„2007:digitális fényképezőgépek” változatai közötti eltérés

A Miau Wiki wikiből
(Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA))
 
(4 közbenső módosítás, amit 2 másik szerkesztő végzett, nincs mutatva)
58. sor: 58. sor:
  
 
=Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)=
 
=Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)=
A vizsgálat végeredméyneként kiderült, hogy a fényképezőgépek  mindegyike nagyon jó minősítést kapott, és a termékek a  felsorolt szempontokat figyelembe véve jó befektetésnek bizonyulnak. Kiemelném a Sony terméket, mivel CCD nagysága, fényérzékenység, valamit belső memória nagysága a legjobb a többi termék közül. A Panasonic Lumix DMC-FZ18 gép amellett, hogy kicsit drágább, kitűnő eredményeket ért az összehasonlítás során.
+
A vizsgálat végeredméyneként kiderült, hogy a fényképezőgépek  mindegyike nagyon jó minősítést kapott, és a termékek a  felsorolt szempontokat figyelembe véve jó befektetésnek bizonyulnak.
  
 
=Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)=
 
=Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)=
Az általam preferált tulajdonságokat alapul véve a legtöbb helyen a legjobb helyezést a Sony Cyber-shot DSC-H9 gépe produkálta. Az árak tekintetében megállapítható, hogy minden digitális fényképezőgép megfelel a gyártó által meghatározott értékeknek.
+
Az árak tekintetében megállapítható, hogy minden digitális fényképezőgép megfelel a gyártó által meghatározott értékeknek.
  
 
=Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)=
 
=Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)=
68. sor: 68. sor:
 
=Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba=
 
=Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba=
 
=Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok=
 
=Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok=
 +
2007:Fényképezőgépek2
 +
[[Kategória:Hasonlóságelemzés_(classic)]]

A lap jelenlegi, 2008. január 30., 10:48-kori változata

A feladat címe

XLS Digitális fényképezőgépek összehasonlítása

A feladat előtörténete

A fényképezés gyermekkorom óta a legkedvesebb időtöltésem. Főiskolai tanulmányaim során volt lehetőségem elmélyedni a fotózás rejtelmeibe. A fényképezés az addig szűk keresztmetszetben látott képalkotás helyett, végtelelen lehetőséget kínáló önkifejezési formává vált. Ennek a kifejezési formának az eszköze a megfelelő fényképezőgép, ezért tartom rendkívül fontosnak a gép kiválasztását. A digitális fényképezés előnyei az amatőröktől a professzionális fényképészekig köztudottak. A teljesség igénye nélkül néhány tényező: A digitális képeket nem kell előhivatni, hiszen az LCD képernyő lehetővé teszi, hogy az elkészítést követően azonnal megnézhessük az erdményt. Eldönthetjük, hogy túl világos vagy sötét a kép, megfeleő e a beállítás. A képernyőn látható visszajelzéssel időt takaríthatunk meg. Az azonnali láthatóság mellett számos előnye van a digitális fényképezésnek. Az elkészült kép azonnal kinyomtatható, szerkeszthető, feltölthető a webre, elküldhető e-mailben. Bármikor elküldhetők adathordozón, illetve importálhatók más alkalmazásokba további felhasználásra, például internet oldalkba történő beillesztéshez. Ráadásul mindezt kényelmesen otthon vagy irodából hosszú várakozási idők nélkül, és szükségtelen előhívási költségek nélkül. Minden fotós számára tény - akár amatőr vagy professzionális szinten - a fényképezés nagyon költséges tevékenység. Ezért is rendkívül fontos a fogysztó számára, hogy tisztában legyen a picon megtalálható termékek árával, és a termékekhez fűződő funkciókkal,tulajdonságokkal.

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

Vizsgálódásom tárgyának öt ismert elektronikai márka - Cannon, Sony, Fuji, Konica Minolta - öt különböző modelljét választottam: Canon PowerShot S3 IS, Sony Cyber-shot DSC-H9, Fuji FinePix S9600, Konica Minolta Dimage Z3, Panasonic Lumix DMC-FZ18. Az adatokat internet segítségével, online forrásból gyűjtöttem. Az összehasonlítás attribútumainak kiválasztását hosszú kutatómunka előzte meg, mivel számtalan tényező áll a felhasználó rendelkezésére: gépváz anyaga, képérzékelő típusa, szenzorhelyek száma, effektív pixelek száma, érzékenység, digitális zoom, képstabilizátor, minimum záridő, maximum záridő, vaku erőssége, sorozatfényképezés, mozgóképfelvétel, önkioldó, memóriakártya típusa, géphez csomagolt memóriakártya, tömörített képformátum, tömörítés mértéke, kereső, LCD, akkumulátor, méret és tömeg.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

A vizsgált témához az alábbi forrásokból gyűjtöttem adatot: 1. elsősoban a legnagyobb információs bázisra, az internetre támaszkodtam 2. felhasználói ismeretiemre 3. Sikos László: Digitális fényképezés a mindennapokban címú könyve is segítségül szolgált a dolgozat elkészítéséhez A digitális fényképezőgépeket 6 szempont alapján vizsgáltam:

1. effektív felbontás 2. optikai zoom 3. CCD nagysága 4. fényérzékenység 5. belső memória 6. ár

A feladat által érintett célcsoportok

A fényképezőgép használata nem életkorhoz kötött, ezért célcsoportom azok a felhasználók, akik új digitális fényképezőgépet szeretnének vásárolni, de nem tudják, hogy mely gép felel meg tökéletesen az igényeiknek, illetve azok, akiknek már van digitális fényképezőgépük, de professzionálisabb terméket szeretnének vásárolni, a legkezdvezőbb ár – teljesítményen.

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

Vizsgálatom hasznos lehet minden potenciális fogyasztó számára, aki hasonló kritériumok alapján keresik a megfelelő terméket. Véleményem szerint a megfelelő fényképezőgép kiválasztása, akkor tekinthető helyesnek, ha legalacsonyabb áron sikerül hozzájutni, ahhoz a készülékhez, amelyik a legkedvezőbb tulajdonságokkal bír.

A válaszokat befolyásoló tényezők

A digitális fényképezőgépek vizsgálatakor az alábbi tényezőke vettem figyelembe:

1. effektív felbontás 2. optikai zoom 3. CCD nagysága 4. fényérzékenység 5. belső memória 6. ár

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

A feladat megoldását a következő adatok alapján készítettem el: 1. Objektumok: Canon PowerShot S3 IS, Sony Cyber-shot DSC-H9, Fuji FinePix S9600, Konica Minolta Dimage Z3, Panasonic Lumix DMC-FZ18 2. Attribútumok: effektív felbontás, optikai zoom, CCD nagysága, fényérzékenység, belső memória, ár 3. Online forrásból adatokat gyűjtöttem össze, amiket excell adatbázisba vettem fel. 4. Az adatok felhasználásával Pivot táblát készítettem 5. A sorszám függvény segítségével a szubjektív rangsort állítottam fel 6. A lépcsőfokok meghatározása Solver program segítségével történt 7. Fkeres függvény alkalmazásával a lépcsőfokokhoz hozzárendelésre kerültek. 8. Kiértékelés: mennyivel olcsóbb vagy drágább, illetve mennyinek kellene lennie HA függvény alkalmazásával.

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

A vizsgálat végeredméyneként kiderült, hogy a fényképezőgépek mindegyike nagyon jó minősítést kapott, és a termékek a felsorolt szempontokat figyelembe véve jó befektetésnek bizonyulnak.

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

Az árak tekintetében megállapítható, hogy minden digitális fényképezőgép megfelel a gyártó által meghatározott értékeknek.

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

Úgy gondolom az általam készített összehasonlítás segítségül szolgálhat azon fogyasztóknak, akiket célcsoportként meghatároztam. Tovább fejlesztés céljából, több cég több termék adatait venném alapul, ezáltal széleskörűbb ismeretekkel választhatnám ki következő fényképezőgépemet.

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok

2007:Fényképezőgépek2