„BA3:Személyautók” változatai közötti eltérés

A Miau Wiki wikiből
(A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG))
a (Levédte a(z) BA3:Személyautók lapot [edit=sysop:move=sysop])
 
(48 közbenső módosítás, amit 2 másik szerkesztő végzett, nincs mutatva)
1. sor: 1. sor:
 
=Forrás=
 
=Forrás=
[1]
+
[http://miau.gau.hu/nappalos/2008osz/ba3/kmz.xls XLS]
  
 
=A tervezett alkalmazás/megoldás címe=
 
=A tervezett alkalmazás/megoldás címe=
Kölönbőző személyautók tulajdonságainak és áraik összevetésével történő összehasonlítása, avagy az ár/hasznosság függvényének értelmezése és vizsgálata.
+
Különböző személyautók tulajdonságainak és árainak összehasonlítása, avagy az ár/hasznosság függvényének értelmezése és vizsgálata.
  
 
=A feladat előtörténete=
 
=A feladat előtörténete=
Vajon melyik éri meg nekünk a legjobban? Szeretném megvizsgálni, hogy a autóvásárlóknál az ár-értékarány kérdése mennyire lehet igaz a vizsgált esetben. Természetesen az adott információk alapján készítettem a felmérést és ezzel még nem biztos, hogy mindenkinek ízlésvilágát kielégítjük az adott adatok alapján.Ez csak egy szűk keresztmetszete a mustároknak, de remélhetőleg kellő információval szolgál az autóvásárlók körében.
+
A személyautók kiválasztása és vásárlása egy elég fontos lépés, mivel sok pénzbe kerülnek, több évig ugyanazt használja a vásárló, vagy az egész család család.
 +
 
 +
Vajon melyik éri meg nekünk a legjobban? Szeretném megvizsgálni, hogy az autóvásárlóknál az ár-értékarány kérdése mennyire lehet igaz a vizsgált esetben. Természetesen az adott információk alapján készítettem a felmérést és ezzel még nem biztos, hogy kielégítem mindenkinek az ezen cím iránti érdeklődését az adott adatok alapján. Ez csak egy szűk keresztmetszete a személyautóknak, de remélhetőleg kellő információval szolgál az autóvásárlók körében.
  
 
=A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése=
 
=A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése=
A hatalmas piacnak köszönhetően manapság rengeteg autó között válogathatunk. Ezt a nagy választékot a vásárlói szokások alapján vizsgáltuk.
+
A hatalmas piacnak köszönhetően manapság rengeteg autó között válogathatunk. Ezt a nagy választékot a vásárlói szokások alapján vizsgálom.
  
    * elsődleges az ár szerint
+
A magyar vásárlók eddig leginkább használtautót vásárolnak, tehát a használtautó kereskedők forgalma magasabb, mint az autószalonoké, ahol új autókat árusítanak. Illetve magánszemélyektől is rengetegen vásárolnak használt autót, amire az erre a célra megfelelő honlapokon lehet előzetesen, célirányosan, személyes igényeknek megfelelően rákeresni. Tehát ezen honlapokon megtörténik a szelektálás, ami a legnagyobb részben az ár, a műszaki állapot ( a vásárlók 85% -a), a fogysztás ( a vásárlók 53%-a ), teljesítmény ( a vásárlók 50%-a ) paraméterek a fontosak a szemlélődőnek. A környezetvédelem sajnos csak a vásárlók 7 %-ának fontos. A szelektálást és a választást követően nagyon fontos a személyes élmény, melynek keretében az érdeklődő kipróbálhatja, megvizsgálhatja az autót.
    * hengerűrtartalom
+
A használt autók vásárlása mindig veszélyes, bizonytalan a termék minőségét tekintve.
    * teljesítmény
 
    * szállítható személyek száma
 
    * ajtók száma
 
    * futott km
 
    * súly
 
  
 +
Az autóvásárlás időtől, időszaktól független, mivel mindig szükség van rájuk.
  
Az adatok a termékek cimkéjén olvashatók és belső információkból származnak.
+
Magyarországon egész mások a vásárlási szokások, mint tőlünk nyugatabbra. A magyar autó vásárlók inkább a luxus tényezőket keresik, mint a nyugat-európai országokban, ahol a biztonságot fizetik meg inkább. Ez az észrevétel nem örök érvényű, mivel a biztonsági tényező felé való érdeklődés egyre magasabb, mivel - a nem is nagy mértékben - lassan kezd beleivódni a személyautót használó emberekbe a biztonság fontossága, vagyis „ fontos az életem”, az egyre több személyes, rossz élmények miatt.
 +
 
 +
Az autógyárak versenypiacának vizsgálata során elengedhetetlen, hogy ne foglalkozzunk a gyártott autók árával, illetve azok értékállóságáról. Így dolgozatomban a személyautók tulajdonságainak ( ár, évjárat, hengerűrtartalom, teljesítmény, szállítható személyek száma, ajtók száma, futott km, súly ) viszonyát az ár függvényében szemléltetem.
  
 
=A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)=
 
=A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)=
 +
Nem valós adatok alapján próbáltam ár értéket rendelni bizonyos attribútumokhoz.
 +
 +
 
==Objektumok (sorok)==
 
==Objektumok (sorok)==
 +
  * Alfa Romeo 147
 +
  * Chevrolet Lacetti
 +
  * Fiat Scudo Cobinato
 +
  * Chrysler PT Cruiser
 +
  * Opel Meriva
 +
  * Audi 80
 +
  * Alfa Romeo 156
 +
  * Volvo C30
 +
  * Mazda MX-5
 +
 
==Attribútumok (X, Y oszlopok)==
 
==Attribútumok (X, Y oszlopok)==
 +
* Évjárat
 +
* Hengerűrtartalom
 +
* Teljesítmény
 +
* Szállítható személyek száma
 +
* Ajtók száma
 +
* Futott km
 +
* Súly
 +
* Ár
  
 
=A feladat által érintett célcsoportok=
 
=A feladat által érintett célcsoportok=
 +
Azon fogyasztók számára ajánlott, akik a minőség és az ár függvényében vásárolnak a gyártási év figyelembevételével.
 +
 
=A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság=
 
=A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság=
 +
A minőségi személyautók kiválasztása célcsoporttól függetlenül, az értékaránytól függően.
 +
Az összehasonlítás során kiderül milyen arányosság található bizonyos személyautók esetében az ár és az évjárat között.
 +
 +
Egy autó hasznosságát befolyásoló tényező az Irány meghatározásánál az ajtók száma ( 1-es értéket kapott ), ami arra utalhat, hogy mekkora csomagtér alakítható ki az autóban az esetleges hátsó ülések kiszedésével, a hengerűrtartalom ( szintén 1-es értéket kapott ) pedig az időtényezőt befolyásolják, azaz a személyautó gyorsulását eredményezi, illetve a hengerűrtartalom a vontatáshoz szükséges motor teljesítményét mutatja, vagyis egy kisebb hengerűrtartalmú személyautó kisebb súlyú tárgyat tud vontatni.
 +
 +
A többi tulajdonság 0 értéket kapott, ezek nem olyan fontos kritériumok.
 +
 
=A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)=
 
=A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)=
 +
Vizsgált objektumok:
 +
  * Alfa Romeo 147
 +
  * Chevrolet Lacetti
 +
  * Fiat Scudo Cobinato
 +
  * Chrysler PT Cruiser
 +
  * Opel Meriva
 +
  * Audi 80
 +
  * Alfa Romeo 156
 +
  * Volvo C30
 +
  * Mazda MX-5
 +
 +
Vizsgált attributumok: évjárat, hengerűrtartalom, teljesítmény, szállítható személyek száma, ajtók száma, futott km, súly, ár
 +
 +
Gyakorlati lépések
 +
*Adatbázis készítése
 +
*Pivot-tábla készítése
 +
*Primer Adattábla készítése,adatokkal való feltöltése Pivot Táblázatra Hivatkozva
 +
*Rangsor tábla kialakítása, Sorszám függvény segítségével
 +
*Lépcső tábla készítése, adatokkal feltöltése 0-val
 +
*CoCo tábla előkészítése FKERES függvény segítségével
 +
*Ár, becslés és eltérés oszlopok előkészítése
 +
*Solver beállításai
 +
*Solver lefuttatása többször,amíg azonos eredményt nem hoz
 +
*eredmények kiértékelése a valós és becsült árkülönbséggel, szorzatösszeg függvény segítségével
 +
*kiegészítő számítások elvégzése (átlag és szórás számítása)
 +
 
=Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)=
 
=Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)=
 +
A dolgozatomban vizsgált személyautók mind értékarányosak lettek, vagyis azon vásárlók, akik foglalkoznak a megvásárolt termék minőségével, bármelyik terméket választhatják.
 +
 +
Azonban azt a kérdést kell feltennie a vásárlónak, hogy miért jobb a drága autó?
 +
A válasz többrétű lehet és talán mindegyik igaz. Azért, mert neve van, vagy mert többet tud, jobb minőségű, vagy mert biztonságos és környezetkímélő. Ha hosszú távon gondolkodunk, megállapíthatjuk, összességében jobban megéri drága autót venni ( jelen esetben: Alfa Romeo 147, Fiat Scudo Cobinato, Chrysler PT Cruiser, Volvo C30, Mazda MX-5 ), mint olcsót, de sűrűbben cserélgetve ( jelen esetben: Chevrolet Lacetti,Opel Meriva, Audi 80, Alfa Romeo 156 ), melyek lényegesen jobban szennyezik a környezetet és általában a fogyasztásuk is több.
 +
 +
Nem beszélve arról, hogy egy új vagy viszonylag új autó vásárlása mindig biztonságosabb, a termék kevésbé lehet „beteg”.
 +
Ne feledjük azt sem, hogy bővül a lízing vásárlók köre, tehát már nem jelent akkora akadályt a drágább, de biztonságosabb személyautó megvásárlása. Így dolgozatommal arra szerettem volna ösztönözni sikertelenül a jelenleg potenciális autóvásárlókat, hogy jól fontolják meg döntésüket, a régi autók károsabbak a környezetre, több gondot okoznak és hosszú távon a sok autócsere nem kifizetődő, már a vásárlás származékos költségeit tekintve sem, nem is beszélve a magasabb fogyasztásról és elsősorban a nagyobb életveszélyről.
 +
 +
Dolgozatommal arra szeretném ösztönözni a vásárlókat, hogy ha tehetik inkább új autókat vásároljanak, mert azok hosszú távon kifizetődőbbek több szempont alapján is.
 +
 +
Dolgozatom sikertelen abból a szempontból, hogy a megadott attribútumok alapján nem lehet kiszűrni a már említett autótípusok közül, hogy melyik személyautó vásárlása kedvezőbb a másiknál, csak arra tudom kérni a vásárlókat, hogy az ajánlásaimat megfogadva a környezettudatosabb megoldást válasszák a dolgozat attribútumaiat szem előtt tartva.
 +
 
=Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)=
 
=Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)=
 +
A számítások alapján kilenc terméket vizsgáltam, a valós és számított értékek figyelembevételével az összes termék értékarányosnak bizonyult.
 +
 
=Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)=
 
=Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)=
 +
Ha autót kíván vásárolni egy átlagos fogyasztó, elmegy a kereskedőhöz és ott nézi meg a kínálatot, így az ottani árakat kell elfogadnia. Ezzel a dolgozattal azoknak az embereknek próbálok segíteni, akik tudatosan vásárolnak és figyelembe veszik mindazokat az attribútumokat, amiket kiválasztottam a dolgozatnál, melyek nem voltak szerencsés választások, mivel nem nyújtanak túl nagy segítséget a vásárlóknak/érdeklődőknek, hiszen mindegyik autó értékarányos lett, vagyis nem látható az ár/hasznosság köztük. Dolgozatomnak remélhetőleg annyi haszna van, hogy a jövőben, hasonló jellegű értékelésnél a vizsgálódó személy nem esik hasonló hibába, mint jómagam.
 +
 
=Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba=
 
=Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba=
 +
- A lépcsős függvény segítséget nyújt adott termék összeállítására. Megmutatja, hogy az adott tulajdonságok milyen mértékben befolyásolják az árakat.
 +
 +
- Megmutatja, hogy egy termék adott ár mellett milyen tulajdonságokkal rendelkezzen.
 +
 
=Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok=
 
=Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok=
 
[https://miau.gau.hu/mediawiki/index.php/Feladatterv:COCO:000_minta nyilatkozat és kitöltési segédlet]
 
[https://miau.gau.hu/mediawiki/index.php/Feladatterv:COCO:000_minta nyilatkozat és kitöltési segédlet]

A lap jelenlegi, 2009. február 1., 10:54-kori változata

Forrás

XLS

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

Különböző személyautók tulajdonságainak és árainak összehasonlítása, avagy az ár/hasznosság függvényének értelmezése és vizsgálata.

A feladat előtörténete

A személyautók kiválasztása és vásárlása egy elég fontos lépés, mivel sok pénzbe kerülnek, több évig ugyanazt használja a vásárló, vagy az egész család család.

Vajon melyik éri meg nekünk a legjobban? Szeretném megvizsgálni, hogy az autóvásárlóknál az ár-értékarány kérdése mennyire lehet igaz a vizsgált esetben. Természetesen az adott információk alapján készítettem a felmérést és ezzel még nem biztos, hogy kielégítem mindenkinek az ezen cím iránti érdeklődését az adott adatok alapján. Ez csak egy szűk keresztmetszete a személyautóknak, de remélhetőleg kellő információval szolgál az autóvásárlók körében.

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

A hatalmas piacnak köszönhetően manapság rengeteg autó között válogathatunk. Ezt a nagy választékot a vásárlói szokások alapján vizsgálom.

A magyar vásárlók eddig leginkább használtautót vásárolnak, tehát a használtautó kereskedők forgalma magasabb, mint az autószalonoké, ahol új autókat árusítanak. Illetve magánszemélyektől is rengetegen vásárolnak használt autót, amire az erre a célra megfelelő honlapokon lehet előzetesen, célirányosan, személyes igényeknek megfelelően rákeresni. Tehát ezen honlapokon megtörténik a szelektálás, ami a legnagyobb részben az ár, a műszaki állapot ( a vásárlók 85% -a), a fogysztás ( a vásárlók 53%-a ), teljesítmény ( a vásárlók 50%-a ) paraméterek a fontosak a szemlélődőnek. A környezetvédelem sajnos csak a vásárlók 7 %-ának fontos. A szelektálást és a választást követően nagyon fontos a személyes élmény, melynek keretében az érdeklődő kipróbálhatja, megvizsgálhatja az autót. A használt autók vásárlása mindig veszélyes, bizonytalan a termék minőségét tekintve.

Az autóvásárlás időtől, időszaktól független, mivel mindig szükség van rájuk.

Magyarországon egész mások a vásárlási szokások, mint tőlünk nyugatabbra. A magyar autó vásárlók inkább a luxus tényezőket keresik, mint a nyugat-európai országokban, ahol a biztonságot fizetik meg inkább. Ez az észrevétel nem örök érvényű, mivel a biztonsági tényező felé való érdeklődés egyre magasabb, mivel - a nem is nagy mértékben - lassan kezd beleivódni a személyautót használó emberekbe a biztonság fontossága, vagyis „ fontos az életem”, az egyre több személyes, rossz élmények miatt.

Az autógyárak versenypiacának vizsgálata során elengedhetetlen, hogy ne foglalkozzunk a gyártott autók árával, illetve azok értékállóságáról. Így dolgozatomban a személyautók tulajdonságainak ( ár, évjárat, hengerűrtartalom, teljesítmény, szállítható személyek száma, ajtók száma, futott km, súly ) viszonyát az ár függvényében szemléltetem.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

Nem valós adatok alapján próbáltam ár értéket rendelni bizonyos attribútumokhoz.


Objektumok (sorok)

  * Alfa Romeo 147
  * Chevrolet Lacetti
  * Fiat Scudo Cobinato
  * Chrysler PT Cruiser
  * Opel Meriva
  * Audi 80
  * Alfa Romeo 156
  * Volvo C30
  * Mazda MX-5

Attribútumok (X, Y oszlopok)

  • Évjárat
  • Hengerűrtartalom
  • Teljesítmény
  • Szállítható személyek száma
  • Ajtók száma
  • Futott km
  • Súly
  • Ár

A feladat által érintett célcsoportok

Azon fogyasztók számára ajánlott, akik a minőség és az ár függvényében vásárolnak a gyártási év figyelembevételével.

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

A minőségi személyautók kiválasztása célcsoporttól függetlenül, az értékaránytól függően. Az összehasonlítás során kiderül milyen arányosság található bizonyos személyautók esetében az ár és az évjárat között.

Egy autó hasznosságát befolyásoló tényező az Irány meghatározásánál az ajtók száma ( 1-es értéket kapott ), ami arra utalhat, hogy mekkora csomagtér alakítható ki az autóban az esetleges hátsó ülések kiszedésével, a hengerűrtartalom ( szintén 1-es értéket kapott ) pedig az időtényezőt befolyásolják, azaz a személyautó gyorsulását eredményezi, illetve a hengerűrtartalom a vontatáshoz szükséges motor teljesítményét mutatja, vagyis egy kisebb hengerűrtartalmú személyautó kisebb súlyú tárgyat tud vontatni.

A többi tulajdonság 0 értéket kapott, ezek nem olyan fontos kritériumok.

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

Vizsgált objektumok:

 * Alfa Romeo 147
 * Chevrolet Lacetti
 * Fiat Scudo Cobinato
 * Chrysler PT Cruiser
 * Opel Meriva
 * Audi 80
 * Alfa Romeo 156
 * Volvo C30
 * Mazda MX-5

Vizsgált attributumok: évjárat, hengerűrtartalom, teljesítmény, szállítható személyek száma, ajtók száma, futott km, súly, ár

Gyakorlati lépések

  • Adatbázis készítése
  • Pivot-tábla készítése
  • Primer Adattábla készítése,adatokkal való feltöltése Pivot Táblázatra Hivatkozva
  • Rangsor tábla kialakítása, Sorszám függvény segítségével
  • Lépcső tábla készítése, adatokkal feltöltése 0-val
  • CoCo tábla előkészítése FKERES függvény segítségével
  • Ár, becslés és eltérés oszlopok előkészítése
  • Solver beállításai
  • Solver lefuttatása többször,amíg azonos eredményt nem hoz
  • eredmények kiértékelése a valós és becsült árkülönbséggel, szorzatösszeg függvény segítségével
  • kiegészítő számítások elvégzése (átlag és szórás számítása)

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

A dolgozatomban vizsgált személyautók mind értékarányosak lettek, vagyis azon vásárlók, akik foglalkoznak a megvásárolt termék minőségével, bármelyik terméket választhatják.

Azonban azt a kérdést kell feltennie a vásárlónak, hogy miért jobb a drága autó? A válasz többrétű lehet és talán mindegyik igaz. Azért, mert neve van, vagy mert többet tud, jobb minőségű, vagy mert biztonságos és környezetkímélő. Ha hosszú távon gondolkodunk, megállapíthatjuk, összességében jobban megéri drága autót venni ( jelen esetben: Alfa Romeo 147, Fiat Scudo Cobinato, Chrysler PT Cruiser, Volvo C30, Mazda MX-5 ), mint olcsót, de sűrűbben cserélgetve ( jelen esetben: Chevrolet Lacetti,Opel Meriva, Audi 80, Alfa Romeo 156 ), melyek lényegesen jobban szennyezik a környezetet és általában a fogyasztásuk is több.

Nem beszélve arról, hogy egy új vagy viszonylag új autó vásárlása mindig biztonságosabb, a termék kevésbé lehet „beteg”. Ne feledjük azt sem, hogy bővül a lízing vásárlók köre, tehát már nem jelent akkora akadályt a drágább, de biztonságosabb személyautó megvásárlása. Így dolgozatommal arra szerettem volna ösztönözni sikertelenül a jelenleg potenciális autóvásárlókat, hogy jól fontolják meg döntésüket, a régi autók károsabbak a környezetre, több gondot okoznak és hosszú távon a sok autócsere nem kifizetődő, már a vásárlás származékos költségeit tekintve sem, nem is beszélve a magasabb fogyasztásról és elsősorban a nagyobb életveszélyről.

Dolgozatommal arra szeretném ösztönözni a vásárlókat, hogy ha tehetik inkább új autókat vásároljanak, mert azok hosszú távon kifizetődőbbek több szempont alapján is.

Dolgozatom sikertelen abból a szempontból, hogy a megadott attribútumok alapján nem lehet kiszűrni a már említett autótípusok közül, hogy melyik személyautó vásárlása kedvezőbb a másiknál, csak arra tudom kérni a vásárlókat, hogy az ajánlásaimat megfogadva a környezettudatosabb megoldást válasszák a dolgozat attribútumaiat szem előtt tartva.

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

A számítások alapján kilenc terméket vizsgáltam, a valós és számított értékek figyelembevételével az összes termék értékarányosnak bizonyult.

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

Ha autót kíván vásárolni egy átlagos fogyasztó, elmegy a kereskedőhöz és ott nézi meg a kínálatot, így az ottani árakat kell elfogadnia. Ezzel a dolgozattal azoknak az embereknek próbálok segíteni, akik tudatosan vásárolnak és figyelembe veszik mindazokat az attribútumokat, amiket kiválasztottam a dolgozatnál, melyek nem voltak szerencsés választások, mivel nem nyújtanak túl nagy segítséget a vásárlóknak/érdeklődőknek, hiszen mindegyik autó értékarányos lett, vagyis nem látható az ár/hasznosság köztük. Dolgozatomnak remélhetőleg annyi haszna van, hogy a jövőben, hasonló jellegű értékelésnél a vizsgálódó személy nem esik hasonló hibába, mint jómagam.

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

- A lépcsős függvény segítséget nyújt adott termék összeállítására. Megmutatja, hogy az adott tulajdonságok milyen mértékben befolyásolják az árakat.

- Megmutatja, hogy egy termék adott ár mellett milyen tulajdonságokkal rendelkezzen.

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok

nyilatkozat és kitöltési segédlet