„KMT2:OVI” változatai közötti eltérés

A Miau Wiki wikiből
(A válaszokat befolyásoló tényezők)
a (Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA))
 
(41 közbenső módosítás, amit 2 másik szerkesztő végzett, nincs mutatva)
1. sor: 1. sor:
 
=Forrás=
 
=Forrás=
[http://miau.gau.hu/]
+
[http://miau.gau.hu/oktatas/2010osz/onkomm_spec2.xls]
 +
 
 
=A tervezett alkalmazás/megoldás címe=
 
=A tervezett alkalmazás/megoldás címe=
  
8. sor: 9. sor:
 
=A feladat előtörténete=
 
=A feladat előtörténete=
  
Amikor megszületik egy gyermek, szülei, családja óvja, vigyázza. El sem tudjuk képzelni, hogy egyszer ez kis ember kikerül a szárnyaink alól. Az első lépcsőfok a bölcsőde. Ezzel a lehetőséggel nem él mindenki, de egyre többen veszik igénybe. Nem előzi meg nagy keresgélés, hiszen az ember lánya még nem gondol bele milyen funkciókat is kell - kellene -, hogy betöltsön egy bölcsi. Örülünk, hogy megtalálunk egy szimpatikus helyet, amely mellett bizalmat szavazunk és örülünk, hogy mi magunk kibírjuk azt az első egy-két hetet, amely bizony sokszor sírós elválással induló napokból áll. Aztán szépen minden helyre áll, a gyermek megszokja a bölcsit és minden megy, mint a karika csapás.....Egészen addig, amíg a gyermek lassan óvodába készül..........
+
Amikor megszületik egy gyermek, szülei, családja óvja, vigyázza. El sem tudjuk képzelni, hogy egyszer ez kis ember kikerül a szárnyaink alól. Az első lépcsőfok a bölcsőde. Ezzel a lehetőséggel nem él mindenki, de egyre többen veszik igénybe. Nem előzi meg nagy keresgélés, hiszen az ember lánya még nem gondol bele milyen funkciókat is kell - kellene -, hogy betöltsön egy bölcsi. Örülünk, hogy megtalálunk egy szimpatikus helyet, amely mellett bizalmat szavazunk és örülünk, hogy mi magunk is kibírjuk azt az első egy-két hetet, amely bizony sokszor sírós elválással induló napokból áll. Aztán szépen minden helyre áll, a gyermek megszokja a bölcsit, az élet megy, mint a karika csapás.....
 +
 
 +
Egészen addig, amíg a gyermek lassan óvodába készül..........Elsőre talán könnyűnek tűnő feladat, ami valójában koránt sem az. Hosszú időre szól és mindenkit érint a családban, hogy melyik óvodát válasszuk a lehetőségek közül. Megoldást kell találni, mert szeretnénk a legjobb döntést meghozni.
  
 
=A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése=
 
=A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése=
  
A felismerés határtalan izgalommal jár: " Jövőre óvodás lesz a gyermekem!" Aztán jön a következő gondolat: " Úristen, de hová írassam?!"; és a többi százezer kérdés: magán ovi vagy állami, közel legyen vagy inkább szebb, jó az nekem ha ott dolgozik a szomszéd Erzsike vagy nem, hamar odaérek a munkahelyemről ha beteg lesz, vannak plusz szolgáltatások, kellenek azok egyáltalán, felveszik oda ahová szeretném............?!Majd a végső konklúzió: " Mi alapján fogok dönteni?!" Az első álmatlan éjszaka után anyuka - és jobb esetben apuka is - úgy dönt, bevonja a családot, akik rendkívül értékes információkkal látják el a szülőket. Egy óra leforgása alatt tapasztalatok tömegével leszünk gazdagabbak - ami csak ront a helyzeten....Az öröm ürümmé válik. A gondolat - amely első pillanatban büszkeséggel és izgalommal  tölti el szívünket - egyszerre igen komoly problémává válik, amely nem is olyan könnyen megoldható. Ebben a helyzetben az egyetlen út, ha felállítjuk saját elvárásainkat - hiszen csak mi tudjuk meghatározni mi jó gyermekünknek és családunknak - és mindezt összevetjük a lehetőségeinkkel.
+
A felismerés határtalan izgalommal jár: " Jövőre óvodás lesz a gyermekem!" Aztán jön a következő gondolat: " Úristen, de hová írassam?!"; és a többi százezer kérdés: magán ovi vagy állami, közel legyen vagy inkább szebb, jó az nekem ha ott dolgozik a szomszéd Erzsike vagy nem, hamar odaérek a munkahelyemről ha beteg lesz, vannak plusz szolgáltatások, kellenek azok egyáltalán, felveszik oda ahová szeretném............?!Majd a végső konklúzió: " Mi alapján fogok dönteni?!" Az első álmatlan éjszaka után anyuka - és jobb esetben apuka is - úgy dönt, bevonja a családot, akik rendkívül értékes információkkal látják el a szülőket.  
 +
Egy óra leforgása alatt tapasztalatok tömegével leszünk gazdagabbak - ami csak ront a helyzeten....Az öröm ürümmé válik. A gondolat - amely első pillanatban büszkeséggel és izgalommal  tölti el szívünket - egyszerre igen komoly problémává válik, amely nem is olyan könnyen megoldható.  
 +
Ebben a helyzetben az egyetlen út, ha felállítjuk saját elvárásainkat - hiszen csak mi tudjuk meghatározni mi jó gyermekünknek és családunknak - és mindezt összevetjük a lehetőségeinkkel. Rendkívül nehéz helyzet több szempont szerinti elvárásnak egyszerre megfelelni, így mérlegelnünk kell. Melyik szempontot helyezzük előtérbe, mi lesz a legfontosabb ami alapján meghozzuk a döntésünket?! Leül hát a család és sorra veszi mi az, ami a lista aljára kerülhet?!
 +
A magánovikat már az elején kizártuk, és a nevelési program sem a legfontosabb szempont. Biztosan vagyunk abban, hogy nem tudjuk vállalni, hogy a város másik végébe tegyünk jókora kerülőt minden reggel így szűkül a kör a város központjában található óvodákra.
 +
Ezek közül a városi vagy a városhoz közeli intézmények közül választottuk ki azt az intézményt, amelyiknek a legjobb a híre, ez lett a befutó:Martinovics óvoda....
 +
 
 +
2. helyre a Kazinczy óvoda, 3. helyre pedig a Táncsics utcai ovi került, mivel mindkettő abszolút útba esne. 4.helyre a Palotakerti ovit sorolnám, mivel útba ejthető, de átlagos színvonalú intézménynek számít. 5. illetve 6. helyre a Szent Imre Katolikus ovi és a Waldorf ovi került, mivel a városközpontban vagy annak közelében vannak ugyan, de nevelési elveiket túl "soknak" tartom még egy 3 éves kislány számára. 7. helyre a Zöld ovi, 8-ra pedig az Egyetem téri ovi került, mivel kisebb kerülővel még elérhető mindkettő és szintén jó a hírük. 9. helyre a Szent János utcai intézményt sorolnám, amelyik ugyan a városközpontban van, de kifejezetten nem ajánlották. 10, 11 és 12. helyre a Játékkuckó magánóvoda,  Tudásfa Tanoda és a Mókus Odú Alapítványi óvodák kerültek, mivel - a Játékkuckó óvodán kívül - nem esnek útba és nagyon magas a költségük is.
 +
 
 +
Kutató munka nélkül, a távolságra és a hírekre hagyatkozva eldöntöttük gyermekünk sorsát néhány évre. Rendkívül vékony jég, hiszen mások véleményére hagyatkoztunk, ami egyáltalán nem biztos, hogy egyezik majd a saját tapasztalatainkkal. Lehet, hogy reggel korán beérünk majd, de ha nem lesz szimpatikus egy pedagógus vagy nem úgy fejlődik a gyermek, akkor mit fogok majd tenni?! Mit teszünk majd, ha az útba eső vagy városközpontban lévő óvodába lassabban érünk majd be egy közlekedési dugó miatt. Összesen két szempontot vettünk csak figyelembe, ami vagy úgy van, ahogy gondoltuk vagy nem...Egyfelől nem végeztünk kutatómunkát, másrészt nem hasonlítottuk egymáshoz a jellemzőket, ezáltal nem kaptunk reális képet arról mi számunkra a megfelelő. Nem biztos, hogy a legjobb döntést tudtuk így meghozni, amely a későbbiekben komoly nehézségeket okozhat. A tökéletes megoldás abban rejlene, ha meg tudnánk oldani, hogy egyszerre több szempontot is képesek legyünk értékelni, nem pedig listát felállítani, amelynek a tetején csak 1 szempont tud egyszerre a legfontosabb lenni.
  
 
=A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)=
 
=A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)=
  
Az első lépés annak feltérképezése, milyen intézmények vannak városunkban. Az internet nagy segítség számomra, konkrét címéket kapok, egyes esetekben saját honlap is segíti a tájékozódásom. Abban az esetben, ahol nincs ilyen segítség saját szememmel kell meggyőződnöm a számomra fontos tényezőkről.( Nincs mese, csak az első szülött - egy szem - gyermekemről van szó..) Nyugtat a gondolat, hogy ezen a ponton minden szülő átesik/átesett, és előbb-utóbb Nekik is döntést kell/kellett hozniuk; valahogy megoldották, én is meg fogom! (Lehet, hogy Ők nem görcsöltek ennyire?) Ahogy az ember egyre többet foglalkozik a kérdéssel, mélyül el egy probléma megoldásában - a problémát nem rossz értelemben értve - egyre több információ birtokába jut. Ezáltal talán már magabiztosabb talajon áll. Mielőtt tehát elkezdeném az óvoda-látogatásokat, össze kell szednem a szempontjaimat. Rendkívül fontos szempont, hogy milyen költséget fog jelenteni 3-4 évig havonta pusztán az óvodába járás. Tulajdonképpen ezzel már két nagy csoportra oszthatom az óvodákat: magán-, és állami intézményekre. A magán intézmények ára havi 50 000 Ft-nál kezdődnek - igaz, ezért helikopterrel jön a Mikulás, de erről lehet, hogy le tudunk mondani -. Mindenesetre egy attribútum már a rendelkezésemre áll. A következő meghatározó jellemző, ami fontos számomra az intézmény nevelési programja. Ezt gyakorlatilag minden óvoda esetében megtalálható az interneten rákeresve. Az elképzeléseimhez mérten, meg tudom határozni, számomra - gyermekem számára - mi lenne az ideális, ami egyrészt egyezik azzal amit a családban fontos értéknek tartunk illetve tovább fejleszti gyermekem most kialakulóban lévő érdeklődését, netán tehetségét. Az óvoda sajátosságainak vizsgálatánál tartva fontos szempontnak találtam még az óvónők jellemzőit. Ennek értékeléséhez több lehetőségem is volt információkat gyűjteni. Az ovit meglátogatva, személyesen tudtam beszélgetni néhányukkal. A bölcsődében lehetőségem volt beszélni olyan anyukákkal, akiknek nagyobb gyermekei már valamelyik intézménybe járnak és konkrét tapasztalatokkal rendelkeznek. Ezen kívül a különböző szálakon elindított információáramlás - magyarul pletyka - segítette kutatásomat. Vizsgáltam még az óvodai körülményeket - úgy mint felújítottság, modern, szép berendezés, balesetmentesség -. Külön szempontként értékeltem az udvar méretét, mert véleményem szerint rendkívül fontos a friss levegő egy óvodás számára, ami normális méretű udvar nélkül csak nehézkesen megoldható. Végül, de nem utolsó sorban összegyűjtöttem milyen egyéb szolgáltatásai vannak az ovinak - néptánc, hittan, angol - amelyek közül - plusz pénzért - válogathatok. Ezek után már csak egy kérdéskör merült fel bennem, mégpedig a távolság. Ezt kettébontottam, mert egyrészt számomra nagyon lényeges, hogy reggel munkába menet mennyire könnyen és gyorsan megközelíthető a választott intézmény, illetve "vészhelyzet" például betegség esetén mennyire gyorsan tudok odaérni, menteni..Már éppen le akartam zárni a fontosnak vélt jellemzők sorát, amikor eszembe jutott a legfontosabb: "Van-e ott ismerős?" Hiszen egy aggódó anyuka számára nem mindegy, hogy lesz-e egy biztos pont, aki fél szemmel figyeli gyermekem kibontakozását, akitől biztos információkat kaphatok arról valóban minden rendben megy-e?!
+
Az első lépés annak feltérképezése, milyen intézmények vannak városunkban. Az internet nagy segítség számomra, konkrét címéket kapok, egyes esetekben saját honlap is segíti a tájékozódásom. Abban az esetben, ahol nincs ilyen segítség saját szememmel kell meggyőződnöm a számomra fontos tényezőkről.( Nincs mese, csak az első szülött - egy szem - gyermekemről van szó..) Nyugtat a gondolat, hogy ezen a ponton minden szülő átesik/átesett, és előbb-utóbb Nekik is döntést kell/kellett hozniuk; valahogy megoldották, én is meg fogom! (Lehet, hogy Ők nem görcsöltek ennyire?) Ahogy az ember egyre többet foglalkozik a kérdéssel, mélyül el egy probléma megoldásában - a problémát nem rossz értelemben értve - egyre több információ birtokába jut. Ezáltal talán már magabiztosabb talajon áll.  
 +
 
 +
Mielőtt tehát elkezdeném az óvoda-látogatásokat, össze kell szednem a szempontjaimat. Rendkívül fontos szempont, hogy milyen költséget fog jelenteni 3-4 évig havonta pusztán az óvodába járás.  
 +
Tulajdonképpen ezzel már két nagy csoportra oszthatom az óvodákat: magán-, és állami intézményekre. A magán intézmények ára havi 50 000 Ft-nál kezdődnek - igaz, ezért helikopterrel jön a Mikulás, de erről lehet, hogy le tudunk mondani -. Mindenesetre egy attribútum már a rendelkezésemre áll.  
 +
A következő meghatározó jellemző, ami fontos számomra az intézmény nevelési programja. Ezt gyakorlatilag minden óvoda esetében megtalálható az interneten rákeresve. Az elképzeléseimhez mérten, meg tudom határozni, számomra - gyermekem számára - mi lenne az ideális, ami egyrészt egyezik azzal amit a családban fontos értéknek tartunk illetve tovább fejleszti gyermekem most kialakulóban lévő érdeklődését, netán tehetségét.  
 +
Az óvoda sajátosságainak vizsgálatánál tartva fontos szempontnak találtam még az óvónők jellemzőit. Ennek értékeléséhez több lehetőségem is volt információkat gyűjteni. Az ovit meglátogatva, személyesen tudtam beszélgetni néhányukkal. A bölcsődében lehetőségem volt beszélni olyan anyukákkal, akiknek nagyobb gyermekei már valamelyik intézménybe járnak és konkrét tapasztalatokkal rendelkeznek.  
 +
Ezen kívül a különböző szálakon elindított információáramlás - magyarul pletyka - segítette kutatásomat. Vizsgáltam még az óvodai körülményeket - úgy mint felújítottság, modern, szép berendezés, balesetmentesség -. Külön szempontként értékeltem az udvar méretét, mert véleményem szerint rendkívül fontos a friss levegő egy óvodás számára, ami normális méretű udvar nélkül csak nehézkesen megoldható.  
 +
Végül, de nem utolsó sorban összegyűjtöttem milyen egyéb szolgáltatásai vannak az ovinak - néptánc, hittan, angol - amelyek közül - plusz pénzért - válogathatok. Ezek után már csak egy kérdéskör merült fel bennem, mégpedig a távolság. Ezt kettébontottam, mert egyrészt számomra nagyon lényeges, hogy reggel munkába menet mennyire könnyen és gyorsan megközelíthető a választott intézmény, illetve "vészhelyzet" például betegség esetén mennyire gyorsan tudok odaérni, menteni..Már éppen le akartam zárni a fontosnak vélt jellemzők sorát, amikor eszembe jutott a legfontosabb: "Van-e ott ismerős?" Hiszen egy aggódó anyuka számára nem mindegy, hogy lesz-e egy biztos pont, aki fél szemmel figyeli gyermekem kibontakozását, akitől biztos információkat kaphatok arról valóban minden rendben megy-e?!
  
 
=A feladat által érintett célcsoportok=
 
=A feladat által érintett célcsoportok=
  
A feladat kapcsán érintett célcsoport első sorban azok a szülők, akiknek előbb vagy utóbb óvodába fog járni a gyermeke és szeretnének segítséget kapni a számunkra megfelelő intézmény kiválasztásában. Mindemellett profitálhatnak belőle az óvodák, akiknek manapság fontos feladat a kedvező image kialakítása - ehhez kaphatnak rengeteg fontos információt, mely területekre kell fókuszálniuk -. Továbbá az intézményért felelős város(állami ovi esetében) vagy tulajdonos (magán ovi esetében) is sok lényeges információt kapnak, melyek a lehetséges fejlesztendő területek.
+
A feladat kapcsán érintett célcsoport első sorban azok a szülők - én magam is -, akiknek óvodába készül illetve előbb vagy utóbb óvodába fog járni a gyermeke, akik szeretnének segítséget kapni a számukra megfelelő intézmény kiválasztásában. Az idő pénz, így rengeteget profitálhatnak az utánajárás, információgyűjtésre szánt idő megprórolásával. Arról pedig nem is beszélve, hogy egy szülő számára megfizethetetlen a mindneki számára legjobb intézmény kiválasztása, A JÓ DÖNTÉS..
 +
 
 +
Mindemellett profitálhatnak belőle az óvodák, akiknek manapság fontos feladat a kedvező image kialakítása - ehhez kaphatnak rengeteg fontos információt, mely területekre kell fókuszálniuk -. Továbbá az intézményért felelős város(állami ovi esetében) vagy tulajdonos (magán ovi esetében) is sok lényeges információt kapnak, melyek a lehetséges fejlesztendő területek. Ez gyakorlatilag már egy marketingcég szolgáltatása is lehetne.
  
 
=A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság=
 
=A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság=
  
Amennyiben a fent említett célcsoportok mind megismerik a kutatási eredményeket, egyrészt mindannyian leszűrhetik a saját maguk számára fontos információkat, másrészt objektív képet kapnak a másik szempontjairól, amely alapján változtathatják saját, korábbi elgondolásaikat. Mindenekelőtt azonban azoknak a szülőknek lesz könnyebb a dolguk, akik akár több hónapot is azzal töltenének - mint én magam tettem -, hogy kutatómunkát végezzenek arra vonatkozóan, melyik a legjobb választás. Véleményem szerint, akár fizetőképes kereslet is lenne egy ilyen jellegű szolgáltatásra.
+
Első sorban a saját hasznosságomat kívánom tisztázni, hiszen ez az amit a legtisztábban tudok értékelni. A kutatómunka ami az attributomok feltérképezéséhez kell, szükségessé teszi a vélt vagy hallott információk pontosítását és reális kép kialakítását.
 +
Emellett a hasonlóségelemzés attól a kényszerhelyzettől ment meg, hogy több szempontot egyszerre kelljen értékelnem, ez az ami gyakorlattilag lehetetlennek tűnt számomra. A hasonlóságelemzés ezt a terhet és a saját befolyásolhatóságomat vette le a vállamról. Ez a legfontosabb hasznosság a számomra. Emellett amennyiben a fent említett célcsoportok mind megismerik a kutatási eredményeket, egyrészt mindannyian leszűrhetik a saját maguk számára fontos információkat, másrészt objektív képet kapnak a másik szempontjairól, amely alapján változtathatják saját, korábbi elgondolásaikat. Mindenekelőtt azonban azoknak a szülőknek lesz könnyebb a dolguk, akik akár több hónapot is azzal töltenének -mint én magam tettem -, hogy kutatómunkát végezzenek arra vonatkozóan, melyik a legjobb választás.  
 +
 
 +
Véleményem szerint, akár fizetőképes kereslet is lenne egy ilyen jellegű szolgáltatásra. Ehhez szükség lenne befektetésre, illetve időre amig a szolgáltatást potenciálisan igénybe vevők megismerik és felismerik a szolgáltatás lényegét. Mint tudjuk, mindkettő pénzbe kerül.
 +
Ehhez a szolgáltatáshoz nem lenne szükség irodára, így egy weboldal megtervezése, és a kvázi webshop kialakítása elegendő felületet biztosítana újjonnan induló vállalkozásomnak. Egy nem túl drága weboldal megtervezését 150.000 Ft -ra becsülöm. Mindemellett úgy gondolom a célcsoportom fiatal felnőttek, aki jellemzően ismerik és szeretik az internet használatát illetve adott  esetben az on-line óvodakeresésnél rátalálnának szolgáltatásomra.
 +
Elérkeztünk tehát a következő költségtényezőhöz, ami segítene abban, hogy bizonyos kifejezésekre weboldalunkat ajánlaná a keresőprogram. A keresőoptimalizálás szintén jelentene legalább 50.000 Ft -ot, így már 200.000 Ft-nál tartok. Ezen kívül nem ártana egy kis hirdetés sem, mondjuk a legnagyobb internetes kereső cégnél, ami kb. havonta 15.000 Ft és az első 6 hónapban nagy szükség lesz a folymatos jelenlétre így 90.000 Ft-ra bizton számíthatok. Kb 300.000 Ft-nál tartunk tehát. E-mailben illetve telefonon tartanám a kapcsolatot az érdeklődőkkel, így havi 30.000 Ft-os kommunikációs költségre számítanom kell. 330.000 Ft és ehhez számoljuk még hozzá, amire nem gondolunk de biztosan felmerül, így azt mondhatjuk 500.000 Ft -os költséggel már elindítható a "vállalkozás".
 +
 
 +
A teljes szolgáltatás magába foglalná az "ügyfél" igényeinek felmérésétől kezdve a kutatómunkát, folyamatos helyzetjelentést illetve magát a hasonlóságelemzés végrehajtását. Az egész projekt eltarthat 2 héttől akár 2 hónapig is, így első körben átlagos, de megfizethető díjként szolgáltatásomat 15.000 - 20.000 Ft-ért hirdetném meg. Bízva a hirdetésekben illetve a szájról-szájra terjedő információáramlásban szolgáltatásom 1 éven belül - második óviszezon után - már bizonyosan rentábilissá válna.
  
 
=A válaszokat befolyásoló tényezők=
 
=A válaszokat befolyásoló tényezők=
  
 
A válaszokat első sorban az egyéni szempontok befolyásolják. Néha előfordul, hogy az ember a legjobb akarattal, de nem látja a fától az erdőt és szülőként fontosnak vél olyan szempontokat is, amely gyermekét a legkevésbé sem érdekli. Továbbá felmerülnek azok a szempontok, amelynek a szülők teljesen feleslegesen meg akarnak felelni. Melyik a legjobb hírű óvoda? Melyik a "Na, én oda nem vinném!"? Melyik az éppen gyönyörűen felújított alapítványi intézmény, amely első látásra csúcs kategóriás, de ha az ember utána érdeklődik, kiderül, hogy óvónők felkészültsége vagy hozzáállása hagy némi kívánni valót maga után.Ezeken a befolyásoló szempontokon segít túllépni egy valódi kutatómunka!
 
A válaszokat első sorban az egyéni szempontok befolyásolják. Néha előfordul, hogy az ember a legjobb akarattal, de nem látja a fától az erdőt és szülőként fontosnak vél olyan szempontokat is, amely gyermekét a legkevésbé sem érdekli. Továbbá felmerülnek azok a szempontok, amelynek a szülők teljesen feleslegesen meg akarnak felelni. Melyik a legjobb hírű óvoda? Melyik a "Na, én oda nem vinném!"? Melyik az éppen gyönyörűen felújított alapítványi intézmény, amely első látásra csúcs kategóriás, de ha az ember utána érdeklődik, kiderül, hogy óvónők felkészültsége vagy hozzáállása hagy némi kívánni valót maga után.Ezeken a befolyásoló szempontokon segít túllépni egy valódi kutatómunka!
 +
 +
Az objektumok közé a városomban található lehetséges intézmények kerültek. Ez adott volt, csak össze kellett szedni. A gyermeknek óvodába kell járnia, nekem meg kell néznem mely óvodák közül választhatok.
 +
 +
A jellemzők kiválasztása a gyermek, a család és a saját elvárásaim illetve szempontjaink/szempontjaim alapján kerültek összeállításra. Ezeket gondoltam a jó döntés alapjának. Amennyiben a felsorolt jellemzők adottak vagy teljesülnek körültekintően jártam el és ki tudom választani számunkra megfelelő óvodát. Így láttam megvalósulni a gyermek egyéni fejlődését, illetve a óvodás lét mindennapokba történő gördülékeny implementálását.
  
 
=A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)=
 
=A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)=
 +
 +
Módszerem lényege talán már az eddigiekből is világosan látható. (1.) Felsorakoztattam a lehetséges intézményeket, majd (2.)összeszedtem a számomra - gyermekem számára - fontosnak tartott szempontokat. Ezután kezdődött a (3.)kutatómunka. A lehető legpontosabb információkat begyűjteni adott intézményről minden lehetséges eszközzel - internet, személyes találkozó, személyes tapasztalatszerzés, egyéb információs források, nyomtatott anyagok -. Az így megszerzett adathalmazt (4)értékelve határoztam meg %-osan az attributomokat. Az általam felállított sorrend legfontosabb szempontja: mennyire könnyen-gyorsan megközelíthető az "objektum". A fő szempont azonban előtte áll olyan lényeges tényezőknek, amelyek például az óvodai körülményeket illetve a gyerkem fejlődésnek lehetőségét érinti. Az attribútumok felhasználásával, látható az eredményekben, hogy a számomra fontos szempont - jól megközelíthető-e az ovi - , a gyermeket leginkább érintő szempontok tekintetében, nem biztos, hogy a legjobb választás - most eltekintve attól, hogy az első helyzett az én sorrendendemben és a hasonlóságelemzés sorrendjében is az első -. A módszer rávilágít minden objektum minden jellemzőjére és ez alapján értékel. Ez tehát a lényeg.
 +
 
=Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)=
 
=Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)=
 +
 +
A hasonlóságelemzés sorrendje a következő:
 +
1. Martinovics utcai Óvoda
 +
2. Kazinczy utcai és Zöld Óvoda
 +
3. Palotakerti Óvoda
 +
4. Táncsics Mihály utcai Óvoda
 +
5. Szent Imre Katolikus Óvoda
 +
6. Waldorf Óvoda
 +
7. Tudásfa Tanoda Alapítványi Óvoda
 +
8. Mókus Odú Alapítványi Óvoda
 +
9. Játékkuckó Magánóvoda
 +
10. Szent János utcai Óvoda
 +
11. Egyetem téri óÓoda
 +
 
=Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)=
 
=Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)=
 +
 +
Nincs mese, nem tudunk egyszerűen dönteni. A saját szempontjainkat kell sorrendbe állítani, vizsgálódni, majd akkurátus munkával elemezni és végül konklúzióra jutni. A szempontok adottak lehetnek mások számára is, azok sorrendbe állítása illetve értékelése azonban szubjektív dolog. A legfontosabb, hogy ismerjük magunkat, gyermekünket és objektívak tudjunk lenni. Ne hagyjuk, hogy a divathullám vagy a jól hangzó "ez a tuti" befolyással legyen ránk. Amennyiben ezt mérlegelni tudjuk, és valóban a nekünk fontos szempontok alapján értékelünk, rossz döntést már nem nagyon hozhatunk.
 +
 +
A minél inkább útba esik, és mások azt állítják jó lesz sorrendje:
 +
 +
1. Martinovics ovi
 +
2. Kazinczy ovi
 +
3. Táncsics utcai ovi
 +
4. Palotakeri ovi
 +
5. Szent Imre Katolikus ovi
 +
6. Waldorf ovi
 +
7. Zöld ovi
 +
8. Egyetem téri ovi
 +
9. Szent János utcai óvoda
 +
10. Játékkuckó magánovi
 +
11. Tudásfa Alapítványi ovi
 +
12. Mókus Odú Alapítványi ovi.
 +
 +
 +
Az eredmény:
 +
 +
1. Martinovics utcai Óvoda
 +
2. Kazinczy utcai és Zöld Óvoda
 +
3. Palotakerti Óvoda
 +
4. Táncsics Mihály utcai Óvoda
 +
5. Szent Imre Katolikus Óvoda
 +
6. Waldorf Óvoda
 +
7. Tudásfa Tanoda Alapítványi Óvoda
 +
8. Mókus Odú Alapítványi Óvoda
 +
9. Játékkuckó Magánóvoda
 +
10. Szent János utcai Óvoda
 +
11. Egyetem téri óvoda
 +
 +
Az első helyezett a saját sorrendem és a hasonlóségelemzés eredménye szerint is a Martinovics utcai óvoda. Ez egy felől jó hír, de ha a további sorrendet nézzük nagyon elgondolkodtató. Mégsem a legdrágább a legrosszabb? A magánovikat én a legvégére soroltam, az elemzés azonban nem. Fontos tehát levetkőzünk előítéleteinket és a minőség fontosságáról soha nem feledkezni.
 +
 
=Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)=
 
=Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)=
 +
 +
 +
A tervezett hasznosság vizsgálatát két felé venném.
 +
 +
Egyrészt megnézem saját esetemben milyen hasznosságot terveztem azzal, hogy saját sorrendem felállítása mellett elvégeztem a hasonlóságelemzést is. Az elemzéssel időt és energiát tudtam spórolni - amint tudjuk mindkettő pénz - és el tudom kerülni egy kényszerűségből felállított sorrend alapján hozott esetleges rossz döntés következményeitől. Számszerűen a kutatómunka és információk begyűjtése a telefonszámlát, az internet költségét és a benzinpénzt figyelembe véve bizonyosan számolhatok 10.000 Ft-tal. Amennyiben még a rossz döntés következményeit, az újabb keresést és esetleg óvoda váltást is számítom, biztosan nyertem 20.000 Ft-ot a hasonlóságelemzés elvégzésével. A végeredményt figyelembe véve azonban nem realizáltam forintértékű hasznosságot, mert saját első helyezettem megegyezett a elemzés első helyezettjével.
 +
 +
Emellett megvizsgálom, amennyiben szolgáltatásként ajánlanám az elemzést hasonló cipőben járó szülőknek, Ők mit tudnak realizálni a tervezett haszonból, amit az általam ajánlott szolgáltatással létrejött. Üzleti tervemben 15.000-20.000 Ft-ért ajánlom ki szolgáltatásomat, ami több hónapos munkát is jelenthet adott esetben. Induljunk ki a szélső értékekből a 20.000 Ft-ból és a 2 hónapos munkából. Az, hogy ezek a szülőknek nem saját maguknak kellett az objektumokat és az attributomokat összeszedniük, végigjárni az intézményeket, telefonálniuk biztosan jelentett számukra 10.000 Ft hasznosságot. Emellett a saját sorrend alapján hozott rossz döntés következményének elkerülése szintén jelent ugyanennyit, így egyértelműen megtérült számukra a 20.000 Ft -os szolgáltatási díj kifizetése.
 +
 
=Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba=
 
=Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba=
 
=Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok=
 
=Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok=

A lap jelenlegi, 2010. december 8., 22:24-kori változata

Forrás

[1]

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

Melyik óvodát válasszam?

A feladat előtörténete

Amikor megszületik egy gyermek, szülei, családja óvja, vigyázza. El sem tudjuk képzelni, hogy egyszer ez kis ember kikerül a szárnyaink alól. Az első lépcsőfok a bölcsőde. Ezzel a lehetőséggel nem él mindenki, de egyre többen veszik igénybe. Nem előzi meg nagy keresgélés, hiszen az ember lánya még nem gondol bele milyen funkciókat is kell - kellene -, hogy betöltsön egy bölcsi. Örülünk, hogy megtalálunk egy szimpatikus helyet, amely mellett bizalmat szavazunk és örülünk, hogy mi magunk is kibírjuk azt az első egy-két hetet, amely bizony sokszor sírós elválással induló napokból áll. Aztán szépen minden helyre áll, a gyermek megszokja a bölcsit, az élet megy, mint a karika csapás.....

Egészen addig, amíg a gyermek lassan óvodába készül..........Elsőre talán könnyűnek tűnő feladat, ami valójában koránt sem az. Hosszú időre szól és mindenkit érint a családban, hogy melyik óvodát válasszuk a lehetőségek közül. Megoldást kell találni, mert szeretnénk a legjobb döntést meghozni.

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

A felismerés határtalan izgalommal jár: " Jövőre óvodás lesz a gyermekem!" Aztán jön a következő gondolat: " Úristen, de hová írassam?!"; és a többi százezer kérdés: magán ovi vagy állami, közel legyen vagy inkább szebb, jó az nekem ha ott dolgozik a szomszéd Erzsike vagy nem, hamar odaérek a munkahelyemről ha beteg lesz, vannak plusz szolgáltatások, kellenek azok egyáltalán, felveszik oda ahová szeretném............?!Majd a végső konklúzió: " Mi alapján fogok dönteni?!" Az első álmatlan éjszaka után anyuka - és jobb esetben apuka is - úgy dönt, bevonja a családot, akik rendkívül értékes információkkal látják el a szülőket. Egy óra leforgása alatt tapasztalatok tömegével leszünk gazdagabbak - ami csak ront a helyzeten....Az öröm ürümmé válik. A gondolat - amely első pillanatban büszkeséggel és izgalommal tölti el szívünket - egyszerre igen komoly problémává válik, amely nem is olyan könnyen megoldható. Ebben a helyzetben az egyetlen út, ha felállítjuk saját elvárásainkat - hiszen csak mi tudjuk meghatározni mi jó gyermekünknek és családunknak - és mindezt összevetjük a lehetőségeinkkel. Rendkívül nehéz helyzet több szempont szerinti elvárásnak egyszerre megfelelni, így mérlegelnünk kell. Melyik szempontot helyezzük előtérbe, mi lesz a legfontosabb ami alapján meghozzuk a döntésünket?! Leül hát a család és sorra veszi mi az, ami a lista aljára kerülhet?! A magánovikat már az elején kizártuk, és a nevelési program sem a legfontosabb szempont. Biztosan vagyunk abban, hogy nem tudjuk vállalni, hogy a város másik végébe tegyünk jókora kerülőt minden reggel így szűkül a kör a város központjában található óvodákra. Ezek közül a városi vagy a városhoz közeli intézmények közül választottuk ki azt az intézményt, amelyiknek a legjobb a híre, ez lett a befutó:Martinovics óvoda....

2. helyre a Kazinczy óvoda, 3. helyre pedig a Táncsics utcai ovi került, mivel mindkettő abszolút útba esne. 4.helyre a Palotakerti ovit sorolnám, mivel útba ejthető, de átlagos színvonalú intézménynek számít. 5. illetve 6. helyre a Szent Imre Katolikus ovi és a Waldorf ovi került, mivel a városközpontban vagy annak közelében vannak ugyan, de nevelési elveiket túl "soknak" tartom még egy 3 éves kislány számára. 7. helyre a Zöld ovi, 8-ra pedig az Egyetem téri ovi került, mivel kisebb kerülővel még elérhető mindkettő és szintén jó a hírük. 9. helyre a Szent János utcai intézményt sorolnám, amelyik ugyan a városközpontban van, de kifejezetten nem ajánlották. 10, 11 és 12. helyre a Játékkuckó magánóvoda, Tudásfa Tanoda és a Mókus Odú Alapítványi óvodák kerültek, mivel - a Játékkuckó óvodán kívül - nem esnek útba és nagyon magas a költségük is.

Kutató munka nélkül, a távolságra és a hírekre hagyatkozva eldöntöttük gyermekünk sorsát néhány évre. Rendkívül vékony jég, hiszen mások véleményére hagyatkoztunk, ami egyáltalán nem biztos, hogy egyezik majd a saját tapasztalatainkkal. Lehet, hogy reggel korán beérünk majd, de ha nem lesz szimpatikus egy pedagógus vagy nem úgy fejlődik a gyermek, akkor mit fogok majd tenni?! Mit teszünk majd, ha az útba eső vagy városközpontban lévő óvodába lassabban érünk majd be egy közlekedési dugó miatt. Összesen két szempontot vettünk csak figyelembe, ami vagy úgy van, ahogy gondoltuk vagy nem...Egyfelől nem végeztünk kutatómunkát, másrészt nem hasonlítottuk egymáshoz a jellemzőket, ezáltal nem kaptunk reális képet arról mi számunkra a megfelelő. Nem biztos, hogy a legjobb döntést tudtuk így meghozni, amely a későbbiekben komoly nehézségeket okozhat. A tökéletes megoldás abban rejlene, ha meg tudnánk oldani, hogy egyszerre több szempontot is képesek legyünk értékelni, nem pedig listát felállítani, amelynek a tetején csak 1 szempont tud egyszerre a legfontosabb lenni.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

Az első lépés annak feltérképezése, milyen intézmények vannak városunkban. Az internet nagy segítség számomra, konkrét címéket kapok, egyes esetekben saját honlap is segíti a tájékozódásom. Abban az esetben, ahol nincs ilyen segítség saját szememmel kell meggyőződnöm a számomra fontos tényezőkről.( Nincs mese, csak az első szülött - egy szem - gyermekemről van szó..) Nyugtat a gondolat, hogy ezen a ponton minden szülő átesik/átesett, és előbb-utóbb Nekik is döntést kell/kellett hozniuk; valahogy megoldották, én is meg fogom! (Lehet, hogy Ők nem görcsöltek ennyire?) Ahogy az ember egyre többet foglalkozik a kérdéssel, mélyül el egy probléma megoldásában - a problémát nem rossz értelemben értve - egyre több információ birtokába jut. Ezáltal talán már magabiztosabb talajon áll.

Mielőtt tehát elkezdeném az óvoda-látogatásokat, össze kell szednem a szempontjaimat. Rendkívül fontos szempont, hogy milyen költséget fog jelenteni 3-4 évig havonta pusztán az óvodába járás. Tulajdonképpen ezzel már két nagy csoportra oszthatom az óvodákat: magán-, és állami intézményekre. A magán intézmények ára havi 50 000 Ft-nál kezdődnek - igaz, ezért helikopterrel jön a Mikulás, de erről lehet, hogy le tudunk mondani -. Mindenesetre egy attribútum már a rendelkezésemre áll. A következő meghatározó jellemző, ami fontos számomra az intézmény nevelési programja. Ezt gyakorlatilag minden óvoda esetében megtalálható az interneten rákeresve. Az elképzeléseimhez mérten, meg tudom határozni, számomra - gyermekem számára - mi lenne az ideális, ami egyrészt egyezik azzal amit a családban fontos értéknek tartunk illetve tovább fejleszti gyermekem most kialakulóban lévő érdeklődését, netán tehetségét. Az óvoda sajátosságainak vizsgálatánál tartva fontos szempontnak találtam még az óvónők jellemzőit. Ennek értékeléséhez több lehetőségem is volt információkat gyűjteni. Az ovit meglátogatva, személyesen tudtam beszélgetni néhányukkal. A bölcsődében lehetőségem volt beszélni olyan anyukákkal, akiknek nagyobb gyermekei már valamelyik intézménybe járnak és konkrét tapasztalatokkal rendelkeznek. Ezen kívül a különböző szálakon elindított információáramlás - magyarul pletyka - segítette kutatásomat. Vizsgáltam még az óvodai körülményeket - úgy mint felújítottság, modern, szép berendezés, balesetmentesség -. Külön szempontként értékeltem az udvar méretét, mert véleményem szerint rendkívül fontos a friss levegő egy óvodás számára, ami normális méretű udvar nélkül csak nehézkesen megoldható. Végül, de nem utolsó sorban összegyűjtöttem milyen egyéb szolgáltatásai vannak az ovinak - néptánc, hittan, angol - amelyek közül - plusz pénzért - válogathatok. Ezek után már csak egy kérdéskör merült fel bennem, mégpedig a távolság. Ezt kettébontottam, mert egyrészt számomra nagyon lényeges, hogy reggel munkába menet mennyire könnyen és gyorsan megközelíthető a választott intézmény, illetve "vészhelyzet" például betegség esetén mennyire gyorsan tudok odaérni, menteni..Már éppen le akartam zárni a fontosnak vélt jellemzők sorát, amikor eszembe jutott a legfontosabb: "Van-e ott ismerős?" Hiszen egy aggódó anyuka számára nem mindegy, hogy lesz-e egy biztos pont, aki fél szemmel figyeli gyermekem kibontakozását, akitől biztos információkat kaphatok arról valóban minden rendben megy-e?!

A feladat által érintett célcsoportok

A feladat kapcsán érintett célcsoport első sorban azok a szülők - én magam is -, akiknek óvodába készül illetve előbb vagy utóbb óvodába fog járni a gyermeke, akik szeretnének segítséget kapni a számukra megfelelő intézmény kiválasztásában. Az idő pénz, így rengeteget profitálhatnak az utánajárás, információgyűjtésre szánt idő megprórolásával. Arról pedig nem is beszélve, hogy egy szülő számára megfizethetetlen a mindneki számára legjobb intézmény kiválasztása, A JÓ DÖNTÉS..

Mindemellett profitálhatnak belőle az óvodák, akiknek manapság fontos feladat a kedvező image kialakítása - ehhez kaphatnak rengeteg fontos információt, mely területekre kell fókuszálniuk -. Továbbá az intézményért felelős város(állami ovi esetében) vagy tulajdonos (magán ovi esetében) is sok lényeges információt kapnak, melyek a lehetséges fejlesztendő területek. Ez gyakorlatilag már egy marketingcég szolgáltatása is lehetne.

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

Első sorban a saját hasznosságomat kívánom tisztázni, hiszen ez az amit a legtisztábban tudok értékelni. A kutatómunka ami az attributomok feltérképezéséhez kell, szükségessé teszi a vélt vagy hallott információk pontosítását és reális kép kialakítását. Emellett a hasonlóségelemzés attól a kényszerhelyzettől ment meg, hogy több szempontot egyszerre kelljen értékelnem, ez az ami gyakorlattilag lehetetlennek tűnt számomra. A hasonlóságelemzés ezt a terhet és a saját befolyásolhatóságomat vette le a vállamról. Ez a legfontosabb hasznosság a számomra. Emellett amennyiben a fent említett célcsoportok mind megismerik a kutatási eredményeket, egyrészt mindannyian leszűrhetik a saját maguk számára fontos információkat, másrészt objektív képet kapnak a másik szempontjairól, amely alapján változtathatják saját, korábbi elgondolásaikat. Mindenekelőtt azonban azoknak a szülőknek lesz könnyebb a dolguk, akik akár több hónapot is azzal töltenének -mint én magam tettem -, hogy kutatómunkát végezzenek arra vonatkozóan, melyik a legjobb választás.

Véleményem szerint, akár fizetőképes kereslet is lenne egy ilyen jellegű szolgáltatásra. Ehhez szükség lenne befektetésre, illetve időre amig a szolgáltatást potenciálisan igénybe vevők megismerik és felismerik a szolgáltatás lényegét. Mint tudjuk, mindkettő pénzbe kerül. Ehhez a szolgáltatáshoz nem lenne szükség irodára, így egy weboldal megtervezése, és a kvázi webshop kialakítása elegendő felületet biztosítana újjonnan induló vállalkozásomnak. Egy nem túl drága weboldal megtervezését 150.000 Ft -ra becsülöm. Mindemellett úgy gondolom a célcsoportom fiatal felnőttek, aki jellemzően ismerik és szeretik az internet használatát illetve adott esetben az on-line óvodakeresésnél rátalálnának szolgáltatásomra. Elérkeztünk tehát a következő költségtényezőhöz, ami segítene abban, hogy bizonyos kifejezésekre weboldalunkat ajánlaná a keresőprogram. A keresőoptimalizálás szintén jelentene legalább 50.000 Ft -ot, így már 200.000 Ft-nál tartok. Ezen kívül nem ártana egy kis hirdetés sem, mondjuk a legnagyobb internetes kereső cégnél, ami kb. havonta 15.000 Ft és az első 6 hónapban nagy szükség lesz a folymatos jelenlétre így 90.000 Ft-ra bizton számíthatok. Kb 300.000 Ft-nál tartunk tehát. E-mailben illetve telefonon tartanám a kapcsolatot az érdeklődőkkel, így havi 30.000 Ft-os kommunikációs költségre számítanom kell. 330.000 Ft és ehhez számoljuk még hozzá, amire nem gondolunk de biztosan felmerül, így azt mondhatjuk 500.000 Ft -os költséggel már elindítható a "vállalkozás".

A teljes szolgáltatás magába foglalná az "ügyfél" igényeinek felmérésétől kezdve a kutatómunkát, folyamatos helyzetjelentést illetve magát a hasonlóságelemzés végrehajtását. Az egész projekt eltarthat 2 héttől akár 2 hónapig is, így első körben átlagos, de megfizethető díjként szolgáltatásomat 15.000 - 20.000 Ft-ért hirdetném meg. Bízva a hirdetésekben illetve a szájról-szájra terjedő információáramlásban szolgáltatásom 1 éven belül - második óviszezon után - már bizonyosan rentábilissá válna.

A válaszokat befolyásoló tényezők

A válaszokat első sorban az egyéni szempontok befolyásolják. Néha előfordul, hogy az ember a legjobb akarattal, de nem látja a fától az erdőt és szülőként fontosnak vél olyan szempontokat is, amely gyermekét a legkevésbé sem érdekli. Továbbá felmerülnek azok a szempontok, amelynek a szülők teljesen feleslegesen meg akarnak felelni. Melyik a legjobb hírű óvoda? Melyik a "Na, én oda nem vinném!"? Melyik az éppen gyönyörűen felújított alapítványi intézmény, amely első látásra csúcs kategóriás, de ha az ember utána érdeklődik, kiderül, hogy óvónők felkészültsége vagy hozzáállása hagy némi kívánni valót maga után.Ezeken a befolyásoló szempontokon segít túllépni egy valódi kutatómunka!

Az objektumok közé a városomban található lehetséges intézmények kerültek. Ez adott volt, csak össze kellett szedni. A gyermeknek óvodába kell járnia, nekem meg kell néznem mely óvodák közül választhatok.

A jellemzők kiválasztása a gyermek, a család és a saját elvárásaim illetve szempontjaink/szempontjaim alapján kerültek összeállításra. Ezeket gondoltam a jó döntés alapjának. Amennyiben a felsorolt jellemzők adottak vagy teljesülnek körültekintően jártam el és ki tudom választani számunkra megfelelő óvodát. Így láttam megvalósulni a gyermek egyéni fejlődését, illetve a óvodás lét mindennapokba történő gördülékeny implementálását.

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

Módszerem lényege talán már az eddigiekből is világosan látható. (1.) Felsorakoztattam a lehetséges intézményeket, majd (2.)összeszedtem a számomra - gyermekem számára - fontosnak tartott szempontokat. Ezután kezdődött a (3.)kutatómunka. A lehető legpontosabb információkat begyűjteni adott intézményről minden lehetséges eszközzel - internet, személyes találkozó, személyes tapasztalatszerzés, egyéb információs források, nyomtatott anyagok -. Az így megszerzett adathalmazt (4)értékelve határoztam meg %-osan az attributomokat. Az általam felállított sorrend legfontosabb szempontja: mennyire könnyen-gyorsan megközelíthető az "objektum". A fő szempont azonban előtte áll olyan lényeges tényezőknek, amelyek például az óvodai körülményeket illetve a gyerkem fejlődésnek lehetőségét érinti. Az attribútumok felhasználásával, látható az eredményekben, hogy a számomra fontos szempont - jól megközelíthető-e az ovi - , a gyermeket leginkább érintő szempontok tekintetében, nem biztos, hogy a legjobb választás - most eltekintve attól, hogy az első helyzett az én sorrendendemben és a hasonlóságelemzés sorrendjében is az első -. A módszer rávilágít minden objektum minden jellemzőjére és ez alapján értékel. Ez tehát a lényeg.

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

A hasonlóságelemzés sorrendje a következő: 1. Martinovics utcai Óvoda 2. Kazinczy utcai és Zöld Óvoda 3. Palotakerti Óvoda 4. Táncsics Mihály utcai Óvoda 5. Szent Imre Katolikus Óvoda 6. Waldorf Óvoda 7. Tudásfa Tanoda Alapítványi Óvoda 8. Mókus Odú Alapítványi Óvoda 9. Játékkuckó Magánóvoda 10. Szent János utcai Óvoda 11. Egyetem téri óÓoda

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

Nincs mese, nem tudunk egyszerűen dönteni. A saját szempontjainkat kell sorrendbe állítani, vizsgálódni, majd akkurátus munkával elemezni és végül konklúzióra jutni. A szempontok adottak lehetnek mások számára is, azok sorrendbe állítása illetve értékelése azonban szubjektív dolog. A legfontosabb, hogy ismerjük magunkat, gyermekünket és objektívak tudjunk lenni. Ne hagyjuk, hogy a divathullám vagy a jól hangzó "ez a tuti" befolyással legyen ránk. Amennyiben ezt mérlegelni tudjuk, és valóban a nekünk fontos szempontok alapján értékelünk, rossz döntést már nem nagyon hozhatunk.

A minél inkább útba esik, és mások azt állítják jó lesz sorrendje:

1. Martinovics ovi 2. Kazinczy ovi 3. Táncsics utcai ovi 4. Palotakeri ovi 5. Szent Imre Katolikus ovi 6. Waldorf ovi 7. Zöld ovi 8. Egyetem téri ovi 9. Szent János utcai óvoda 10. Játékkuckó magánovi 11. Tudásfa Alapítványi ovi 12. Mókus Odú Alapítványi ovi.


Az eredmény:

1. Martinovics utcai Óvoda 2. Kazinczy utcai és Zöld Óvoda 3. Palotakerti Óvoda 4. Táncsics Mihály utcai Óvoda 5. Szent Imre Katolikus Óvoda 6. Waldorf Óvoda 7. Tudásfa Tanoda Alapítványi Óvoda 8. Mókus Odú Alapítványi Óvoda 9. Játékkuckó Magánóvoda 10. Szent János utcai Óvoda 11. Egyetem téri óvoda

Az első helyezett a saját sorrendem és a hasonlóségelemzés eredménye szerint is a Martinovics utcai óvoda. Ez egy felől jó hír, de ha a további sorrendet nézzük nagyon elgondolkodtató. Mégsem a legdrágább a legrosszabb? A magánovikat én a legvégére soroltam, az elemzés azonban nem. Fontos tehát levetkőzünk előítéleteinket és a minőség fontosságáról soha nem feledkezni.

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

A tervezett hasznosság vizsgálatát két felé venném.

Egyrészt megnézem saját esetemben milyen hasznosságot terveztem azzal, hogy saját sorrendem felállítása mellett elvégeztem a hasonlóságelemzést is. Az elemzéssel időt és energiát tudtam spórolni - amint tudjuk mindkettő pénz - és el tudom kerülni egy kényszerűségből felállított sorrend alapján hozott esetleges rossz döntés következményeitől. Számszerűen a kutatómunka és információk begyűjtése a telefonszámlát, az internet költségét és a benzinpénzt figyelembe véve bizonyosan számolhatok 10.000 Ft-tal. Amennyiben még a rossz döntés következményeit, az újabb keresést és esetleg óvoda váltást is számítom, biztosan nyertem 20.000 Ft-ot a hasonlóságelemzés elvégzésével. A végeredményt figyelembe véve azonban nem realizáltam forintértékű hasznosságot, mert saját első helyezettem megegyezett a elemzés első helyezettjével.

Emellett megvizsgálom, amennyiben szolgáltatásként ajánlanám az elemzést hasonló cipőben járó szülőknek, Ők mit tudnak realizálni a tervezett haszonból, amit az általam ajánlott szolgáltatással létrejött. Üzleti tervemben 15.000-20.000 Ft-ért ajánlom ki szolgáltatásomat, ami több hónapos munkát is jelenthet adott esetben. Induljunk ki a szélső értékekből a 20.000 Ft-ból és a 2 hónapos munkából. Az, hogy ezek a szülőknek nem saját maguknak kellett az objektumokat és az attributomokat összeszedniük, végigjárni az intézményeket, telefonálniuk biztosan jelentett számukra 10.000 Ft hasznosságot. Emellett a saját sorrend alapján hozott rossz döntés következményének elkerülése szintén jelent ugyanennyit, így egyértelműen megtérült számukra a 20.000 Ft -os szolgáltatási díj kifizetése.

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok