hogy tevékenységi körüket ilyen irányban is fejlesszék. Véleményem szerint egy átfogó stratégia, amely a megújuló energiaforrások körének kiterjesztését és nagyobb mértékű alkalmazását tenné lehetővé, lehet sikeres napjaink gazdaságában.

Forrás

http://miau.gau.hu/oktatas/2012osz/biogaz.xls

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

Biogáz üzem létesítéséhez megfelelő terület keresése

A feladat előtörténete

Személyes kötődés:

Jelenlegi munkakörömből és tanulmányaimból adódóan választottam a biogáz hasznosítása témakört. Mindig is érdekeltek az új és korszerű megoldások és az olyan kutatások amelyek arra irányultak, hogyan lehetne korszerűsíteni és minél jobban kihasználni a mezőgazdaság adta lehetőségeket. Ezenkívül milyen lehetőségek vannak arra, hogy újra egy profitábilis iparággá tegyük és ezáltal számtalan új munkahelyet teremtene. Régóta figyelemmel kísérem, hogy a fejlettebb országok miként és milyen haszonnal alkalmazzák a zöldenergiákat. Számomra mindig is nagy kérdés volt, hogy hazai viszonylatban ugyanazok technológiák és eljárások miért költségesebbek és miért hatástalanok, ugyanolyan környezetben.

Szakértői javaslatok:

A hazai mikro- és makroökonómiai mutatókat vizsgálva egyértelműen látszik, hogy a mezőgazdaság mint iparág teljesítménye csökkenő tendenciát mutat. Az ebből származó bevételek már nem mondhatóak kielégítőnek, így az agrárium teljes átszervezését és új stratégiákra való helyezését tartanám indokoltnak. A mai vidéki életképet, gazdaságot akár laikusként, akár szakemberként vizsgálva, szembetűnik, hogy a vidék egyre jobban elszegényedik, leáll a fejlődés és stagnál a vidék gazdasága. Ennek a helyzetnek lehet az egyik megoldása, hogy biogáz üzemeket létesítsünk megfelelő területeken, melyek segítenének a gazdaság újraindításában. A létrehozott telepek egyfajta katalizátorként is működnének a vidék életében. A települések számára nagyszerű bevételi forrást jelentene ugyanakkor a helyi és környékbeli lakosoknak számos új munkahelyet. Az előbbi funkciókon kívül hatékony megoldást jelentene a szerves hulladék feldolgozására.


A feladat megoldása jelenlegi helyzete és ennek értékelése

A projekt összefoglalása A biogáz előállítása és felhasználása

A biogáz szerves anyagok levegőtől elzárt /anaerob/ lebomlása során keletkező gázelegy, amely mintegy 50-70% metánt tartalmaz. További összetevői: 30-40% szén-dioxid és kis mennyiségben kénhidrogén, nitrogén, szénmonoxid, víz.

A klasszikus biogáz üzemekben az állattartó telepeken képződő almos vagy hígtrágyát használjuk fel alapanyagként. A későbbiekben a jobb biogázhozam érdekében energianövényeket, szerves hulladékokat is fermentálni tudunk, ezáltal tovább nő a gázhozatal, az üzemi hatásfok illetve energiatermelés.

A biogáz metán tartalma 23-szor veszélyesebb a környezetre, mint a széndioxid, így ennek hasznosításával nem csak energetikai, hanem környezetvédelmi célokat is elérhetünk. A trágya és energianövények fermentálásából nyert biogázt sokféleképpen tudjuk hasznosítani mezőgazdaságban, települések energia ellátásában, gázüzemű autók hajtásában.

A feladat megoldásához saját tapasztalataimat és az internet segítségét veszem igénybe. Iskolai éveim alatt megtanultam, hogy Magyarország legkiterjedtebb mezőgazdasági területei az Alföldön helyezkednek el. Ebből adódik, hogy a Dunától keletre fekvő területek jönnek számításba. A történelem során mindig is az ország dél-keleti részén (Bácska) volt a legintenzívebb a mezőgazdasági tevékenység. Ez a táj jellegéből és a mezőgazdaságnak kedvező klimatikus adottságokból adódik. A történelmi múltból következtetve a biogáz üzemek létrehozására a legideálisabb térség a Dél-Alföld régió lenne. Ezután, hogy alátámasszam érvelésemet, termelési adatokat kerestem. A KSH 1960-tól 2011-ig szolgál mezőgazdasági adatokkal. Itt megtalálható, hogy a fő mezőgazdasági növényekből évenként hány tonnát állítottak elő és milyen mértékben változott az állatállomány. A probléma viszont az, hogy régiónkénti lebontást nem tesz lehetővé a kimutatás, így csak az egész országra vonatkozóan lehet lekérdezéseket végrehajtani, így nincs lehetőség arra, hogy konkrét számokkal bizonyítsam állításomat. A feltevés hiteltelennek minősül.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása

Objektumok (sorok)

Magyarország statisztikai régióinak évenkénti bontása

Dél-Alföld 2000 Dél-Alföld 2001 Dél-Alföld 2002 Dél-Alföld 2003 Dél-Alföld 2004 Dél-Alföld 2005 Dél-Alföld 2006 Dél-Alföld 2008 Dél-Alföld 2009 Dél-Dunántúl 2000 Dél-Dunántúl 2001 Dél-Dunántúl 2002 Dél-Dunántúl 2003 Dél-Dunántúl 2004 Dél-Dunántúl 2005 Dél-Dunántúl 2006 Dél-Dunántúl 2008 Dél-Dunántúl 2009 Észak-Alföld 2000 Észak-Alföld 2001 Észak-Alföld 2002 Észak-Alföld 2003 Észak-Alföld 2004 Észak-Alföld 2005 Észak-Alföld 2006 Észak-Alföld 2008 Észak-Alföld 2009 Észak-Magyarország 2000 Észak-Magyarország 2001 Észak-Magyarország 2002 Észak-Magyarország 2003 Észak-Magyarország 2004 Észak-Magyarország 2005 Észak-Magyarország 2006 Észak-Magyarország 2008 Észak-Magyarország 2009 Közép-Dunántúl 2000 Közép-Dunántúl 2001 Közép-Dunántúl 2002 Közép-Dunántúl 2003 Közép-Dunántúl 2004 Közép-Dunántúl 2005 Közép-Dunántúl 2006 Közép-Dunántúl 2008 Közép-Dunántúl 2009 Közép-Magyarország 2000 Közép-Magyarország 2001 Közép-Magyarország 2002 Közép-Magyarország 2003 Közép-Magyarország 2004 Közép-Magyarország 2005 Közép-Magyarország 2006 Közép-Magyarország 2008 Közép-Magyarország 2009 Nyugat-Dunántúl 2000 Nyugat-Dunántúl 2001 Nyugat-Dunántúl 2002 Nyugat-Dunántúl 2003 Nyugat-Dunántúl 2004 Nyugat-Dunántúl 2005 Nyugat-Dunántúl 2006 Nyugat-Dunántúl 2008 Nyugat-Dunántúl 2009


A feladat által érintett célcsoportok

Állattartó teleppel rendelkező gazdasági társaságok, mezőgazdasági termelő és szolgáltató gazdasági társaságok, élelmiszeripari cégek, szennyvíz és szerves hulladék kezelő gazdasági társaságok


A biogáz előállítása és felhasználása

A biogáz szerves anyagok levegőtől elzárt /anaerob/ lebomlása során keletkező gázelegy, amely mintegy 50-70% metánt tartalmaz. További összetevői: 30-40% szén-dioxid és kis mennyiségben kénhidrogén, nitrogén, szénmonoxid, víz.

A klasszikus biogáz üzemekben az állattartó telepeken képződő almos vagy hígtrágyát használjuk fel alapanyagként. A későbbiekben a jobb biogázhozam érdekében energianövényeket, szerves hulladékokat is fermentálni tudunk, ezáltal tovább nő a gázhozatal, az üzemi hatásfok illetve energiatermelés.

A biogáz metán tartalma 23-szor veszélyesebb a környezetre, mint a széndioxid, így ennek hasznosításával nem csak energetikai, hanem környezetvédelmi célokat is elérhetünk. A trágya és energianövények fermentálásából nyert biogázt sokféleképpen tudjuk hasznosítani mezőgazdaságban, települések energia ellátásában, gázüzemű autók hajtásában.


A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

Ösztönös megoldás:

Általános és középiskolai tanulmányaim alapján az e célra legalkalmasabb területnek az Alföldi régiót vettem figyelmül. Abból indultam ki, hogy az országban itt találhatók a legnagyobb kiterjedésű szántók és a különböző mezőgazdasági, állattenyésztésre alkalmas területek.

  • Tehát adatgyűjtést végeztem: ingyenes- eddigi ismereteim, internet segítségével kutatás a témában, adatok összegzése.
  • Munkaidő: 5 óra
  • Összes költség: az én munkával eltöltött időm- 5x1500Ft=7500Ft
  • Az elemzés piaci értéke: 20.000 Ft, ennyiért érdemes értékesíteni a befektetett munka alapján.

Tananyag szerinti megoldás:

A tananyag alkalmazásával arra a következtetésre jutottam, hogy biogáz létesítésére legalkalmasabb régió a Dél-Dunántúl. A munkánál először is figyelembe vettem milyen adatokra van szükségem. Melyik régióban milyen intenzitású az állattartás illetve a mezőgazdasági tevékenység így segítségül alkalmaztam a My-X OLAP szolgáltatást, amivel 2000-2009-ig gyűjtöttem ki adatokat. Ezután a COCO programmal direkt elemzést végeztem mellyel a legalkalmasabb régiót kerestem. Ezt az elemzést ellenőriztem inverz elemzéssel és így jött ki az alkalmas régió. A Dél-Dunántúli régióban optimális mértékben megtalálhatók a mezőgazdasági és állattartási tényezők. Emellett fontos a stabil működéshez a kiszámítható és állandó alapanyag ellátás. Ennek biztonsága jól megfigyelhető az adatokból készített grafikonon.

  • My-X licence ingyenes: 0 Ft
  • Adathozzáférés /My-X OLAP/ ingyenes: 0 Ft
  • Munkaidő: 7 óra
  • Összes költség: munkával eltöltött időm- 7x1500Ft=10500Ft
  • Az elemzés piaci értéke: 1.500.000 Ft, ennyiért érdemes értékesíteni a szakértelem és a minőségi munka alapján.
  • Az elemzés piaci értékének és a háttérben felhasznált erőforrások értékének a különbözete 1.489.500 Ft

Azért ér nagyságrendekkel többet 2 órányi többletmunka mert sokkal nagyobb, kiterjedtebb és hitelesebb adathalmazt dolgoztam fel az alkalmas terület megkeresésére. Ezekkel az adatokkal alátámasztható a kijött eredmény. A kutatás ára megfelel az aktuális hatástanulmányok elkészítési díjával.