„Precíziós állattenyésztés” változatai közötti eltérés

A Miau Wiki wikiből
(Történeti modul)
(Ontológiai modul)
5. sor: 5. sor:
  
 
== Ontológiai modul ==
 
== Ontológiai modul ==
* ...
+
*
Ontológiai modul A hagyományos növénytermesztési gyakorlat általában nem veszi figyelembe a talaj változatosságából adódó esetleges művelési, növényvédelmi, öntözési, és tápanyag-utánpótlási különbségeket. A mezőgazdasági táblákat, illetve sok esetben nagyobb területeket is egyöntetűnek feltételezve, azonos agrotechnikai beavatkozásokat végeznek el. Könnyen belátható, hogy ilymódon a művelt terület egyrésze kap csak "optimális kezelést", míg a fennmaradó rész nem megfelelő mértékű kezelésben részesül. Az utóbbi évek rohamos technikai fejlődése, a globális helyzet-meghatározó navigációs rendszerek (GPS), a mezőgazdasági gépek nagyfokú automatizálásanak lehetősége, illetve a térinformatikai szoftverek (GIS) megjelenése azonban már napjainkban is lehetővé teszi a talajok térbeli változatosságát figyelembe vevő agrotechnikai beavatkozások, azaz a precíziós gazdálkodás megvalósítását. A technológia gyakorlati megvalósításához természetesen az adott területről részletes adatok és ismeretek szükségesek. Az adatgyűjtés első lépése általában növényi termésmennyiségek megállapítása.
 
 
 
Ontológia szempontja szerint :
 
 
 
Állattenyésztési
 
információs rendszer Növénytermesztési
 
információs rendszer
 
  Röfi
 
Kanok, kocák nyilvántartása, elemzése  Táblatörzskönyv
 
Legyen profi a növénytermesztésben is!
 
  Hízó
 
Sertéshízlalók
 
adatfeldolgozása  Térinformatika
 
Az eredményes gazdálkodás térinformatikai rendszere
 
  Milky
 
Tejelőmarha-tartók
 
számára  Metos
 
Legyen saját mini meteorológiai állomása és növényvédelmi előrejelző-rendszere
 
  Baromfi
 
"Sok kicsi sokra megy!"
 
  Opti
 
Az optimális keveréktakarmány
 
kialakításához   
 
  Számadó
 
Juhászat jövője
 
  
 
== Definíciós modul ==
 
== Definíciós modul ==

A lap 2006. január 31., 22:39-kori változata

Angol megnevezés: ...

Történeti modul

Ontológiai modul

Definíciós modul

Küldetés, célkitűzések:

A gazdaság kialakításakor abból indultunk ki, hogy a magyar mezőgazdaság agrárstruktúrájára a korábbi nagyüzemi rendszertől eltérően a vegyes szerkezet lesz jellemző. Ebben jelentős szerepet fognak játszani a különböző tulajdonú, közepes méretű gazdaságok, ezek között a vállalkozói- és a családi üzemek. Az üzemgazdaságtan fontos feladata a megfelelő üzemi modellek kidolgozása és bemutatása, az új gazdálkodási kultúra elterjesztése. Mindemellett a fenntartható mezőgazdaság követelményeinek is eleget kell tenni, tehát olyan gazdálkodási rendszereket kell kialakítani, amelyek ökonómiailag és ökológiailag is képesek a hosszú távú működésre, a természeti erőforrások megóvása mellett. Mindezeket és az egyetemi oktatás, kutatás és szaktanácsadás szempontjait alapul véve a következő célokat tűztük ki:

a kis- és közepes méretű gazdaságok jövedelmező működtetéséhez szükséges gyakorlati szervezési és ökonómiai ismeretek megszerzésének lehetővé tétele, gazdasági gyakorlatok és szemináriumok tartása az információ menedzsment, a számvitel, az üzemgazdasági kalkulációk, a tervezés és az ellenőrzés területén, technológiai, munkaszervezési bemutatók és gyakorlati lehetőségek biztosítása a növénytermesztés, az állattenyésztés és a gépesítés területén, ökonómiai és ökológiai információk rendelkezésre bocsátása diplomadolgozatok, tudományos diákköri dolgozatok és PhD disszertációk készítéséhez, a működés során keletkező információk felhasználása tananyagokhoz, oktatási esettanulmányokhoz, a termelési folyamatok és ágazatok adatainak rögzítéséhez, irányításához szükséges eszközök és módszerek kifejlesztése, tesztelése, a természeti erőforrásokat megóvó integrált mezőgazdaság gazdaságos kialakítása és megvalósítása, továbbképző tanfolyamok tartása és szakmai bemutatók rendezése mezőgazdasági szakemberek és gazdálkodók részére.

Ajánlott irodalmak modulja

  • ...

Keresés http://miau.gau.hu/jegyzet/2004/oj.pdf. https://miau.gau.hu:443/mediawiki/index.php/Seg%C3%ADts%C3%A9g:Forma_%C3%A9s_tartalom" http://www.google.com