„Precíziós állattenyésztés” változatai közötti eltérés
(→Ellentmondások és vitatott kijelentések modulja) |
(→Tesztkérdések modul) |
||
135. sor: | 135. sor: | ||
A gazdaság fő profilja a tejtermelés, évente 610-620 ezer liter extra minőségű tejet állít elő. A bikaborjakat 2-4 hetes korban értékesítik, az üszőborjak felnevelésre kerülnek a saját tenyészüsző állomány biztosítása, illetőleg tenyészállat értékesítés céljából. | A gazdaság fő profilja a tejtermelés, évente 610-620 ezer liter extra minőségű tejet állít elő. A bikaborjakat 2-4 hetes korban értékesítik, az üszőborjak felnevelésre kerülnek a saját tenyészüsző állomány biztosítása, illetőleg tenyészállat értékesítés céljából. | ||
− | + | Definíziós modul | |
− | |||
− | |||
Küldetés, célkitűzések: | Küldetés, célkitűzések: |
A lap 2006. január 31., 13:44-kori változata
Angol megnevezés: ...
Tartalomjegyzék
Történeti modul
- ...
A mezőgazdaság újdonságai iránt érdeklődő elméleti és gyakorlati szakemberek különböző fórumokon egyre többet találkozhatnak a precíziós gazdálkodás kifejezéssel. A kifejezés mögött álló filozófiát és koncepciót azonban részletesen még szakmai körökben is csak kevesen ismerik. Nézzük meg tehát, hogy mit is jelent pontosan a precíziós gazdálkodás. AGRÁRIN Sertéstelepi információs rendszer
Hazánkban is a piaci helyzet egyre inkább afelé mutat, arra ösztönzi a termelőt, hogy jobban odafigyeljen sertésállományának teljesítményére. Minden részlet fontos lehet. Egyre kevésbé lehet egy kocának, kannak megbocsátani ha rosszul teljesít. Egy sertéstelep működtetéséhez alapvető fontosságú információ tehát az állatok biológiai teljesítménye. Nemcsak a szaporasági, hanem a hízékonysági, takarmány-felhasználási adatok is. Már viszonylag kis létszámnál is nagyon sok adat keletkezik, nem is beszélve a közepes, illetve nagy telepi méretekről. Ahhoz, hogy a telep szakembere számára használható információ legyen ebből a sok adatból, rendszerezni, értékelni kell azokat. Ezen listák, kimutatások grafikonok birtokában lehet olyan megalapozott szakmai döntéseket hozni, amelyek pénzt, sokszor igen sok pénzt érnek! Ezt a pénzt szeretnénk megspórolni Önnek azzal a komplett sertéstelepi információs rendszerrel, aminek egyes elemei vázlatosan az alábbiak lennének:
Koca illetve kantörzslap vezetése
Munkalisták, napi heti teendők, például a búgatandó kocák listája Állatorvosi kezelések Mentesítési programok Ellenőrző listák Visszaivarzás-elemző listák
Üresnapok vizsgálata
Szabadon definiálható indexek, amelyek a szelekciónál is segítenek
Selejtezési okok statisztikája
Vemhességvizsgálat Kormegoszlás
Törzstenyészeti nyilvántartás Süldőszelekció Jelentés az OMMI-nak, illetve a tenyésztési szervezetnek Tetszőlegesen összeállítható lekérdezések Mobil telepi adatrögzítő berendezés Ólszintű helynyilvántartás is lehetséges Fajta, vonal összehasonlítás Spermaminőség, kanleterheltség Pénzügyi modul Állományváltozás Takarmányozási napló Fajlagos takarmányértékesítés számolása Istállónapló Korcsoportos lekérdezés Takarmányok optimális összeállítása: legkedvezőbb árú de az igényeknek megfelelő tartalmú táp Tetszőleges igényszint definiálás Receptura-készítés a keverő számára Manuális módosíthatóság Egy ilyen rendszer összeállításakor első lépésként azt kell eldönteni, mely elemek adják meg a választ a gazdálkodó kérdéseire. Ennek ismeretében segítünk eldönteni, hogy mely szolgáltatásaink nyújtják mindezt.
Az alábbiakból választhatunk:
AGRÁRIN RÖFI: kanok kocák nyilvántartása, elemzése tenyésztés AGRÁRIN HÍZÓ: állomány-nyilvántartás, tak. napló AGRÁRIN KANI: kantelepi nyilvántartás AGRÁRIN OPTI: takarmányoptimalizálás A szoftvertermékek telepspecifikus beállításai fogják az adatokat életre kelteni, felhasználható formában kinyomtatni, hogy gyors és pontos információ álljon a termelő rendelkezésére.
Speciális elem a kínálatban, hogy szaktanácsadók, több teleppel rendelkezők számára egy speciális központi elemzési lehetőséget kínálunk. Ez egy olyan szoftver, amely a több telepről származó adatokat beolvasva egységes szempontok szerint rangsort állít, különböző feltételek szerint elemez.
Célunk tehát, hogy ügyfeleink számára szolgáltatásaink, szoftvereink időt, pénzt takarítsanak meg.
Időt takarít meg, mert:
Szoftvereink könnyen kezelhetők, grafikus a felület, grafikus elemzések készíthetők Jól áttekinthetők Jól kiforrott adatbeviteli módszereink vannak Gyors telefonos segítséget adunk Beépített súgó, illetve nyomtatott kézikönyv van szoftvereinkhez Pénzt takarít meg, mert:
Naprakész információval rendelkezik állatairól Megalapozottan selejtezhet Kézbentartja állományát Inszeminátorok teljesítményét objektíven elemezheti Szállítókat, vágóhidakat összehasonlítva szerződéskötésekben segít Pénzügyi modulok hasznos kiegészítői szoftvereinknek Az eddig ismertetett rendszer egy komplett megoldás sertéstartók, árutermelő illetve tenyésztő gazdaságok számára egyaránt, de elemekből épül fel, amelyek segítségével a gazdálkodó akár lépésről-lépésre is létrehozhatja gazdaságának sertéstelepi információs rendszerét.
Az AGRÁRIN Kft. szakemberei hazánkban egyedülálló agrárinformatikai szaktudással megtervezik rendszerét (adatgyűjtéstől -elemzésig), betanítják Önt, illetve munkatársaikat a szoftverek, hardverek kezelésére. Ügyféltalálkozóinkon, Internetes honlapunkon kicserélhetik tapasztalataikat, összehasonlító adatokat kaphatnak.
Cégünk eddigi munkája és jövőbeni fejlesztései nyújtanak garanciát a rendszer időtállóságára, arra, hogy Önök mindig a legmodernebb, a világ kihívásainak megfelelni tudó szoftvert, hardvert illetve szolgáltatást kapjanak.
Megtanítjuk gazdaságát, hogy időben észleljék a kedvezőtlen változásokat, hogy mielőbb reagálni tudjanak. Változó világunkban csak az tud talpon maradni, aki gyorsan, naprakész információval rendelkezik, és jól tud azokra reagálni. Ebben igyekszik segíteni Önnek az AGRÁRIN Kft.
Ezúton szeretnénk Önt tájékoztatni arról a sertéstelep-irányító számítógép-programról (KW-RÖFI), amelynek első verziói immáron 5 éve működnek hazánkban. Azóta mintegy 42000 koca adatait kezelik ezzel a szoftverrel. A szoftver a legelterjedtebb Európában (1.2 millió koca adatát vezetik vele), az agrocom. cég (Claas csoport) terméke. Sok tenyésztő, telepi szakember, szaktanácsadó mintegy 20 éves munkája a szoftver és a folyamatos fejlesztés.
Az 2002-es év novemberétől egy hazánkban új verziója került a piacra a RÖFI programunknak:
windows-os felületű sok grafikus értékelést tartalmaz meglévő ügyfeleink frissítésként kapják igen kedvező áron, minden adat átvételével kedvező fizetési feltételek: részlet, tartós bérlet szaktanácsadói kiegészítések is kérhetők hozzá, ami több telep adatait képes közösen elemezni Éves szoftverfrissítést kínálunk minden ügyfelünknek, természetesen az adatvezetés folytonosságával. Könnyedén kezelhető, jól áttekinthető szoftver Egyszerű adatexport az SZFTV-be, illetve az EXCEL-be Adatátvétel bármilyen addig használt szoftverből Bér-adatvezetés-re is lehetőség van, ha a telep mérete, személyzete nem engedi meg egy önálló szoftver üzemeltetését. Ilyenkor a kitöltött törzslapokat, illetve nyomtatványokat mi rögzítjük és heti rendszerességgel kap a termelő vissza adatot tőlünk. További újdonságok RÖFI használóink számára (törzstenyészetek részére):
az új RÖFI közvetlenül kapcsolódik az SZFTV szoftverhez, onnan áthoz adatot, de el is készíti a jelentést az SZFTV felé, OMMI felé, illetve a tenyésztő szervezet felé. Ez az adatkapcsolat hivatalos, az OMMI engedélyével, közreműködésével készült Tenyész-szelekció, értékesítések, kezelések, vezetése mind lehetséges a RÖFI-vel. (Az internet-használathoz szükséges telefonkapcsolati szerződést, elektronikus levelezési lehetőséget természetesen rövid határidővel elintézzük, beállítjuk Önöknek, ha igénylik.)
Így fog cégünk szolgáltatása (telepének gazdaságosabbá tétele) teljessé válni. Ezt igyekszik Önnek az AGRÁRIN Kft. a lehető legkorrektebb, legkorszerűbb módon kínálni. Együtt szeretnénk Önnel a sikere felé menni és ott tartani a gazdaságát hosszú időn át.
Ontológiai modul
- ...
Ontológiai modul A hagyományos növénytermesztési gyakorlat általában nem veszi figyelembe a talaj változatosságából adódó esetleges művelési, növényvédelmi, öntözési, és tápanyag-utánpótlási különbségeket. A mezőgazdasági táblákat, illetve sok esetben nagyobb területeket is egyöntetűnek feltételezve, azonos agrotechnikai beavatkozásokat végeznek el. Könnyen belátható, hogy ilymódon a művelt terület egyrésze kap csak "optimális kezelést", míg a fennmaradó rész nem megfelelő mértékű kezelésben részesül. Az utóbbi évek rohamos technikai fejlődése, a globális helyzet-meghatározó navigációs rendszerek (GPS), a mezőgazdasági gépek nagyfokú automatizálásanak lehetősége, illetve a térinformatikai szoftverek (GIS) megjelenése azonban már napjainkban is lehetővé teszi a talajok térbeli változatosságát figyelembe vevő agrotechnikai beavatkozások, azaz a precíziós gazdálkodás megvalósítását. A technológia gyakorlati megvalósításához természetesen az adott területről részletes adatok és ismeretek szükségesek. Az adatgyűjtés első lépése általában növényi termésmennyiségek megállapítása.
Ontológia szempontja szerint :
Állattenyésztési
információs rendszer Növénytermesztési információs rendszer
Röfi
Kanok, kocák nyilvántartása, elemzése Táblatörzskönyv Legyen profi a növénytermesztésben is!
Hízó
Sertéshízlalók adatfeldolgozása Térinformatika Az eredményes gazdálkodás térinformatikai rendszere
Milky
Tejelőmarha-tartók számára Metos Legyen saját mini meteorológiai állomása és növényvédelmi előrejelző-rendszere
Baromfi
"Sok kicsi sokra megy!"
Opti
Az optimális keveréktakarmány kialakításához
Számadó
Juhászat jövője
Definíciós modul
- ...
A gazdaság fő profilja a tejtermelés, évente 610-620 ezer liter extra minőségű tejet állít elő. A bikaborjakat 2-4 hetes korban értékesítik, az üszőborjak felnevelésre kerülnek a saját tenyészüsző állomány biztosítása, illetőleg tenyészállat értékesítés céljából.
Definíziós modul
Küldetés, célkitűzések:
A gazdaság kialakításakor abból indultunk ki, hogy a magyar mezőgazdaság agrárstruktúrájára a korábbi nagyüzemi rendszertől eltérően a vegyes szerkezet lesz jellemző. Ebben jelentős szerepet fognak játszani a különböző tulajdonú, közepes méretű gazdaságok, ezek között a vállalkozói- és a családi üzemek. Az üzemgazdaságtan fontos feladata a megfelelő üzemi modellek kidolgozása és bemutatása, az új gazdálkodási kultúra elterjesztése. Mindemellett a fenntartható mezőgazdaság követelményeinek is eleget kell tenni, tehát olyan gazdálkodási rendszereket kell kialakítani, amelyek ökonómiailag és ökológiailag is képesek a hosszú távú működésre, a természeti erőforrások megóvása mellett. Mindezeket és az egyetemi oktatás, kutatás és szaktanácsadás szempontjait alapul véve a következő célokat tűztük ki:
a kis- és közepes méretű gazdaságok jövedelmező működtetéséhez szükséges gyakorlati szervezési és ökonómiai ismeretek megszerzésének lehetővé tétele, gazdasági gyakorlatok és szemináriumok tartása az információ menedzsment, a számvitel, az üzemgazdasági kalkulációk, a tervezés és az ellenőrzés területén, technológiai, munkaszervezési bemutatók és gyakorlati lehetőségek biztosítása a növénytermesztés, az állattenyésztés és a gépesítés területén, ökonómiai és ökológiai információk rendelkezésre bocsátása diplomadolgozatok, tudományos diákköri dolgozatok és PhD disszertációk készítéséhez, a működés során keletkező információk felhasználása tananyagokhoz, oktatási esettanulmányokhoz, a termelési folyamatok és ágazatok adatainak rögzítéséhez, irányításához szükséges eszközök és módszerek kifejlesztése, tesztelése, a természeti erőforrásokat megóvó integrált mezőgazdaság gazdaságos kialakítása és megvalósítása, továbbképző tanfolyamok tartása és szakmai bemutatók rendezése mezőgazdasági szakemberek és gazdálkodók részére.
Ajánlott irodalmak modulja
- ...
Keresés http://miau.gau.hu/jegyzet/2004/oj.pdf. https://miau.gau.hu:443/mediawiki/index.php/Seg%C3%ADts%C3%A9g:Forma_%C3%A9s_tartalom" http://www.google.com