„TEU” változatai közötti eltérés

A Miau Wiki wikiből
(Az információ többletérték lehetőségének levezetése)
 
(23 közbenső módosítás ugyanattól a szerkesztőtől nincs mutatva)
1. sor: 1. sor:
A felelősségteljes adatkezelésről szóló nyilatkozat  
+
=A felelősségteljes adatkezelésről szóló nyilatkozat=
Alulírott ezennel kijelentem, hogy az általam készített, a <feladatterv URL-je> internetes címen elérhető önálló feladat és mellékletei kapcsán feldolgozott minden egyes adat esetén helyesen adtam meg ezek forrását és státuszát (közhasznú, ill. valós, de anonimizált), illetőleg messzemenőkig gondoskodtam arról, hogy az anonimizálás érdekében tett lépések eredményeként a védett adatok valós forrása ne legyen feltárható. Egyben kijelentem, hogy az érintett szervezeteket és személyeket a feladatról és az adatok felhasználásának fentebb megadott módjáról tájékoztattam, s az érintettek hozzájárulásukat adták adataik anonim közzétételéhez. Az adatok hiányos védelméből fakadó mindennemű kárigényért teljes mértékben felelősséget vállalok.
 
  
[szerkesztés] Forrás
+
Alulírott Szabóné Kőrösi Magdolna ezennel kijelentem, hogy az általam készített önálló feladat és mellékletei kapcsán feldolgozott minden egyes adat esetén helyesen adtam meg ezek forrását és státuszát (közhasznú, ill. valós, de anonimizált. Messzemenőkig gondoskodtam arról, hogy az anonimizálás érdekében tett lépések eredményeként a védett adatok valós forrása ne legyen feltárható, az attribútumok anonimizáltak, de valósak és az értékek szorzattal torzítottak, de arányaiban megfelelnek a valóságnak. Egyben kijelentem, hogy az érintett szervezetet és személyt a feladatról és az adatok felhasználásának fentebb megadott módjáról tájékoztattam. Az érintett hozzájárulását adtak adataik anonim közzétételéhez. Az adatok hiányos védelméből fakadó mindennemű kárigényért teljes mértékben felelősséget vállalok.
http://miau.gau.hu/oktatas/2010tavasz/czm.xls
 
[szerkesztés] A tervezett alkalmazás/megoldás címe
 
Gyógyszeripari nagyvállalat szállító minősítési rendszerének továbbfejlesztése hasonlóság-elemzés segítségével
 
  
[szerkesztés] A feladat előtörténete
+
=Forrás=
Jelenleg egy gyógyszeripari vállalatnál dolgozom. Munkám során megismerkedhettem a cég szállító minősítési rendszerével. Mivel a vállalat - tevékenységéből adódóan - szigorú szabályozási környezetben működik, így a szállítói minősítésére is vállalati szinten egységes szabályzatot, minősítési rendszert dolgozott ki. A szabályzat meghatározza a meglévő és potenciális, műszaki szolgáltatást nyújtó cégek, jellemző adatainak összegyűjtését, az adatok feldolgozási folyamatát, katalógus-rendszerbe foglalását, tevékenységük monitorozását, a konkrét cégminősítési folyamatot. A cégminősítési folyamat a beszállítók és szolgáltatók ajánlatának, szerződésének, teljesítményének értékelése, a Minősített Szállítói Katalógusba (MSZK-ba) való felvétel ill. bennmaradás elbírálása, amely két fő részre tagolódik.  
+
http://miau.gau.hu/oktatas/2010osz/km.xls
  
- Előminősítés: a potenciális beszállítók és szolgáltatók alkalmasságának felmérése az általuk közölt adatok valódiságának ellenőrzése alapján.
+
=Tervezett alkalmazás/megoldás címe= 
  
- Utóminősítés: az MSZK-ban szereplő beszállítók és szolgáltatók minősítése teljesítményük alapján
+
Minőség /Ár összehasonlító elemzés segítségével.
  
  
Dolgozatomban az utóminősítési folyamatot szeretném ismertetni, és bemutatni a rendszerrel kapcsolatos továbbfejlesztési javaslataimat.
+
=A feladat előtörténete=
  
[szerkesztés] A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
+
Családi kötelék által sikerült megismerkednem egy vasúti operátorcég tevékenységével és piaci környezetével. A cég legfőbb feladata, hogy konténeres irányvonatokat szervez számos európai rendeltetésre, beleérve európai kikötőket is. A szolgáltatást szállítmányozó és hajóstársaságok részére értékesíti.  
Az utóminősítés célja a beszállítók és szolgáltatók teljesítményének értékelése, ami által minőségileg megfelelő beszállítói és szolgáltatói kör kerülhet kialakításra. Az utóminősítés általában ciklikus feladat, kivételt azok a cégek képeznek, akikkel a cégnek nincsen folyamatos kapcsolata. Az MSZK felelős a megbízások volumene, fontossága, értéke és egyéb szempontok alapján - az érintett szervezetek munkatársainak bevonásával - éves utóminősítési tervet készít. Az utóminősítési tervet konkrét minősítendő feladatokat tartalmazó akciótervek . Az utóminősítés a következő módszerekkel történhet:
 
  
- időszakos minősítés (folyamatos szerződéses kapcsolat esetében időszakonként 1-5 évente),
+
=A feladat megoldásának jelenlegi helyzete (best practice) és ennek értékelése/kritikája=
  
- feladatminősítés (meghatározott feladatra kötött szerződés esetében a feladat teljesítését követően)
+
Érdekesnek találtam, hogy többszereplős piac ellenére a cég nem készít semmilyen matematikai alapú elemzést , annak ellenére, hogy széleskörű információkkal rendelkezik a piac egészére vonatkozólag.
 +
Az operátorcég 2 - 3 szereplős (versenytárs) piaci környezetben dolgozott évekig, amelyben minden egyes operátornak megvolt a piaci besorolása ár – minőség tekintetében. Mivel, a cég filozófiájához szorosan hozzátartozott a minőség szerepe, ezért nem jelentett különösebb kihívást megtartani vezető szerepüket. Partnereik szívesen fizettek többet a szolgáltatásért a kiváló minőség miatt.
 +
A vasúti liberalizációs folyamatok azonban megváltoztatták az egész piaci környezetet. Egyes vasúti operátorok csak kifejezetten egy kiemelt relációval foglalkoznak, s ennek következtében egyes vasúti tengelyeken, mint pl. a vizsgálat tárgyát képező relációban is, piaci túlkínálat keletkezett.
 +
Az adattáblában összegyűjtött leglényegesebb szempontok alapján igyekeztem bemutatni az ár / minőség viszonyát.
  
- időszakos és feladatminősítés kombinációja, amennyiben ezt a cég tevékenysége megkívánja.
 
  
 +
=A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása=
  
Az utóminősítési folyamat Az akcióterv alapján mind az időszakos, mind a feladatértékelést az MSZK-felelős szervezi meg és koordinálja. Az utóminősítési folyamatban törekedni kell arra, hogy a minősítésben részt vegyen mindenki, aki az adott cég tevékenységével és minősítendő megbízásával a vállalat oldaláról kapcsolatba került. Az utóminősítés módszere kérdőíves felmérés, amit az akciótervben kijelölt munkatársak töltenek ki, akik a következők lehetnek:
+
Szempont-rendszer
 +
A cég ügyfelei szempontjából leglényegesebb feltételrendszer, hogy az áruhoz minél rövidebb idő alatt, a lehető legbiztonságosabb útvonalon, a legszervezettebben illetve az adott paraméterekhez tartozó legjobb áron jusson hozzá. A vizsgált modelleknél az alábbi szempontok abszolút meghatározóak,  korábban ilyen vagy hasonló nem készült.
 +
Objektumok (sorok): vonat modellek
 +
Attribútumok (X, Y oszlopok)
 +
1.Futásidő – órában kifejezve, kisebb a jobb
 +
2.Útvonal I. szempont operatív  – 1. Murakeresztúr 2. Hódos – kisebb a jobb
 +
3.Útvonal II. szempont vámkockázat –1. Murakeresztúr 2. Hódos – nagyobb a jobb
 +
4.Rendeltetés – 1, 2, 3 vagy több helyet szolgál ki – nagyobb a jobb
 +
5.Frekvencia/ hét – vonatpár db – nagyobb a jobb
 +
6.Kocsipark – 1. saját, 2. bérelt – kisebb a jobb
 +
7.Maximális kapacitás – TEU-ban kifejezve, nagyobb a jobb
  
- Projektmenedzser
 
  
- Igénylő
+
=A feladat által érintett célcsoportok=
  
- Beszerző
+
Értékesítés, project-menedzsement, termékről döntést hozó vezetők
 +
Javaslat: egy túlkínálattal rendelkező piac esetében nagyon fontos, hogy megtartva a cég filozófiát milyen értékesítési stratégiát alkalmaznak annak érdekében, hogy az árnyomás ellenére a piac a minőség érdekében tolerálja az esetleges árkülönbséget. Ezért az Értékesítés érvként, meggyőzésként felkérheti ügyfeleit egy ilyen jelegű elemzés elkészítésére (elkészíttetésére) és kérheti őket vegyék figyelembe a döntéseiknél.
 +
Ebben az a kockázat, amennyiben az ügyfél mégis az árat tartja elsődleges fontosságúnak, tehát ennek akkor lesz a cég számára hasznossága, amennyiben azonos filozófiával dolgozó partnert (jelen esetben a minőségre koncentráló) kér fel. 
  
- Árellenőr
+
=A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság=
  
- Minőségirányító
+
Solver függvény alkalmazásával lehetősége  nyílik a menedzsmentnek az egyéni, saját preferencia rendszer szerinti értékelésre, jelen esetben a minőség elsődleges szerepe a fontos. Egyértelműen be tudja mutatni a döntéshozó vezetők részére, hogy egy erős árnyomás esetén, milyen változtatásokat lehet alkalmazni a terméken annak érdekében, hogy alkalmazkodni tudjanak a piac árigényeinek kielégítésére, de minőségi oldalon ne jelentkezzen jelentős romlás.
  
- Számlaellenőr
+
Véleményem szerint, az elemzés mindenképpen segítséget nyújthat a cég döntéshozói, eladásért felelős vezetői valamint
 +
projektmenedzserei részére, abban a tekintetben, hogy:
  
 +
A, a termék ára megfelelően lett-e megállapítva a benne foglalt szolgáltatások, előnyök és esetleges hátrányok figyelembe vételével.
 +
Az elemzés eredményétől függően további elemzések készíthetőek: pl. bevétel kiesés, költség emelkedés illetve, elmaradt haszon tekintetében
  
A kitöltött utóminősítési kérdőíveket az MSZK adminisztrátorok dolgozzák fel. Az utóminősítés eredményeit az MSZK felelős által készített cégértékelő jegyzőkönyv foglalja össze. A cégértékelő jegyzőkönyv tartalmazza a cég erősségeit, gyengeségeit és az elért pontszámnak megfelelő minősítési kategóriát. A minősítés eredményéről a beszállítót illetve a szolgáltatót értesíteni kell.  
+
B, segítséget nyújthat a menedzsment számára a vállalati stratégia megalkotásában, egy olyan környezetben, ahol  jelentős túl kínálat miatt, árkannibalizmus a jellemző piaci magatartás.
  
Minősítési kategóriák A minősítés „megfelel”, „elfogadható” és „nem felel meg” kategóriákba sorolja a cégeket; a minősítést az MSZK-ban rögzítik. A minősítés következménye:
+
C,irányt mutathat a vezetők számára abban is, hogy meg tudják határozni, hogy az árverseny miatt – amennyiben a minőségre való törekvéshez ragaszkodnak - mikor kell a terméket megszüntetni, piacról kivonni vagy esetleg más piacok irányába indulni, illetve  szükség van-e a minőséggel kapcsolatos elképzeléseiken változtatni az eladhatóság érdekében és ne kellejen piacot feladni.
  
- A „megfelel” minősítést kapott cégek további, hasonló jellegű megbízás esetében előnyt élveznek a kiválasztásnál.
+
=A válaszokat befolyásoló tényezők=
  
- Az „elfogadható” minősítést kapott cégekkel a beszerzés munkatársai a hiányosságokról egyeztető tárgyalásokat folytathatnak; amennyiben ezek kiküszöbölésére van mód, és erre a cég is hajlandó, a céget nyilvántartják az MSZK-ban, és a továbbiakban is számíthat megbízásra
+
A súlyozás nagyon minimális mértékben befolyásolhatja az értékelés objektivitását, mivel egyetlen kivételt eltekintve (Rendeltetés), a többi tényező mind objektív, a piac szereplői számára azonos fontosságot, értéket határoznak meg. Pl. minden objektum esetében a gyorsabb futásidő a jobb és hasznosabb. ( előbb jut az áruhoz, gyorsabban jut a kocsiparkjához, a gyorsaság költségcsökkentő tényező).
 +
Elemzésemben az objektivitást az befolyásolhatja, hogy az egyes modellek mennyire helyesen lettek felépítve illetve a hozzárendelt eladási ár mennyire fedi a valóságot.
 +
Valós piaci környezetben ennek az elemzésnek elkészítése széleskörű piac ismeretet követel meg, mert a versenytársak által létrehozott termékek feltételrendszerének ismerete szükséges hozzá. így befolyásoló tényező, hogy mennyire pontosan ismereteink az egyes modellekkel kapcsolatban.
  
- A „nem felel meg” minősítést kapott cégeket határidő megjelölésével fel kell szólítani a tevékenység minőségének javítására. A határidő letelte után újból el kell végezni a minősítést, és ha ismét „nem felel meg” minősítést kap, az MSZK-ból törölni kell.
+
=A saját megoldás bemutatása=
  
 +
Objektumok meghatározása
 +
Attribútumok meghatározása
 +
Az adatok összegyűjtése a partnertől. Az attribútumokat szükségtelen volt bővíteni, hiszen minden szükséges adat a cég  rendelkezésére állt a modellek képzéséhez, csak eddig egyedi modellek képzéséhez nyújtott segítséget, de összehasonlításra nem használták ezeket.
 +
Ezután meghatároztam az attribútumokhoz tartozó értékeket. Az érték meghatározásnál egyes értékek is rendelkezésre álltak, mint pl. futásidő órában, frekvencia vonatpár/hét vagy kapacitás TEU-ban kifejezve, de voltak, amelyek alternatív megoldásokat jelentenek pl. útvonal, ahol egyszerűen egy sorszámot kapott az érték. Természetesen az azonos sorszámhoz tartozó dimenzió egyértelműen beazonosítható és értéke is azonos.
 +
A vizsgálatnál a minőség volt elsődleges szempontként meghatározva, ezért a minősítésnél is a „kisebb a jobb” illetve a „nagyobb a jobb” is ennek megfelelően lett meghatározva. azaz amely a jobb minőséghez járult hozzá
 +
Pivot tábla elkészítése az objektumok és attribútum értékek segítségével.
 +
Pivot táblából súlyozott eredményeket kiegészítettem a modellekhez tartozó eladási értékekkel.
 +
Sorszám képlet segítségével, meghatároztam az egyes modellek és feltételeink rangsorát.
 +
Solver tábla elkészítése HA függvény segítségével.
 +
F-Keres függvény segítségével az egyes attribútumokhoz tartozó EUR /TEU értékek meghatározása a tényleges (rendelkezésre álló piaci adat) eladási érték alapján 
 +
Solver, becslés készítése és az eredmények értékelése.
  
Szempont-rendszer
 
  
- Műszaki paraméterek: Határidő, Minőség,Rugalmasság,Kivitelezéssel kapcsolatos magatartás, Garanciavállalási készség, Teljeskörűség és pótmunka, Árajánlat műszaki felépítettsége, Megbízhatóság, Ár, költségek, árajánlat minősége, Szerződés betartása
 
  
- Kivitelezés: Alkalmazkodás a helyi jellegű normákhoz, Termelői tevékenység akadályoztatása, Általános megjelenés
+
=Az eredmények értelmezése=
  
- Szerződéses feltételek: Szerződéskialakítás, Árajánlat formai kidolgozottsága, Árajánlat tartalmi kidolgozottsága
 
  
- Ár, költségek: Normatívák, árképzés, Árajánlatok minősége, Árengedmények, saját árak
+
1, I-től VI-ig sorszámozott modellek közül az 1-től 4-ig a paraméterek függvényében a piaci árak megfelelően lettek meghatározva
 +
 +
2, V-ös felül értékelt
  
- Minőségirányítás: Terveknek való megfelelőség, RG Rt. formai követelményeknek való megfelelőség, Munkával átadott dokumentáció teljeskörűsége, MIR-rel való együttműködés, Szakmai felkészültség (GMP szempontok szerint), Rugalmasság, Kalibrálási bizonyítványok, egyéb tanúsítványok, A feladatvégző felszereltsége
+
3, VI.alul értékelt
  
- Számlakezelés: A számla kiállítása és benyújtása, Számla formai és tartalmi követelményeknek való megfelelősége
+
=Ajánlások megfogalmazása=
  
  
Véleményem szerint a fent bemutatott rendszer egyik hiányossága, fejleszthető területe, hogy a súlyozási rendszer előre meghatározott, és nem ad lehetőséget az információt felhasználó számára a saját preferencia rendszere szerinti értékelésére.  
+
Az összes szempontot figyelembe véve megállapítható, hogy az I. által üzemeltetett vonat-modell a piacon minőségben első helyen szerepel. Úgy tűnik, hogy egy olyan konkurens környezetben is meg tudta tartani vezető szerepét, amely látszólag nem neki kedvez  és helyesen határozta meg a termék piaci értékét is.
 +
Változtatásra jelenleg nincs szüksége. Az I. modellt követő három modellel szemben könnyen megtarthatja vezető szerepét, de a VI. modell komoly kockázat, minden szereplő számára.
 +
Nem hagyhatja figyelmen kívül az VI. modellt üzemeltető operátor árpolitikáját, hiszen jelentősen befolyásolhatja a piac magatartását. A maximális kapacitásra vetítve az eladási érték különbség nagyon jelentős - több ezer eurós - nagyságrendet is elérhet, egy teljesen kihasznált vonat esetén, amelyet a piac a versenyhelyzet miatt még a kiváló minőség esetében sem tolerál. Érdemes komoly vizsgálat alá venni és  elgondolkodni a V. számú modell paraméterein, meggondolni annak kombinálását jelenlegi modelljével, hiszen az adatok azt mutatják, hogy a piac valamiért a kedvezőtlenebb paraméterek ellenére magasabb értéket hajlandó fizetni a termékért, mint az indokolt lenne, ilyen mértékű árdifferenciát a piac nem tolerál a minőség kedvéért sem.
  
Továbbá a minősítés szubjektív elemeket tartalmaz
+
=Az információ többletérték lehetőségének levezetése=
  
A következőkben az erre irányuló fejlesztési javaslataimat szeretném ismertetni.  
+
A, Az I. számú modell mind eladási értékét, mind piaci helyét a tulajdonosai jól ítélték meg. Az elemzés egyértelműen hasznos volt a tekintetben, hogy pontosan behatárolta a vezetők részére a modell piaci mozgásterét, valamint meghatározza a termék eladhatóságát.
 +
A 6 különböző modell elemzésének eredményeként egyértelműen megállapítható, hogy az első 4 vizsgált modellnek a hozzá meghatározott paraméterek függvényében a piaci ára megfelelően lett meghatározva. Egy cég esetében az eladási érték magasabb, mint amit a modell indokolna, és egy cég esetében – ez a legveszélyesebb (feltétezhetően a költségszámításokat mellőző agresszív árpolitika miatt) érték alatt történik az eladás.
  
 +
B, Elsőként sikerült megalkotni egy olyan modellt, melynek segítésével megvizsgálható és meghatározható az egyes attribútumok szerepe a termék árkialakítása során.További elemzések, modellek felállításának lehetőségét nyújtja, egy adaptív szemlélettel rendelkező  vállalati szintű stratégiai menedzsment számára az eltérések vizsgálata, amennyiben a valós működési körben megjelenne a forgalom, árbevétel illetve nyereség csökkenés.
  
 +
C, Egyéb, más szubjektív szempontok beépítésével (melyeket a vásárlóktól nyerhet kérdőívek segítségével) újabb modellek megalkotására és vizsgálatára nyílik lehetőség.
  
 +
Az elemzéstől elvárt hasznosság teljesült.
  
[szerkesztés] A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
+
=Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba=
A minősítés jelenleg informatikai hátterét az MSZK (Minősített Szállítói Katalógus), a beszállító vagy szolgáltató cégeket tartalmazó, teljesítményüket monitorozó adatbázis biztosítja. A tervezett rendszerben is ez lenne az információ forrás alapja, kiegészítve az egyéni súlyozási lehetőséggel.
 
  
Objektumok (sorok) Az egyes szállítók adott időszaki minősítései Attribútumok (X, Y oszlopok)
+
1, Minden attribútum esetén egy lépcső van
  
- Műszaki paraméterek
+
2, Zajok nincsenek
  
- Kivitelezés
+
3, A kombinatorikai tér mérete, vagyis a sorok száma 6
  
- Szerződéses feltételek
+
4, A Következmények száma 7
  
- Ár, költségek
+
5, A genetikai potenciál értéke 42.
  
- Minőségirányítás
+
=Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok=
  
- Számlakezelés
+
A feladat megoldása idején nem álltak rendelkezése, egyéb megoldások és dokumentumok
 
 
 
 
 
 
 
 
[szerkesztés] A feladat által érintett célcsoportok
 
A célcsoport a szállítók kiválasztásában, javaslattételében résztvevő munkatársak (feladatmenedzserek, igénylők)
 
 
 
[szerkesztés] A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
 
A Solver alkalmazásával lehetőség nyílik az egyéni, saját preferenciarendszer szerinti értékelésre, amely azért jelent többletet a jelenlegi rendszerhez képest, mert a felhasználó maga állíthatja be, hogy mely szempontokat milyen súllyal szeretné az értékelésnél figyelembe venni. Pl. egy projektmenedzser műszaki szemléletű megközelítésében irreleváns lehet az adott szállító számlakezelési gyakorlata, így azt, súlyát a „0” értékre állítva, figyelmen kívül hagyhatja.
 
 
 
[szerkesztés] A válaszokat befolyásoló tényezők
 
Az egyéni súlyozás befolyásolhatja az értékelés objektivitását.
 
 
 
[szerkesztés] A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
 
1. Objektumok meghatározása (Szállítók)
 
 
 
2. Attribútumok meghatározása (Műszaki paraméterek, Kivitelezés, Szerződéses feltételek, Ár, költségek, Minőségirányítás, Számlakezelés.)
 
 
 
3. Az adatok összegyűjtése a minősítő kérdőívekből értékoszlopos struktúrában.
 
 
 
4. Pivot tábla elkészítése.
 
 
 
5. Pivot táblából súlyozott eredmények
 
 
 
6. Helyezés tábla elkészítése Sorszám képlet segítségével.
 
 
 
7. Solver tábla elkészítése HA függvény segítségével.
 
 
 
8. Solver, becslés készítése és az eredmények értékelése.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
[szerkesztés] Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
 
A Solver ítélet oszlop értékei az alábbiak: • 70% fölött: „megfelel” (előnyt élveznek a kiválasztásnál) • 41 – 70%: „elfogadható” (céget nyilvántartják az MSZK-ban, de fejlesztésre ösztönzik a céget) • 40% alatt: „nem felel meg” (az MSZK-ból törölni kell, ha nem mutat hajlandóságot a fejlesztésre).
 
 
 
 
 
 
 
 
 
[szerkesztés] Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
 
Az összes szempontot figyelembe véve, megállapítható, hogy a vizsgált cégek közül egy cég teljesítménye felel meg a vállalat műszaki beszállítóival szemben támasztott követelményeknek. 4 cég minősítési eredménye elmarad az elvárttól, egy cégnek pedig a kizárása javasolt a jövőbeni foglalkoztatásból.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
[szerkesztés] Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
 
A minősítési rendszer megteremti annak lehetőségét, hogy egy szállító kiválasztásánál az minősítési eredmények birtokában objektívabb döntést tudjunk meghozni. Azonban ha felhasználó a saját szempontrendszerét helyezi előtérbe, akkor a továbbfejlesztett rendszer erre is alternatívát kínál.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
[szerkesztés] Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba
 
HA a minősítés során a vizsgált cég 40% alatt teljesített, ÉS nem tett lépéseket a tevékenységének javítására, AKKOR a céggel meg kell szüntetni az üzleti kapcsolatot.
 
 
 
[szerkesztés] Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok  
 
Felhasznált dokumentum: a vállalat Eljárási utasítása a „Minősített Szállítói Katalógus; a szállítók minősítése”-ről
 
 
 
A lap eredeti címe: „https://miau.gau.hu/mediawiki/index.php/Miau_Wiki:Projekt-port%C3%A1l”
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
[[Kategória:Hasonlóságelemzés_(classic)]]
 

A lap jelenlegi, 2011. január 26., 21:50-kori változata

A felelősségteljes adatkezelésről szóló nyilatkozat

Alulírott Szabóné Kőrösi Magdolna ezennel kijelentem, hogy az általam készített önálló feladat és mellékletei kapcsán feldolgozott minden egyes adat esetén helyesen adtam meg ezek forrását és státuszát (közhasznú, ill. valós, de anonimizált. Messzemenőkig gondoskodtam arról, hogy az anonimizálás érdekében tett lépések eredményeként a védett adatok valós forrása ne legyen feltárható, az attribútumok anonimizáltak, de valósak és az értékek szorzattal torzítottak, de arányaiban megfelelnek a valóságnak. Egyben kijelentem, hogy az érintett szervezetet és személyt a feladatról és az adatok felhasználásának fentebb megadott módjáról tájékoztattam. Az érintett hozzájárulását adtak adataik anonim közzétételéhez. Az adatok hiányos védelméből fakadó mindennemű kárigényért teljes mértékben felelősséget vállalok.

Forrás

http://miau.gau.hu/oktatas/2010osz/km.xls

Tervezett alkalmazás/megoldás címe

Minőség /Ár összehasonlító elemzés segítségével.


A feladat előtörténete

Családi kötelék által sikerült megismerkednem egy vasúti operátorcég tevékenységével és piaci környezetével. A cég legfőbb feladata, hogy konténeres irányvonatokat szervez számos európai rendeltetésre, beleérve európai kikötőket is. A szolgáltatást szállítmányozó és hajóstársaságok részére értékesíti.

A feladat megoldásának jelenlegi helyzete (best practice) és ennek értékelése/kritikája

Érdekesnek találtam, hogy többszereplős piac ellenére a cég nem készít semmilyen matematikai alapú elemzést , annak ellenére, hogy széleskörű információkkal rendelkezik a piac egészére vonatkozólag. Az operátorcég 2 - 3 szereplős (versenytárs) piaci környezetben dolgozott évekig, amelyben minden egyes operátornak megvolt a piaci besorolása ár – minőség tekintetében. Mivel, a cég filozófiájához szorosan hozzátartozott a minőség szerepe, ezért nem jelentett különösebb kihívást megtartani vezető szerepüket. Partnereik szívesen fizettek többet a szolgáltatásért a kiváló minőség miatt. A vasúti liberalizációs folyamatok azonban megváltoztatták az egész piaci környezetet. Egyes vasúti operátorok csak kifejezetten egy kiemelt relációval foglalkoznak, s ennek következtében egyes vasúti tengelyeken, mint pl. a vizsgálat tárgyát képező relációban is, piaci túlkínálat keletkezett. Az adattáblában összegyűjtött leglényegesebb szempontok alapján igyekeztem bemutatni az ár / minőség viszonyát.


A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása

Szempont-rendszer A cég ügyfelei szempontjából leglényegesebb feltételrendszer, hogy az áruhoz minél rövidebb idő alatt, a lehető legbiztonságosabb útvonalon, a legszervezettebben illetve az adott paraméterekhez tartozó legjobb áron jusson hozzá. A vizsgált modelleknél az alábbi szempontok abszolút meghatározóak, korábban ilyen vagy hasonló nem készült. Objektumok (sorok): vonat modellek Attribútumok (X, Y oszlopok) 1.Futásidő – órában kifejezve, kisebb a jobb 2.Útvonal I. szempont operatív – 1. Murakeresztúr 2. Hódos – kisebb a jobb 3.Útvonal II. szempont vámkockázat –1. Murakeresztúr 2. Hódos – nagyobb a jobb 4.Rendeltetés – 1, 2, 3 vagy több helyet szolgál ki – nagyobb a jobb 5.Frekvencia/ hét – vonatpár db – nagyobb a jobb 6.Kocsipark – 1. saját, 2. bérelt – kisebb a jobb 7.Maximális kapacitás – TEU-ban kifejezve, nagyobb a jobb


A feladat által érintett célcsoportok

Értékesítés, project-menedzsement, termékről döntést hozó vezetők Javaslat: egy túlkínálattal rendelkező piac esetében nagyon fontos, hogy megtartva a cég filozófiát milyen értékesítési stratégiát alkalmaznak annak érdekében, hogy az árnyomás ellenére a piac a minőség érdekében tolerálja az esetleges árkülönbséget. Ezért az Értékesítés érvként, meggyőzésként felkérheti ügyfeleit egy ilyen jelegű elemzés elkészítésére (elkészíttetésére) és kérheti őket vegyék figyelembe a döntéseiknél. Ebben az a kockázat, amennyiben az ügyfél mégis az árat tartja elsődleges fontosságúnak, tehát ennek akkor lesz a cég számára hasznossága, amennyiben azonos filozófiával dolgozó partnert (jelen esetben a minőségre koncentráló) kér fel.

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

Solver függvény alkalmazásával lehetősége nyílik a menedzsmentnek az egyéni, saját preferencia rendszer szerinti értékelésre, jelen esetben a minőség elsődleges szerepe a fontos. Egyértelműen be tudja mutatni a döntéshozó vezetők részére, hogy egy erős árnyomás esetén, milyen változtatásokat lehet alkalmazni a terméken annak érdekében, hogy alkalmazkodni tudjanak a piac árigényeinek kielégítésére, de minőségi oldalon ne jelentkezzen jelentős romlás.

Véleményem szerint, az elemzés mindenképpen segítséget nyújthat a cég döntéshozói, eladásért felelős vezetői valamint projektmenedzserei részére, abban a tekintetben, hogy:

A, a termék ára megfelelően lett-e megállapítva a benne foglalt szolgáltatások, előnyök és esetleges hátrányok figyelembe vételével. Az elemzés eredményétől függően további elemzések készíthetőek: pl. bevétel kiesés, költség emelkedés illetve, elmaradt haszon tekintetében

B, segítséget nyújthat a menedzsment számára a vállalati stratégia megalkotásában, egy olyan környezetben, ahol jelentős túl kínálat miatt, árkannibalizmus a jellemző piaci magatartás.

C,irányt mutathat a vezetők számára abban is, hogy meg tudják határozni, hogy az árverseny miatt – amennyiben a minőségre való törekvéshez ragaszkodnak - mikor kell a terméket megszüntetni, piacról kivonni vagy esetleg más piacok irányába indulni, illetve szükség van-e a minőséggel kapcsolatos elképzeléseiken változtatni az eladhatóság érdekében és ne kellejen piacot feladni.

A válaszokat befolyásoló tényezők

A súlyozás nagyon minimális mértékben befolyásolhatja az értékelés objektivitását, mivel egyetlen kivételt eltekintve (Rendeltetés), a többi tényező mind objektív, a piac szereplői számára azonos fontosságot, értéket határoznak meg. Pl. minden objektum esetében a gyorsabb futásidő a jobb és hasznosabb. ( előbb jut az áruhoz, gyorsabban jut a kocsiparkjához, a gyorsaság költségcsökkentő tényező). Elemzésemben az objektivitást az befolyásolhatja, hogy az egyes modellek mennyire helyesen lettek felépítve illetve a hozzárendelt eladási ár mennyire fedi a valóságot. Valós piaci környezetben ennek az elemzésnek elkészítése széleskörű piac ismeretet követel meg, mert a versenytársak által létrehozott termékek feltételrendszerének ismerete szükséges hozzá. így befolyásoló tényező, hogy mennyire pontosan ismereteink az egyes modellekkel kapcsolatban.

A saját megoldás bemutatása

Objektumok meghatározása Attribútumok meghatározása Az adatok összegyűjtése a partnertől. Az attribútumokat szükségtelen volt bővíteni, hiszen minden szükséges adat a cég rendelkezésére állt a modellek képzéséhez, csak eddig egyedi modellek képzéséhez nyújtott segítséget, de összehasonlításra nem használták ezeket. Ezután meghatároztam az attribútumokhoz tartozó értékeket. Az érték meghatározásnál egyes értékek is rendelkezésre álltak, mint pl. futásidő órában, frekvencia vonatpár/hét vagy kapacitás TEU-ban kifejezve, de voltak, amelyek alternatív megoldásokat jelentenek pl. útvonal, ahol egyszerűen egy sorszámot kapott az érték. Természetesen az azonos sorszámhoz tartozó dimenzió egyértelműen beazonosítható és értéke is azonos. A vizsgálatnál a minőség volt elsődleges szempontként meghatározva, ezért a minősítésnél is a „kisebb a jobb” illetve a „nagyobb a jobb” is ennek megfelelően lett meghatározva. azaz amely a jobb minőséghez járult hozzá Pivot tábla elkészítése az objektumok és attribútum értékek segítségével. Pivot táblából súlyozott eredményeket kiegészítettem a modellekhez tartozó eladási értékekkel. Sorszám képlet segítségével, meghatároztam az egyes modellek és feltételeink rangsorát. Solver tábla elkészítése HA függvény segítségével. F-Keres függvény segítségével az egyes attribútumokhoz tartozó EUR /TEU értékek meghatározása a tényleges (rendelkezésre álló piaci adat) eladási érték alapján Solver, becslés készítése és az eredmények értékelése.


Az eredmények értelmezése

1, I-től VI-ig sorszámozott modellek közül az 1-től 4-ig a paraméterek függvényében a piaci árak megfelelően lettek meghatározva

2, V-ös felül értékelt

3, VI.alul értékelt

Ajánlások megfogalmazása

Az összes szempontot figyelembe véve megállapítható, hogy az I. által üzemeltetett vonat-modell a piacon minőségben első helyen szerepel. Úgy tűnik, hogy egy olyan konkurens környezetben is meg tudta tartani vezető szerepét, amely látszólag nem neki kedvez és helyesen határozta meg a termék piaci értékét is. Változtatásra jelenleg nincs szüksége. Az I. modellt követő három modellel szemben könnyen megtarthatja vezető szerepét, de a VI. modell komoly kockázat, minden szereplő számára. Nem hagyhatja figyelmen kívül az VI. modellt üzemeltető operátor árpolitikáját, hiszen jelentősen befolyásolhatja a piac magatartását. A maximális kapacitásra vetítve az eladási érték különbség nagyon jelentős - több ezer eurós - nagyságrendet is elérhet, egy teljesen kihasznált vonat esetén, amelyet a piac a versenyhelyzet miatt még a kiváló minőség esetében sem tolerál. Érdemes komoly vizsgálat alá venni és elgondolkodni a V. számú modell paraméterein, meggondolni annak kombinálását jelenlegi modelljével, hiszen az adatok azt mutatják, hogy a piac valamiért a kedvezőtlenebb paraméterek ellenére magasabb értéket hajlandó fizetni a termékért, mint az indokolt lenne, ilyen mértékű árdifferenciát a piac nem tolerál a minőség kedvéért sem.

Az információ többletérték lehetőségének levezetése

A, Az I. számú modell mind eladási értékét, mind piaci helyét a tulajdonosai jól ítélték meg. Az elemzés egyértelműen hasznos volt a tekintetben, hogy pontosan behatárolta a vezetők részére a modell piaci mozgásterét, valamint meghatározza a termék eladhatóságát. A 6 különböző modell elemzésének eredményeként egyértelműen megállapítható, hogy az első 4 vizsgált modellnek a hozzá meghatározott paraméterek függvényében a piaci ára megfelelően lett meghatározva. Egy cég esetében az eladási érték magasabb, mint amit a modell indokolna, és egy cég esetében – ez a legveszélyesebb (feltétezhetően a költségszámításokat mellőző agresszív árpolitika miatt) érték alatt történik az eladás.

B, Elsőként sikerült megalkotni egy olyan modellt, melynek segítésével megvizsgálható és meghatározható az egyes attribútumok szerepe a termék árkialakítása során.További elemzések, modellek felállításának lehetőségét nyújtja, egy adaptív szemlélettel rendelkező vállalati szintű stratégiai menedzsment számára az eltérések vizsgálata, amennyiben a valós működési körben megjelenne a forgalom, árbevétel illetve nyereség csökkenés.

C, Egyéb, más szubjektív szempontok beépítésével (melyeket a vásárlóktól nyerhet kérdőívek segítségével) újabb modellek megalkotására és vizsgálatára nyílik lehetőség.

Az elemzéstől elvárt hasznosság teljesült.

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

1, Minden attribútum esetén egy lépcső van

2, Zajok nincsenek

3, A kombinatorikai tér mérete, vagyis a sorok száma 6

4, A Következmények száma 7

5, A genetikai potenciál értéke 42.

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok

A feladat megoldása idején nem álltak rendelkezése, egyéb megoldások és dokumentumok