„Attribútum” változatai közötti eltérés

A Miau Wiki wikiből
(Ontológiai modul)
(Ontológiai modul)
14. sor: 14. sor:
 
* '''"van neki, része a címszónak" kapcsolattípus:'''
 
* '''"van neki, része a címszónak" kapcsolattípus:'''
 
* '''"a címszó része valaminek (a címszóval egyenrangú fogalmak)" kapcsolattípus:'''
 
* '''"a címszó része valaminek (a címszóval egyenrangú fogalmak)" kapcsolattípus:'''
** [[tulajdonság]]
+
* [[tulajdonság]]:
** [[jellemző]]
+
''Az attribútum és a jellemző között a rokonság; hogy mindkét fogalom egyaránt hordoz lényeges információkat, a különbség, hogy, míg az attribútumot a lényeges tulajdonságok (komponensek) alapján határozhatjuk meg, addig a jellemző az a komponensek halmazából álló, lényeges információkat tartalmazó attribútumokból, és kevésbé lényeges információkból állnak.''
** [[komponens]]
+
* [[komponens]]:
 +
''Az attribútum komponensekből épül fel, és az adott objektumra jellemző komponensek halmaza, vagyis önmagában egy komponens nem tekinthető attribútumnak. A komponens-halmaz és az attribútum lényeges információk összességéből áll.''
 +
* [[jellemző]]
  
 
==  Ellentmondások és vitatott kijelentések modulja ==
 
==  Ellentmondások és vitatott kijelentések modulja ==

A lap 2005. november 16., 21:17-kori változata

Angol megnevezés: ...

Történeti modul

  • 1974: "A szó jelentése ismertetőjegy. A tárgy lényegi elválaszthatatlan tulajdonsága, mely nélkül nem létezhet. Az attribútummal szemben áll az akcidencia, mely a dolgok esetleges tulajdonságait jelenti."
  • 1989: "A művészetben valamely alakot(személyt, istent, szentet stb.) személyében vagy mint egy csoport tagját egyértelműen – a név feltüntetése nélkül – felismerhetővé tevő jelvény(tárgy, emberi alak vagy állat) vagy jelvények(tárgyak) összessége.Filozófiai értelemben valamely tárgy vagy jelenség elválaszthatatlan tulajdonsága, amely nélkül a tárgy vagy jelenség nem létezhet és nem is gondolható el.Nyelvtanban az attribútum a jelzővel azonos."
  • 1990: "Az állapotjellemző értékeket nevezzük attribútumnak."
  • 1994: "A művészeti ábrázolásokon a szentek, mitológiai vagy történelmi alakok egyértelmű felismerésére szolgáló(megkülönböztető) szimbolikus vagy tárgyi jel. Az ókorban az isteneket általában a funkciójukra utaló jelképekkel, a középkorban a szenteket elsősorban életük valamely fontos eseményét vagy mártíromságukat jelképező tárgyakkal ábrázolták. Az attribútum jelképezhet csoportot(pl. a könyv az apostolokat, a fegyver a katonákat) vagy egyént(pl. a kerék és a pálma Alexandriai Szent Katalint, a sárkány Szent Györgyöt, az orgona Szent Cecíliát)."

Ontológiai modul

  • "ez egy" kapcsolattípus:
  • "van neki, része a címszónak" kapcsolattípus:
  • "a címszó része valaminek (a címszóval egyenrangú fogalmak)" kapcsolattípus:
  • tulajdonság:

Az attribútum és a jellemző között a rokonság; hogy mindkét fogalom egyaránt hordoz lényeges információkat, a különbség, hogy, míg az attribútumot a lényeges tulajdonságok (komponensek) alapján határozhatjuk meg, addig a jellemző az a komponensek halmazából álló, lényeges információkat tartalmazó attribútumokból, és kevésbé lényeges információkból állnak.

Az attribútum komponensekből épül fel, és az adott objektumra jellemző komponensek halmaza, vagyis önmagában egy komponens nem tekinthető attribútumnak. A komponens-halmaz és az attribútum lényeges információk összességéből áll.

Ellentmondások és vitatott kijelentések modulja

  • ...

Definíciós modul

  • ...

Tesztkérdések modul

  • ...

Ajánlott irodalmak modulja

  • ...