„Szociális kiadás” változatai közötti eltérés

A Miau Wiki wikiből
(Feladatom megválaszolása kapcsán várható hasznosság)
 
(147 közbenső módosítás, amit 2 másik szerkesztő végzett, nincs mutatva)
1. sor: 1. sor:
 
== Az alkalmazás/megoldás címe ==
 
== Az alkalmazás/megoldás címe ==
  
Magyarország szociális kiadásainak vizsgálata az EU 27 összevetésében.
+
A legtöbb szociális kiadással rendelkező hat tagállam közül melyik ország szociális helyzetét tekinthetjük fenntarthatónak?
  
 
== Forrásdokumentum ==
 
== Forrásdokumentum ==
  
[http://miau.gau.hu/oktatas/2010tavasz/efa.xls http://miau.gau.hu/oktatas/2010tavasz/efa.xls]
+
[http://miau.gau.hu/oktatas/2010tavasz/efa2.xls http://miau.gau.hu/oktatas/2010tavasz/efa2.xls]
  
 
== Feladatom előtörténete ==
 
== Feladatom előtörténete ==
A világgazdaságban megjelenő Európa mindig is fontosnak tartotta a szociális kérdéseket, és bár nincsen kialakított egységes szociálpolitikai rendszere, nagymértékben felértékelődött a közös célok megfogalmazása. Egyik legfontosabb kérdésként a munkaerő mobilitása kapott hangsúlyt, hiszen ez Európa különböző szociálpolitikai problémáinak megoldását jelentheti. A munkaerőt "befogadó" tagállamok előnyének tekinthető momentum az, hogy a finanszírozási rendszerükre pozitív hatást képesek kifejteni: a munkaerő növekedésével növekednek a szociális hálóra tervezett bevételek, miközben a csökkenő munkanélküliség hatására csökkennek a szociális kiadások. Mindez pedig kihatással lesz a tagállamok gazdasági teljesítményére is, Európa teljesítményét pedig az egyes tagállamok növekedési potenciálja fogja meghatározni.
+
A szociális kockázatok csökkentése, a nagyobb szociális kohézió megteremtése, valamint a szegénység elleni harc hívta életre a szociális hálót. Célja nem más, mint a munkahelyek létrehozása, a teljesítmény növekedés ösztönzése és a szociális-regionális különbségek kezelése. Ez így nagyon szépen hangzik, de ne felejtsük el e kérdés kapcsán felmerülő befolyásoló tényezőt: a politikusok érdekeit.
  
A hasonlóságelemzéssel arra voltam kíváncsi, hogy a szociálisan legérzékenyebb 6 európai tagállam kiadásai és bevételei összevetése során milyen összefüggést találok, milyen következtetéseket tudok levonni. A kérdés az, hogy ezekben az országokban a szociális védelem kiadási tételei mellett megfelelő mértékű - szociális juttatásokkal kapcsolatos - bevétel kerül e be az állam gépezetébe?
+
Szociális érzékenységem, valamint a téma iránti érdeklődésem folytán választottam az uniós tagállamok szociális helyzetének vizsgálatát.
 +
 
 +
Feladatommal először azokra a kérdésekre kerestem a választ, hogy Magyarország erején felül költött e szociális kiadásra 2007-ben, illetve Magyarország a legtöbb szociális kiadást produkáló 6 tagállam között van e? Ezekre a kérdésekre a forrásdokumentumban választ adtam. A fő kérdésem azonban a következő volt: A szociálisan legérzékenyebb 6 tagállam megállapítását követően elvégzendő hasonlóság-elemzéssel arra voltam kíváncsi, hogy ezek közül mely ország(ok) szociális számlájának helyzetét tekinthetjük fenntarthatónak?
 +
 
 +
Vizsgálatom első lépéseként összegyűjtöttem az EU 27 szociális kiadások elemeire, valamint a szociális védelemre befolyt összes bevételre vonatkozó adatot.
  
 
== Feladatom megoldásának jelenlegi helyzete és ennek értékelése ==
 
== Feladatom megoldásának jelenlegi helyzete és ennek értékelése ==
Az EU-ban már megfogalmazódott a szociális védelmi rendszerek összehangolásának kérdése, de még szó sincsen egységes szociális biztonsági rendszer létrehozásáról. Egyenlőre a tagállamok eltérő szociális rendszereinek "összetalálkozásáról" beszélhetünk.  
+
Azt gondolom, hogy az egyes tagállamok állampolgárai részéről jogos elvárás az, hogy a társadalom legégetőbb kérdéseiben  próbáljanak segítő kezet nyújtani a politikusok, akiknek nagy felelősségük van abban, hogy az országuk szociális számláját fenntartható állapotban tartsák. A fenntarthatóság fontos feltétele a megfelelő gazdaságpolitika is, enélkül az állam nem jut elegendő szociális bevételhez, egyre kevesebb összeget tud szociális kiadásokra fordítani, ami komoly feszültségeket teremt, hiszen a felelőtlenül cselekvő kormányzat egyre nagyobb szegénységbe taszítja az ország állampolgárainak tömegét. Ennek elkerülése érdekében fontos lenne, hogy az egyes tagállamokban megválasztott kormányzat érdekektől mentesen végezze a munkáját.
 +
 
 +
Napjaink legégetőbb társadalmi problémái a szegénységhez kapcsolódnak:
 +
 
 +
* a foglalkoztatásból kívül-rekedtek,
 +
* a lakhatásukban veszélyeztetettek,
 +
* a szociálisan hátrányos helyzetű gyermekek,
 +
* a szociális vagy egészségi állapotuk miatt segítségre szoruló időskorúak,
 +
* a mentálhigiénés támogatásra szoruló személyek,
 +
* a tartósan egészségkárosodottak és a fogyatékossággal élők segítése.
 +
 
 +
 
 +
*1. Egy egyszerű számítás elvégzése mellett döntöttem annak érdekében, hogy megállapíthassam a legtöbb szociális kiadást produkáló 6 tagállamot. Készítettem egy rangsor táblázatot, ahol a legtöbb "rossz" helyezést, vagyis a legnagyobb pontszámmal rendelkező 6 tagállamot választottam ki, így jutottam el az alábbi sorrendhez:
 +
 
 +
* 1. Olaszország,
 +
* 2. Nagy-Britannia,
 +
* 3. Észtország,
 +
* 4. Lengyelország,
 +
* 5. Magyarország
 +
* 6. Lettország.  
  
Az EU 27 szociális számlájának feltérképezéséhez az Eurostat adatai, a gazdasági elemzők felmérései, valamint az írott és az elektronikus sajtóban megjelenő cikkek nyújtanak segítő kezet. Az Eurostat az európai statisztikai hivatal által összeállított szabály-rendszer szerint kéri be a tagállamok statisztikai adatait, melynek célja az adatok egységesítése. Elképzelhetőnek tartom, hogy a tagállamok hazai statisztikái más kiadási tételeket is tartalmaznak. E gondolatomat megerősíti az a tény, hogy az EU-ban nem állítottak föl a szociális rendszer elemeivel kapcsolatos egységes követelményrendszert, a tagállamok e tekintetben teljes önállóságot élveznek.  
+
Saját elképzelésem szerint minden objektum minden egyes tulajdonságához, a későbbi attribútumokhoz helyezést rendeltem. Vagyis azt gondoltam, hogy az alábbi tételeknél a minél kevesebb, annál jobb elve érvényesül, hiszen ezen kiadási tételek a szegénységhez kapcsolódó kiadások.
  
A szociális kiadások megbontása érdekes információkkal szolgálhat számunkra. Megtudhatjuk például, hogy Európa milyen szociális gondokkal küzd, mely szociális területeken van szükség reformok végrehajtására.
+
*„Hátrahagyottak”= legkevesebbet Észtország költi az 1,2%-val,
Napjaink Európájának legsúlyosabb gondja a vészes népességfogyás, az elöregedés és a folyamatosan növekvő munkanélküliség.
+
*„Lakhatás”= legkevesebbet Magyarország költ a 37,8%-val,
Mindebből arra következtetek, hogy a szociális kiadásokat az elöregedés-demográfiai jelenségekkel összefüggő adathalmaz, például az öregségre, betegségre stb. fordítható összegek fogják meghatározni. Meglepő, hogy az Eurostat a munkanélküliségre vonatkozó kiadásokat nem foglalta össze, bár a munkanélküliség kérdését Európa egyik legsúlyosabb gondjaként említik.
+
*„Öregség”= legkevesebbet Észtország költi a 0,8%-val,
 +
*„Rokkantság” = legkevesebbet Lengyelország költi a 4,5%-val,
 +
*„Munkanélküliség”= legkevesebbet Észtország költi az 1,2%-val,
 +
*„Máshová nem sorolt társadalmi kirekesztődés”= legkevesebbet Olaszország költi a 6%-val.
  
Az általam elkészített hasonlóságelemzéssel megpróbáltam a szociálisan érzékenyebb európai tagállamok tekintetében figyelembe vett adatok alapján értékelni az egyes országokat az összkiadás és az összbevétel összevetésével.
+
Az alábbi tételeknél az a jó, ha magasabb kiadással számolunk, hiszen ezek a tételek az állampolgárok egészségét, munkaképességét, valamint a társadalom újratermelődését elősegítő szociális kiadási tételek.
  
== Feladatom elvégzését követően adható válaszok ==
+
*„Betegség/egészség gondozás” = legtöbbet Észtország költi a 33,4%-val,
A feladat elvégzése után megtudhatjuk, hogy melyik 6 tagállam költött a legtöbbet szociális kiadásokra, Magyarország mennyire volt érzékeny szociálisan az EU 27-hez képest, valamint azt is, hogy  Magyarország erején felül költött e szociális védelemre a legmagasabb szociális kiadást produkáló tagállamokhoz képest.
+
*„Család/gyermek” = legtöbbet Lettország költi az 1,1%-val.
  
== A megoldás adatvagyonának bemutatása ==
 
*Az objektumok, azaz a tagállamok száma: 27
 
*Az attribútumok, vagyis  szociális kiadások tételeinek száma: 7
 
*A rangsorszámok tér-mérete ezek alapján: 27^7=10460353203
 
  
Feladatomat a különböző  típusú szociális juttatásokra történő kiadások és a szociális védelemre fordított összes bevétel segítségével alakítottam ki.
+
*2. A rendelkezésemre álló attribútumok közül a munkanélküliségre vonatkozó kiadási tételt tartottam meghatározónak. Álláspontom szerint ahol alacsony a munkanélküliségre történő kiadás, ott magas a foglalkoztatottság, azaz magas a szociális összbevétel, hiszen főszabályként a szociális bevételek munkavégzéshez és járulékfizetéshez kapcsolódnak, kisebb hányadban a költségvetés ad támogatást. Azt gondoltam tehát, hogy ahol magas a foglalkoztatottság, vagyis alacsony a munkanélküliségre történő kiadási tétel, ott a szociális számla is fenntartható állapotot mutat. E feltételezésemmel az alábbi sorrendhez jutottam.
  
== Feladatom által érintett célcsoportok ==
+
*1.Észtország, ahol a GDP 1,2%-kát költik munkanélküliségre,
Kutatásom célcsoportjába szakértők, gazdasági elemzők, szociológusok tartoznak, akik a vizsgálatom eredményét felhasználhatják elemzésekhez, kutatásokhoz, valamint döntések előkészítéséhez.
+
*2.Olaszország, ahol a GDP 1,8%-kát költik munkanélküliségre,
 +
*3.Nagy-Britannia, ahol a GDP 2,1%-kát költik munkanélküliségre,
 +
*4.Lengyelország, ahol a GDP 2,2%-kát költik munkanélküliségre,
 +
*5.Lettország, ahol a GDP 3,3%-kát költik munkanélküliségre,
 +
*6.Magyarország, ahol a GDP 3,4%-kát költik munkanélküliségre.
  
== Feladatom megválaszolása kapcsán várható hasznosság ==
+
Előzetesen, elemzési módszer nélkül - az említett országok és a feltételezésem ismeretében - azt gondoltam, hogy Észtország, Olaszország és Nagy-Britannia szociális számlája egyensúlyi állapotban van, míg Lengyelország, Lettország és Magyarország egyenlege valószínűleg inkább deficitesnek mondható.
Elemzésem eredményeként egyrészt az európai tagállamok között sorrendet tudok kialakítani a szociális érzékenység szerint, valamint hazánk és az európai tagállamok szociális számlájának helyzetéről kaphatok képet. Vizsgálatom értelmében megtudhatom, hogy a szociálisan legérzékenyebb tagállamok szociális egyenlege egyensúlyi, deficites vagy szuficites állapotot mutat, azaz a kérdéses tagállamok a lehetőségeikhez képest felélték a bevételeiket, túlköltekeztek, vagy takarékosabban bántak a kiadásaikkal.
+
 
 +
== A megoldás adatvagyonának bemutatása ==
 +
*Az objektumok, azaz a tagállamok száma: 27
 +
*Az attribútumok, vagyis  szociális kiadások tételeinek száma: 8
 +
*A rangsorszámok tér-mérete ezek alapján: 27^8=282429536481
  
 
== A válaszokat befolyásoló tényezők ==
 
== A válaszokat befolyásoló tényezők ==
 +
Európa szociális védelmének elősegítésére és a gazdasági-szociális kohézió erősítésére tett intézkedések eredményeinek követését szolgálja az ESSPROS, ami a szociális védelem integrált európai statisztikai rendszerét jelenti. Az ESSPROS átfogó információkat nyújt a társadalmi juttatásokról, azok finanszírozásáról, valamint a szociális védelem egységes értelmezését szolgálja. Az Eurostat ennek értelmében foglalta össze a szociális kiadási tételeket az alábbi bontás szerint.
 +
 
*Betegség/egészség-gondozás,
 
*Betegség/egészség-gondozás,
 
*Rokkantság,
 
*Rokkantság,
47. sor: 79. sor:
 
*Lakhatás,
 
*Lakhatás,
 
*Máshová nem sorolt társadalmi kirekesztődés,
 
*Máshová nem sorolt társadalmi kirekesztődés,
 +
*Munkanélküliség,
 
*Szociális védelemre rendelkezésre álló összes jövedelem.
 
*Szociális védelemre rendelkezésre álló összes jövedelem.
 +
 +
== Feladatom által érintett célcsoportok ==
 +
Feladatom szélesebb rétegeket szólít meg. Információval szolgálhat a gazdasági szakembereknek, szakértőknek, az EU szociális és munkaügyi biztosának, de a gazdaságpolitika iránt érdeklődőknek is.
  
 
== A vizsgált jelenségek térbeli kötődései ==
 
== A vizsgált jelenségek térbeli kötődései ==
54. sor: 90. sor:
 
== A vizsgált jelenség időbeli kötődései ==
 
== A vizsgált jelenség időbeli kötődései ==
 
Vizsgálatomat 2007. évre vonatkozóan végeztem el.
 
Vizsgálatomat 2007. évre vonatkozóan végeztem el.
 +
 +
== A megoldás gyakorlati hasznossága ==
 +
Munkámmal a tagállamok szociális számláinak egyenlege egyszerűen meghatározható és ebből megállapítható, hogy az egyes tagállamok szociális kiadásai milyen irányban, milyen mértékben térnek el az idealizált egyensúlyi helyzettől, azaz a tagállamok szociális számláinak fenntarthatóságáról kaphatunk összefoglaló képet. Az eredményből szociológiai következtetéseket is le lehet vonni, így munkám nemcsak a gazdasági szakembereknek, a gazdaságpolitika iránt érdeklődőknek nyújt iránymutatást, a szociológusok számára is hasznos információval szolgál.
 +
 +
== A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER) ==
 +
Annak érdekében, hogy választ kaphassak vizsgálatom tárgyát képező kérdésre a COCO elemzést hívtam segítségül. Első lépésben meghatároztam az objektumokat, az attribútumokat és a magyarázandó tényezőt.
 +
Lépések:
 +
 +
*1. A feladat rövid bemutatása
 +
*2. Adatok rendszerezése, adattábla elkészítése
 +
*3. Pivot tábla elkészítése
 +
*4. Az alapadatok alapján rangsor tábla elkészítése
 +
*5. COCO tábla elkészítése a SOLVER futtatásával
 +
*6. A COCO táblában található értékek értékelése
 +
*7. A tagállamok magyarázó attribútumait összegeztem, majd összevetettem a rendelkezésemre álló szociális összbevétel adattal.    Ennek segítségével választ kaptam arra, hogy a szociálisan legérzékenyebb 6 tagállam szociális számlájának egyenlege egyensúlyi, deficites vagy szuficites állapotban van e.
  
 
== Eredmény ==
 
== Eredmény ==
A rangsor függvénnyel megállapítottam a legmagasabb kiadást produkáló 6 tagállamot. Szociális érzékenységük (szociális kiadásaik) alapján az alábbi sorrendet kaptam:
+
A COCO-elemzés elvégzését követően, az adott attribútumok felhasználása mellett, az összesítő táblázatból azt olvastam ki, hogy az említett 6 tagállam közül Olaszország, Nagy-Britannia, Lengyelország és Magyarország szociális számlája egyensúlyinak mondható, mivel az említett országok csak és kizárólag a rendelkezésükre álló bevételeiket költötték el szociális juttatásokra. Észtország szociális számlája azonban deficites, azaz a rendelkezésére álló jövedelméből többet költött a védelmi rendszerre, míg Lettország szociális számlája szuficites, vagyis a szociális kiadásokra rendelkezésre álló jövedelmét nem költötte el teljes egészében.
*1. Olaszország,  
 
*2. Nagy-Britannia,  
 
*3. Magyarország,
 
*4. Lengyelország,
 
*5. Lettország  
 
*6. Észtország.
 
  
A COCO-elemzés elvégzését követően, az adott attribútomok felhasználása mellett, az összesítő táblázatból kiolvasható, hogy az említett 6 tagállam szociális számlája veszteséget, többletet, esetleg 0-t mutat e, azaz deficitesnek, szuficitesnek vagy egyensúlyinak mondható.
+
Vizsgálatomat az EU 27 tagállamaira is el tudom végezni, ezáltal könnyedén össze tudom hasonlítani az európai tagállamok szociális számlái egyenlegének helyzetét.
Vizsgálatom eredménye szerint a fentebb felsorolt tagállamok (köztük Magyarország) csak és kizárólag a rendelkezésükre álló bevételeiket költötték el szociális juttatásokra, vagyis a tagállamok szociális számlája 2007-ben egyensúlyi volt.
 
  
A vizsgálat továbbá arra is rámutat, hogy az összes bevételt mely kiadási tételek határozzák meg.
+
== Következtetés ==
A várakozás az, hogy a szociális védelemre fordított összes kiadást, Európa legsúlyosabb problémájával: vagyis az elöregedéssel és a demográfiai jelenségekkel összefüggő adathalmaz, például az öregségre, betegségre stb. fordítható összegek fogják meghatározni. Legsúlyosabb gondként ide tartozik a folyamatosan növekedő munkanélküliség is, de az Eurostat szociális kiadásokat részletező táblázata erre vonatkozó adatot nem tartalmazott, így nem tudtam bevonni a vizsgálat körébe.
+
A rendelkezésemre álló adatokat figyelembe véve megállapítottam, hogy a vizsgálatom tárgyát képező 6 tagállamból négy tagállam rendelkezik egyensúlyi állapotban lévő szociális számlával.  
  
Az elemzés eredménye valóban a várakozásomat igazolta, hiszen zajként a rokkantságra fordított kiadási tétel jelent meg, mely nincs összefüggésben sem az öregedéssel, sem a demográfiai jelenségekkel. A munkanélküliséggel azonban korrelálna, de adatok hiányában az összefüggést nem tudom bizonyítani.
+
A kapott eredmény szerint Nagy-Britannia hosszú távon is fenntartható szociális számlát tudhat magáénak, hiszen szociális számlájának egyenlege egyensúlyi volta mellett az eltérés pozitív irányba történő eltérését mutatja.
  
== A megoldás gyakorlati hasznossága ==
+
A másik három ország ugyan egyensúlyi állapotú szociális számlával rendelkezik, mégis negatív irányba történő eltérést realizálhatunk. Ahhoz, hogy a kérdéses három tagállam is hosszú távon fenntartható állapotot érjen el mindenképpen fontos feltétel, hogy kiadásait a rendelkezésére álló összbevételeiből oldja meg. A Nagy-Britanniától történő eltérés elhanyagolható, de e három ország a költségvetési fegyelem fellazításával könnyen deficites helyzetbe kerülhet.
Az általam elkészített vizsgálat választ adhat az európai képviselőknek, hogy Magyarország milyen úton jár. Azaz következtetéseket lehet levonni hazánk munkahelyteremtő képességéről, hiszen a munkaerő oda fog áramlani, ahol munkahely van. Ahol munkahely van érték termelődik, az érték termelése pedig gazdasági növekedést, - vizsgálatom szempontjából - a szociális finanszírozási rendszer növekedését idézi elő.
+
 
 +
A deficitet mutató Észtország -12%-os eltérése még nem mondható súlyosnak, inkább átlagosnak gondolnám, a szuficitet mutató Lettország +3%-os eltérését is inkább az átlagos jelző illeti. Hosszú távon azonban mindkét országnak törekednie kell arra, hogy az eltérést ne mélyítse tovább. Megfelelő gazdaságpolitikai lépésekkel, költségvetési fegyelemmel a helyzet még javítható.
 +
 
 +
Mindebből azt a következtetést vontam le, hogy nem állta meg a helyét az a feltételezésem, ami szerint az alacsony munkanélküliségi kiadás a szociális számla fenntartható egyenlegéhez vezet. Ugyanis vizsgálatom során megállapítottam, hogy Észtország munkanélküliségre történő kiadása volt a legalacsonyabb ennek ellenére deficites szociális számlával rendelkezik, míg Nagy-Britannia a 3. helyezést érte el e kiadási tétel vizsgálatában és mégis fenntartható szociális számlát realizálhat.
 +
 
 +
Jól látszik, hogy szemben a feladat megoldás jelenlegi helyzete részben leírt lehetséges kiértékelési metódus eredményével, a COCO módszerének alkalmazásával részben más eredményhez jutottam, mint amire számítottam.
  
== Felhasznált dokumentumok ==
+
Bár a vizsgálat előtt Nagy-Britanniát és Olaszországot az egyensúlyi szociális számlával rendelkező országok közé soroltam nem tudtam megmondani teljes bizonyossággal, hogy az egyes országok számlája milyen helyzetben van, mint ahogyan azt sem, hogy melyik tagállam számlája mutat fenntartható állapotot. Ezt csak és kizárólag a COCO szakértői módszer használatával tudtam feltárni.
Szakirodalom:
 
  
[http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:oL7pOYQvoCgJ:www.sze.hu/etk/_konferencia/publikacio/Net/eloadas_molnar_csilla_marta.doc+EU+szoci%C3%A1lpolitika&cd=4&hl=hu&ct=clnk&gl=hu&client=firefox-a Molnár Csilla Márta előadásából]
+
== Vita ==
 +
Az eredmény felettébb meglepett, mivel vizsgálatom eredményeként a szociálisan legérzékenyebb országok között, az előkelő 2. helyet Nagy-Britannia foglalta el. Előzetesen azt gondoltam, hogy az angolszász rendszer nem a szociális érzékenységéről híres, hiszen Nagy-Britannia az egészségügyi ellátórendszere kivételével "reziduális" jóléti állam típusához tartozik. Az itt működő jóléti rendszer a magán jóléti ellátásokat ösztönzi, az akut piaci kudarcok kezelésére azonban korlátozza a felelősséget. Kizárólag a rászorultaknak nyújt segítséget és célzott ellátások rendezésére korlátozódik.
  
 +
== Felhasznált dokumentumok ==
 
Statisztikai adatok:
 
Statisztikai adatok:
  
96. sor: 146. sor:
 
[http://miau.gau.hu/miau/132/dipo_hpme.xlsx http://miau.gau.hu/miau/132/dipo_hpme.xlsx]
 
[http://miau.gau.hu/miau/132/dipo_hpme.xlsx http://miau.gau.hu/miau/132/dipo_hpme.xlsx]
  
== Feltárt pontatlanságok, magyarázatok ==
 
*Átmeneti megoldáshoz jutottam, hiszen a kombinatorikai tér nem biztos, hogy teljes, ugyanis az Eurostat az európai statisztikai hivatal által összeállított szabály-rendszer szerint kéri be a tagállamok statisztikai adatait. Elképzelhető, hogy a tagállamok hazai statisztikái más kiadási tételeket is tartalmaznak, az EU statisztikai hivatala azonban a vizsgálatomban felhasznált adatok bekérésével egységesítette az adatok körét. E gondolatomat megerősíti az a tény, hogy az EU-ban nem állítottak föl a szociális rendszer elemeivel kapcsolatos egységes követelményrendszert, a tagállamok e tekintetben teljes önállóságot élveznek. Mindezek ellenére a felhasznált adatok elegendőek voltak a vizsgálat lefolytatásához, a kiadási, valamint a bevételi oldal összevetésével reális eredményt kaptam.
 
 
*Az érzékenységre vonatkozó vizsgálatommal felhívtam a figyelmet arra, hogy a szociális kiadások közül a rokkantságra kiadott tétel tűnik zajnak, azaz e tétel értékei és a szociális védelemre rendelkezésre álló összes jövedelem között nem fedezhető fel "igazi" összefüggés.  Vizsgálatom eredménye tehát kimutatta és jól rávilágított Európa szociális hálójának megreformálására várt területeire.
 
 
[[Kategória:Hasonlóságelemzés_(special)]]
 
[[Kategória:Hasonlóságelemzés_(special)]]
 
[[Kategória:Hasonlóságelemzés_(classic)]]
 
[[Kategória:Hasonlóságelemzés_(classic)]]
 +
[[Kategória:Innovatív HR-modulok]]

A lap jelenlegi, 2011. április 14., 00:38-kori változata

Az alkalmazás/megoldás címe

A legtöbb szociális kiadással rendelkező hat tagállam közül melyik ország szociális helyzetét tekinthetjük fenntarthatónak?

Forrásdokumentum

http://miau.gau.hu/oktatas/2010tavasz/efa2.xls

Feladatom előtörténete

A szociális kockázatok csökkentése, a nagyobb szociális kohézió megteremtése, valamint a szegénység elleni harc hívta életre a szociális hálót. Célja nem más, mint a munkahelyek létrehozása, a teljesítmény növekedés ösztönzése és a szociális-regionális különbségek kezelése. Ez így nagyon szépen hangzik, de ne felejtsük el e kérdés kapcsán felmerülő befolyásoló tényezőt: a politikusok érdekeit.

Szociális érzékenységem, valamint a téma iránti érdeklődésem folytán választottam az uniós tagállamok szociális helyzetének vizsgálatát.

Feladatommal először azokra a kérdésekre kerestem a választ, hogy Magyarország erején felül költött e szociális kiadásra 2007-ben, illetve Magyarország a legtöbb szociális kiadást produkáló 6 tagállam között van e? Ezekre a kérdésekre a forrásdokumentumban választ adtam. A fő kérdésem azonban a következő volt: A szociálisan legérzékenyebb 6 tagállam megállapítását követően elvégzendő hasonlóság-elemzéssel arra voltam kíváncsi, hogy ezek közül mely ország(ok) szociális számlájának helyzetét tekinthetjük fenntarthatónak?

Vizsgálatom első lépéseként összegyűjtöttem az EU 27 szociális kiadások elemeire, valamint a szociális védelemre befolyt összes bevételre vonatkozó adatot.

Feladatom megoldásának jelenlegi helyzete és ennek értékelése

Azt gondolom, hogy az egyes tagállamok állampolgárai részéről jogos elvárás az, hogy a társadalom legégetőbb kérdéseiben próbáljanak segítő kezet nyújtani a politikusok, akiknek nagy felelősségük van abban, hogy az országuk szociális számláját fenntartható állapotban tartsák. A fenntarthatóság fontos feltétele a megfelelő gazdaságpolitika is, enélkül az állam nem jut elegendő szociális bevételhez, egyre kevesebb összeget tud szociális kiadásokra fordítani, ami komoly feszültségeket teremt, hiszen a felelőtlenül cselekvő kormányzat egyre nagyobb szegénységbe taszítja az ország állampolgárainak tömegét. Ennek elkerülése érdekében fontos lenne, hogy az egyes tagállamokban megválasztott kormányzat érdekektől mentesen végezze a munkáját.

Napjaink legégetőbb társadalmi problémái a szegénységhez kapcsolódnak:

* a foglalkoztatásból kívül-rekedtek,
* a lakhatásukban veszélyeztetettek,
* a szociálisan hátrányos helyzetű gyermekek,
* a szociális vagy egészségi állapotuk miatt segítségre szoruló időskorúak,
* a mentálhigiénés támogatásra szoruló személyek,
* a tartósan egészségkárosodottak és a fogyatékossággal élők segítése.


  • 1. Egy egyszerű számítás elvégzése mellett döntöttem annak érdekében, hogy megállapíthassam a legtöbb szociális kiadást produkáló 6 tagállamot. Készítettem egy rangsor táblázatot, ahol a legtöbb "rossz" helyezést, vagyis a legnagyobb pontszámmal rendelkező 6 tagállamot választottam ki, így jutottam el az alábbi sorrendhez:
* 1. Olaszország,
* 2. Nagy-Britannia,
* 3. Észtország,
* 4. Lengyelország,
* 5. Magyarország
* 6. Lettország. 

Saját elképzelésem szerint minden objektum minden egyes tulajdonságához, a későbbi attribútumokhoz helyezést rendeltem. Vagyis azt gondoltam, hogy az alábbi tételeknél a minél kevesebb, annál jobb elve érvényesül, hiszen ezen kiadási tételek a szegénységhez kapcsolódó kiadások.

*„Hátrahagyottak”= legkevesebbet Észtország költi az 1,2%-val,
*„Lakhatás”= legkevesebbet Magyarország költ a 37,8%-val,
*„Öregség”= legkevesebbet Észtország költi a 0,8%-val,
*„Rokkantság” = legkevesebbet Lengyelország költi a 4,5%-val,
*„Munkanélküliség”= legkevesebbet Észtország költi az 1,2%-val,
*„Máshová nem sorolt társadalmi kirekesztődés”= legkevesebbet Olaszország költi a 6%-val.

Az alábbi tételeknél az a jó, ha magasabb kiadással számolunk, hiszen ezek a tételek az állampolgárok egészségét, munkaképességét, valamint a társadalom újratermelődését elősegítő szociális kiadási tételek.

*„Betegség/egészség gondozás” = legtöbbet Észtország költi a 33,4%-val,
*„Család/gyermek” = legtöbbet Lettország költi az 1,1%-val.


  • 2. A rendelkezésemre álló attribútumok közül a munkanélküliségre vonatkozó kiadási tételt tartottam meghatározónak. Álláspontom szerint ahol alacsony a munkanélküliségre történő kiadás, ott magas a foglalkoztatottság, azaz magas a szociális összbevétel, hiszen főszabályként a szociális bevételek munkavégzéshez és járulékfizetéshez kapcsolódnak, kisebb hányadban a költségvetés ad támogatást. Azt gondoltam tehát, hogy ahol magas a foglalkoztatottság, vagyis alacsony a munkanélküliségre történő kiadási tétel, ott a szociális számla is fenntartható állapotot mutat. E feltételezésemmel az alábbi sorrendhez jutottam.
*1.Észtország, ahol a GDP 1,2%-kát költik munkanélküliségre,
*2.Olaszország, ahol a GDP 1,8%-kát költik munkanélküliségre,
*3.Nagy-Britannia, ahol a GDP 2,1%-kát költik munkanélküliségre,
*4.Lengyelország, ahol a GDP 2,2%-kát költik munkanélküliségre,
*5.Lettország, ahol a GDP 3,3%-kát költik munkanélküliségre,
*6.Magyarország, ahol a GDP 3,4%-kát költik munkanélküliségre.

Előzetesen, elemzési módszer nélkül - az említett országok és a feltételezésem ismeretében - azt gondoltam, hogy Észtország, Olaszország és Nagy-Britannia szociális számlája egyensúlyi állapotban van, míg Lengyelország, Lettország és Magyarország egyenlege valószínűleg inkább deficitesnek mondható.

A megoldás adatvagyonának bemutatása

  • Az objektumok, azaz a tagállamok száma: 27
  • Az attribútumok, vagyis szociális kiadások tételeinek száma: 8
  • A rangsorszámok tér-mérete ezek alapján: 27^8=282429536481

A válaszokat befolyásoló tényezők

Európa szociális védelmének elősegítésére és a gazdasági-szociális kohézió erősítésére tett intézkedések eredményeinek követését szolgálja az ESSPROS, ami a szociális védelem integrált európai statisztikai rendszerét jelenti. Az ESSPROS átfogó információkat nyújt a társadalmi juttatásokról, azok finanszírozásáról, valamint a szociális védelem egységes értelmezését szolgálja. Az Eurostat ennek értelmében foglalta össze a szociális kiadási tételeket az alábbi bontás szerint.

  • Betegség/egészség-gondozás,
  • Rokkantság,
  • Öregség,
  • Hátrahagyottak,
  • Család/gyermek,
  • Lakhatás,
  • Máshová nem sorolt társadalmi kirekesztődés,
  • Munkanélküliség,
  • Szociális védelemre rendelkezésre álló összes jövedelem.

Feladatom által érintett célcsoportok

Feladatom szélesebb rétegeket szólít meg. Információval szolgálhat a gazdasági szakembereknek, szakértőknek, az EU szociális és munkaügyi biztosának, de a gazdaságpolitika iránt érdeklődőknek is.

A vizsgált jelenségek térbeli kötődései

Vizsgálatom elvégzéséhez szükséges adatokat az Eurostat weboldalán található, a szociális védelemre vonatkozó táblázatokból gyűjtöttem ki.

A vizsgált jelenség időbeli kötődései

Vizsgálatomat 2007. évre vonatkozóan végeztem el.

A megoldás gyakorlati hasznossága

Munkámmal a tagállamok szociális számláinak egyenlege egyszerűen meghatározható és ebből megállapítható, hogy az egyes tagállamok szociális kiadásai milyen irányban, milyen mértékben térnek el az idealizált egyensúlyi helyzettől, azaz a tagállamok szociális számláinak fenntarthatóságáról kaphatunk összefoglaló képet. Az eredményből szociológiai következtetéseket is le lehet vonni, így munkám nemcsak a gazdasági szakembereknek, a gazdaságpolitika iránt érdeklődőknek nyújt iránymutatást, a szociológusok számára is hasznos információval szolgál.

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

Annak érdekében, hogy választ kaphassak vizsgálatom tárgyát képező kérdésre a COCO elemzést hívtam segítségül. Első lépésben meghatároztam az objektumokat, az attribútumokat és a magyarázandó tényezőt. Lépések:

  • 1. A feladat rövid bemutatása
  • 2. Adatok rendszerezése, adattábla elkészítése
  • 3. Pivot tábla elkészítése
  • 4. Az alapadatok alapján rangsor tábla elkészítése
  • 5. COCO tábla elkészítése a SOLVER futtatásával
  • 6. A COCO táblában található értékek értékelése
  • 7. A tagállamok magyarázó attribútumait összegeztem, majd összevetettem a rendelkezésemre álló szociális összbevétel adattal. Ennek segítségével választ kaptam arra, hogy a szociálisan legérzékenyebb 6 tagállam szociális számlájának egyenlege egyensúlyi, deficites vagy szuficites állapotban van e.

Eredmény

A COCO-elemzés elvégzését követően, az adott attribútumok felhasználása mellett, az összesítő táblázatból azt olvastam ki, hogy az említett 6 tagállam közül Olaszország, Nagy-Britannia, Lengyelország és Magyarország szociális számlája egyensúlyinak mondható, mivel az említett országok csak és kizárólag a rendelkezésükre álló bevételeiket költötték el szociális juttatásokra. Észtország szociális számlája azonban deficites, azaz a rendelkezésére álló jövedelméből többet költött a védelmi rendszerre, míg Lettország szociális számlája szuficites, vagyis a szociális kiadásokra rendelkezésre álló jövedelmét nem költötte el teljes egészében.

Vizsgálatomat az EU 27 tagállamaira is el tudom végezni, ezáltal könnyedén össze tudom hasonlítani az európai tagállamok szociális számlái egyenlegének helyzetét.

Következtetés

A rendelkezésemre álló adatokat figyelembe véve megállapítottam, hogy a vizsgálatom tárgyát képező 6 tagállamból négy tagállam rendelkezik egyensúlyi állapotban lévő szociális számlával.

A kapott eredmény szerint Nagy-Britannia hosszú távon is fenntartható szociális számlát tudhat magáénak, hiszen szociális számlájának egyenlege egyensúlyi volta mellett az eltérés pozitív irányba történő eltérését mutatja.

A másik három ország ugyan egyensúlyi állapotú szociális számlával rendelkezik, mégis negatív irányba történő eltérést realizálhatunk. Ahhoz, hogy a kérdéses három tagállam is hosszú távon fenntartható állapotot érjen el mindenképpen fontos feltétel, hogy kiadásait a rendelkezésére álló összbevételeiből oldja meg. A Nagy-Britanniától történő eltérés elhanyagolható, de e három ország a költségvetési fegyelem fellazításával könnyen deficites helyzetbe kerülhet.

A deficitet mutató Észtország -12%-os eltérése még nem mondható súlyosnak, inkább átlagosnak gondolnám, a szuficitet mutató Lettország +3%-os eltérését is inkább az átlagos jelző illeti. Hosszú távon azonban mindkét országnak törekednie kell arra, hogy az eltérést ne mélyítse tovább. Megfelelő gazdaságpolitikai lépésekkel, költségvetési fegyelemmel a helyzet még javítható.

Mindebből azt a következtetést vontam le, hogy nem állta meg a helyét az a feltételezésem, ami szerint az alacsony munkanélküliségi kiadás a szociális számla fenntartható egyenlegéhez vezet. Ugyanis vizsgálatom során megállapítottam, hogy Észtország munkanélküliségre történő kiadása volt a legalacsonyabb ennek ellenére deficites szociális számlával rendelkezik, míg Nagy-Britannia a 3. helyezést érte el e kiadási tétel vizsgálatában és mégis fenntartható szociális számlát realizálhat.

Jól látszik, hogy szemben a feladat megoldás jelenlegi helyzete részben leírt lehetséges kiértékelési metódus eredményével, a COCO módszerének alkalmazásával részben más eredményhez jutottam, mint amire számítottam.

Bár a vizsgálat előtt Nagy-Britanniát és Olaszországot az egyensúlyi szociális számlával rendelkező országok közé soroltam nem tudtam megmondani teljes bizonyossággal, hogy az egyes országok számlája milyen helyzetben van, mint ahogyan azt sem, hogy melyik tagállam számlája mutat fenntartható állapotot. Ezt csak és kizárólag a COCO szakértői módszer használatával tudtam feltárni.

Vita

Az eredmény felettébb meglepett, mivel vizsgálatom eredményeként a szociálisan legérzékenyebb országok között, az előkelő 2. helyet Nagy-Britannia foglalta el. Előzetesen azt gondoltam, hogy az angolszász rendszer nem a szociális érzékenységéről híres, hiszen Nagy-Britannia az egészségügyi ellátórendszere kivételével "reziduális" jóléti állam típusához tartozik. Az itt működő jóléti rendszer a magán jóléti ellátásokat ösztönzi, az akut piaci kudarcok kezelésére azonban korlátozza a felelősséget. Kizárólag a rászorultaknak nyújt segítséget és célzott ellátások rendezésére korlátozódik.

Felhasznált dokumentumok

Statisztikai adatok:

Eurostat-Szociális védelmi adatok

Eurostat-Szociális védelmi adatok

COCO-dokumentumcsoport:

http://miau.gau.hu/dipo

http://miau.gau.hu/miau2009/index.php3?x=e0&string=dipo

http://miau.gau.hu/miau/132/dipo_marketing.docx

http://miau.gau.hu/miau/132/dipo_hpme.xlsx