„Tréner” változatai közötti eltérés

A Miau Wiki wikiből
(A feladat előtörténete)
 
(41 közbenső módosítás ugyanattól a szerkesztőtől nincs mutatva)
1. sor: 1. sor:
Ide kerül a trénerek értékelése
 
 
 
=Forrás=
 
=Forrás=
 
http://miau.gau.hu/oktatas/2011osz/hr_va.xlsx
 
http://miau.gau.hu/oktatas/2011osz/hr_va.xlsx
 +
 
=A tervezett alkalmazás/megoldás címe=
 
=A tervezett alkalmazás/megoldás címe=
A munkatársak értékelési rendszere. Egy fiktív vállalat A, B, C, D dolgozóinak összevetése, mely segíti a HR dolgozók munkáját.
+
Különböző trénerek hatékonysága.
  
 
=A feladat előtörténete=
 
=A feladat előtörténete=
A vállalatnál szükségszerűvé vált a dolgozók értékelésének szakszerű kidolgozása. A vezetőség korábbi tapasztalatai alapján, az alábbi jellemzők kiértékelését tűzte ki:
+
Azért erre a témára esett a választásom, mert a céges, intézményi képzés - tréning - eredményessége meghatározó tényező, hisz ennek célja, hogy a résztvevőket (munkatársakat) egy feladatra felkészítse, személyi kompetenciákat kialakítsa, megerősítse. Az elemzés arra szolgál, hogy kiderüljön melyik tréner látja el leghatékonyabban feladatát.
- dolgozó probléma megoldó képessége
+
 
- szaktudása
+
=A feladat megoldás jelenlegi helyzete (best practice) és ennek értékelése=
- munkafegyelem
+
 
-egymás közti kommunikáció
+
Alapvetően a felkészültség határozza meg a tananyag minőségét, ha ennek alapján oldottam volna meg a feladatot más eredményt kaptam volna.
- a dolgozó motivációja.
+
*1. Tréner1
A jelenlegi példa fiktív, az itt szereplő adatoknak a valósággal kapcsolata nincs.
+
*2. Tréner6
A dolgozókat feletteseik értékelik, és ezen hasonlóságelemzés segíti munkájukat abban, hogy megfelelő dolgozókat tudjanak választani.
+
*3. Tréner7, Tréner14
 +
*4. Tréner2, Tréner4, Tréner5
 +
*5. Tréner11
 +
*6. Tréner3, Tréner9
 +
*7. Tréner10, Tréner12
 +
*8. Tréner13
 +
*9. Tréner8
  
=A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése=
+
Ezek alapján a Tréner1 személyre esett volna a HR osztály választása.
A feladat célja kiszűrni azokat a dolgozók közti bérezési különbségeket, amelyek általában a hatékony munka rovására mehetnek, és amely különbségek a motivációját a dolgozóknak rombolhatják.
 
  
 
=A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)=
 
=A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)=
Az adott témában egy fiktív vállalat 4 dolgozóját ( A, B, C, D dolgozó )vizsgáltam a megadott szempontok szerint, ill. a saját tapasztalataim szerint. A vizsgálati tér: 4 objektumot és 5 attribútumot tartalmaz.
+
 
 +
Az alapadatok fiktív adatok, 14 objektumra kivetítve.
 +
 
 +
==Objektumok (SOROK)==
 +
Tréner1, Tréner2, Tréner3, Tréner4, Tréner5, Tréner6, Tréner7, Tréner8, Tréner9, Tréner10, Tréner11, Tréner12, Tréner13, Tréner14.
 +
 
 +
==Attribútumok (X,Y oszlopok)==
 +
 
 +
*Felkészültség
 +
*Előadásmód
 +
*Tananyag minősége
 +
*Motiváció
 +
*Megjelenés aránya
 +
*Elégedettség
 +
*Publikációk száma
  
 
=A feladat által érintett célcsoportok=
 
=A feladat által érintett célcsoportok=
A feladat célcsoportja,  a vállalat 4 dolgozója felett álló humán szakember, ill. egyéb vezetőjük is. Mivel az egyéb vezetőknek szerepe van a dolgozók juttatásainak döntésében, ill. a motivációk anyagi vonzatának elfogadásába is. Így tehát az ő munkájukat könnyíthati meg ezen hasonlóságelemzés.
+
 
 +
*Közép-és nagyvállalatok
 +
*Kormányhivatalok (pl. NAV)
 +
Véleményem szerint itt kapnak a legmeghatározóbb szerepet a munkahelyi tréningek.
  
 
=A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság=
 
=A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság=
A feladat kiértékelése után a vezetőség információt kaphat a HR állapotáról, az itt levezetett információk kiértékelése további módszerek bevonását teheti szükségessé, a hatékonyságnövelés céljából.
 
Rávilágít a feladat az esetleges átszervezés, továbbképzés, vagy egy megfelelő tréning beiktatására bizonyos dolgozók esetében. Végül választ adhat arra, hogy mely munkatárs, mely pozícióban a legeredményesebb, és egyben leghatékonyabb.
 
  
=A válaszokat befolyásoló tényezők=
+
A legmegfelelőbb tréner kiválasztása a profitorientált vállalatoknak mindenképpen nyereséget hozhat, ha gyorsabb munkaerőt képesek ezáltal előállítani. Főképp a kormányhivatalok (NAV) esetében, hiszen itt több figyelmet kell fordítani az ellenőrök kommunikációjának fejlesztésére, különös tekintettel a vizsgálatokból adódó speciális helyzetekre. Minden ellenőrnek (résztvevőnek) kommunikációs tréningeken kell részt vennie ahhoz, hogy megfelelően tudja kezelni az ellenőrzésből adódó konfliktusokat.
A szakmai vezetők egyéni véleményét tükrözi, mégha maximálisan is próbálják nem személyes érzelmeik által vezérelve lefolytatni a szóban forgó értékelést. Óhatatlan, hogy a szimpatikusabb dolgozó esetleg jobb értékelést kaphat.  
+
A HR osztály szempontjából 14 tréner közül, amikor választanak interjúkat, teszteket, időt kell számításba venni, tehát a kiválasztási folyamat és az erre felhasznált erőforrások 500 ezer Ft-ba kerülnek a szervezetnek. Ezzel szemben az elemzés alapján a kiválasztás gyorsabb, kevesebb időt igényel, a licensz szerződés 350 ezer Ft-ba kerül, az adatgyűjtés 80 ezer Ft-ba. Ez összesen 430 ezer Ft a megfelelő tréner kiválasztásához, tehát az elemzés hasznosabb.
A másrészről a vezetőnek tudnia kell, hogy a vállalt számára sem minden esetben az alacsonyabb fizetés lesz a cél. Hiszen ha egy megfelelően jó dolgozót pénzügyileg a vállalat alulértékel, fennáll a veszélye annak, hogy hamarosan másik munkát fog keresni. Tehát nem szabad a vezetőnek abba a hibába esnie, hogy azt a dolgozót tartja az értékelés után kiválónak , akinek a legkevesebbet fizet.
 
  
 
=A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)=
 
=A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)=
Az attribútumokat pontozásos rendszerben 100- tól 500-ig terjedően pontoztam.
+
*Alapadatok meghatározása:
A munkatársak fizetését Ft/ hó-ban állapítottam meg.
+
**Objektumok
Kialakítottam a Pivot táblát ( a megadott eljárás szerint).
+
**Attribútumok
Az alapadatok és az adatok tekintetében a cellahivatkozás módszerét alkalmaztam.
+
**Értékek
Coco tábla készítése az F-keres fügvénnyel.
+
**Mértékegység
Solver futtatása.
+
**Forrás
Eredmények kiértékelése.
+
*A Pivot táblák elkészítése
 +
*Helyezés tábla elkészítése sorszám képlettel
 +
*CocoY0 mátrix lefuttatása
  
 
=Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)=
 
=Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)=
Az eredmények tekintetében az A és D munkatársak kielégített értékelést kaptak. Fizetésük arányban áll a meghatározott attribútumok által  adott pontszámokkal.
+
A direkt táblában az I oszlop 64. sorában lévő érték azt mutatja, hogy a Tréner8 a leghatékonyabb. Ezt a "HA" függvénnyel végzett ellenőrzés is megerősítette a "hiteles" értékkel.
A B munkatárs olcsó munkaerőnek számít, de a fizetése növelendő, ha továbbiakban is meg akarjuk őt tartani.
 
A C munkatársnál pedig sajnos súlyos aránytalanság áll fenn, 24,5 % -os túlfizetettség állapítható meg.
 
  
 
=Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)=
 
=Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)=
Az adatokból kiolvasható, hogy a D dolgozónál, a munkafegyelem javítása az elérendő cél.
 
A C munkatársnál a munkakört kell változtatni, mert ért megfelelően a munkájához, vagy esetlegesen motivációját kell növelni.
 
Amellet, hogy az A munkatárs fizetése kiegyenlített, kiemelkedően jó a kommunikációs készsége. Amely révén akár vezető poszt betöltésére is javasolható.
 
A B munkatárs olcsó munkaerő, és kiegyenlített teljesítményt nyújt.
 
  
=Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)=
+
A best practice módszerrel a Tréner1 lett volna a leghatékonyabb, míg a hasonlóság elemzésemben a Tréner8, tehát nem ugyanazt az eredményt kaptuk volna, ha kizárólag a felkészültség befolyásolná a tréner hatékonyságát a tananyag minőségének ismertetésében.
Nehéz a megfelelő munkatársat a megfelelő pozícióba választani, de az alkalmazott értékelési rendszer alkalmazása nagyban megkönnyítheti munkánkat.
+
 
Összegezve: a HR -hez kapcsolódó tervezési és végrehajtási munka során is alkalmazandó, jó és kiegyenlített HR-hez szinte elengedhetetlen.
+
=Információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)=
Természetesen az általam vizsgálandó probléma megoldására léteznek más megoldások is, pl. szöveges értékelés, vagy tesztek írása, de azoknak számos szubjektív hibái fedezhetők fel, ill. sokkal hosszadalmasabb is a feldolgozásuk is.
+
 
 +
A "több szem többet lát" elv alapján, így a több attribútum esetén objektívabb képet kaptam a leghatékonyabb tréner sikerességéről, ám még így is szubjektív az elemzés, hiszen a résztvevők értékelését sok egyéb tényező is befolyásolhatja pozitív vagy negatív irányba. A szervezeteknek így is megéri trénereket alkalmazni, hiszen az meggyorsítja a munkafolyamatokat, rendszerezettebb humán tőkét előállítva ezzel.
 +
Az elemzés eredményes - tehát kiválasztható a legjobb tréner - így megállapítható, hogy az intézményeknek megéri alkalmazni az elemző módszert, mert csökkenteni tudják a kiadásaikat. A tervek alapján ez a módszer összesen 430 ezer Ft. Sikerül elérni a tervezett hasznosságot. Ez 70 ezer Ft-os költségcsökkenést eredményez a elsőhöz képest.
  
 
=Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba=
 
=Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba=
 
=Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok=
 
=Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok=
A dolgozat írása előtt hasonló megoldását ennek a problémának nem találtam. Az adataim fiktív vállalatról és munkatársakról szólnak.
 
  
[[Kategória:Innovatív HR-modulok]]
+
[[Kategória:Hasonlóságelemzés_(special)]]
 +
[[Kategória:Hasonlóságelemzés_(classic)]]

A lap jelenlegi, 2012. január 21., 18:01-kori változata

Forrás

http://miau.gau.hu/oktatas/2011osz/hr_va.xlsx

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

Különböző trénerek hatékonysága.

A feladat előtörténete

Azért erre a témára esett a választásom, mert a céges, intézményi képzés - tréning - eredményessége meghatározó tényező, hisz ennek célja, hogy a résztvevőket (munkatársakat) egy feladatra felkészítse, személyi kompetenciákat kialakítsa, megerősítse. Az elemzés arra szolgál, hogy kiderüljön melyik tréner látja el leghatékonyabban feladatát.

A feladat megoldás jelenlegi helyzete (best practice) és ennek értékelése

Alapvetően a felkészültség határozza meg a tananyag minőségét, ha ennek alapján oldottam volna meg a feladatot más eredményt kaptam volna.

  • 1. Tréner1
  • 2. Tréner6
  • 3. Tréner7, Tréner14
  • 4. Tréner2, Tréner4, Tréner5
  • 5. Tréner11
  • 6. Tréner3, Tréner9
  • 7. Tréner10, Tréner12
  • 8. Tréner13
  • 9. Tréner8

Ezek alapján a Tréner1 személyre esett volna a HR osztály választása.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

Az alapadatok fiktív adatok, 14 objektumra kivetítve.

Objektumok (SOROK)

Tréner1, Tréner2, Tréner3, Tréner4, Tréner5, Tréner6, Tréner7, Tréner8, Tréner9, Tréner10, Tréner11, Tréner12, Tréner13, Tréner14.

Attribútumok (X,Y oszlopok)

  • Felkészültség
  • Előadásmód
  • Tananyag minősége
  • Motiváció
  • Megjelenés aránya
  • Elégedettség
  • Publikációk száma

A feladat által érintett célcsoportok

  • Közép-és nagyvállalatok
  • Kormányhivatalok (pl. NAV)

Véleményem szerint itt kapnak a legmeghatározóbb szerepet a munkahelyi tréningek.

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

A legmegfelelőbb tréner kiválasztása a profitorientált vállalatoknak mindenképpen nyereséget hozhat, ha gyorsabb munkaerőt képesek ezáltal előállítani. Főképp a kormányhivatalok (NAV) esetében, hiszen itt több figyelmet kell fordítani az ellenőrök kommunikációjának fejlesztésére, különös tekintettel a vizsgálatokból adódó speciális helyzetekre. Minden ellenőrnek (résztvevőnek) kommunikációs tréningeken kell részt vennie ahhoz, hogy megfelelően tudja kezelni az ellenőrzésből adódó konfliktusokat. A HR osztály szempontjából 14 tréner közül, amikor választanak interjúkat, teszteket, időt kell számításba venni, tehát a kiválasztási folyamat és az erre felhasznált erőforrások 500 ezer Ft-ba kerülnek a szervezetnek. Ezzel szemben az elemzés alapján a kiválasztás gyorsabb, kevesebb időt igényel, a licensz szerződés 350 ezer Ft-ba kerül, az adatgyűjtés 80 ezer Ft-ba. Ez összesen 430 ezer Ft a megfelelő tréner kiválasztásához, tehát az elemzés hasznosabb.

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

  • Alapadatok meghatározása:
    • Objektumok
    • Attribútumok
    • Értékek
    • Mértékegység
    • Forrás
  • A Pivot táblák elkészítése
  • Helyezés tábla elkészítése sorszám képlettel
  • CocoY0 mátrix lefuttatása

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

A direkt táblában az I oszlop 64. sorában lévő érték azt mutatja, hogy a Tréner8 a leghatékonyabb. Ezt a "HA" függvénnyel végzett ellenőrzés is megerősítette a "hiteles" értékkel.

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

A best practice módszerrel a Tréner1 lett volna a leghatékonyabb, míg a hasonlóság elemzésemben a Tréner8, tehát nem ugyanazt az eredményt kaptuk volna, ha kizárólag a felkészültség befolyásolná a tréner hatékonyságát a tananyag minőségének ismertetésében.

Információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

A "több szem többet lát" elv alapján, így a több attribútum esetén objektívabb képet kaptam a leghatékonyabb tréner sikerességéről, ám még így is szubjektív az elemzés, hiszen a résztvevők értékelését sok egyéb tényező is befolyásolhatja pozitív vagy negatív irányba. A szervezeteknek így is megéri trénereket alkalmazni, hiszen az meggyorsítja a munkafolyamatokat, rendszerezettebb humán tőkét előállítva ezzel. Az elemzés eredményes - tehát kiválasztható a legjobb tréner - így megállapítható, hogy az intézményeknek megéri alkalmazni az elemző módszert, mert csökkenteni tudják a kiadásaikat. A tervek alapján ez a módszer összesen 430 ezer Ft. Sikerül elérni a tervezett hasznosságot. Ez 70 ezer Ft-os költségcsökkenést eredményez a elsőhöz képest.

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok