„Internetes társkeresés” változatai közötti eltérés
Fr (vitalap | szerkesztései) (→Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)) |
Fr (vitalap | szerkesztései) (→Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)) |
||
(Egy közbenső módosítás ugyanattól a szerkesztőtől nincs mutatva) | |||
59. sor: | 59. sor: | ||
=Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)= | =Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)= | ||
Az elemzés és az adatlapok előtti töprengés eltérő eredményt hozott. | Az elemzés és az adatlapok előtti töprengés eltérő eredményt hozott. | ||
− | Az elemzés alapján felmerülő nevek nem egyeznek a "saját kútfőből" származó ötlettel. Kitűnően látszik a best practice esetében a szubjektivitás érvényesülése, ezért megbízhatatlannak bélyegzem. Értem ez alatt a következőket: fotó alapján kiválasztottam Balázst, akinek az adatlapjára pillantva látszik, hogy bizony 15 évvel idősebb nálam, illetve | + | Az elemzés alapján felmerülő nevek nem egyeznek a "saját kútfőből" származó ötlettel. Kitűnően látszik a best practice esetében a szubjektivitás érvényesülése, ezért megbízhatatlannak bélyegzem. Értem ez alatt a következőket: fotó alapján kiválasztottam Balázst, akinek az adatlapjára pillantva látszik, hogy bizony 15 évvel idősebb nálam, illetve Eleket, akinek lakóhelye meglehetősen távol esik az enyémtől és iskolai végzettsége sem egyezik meg az elképzelésemmel. |
Ezek alapján úgy gondolom, hogy csakis a hasonlóságelemzésre szabad hagyatkozni a választáskor, mert az abszolút objektív. így megfelelő kép alakulhat ki bennem a jelöltekről. | Ezek alapján úgy gondolom, hogy csakis a hasonlóságelemzésre szabad hagyatkozni a választáskor, mert az abszolút objektív. így megfelelő kép alakulhat ki bennem a jelöltekről. | ||
+ | Jelen vizsgálatra hagyatkozva tehát Ferenccel fogok randevúzni. | ||
=Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)= | =Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)= |
A lap jelenlegi, 2011. február 11., 12:21-kori változata
Tartalomjegyzék
- 1 Forrás
- 2 A tervezett alkalmazás/megoldás címe
- 3 A feladat előtörténete
- 4 A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
- 5 A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
- 6 A feladat által érintett célcsoportok
- 7 A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
- 8 A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
- 9 Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
- 10 Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
- 11 Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
Forrás
http://miau.gau.hu/oktatas/2010osz/fr.xls
A tervezett alkalmazás/megoldás címe
Kivel randevúzzunk az internetes társkereső oldalon feltüntetett adatai alapján?
A feladat előtörténete
Hogy miért is esett a választásom erre a témára? Azt gondolom, nem nehéz kitalálni... Az egyik legnagyobb magyarországi társkereső oldal regisztrált tagjainak száma 2011. január 30-án 522.903 fő (érdekességképpen: 2011.február 11-én ez a szám: 524.428 fő). Ebből az óriási számból 324.161 a férfi társkereső (2011.02.11-i állapot: 325.163), 198.742 pedig nő (2011.02.11-én: 199.265). Az oldalt mindenki a maga szájíze szerint tölti fel adataival, illetve fotóival. Elvárásai természetesen mindenkinek vannak. Kb. mennyi idős legyen a másik, lehetnek-e gyermekei, vagy éppen hány km-t vagyunk hajlandóak utazni egy, vagy jó esetben több randevúért. Megtörténik a regisztráció. Levelek jönnek-mennek... Hogyan tudom eldönteni, rövid idő alatt, hogy ki az a személy, akivel esetleg személyesen is találkozni szeretnék? A rövid idő alatt azért került kihangsúlyozásra, mert nem szubjektív dolgok alapján választok első körben, hanem szigorúan az adatlapon feltöltött adatok alapján.
A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
A feladat megoldás jelenlegi helyzete alapján el lehet dönteni, hogy kinek adjak esélyt. Itt óhatatlanul kísértésbe esik az ember, hogy egyszerűen, például a fénykép alapján döntsön. Azzal mindenki tisztában van, hogy az első benyomás mennyire fontos. Itt lép be a képbe a pszichológiai tanulmányok során megismert holdudvar-hatás, mely éppen a személypercepció esetén előforduló torz benyomásalakítás egyik változata. Roppant könnyen becsaphatjuk ugyanis önmagunkat, amikor egy másik egyén néhány alapvetően pozitív, vagy alapvetően negatív tulajdonságából nem logikai úton következtetünk egyéb személyiség-vonásaira. Ha nem találkoztam volna a tantárggyal és a hasonlóságelemzéssel tanulmányaim során, nyilván én is kiragadtam volna a sok fontos szempont közül egyet, jobb esetben néhányat és azok alapján hozom meg döntésemet. Ebben az esetben választásom Balázsra vagy Elekre esett volna.
A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
A feladatban szereplő adatok fiktívek, azokat az ország legnagyobb társkereső lapja alapján vettem a feladatba. Szándékosan azon pontokat választottam, melyet a regisztrált tagok mindegyike kitölt.
Objektumok (sorok)
Az elemzéshez 9 objektumot határoztam meg. Az objektumok 9 férfi nevét rejtik:
Attila, Balázs, Dávid, Elek, Ferenc, József, Kálmán, Márton, Zoltán
Attribútumok (X, Y oszlopok)
- életkor - korkülönbség (az illető életkora-a saját életkorom) - gyermekek száma - családi állapot - lakóhelyemtől való távolság - képzettség - fotó alapján első benyomásom
Az attribútumokat minden esetben pontokká konvertáltam az alapadatok fülön elhelyezett referenciatáblák segítségével. Irány meghatározása a következő: minél magasabb pontértéket kaptak a jelöltek a kitételekkel kapcsolatban, annál nagyobb esélyük van a randevúra (bármilyen szerénytelenül is hangzik ez), az irányom ezért 0.
A feladat által érintett célcsoportok
Ez az elemzés hasznos lehet minimum annak az 522.903 embernek (januári állapot), akik hasonló módon keresik párjukat. Ésszerű társkeresésre gondolok, észérvek alapján. Ha valaki egy tényező alapján választ - tapasztalataim alapján ez leginkább a fotó - akkor ez az elemzés neki valószínűleg romantikátlannak, túl racionálisak fog tűnni.
A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
Racionális gondolkodású emberként mindenképp hasznosnak találom a feladatot. Szükség van hozzá természetesen egy jó adag önismeretre, tudnom kell saját magamról, hogy én mit preferálok a kapcsolatomban. Ez az első lépés. A számszerű becslés képessége feltétlenül hasznos, mert időt és pénzt takarít meg nekünk. Nem kell elutaznunk az összes jelölthöz azért, hogy aztán még nehezebben döntsünk. Elvégezhetjük az előszűrést otthon, a számítógépünk előtt. Ezáltal csalódástól, fejtöréstől menthetjük meg mind magunkat, mind a másik felet is.
A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
A feladatot a My-x program segítségével, COCO online lap használatával oldottam meg.
1. lépés: Első lépésben kilenc párkereső férfi (számomra) releváns adatait gyűjtöttem egy mátrixba, melynek sorai egy-egy urat, oszlopai egy-egy attribútumot jelenítenek meg. 2. lépés: Következő lépésként az adatokat az ugyanazon fülön kialakított referenciatáblák segítségével pontokká alakítottam. Amennyiben az eredeti adatok is számszerűek voltak, például lakóhelyünk közötti távolság kilométerben kifejezett értéke vagy a korkülönbség esetén, ott határértékeket állítottam fel. A minimális és ezért irreleváns különbségeket (például Dávid esetében 4 évről beszélünk, míg Attila 5 évvel idősebb nálam) eltüntettem. 3. lépés: Az adatok ellenőrzése és rendezése után a pontokká kódolt adatokat tartalmazó mátrixhoz oszloponként irányt rendeltem (0). Ez azt jelenti, hogy minél magasabb pontértéket kaptak az urak, annál inkább passzolnak elképzeléseimhez, illetve értékrendemhez. Az irány és az alapadatok segítségével elkészítettem a rangsortáblát (RANK függvény), amely sorszámozta a társkeresőket. 4. lépés: Az így nyert adatokat végigfuttattam a My-x alkalmazáson. Ennek eredményeként a csatolt file utolsó fülén található a COCO mátrix.
Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
A Coco.online elemzés alapján az elképzeléseimhez leginkább két úr passzol: Ferenc és Márton. A becslés alapján ők érték el a legmagasabb különbséget pozitív irányban.
Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
Az elemzés és az adatlapok előtti töprengés eltérő eredményt hozott. Az elemzés alapján felmerülő nevek nem egyeznek a "saját kútfőből" származó ötlettel. Kitűnően látszik a best practice esetében a szubjektivitás érvényesülése, ezért megbízhatatlannak bélyegzem. Értem ez alatt a következőket: fotó alapján kiválasztottam Balázst, akinek az adatlapjára pillantva látszik, hogy bizony 15 évvel idősebb nálam, illetve Eleket, akinek lakóhelye meglehetősen távol esik az enyémtől és iskolai végzettsége sem egyezik meg az elképzelésemmel. Ezek alapján úgy gondolom, hogy csakis a hasonlóságelemzésre szabad hagyatkozni a választáskor, mert az abszolút objektív. így megfelelő kép alakulhat ki bennem a jelöltekről. Jelen vizsgálatra hagyatkozva tehát Ferenccel fogok randevúzni.
Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
Az információ többletértéke nem vitatható, vitán felül áll. A hasonlóságelemzés által kimutatott különbségek rávilágítottak arra, hogy eredeti, egyszerűsítő gondolkodásmódom téves eredményekhez vezethet. Ennek tükrében a hasonlóságelemzést egy reális, végtelenül praktikus (még egy ilyen romantikus témában is, mint a párválasztás) és időtakarékos módszernek ítélem meg. A hasonlóságelemzés elvégzése nélkül adott probléma esetében egy helyben toporogtam volna, mely kellemetlen szituációtól így megmenekültem.