„Keszletfogyas” változatai közötti eltérés

A Miau Wiki wikiből
(Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS))
a (Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok)
 
(Egy közbenső módosítás, amit egy másik szerkesztő végzett, nincs mutatva)
96. sor: 96. sor:
  
 
=Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)=
 
=Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)=
 +
 +
Ösztönös megoldás:
 +
 +
Költségek:
 +
- Ráfordított idő:3 óra 700Ft/óra
 +
- Adatok beszerzése: Szállítólevél, leltár Ingyenes
 +
- Rendelés leadásához a telefon költség átlagosan: 1500 Ft
 +
 +
Összes költség: 3600 Ft
 +
 +
A megoldás piaci értéke: Az elemzés után 3000 Ft-ra ítélem meg a piaci értékét ez a maximális összeg amit lehet érte kérni látva a COCO elemzés által kapott eredményt.
 +
 +
Az elemzés felhasználható hasonló érdekeltségű üzlet esetében.
 +
 +
Tantárgy szerinti megoldás:
 +
 +
Költségek: - Ráfordított idő: 1 óra 700Ft/óra
 +
- Adatok beszerzése: Szállítólevél, leltár Ingyenes
 +
- Rendelés leadásához a telefon költség átlagosan: 1500 Ft
 +
 +
Összes költség: 2100 Ft
 +
 +
A megoldás piaci értéke: Az elemzés után úgy ítélem meg hogy 3000 Ft-tal többért azaz 18000 Ft-ért lehetne értékesíteni a piacon. Jóval kevesebb időt igényel az elkészítése, az ösztönös megoldással szemben. Sokkal kisebb a hibázási lehetőség, egy gép elemzésnél.És a megtakarított munkaórában az üzletvezető tudna az egyéb teendőivel is foglalkozni. És ezt az elemzést csak az tudja elkészíteni aki megfelelő mennyiségű információval és gyakorlattal rendelkezik a COCO elemzés területén, pia
 +
 +
Az elemzés felhasználható bármely cég esetében, akinek készletelőjelzésre van szüksége.
 +
 +
Hasznosság-különbözet a két megoldás között:
 +
- Költségkülönbözet: 1500 Ft (ennyivel olcsóbb a tantárgy szerinti megoldás 3600-2100)
 +
- Megoldás-érték különbözete: 15000 Ft (ennyivel többet ér a tantárgy szerinti megoldás a piacon 18000-3000)
 +
- Összes költség különbözet: 17500 Ft (ennyivel több az elért haszon a tantárgy szerinti megoldással)
 +
 +
Látható hogy a költségkülönbözet értéke nem változott. A megoldás-érték különbözete 4000 Ft-tal emelkedett mert az elemzés után úgy értékeltem hogy az ösztönös elemzés jóval kevésbé hasznos és jóval kevésbé értékes a piacon mint a tantárgy szerinti elemzés. (A feljebb említett példák miatt) A tantárgy szerinti elemzés piaci értékét az elemzés elvégzése után 3000 Ft-tal megemeltem mert. A feljebb említett példák miatt). az Összes költség különbözet értéke is emelkedett a megoldás érték különbözet emelkedés miatt.
  
 
=Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok=
 
=Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok=
101. sor: 133. sor:
  
 
[[Kategória:Hasonlóságelemzés_(special)]]
 
[[Kategória:Hasonlóságelemzés_(special)]]
[[Kategória:Hasonlóságelemzés_(classic)]]
+
[[Kategória:Innovatív ERP-modulok]]

A lap jelenlegi, 2012. december 10., 10:17-kori változata

Forrás

XLS

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

Az elkövetkezendő havi készletmennyiség megrendelése.

A feladat előtörténete

Feladatommal a korábbi munkahelyemen lévő üzletvezetőnek szerettem volna segítséget nyújtani azzal, hogy az elemzésem segítségével meghatározom neki a következő havi rendelés mennyiségét, ugyanis nekem akkor még nem volt tapasztalatom árú rendelésben egy teljesen új feladatkört kaptam ezzel. Likviditási problémák miatt, megcsúszott a rendelés így csak az utolsó hónap végén tudtuk megrendelni a következő mennyiséget. Feladatomban 7 borfajta beszerzését vizsgáltam 1 éves intervallum alapján.

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

Korábban, tapasztalatból rendeltem a borokat, figyelembe vettem, az időjárást, (télen több vörösbor fogy mint nyáron) az előrelátható rendezvények számát, melyeken mi biztosítottuk a borokat. A rendelés 90%-a e-mailen keresztül történt, a maradék 10%-ék pedig telefonon. A borokat általában hónap közepén rendeltük meg, figyelembe véve a kiszállítási időt. A korábbi elv az volt, mivel egy kis üzletről beszélünk, hogy az alapkészleten felül annyi bort rendeljünk minden hónapban, amit várhatóan el is tudunk adni. Az eddigi előrejelzéssel voltak problémák előfordult hogy túl rendeletem, de olyan is előfordult, hogy kevés lett a rendelés. A jelenlegi adatok alapján én összesen 12 karton bort rendeltem volna, visszakerestem szállító leveleket, megnéztem mennyi bort rendeletünk és annak alapján kalkuláltam ki. Ebben az esetben 2 kartonnal többet rendeltem a tényleges fogyásnál, az emberi munkánál sajnos előfordul a hibázás, akár fáradtság miatt. Ez a többlet viszont jelentős problémát nem okoz a cégnek, ugyanis a raktározás nem jár többlet költséggel.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

Az alapadatokat a cég szállítólevelei alapján készítettem, a megadott értékek kartonban kell értelmezni.

Objektumok (sorok)

-Kékfrankos -Merlo -Cabernet Franc -Cabernet Sauvignon -Shiraz -Pinot Noir -Kadarka

Attribútumok (X, Y oszlopok)

Az attribútumok 2010 májusától 2011 májusáig tartó rendeléseit mutatja raklapban megadva. Az irány 0, ugyanis azt mondhatjuk hogy akinek ízlett a bor az valószínű a közeljövőben visszafog jönni.

A feladat által érintett célcsoportok

A feladatom által érintett célcsoport jelen esetben az cégvezető/üzletvezető.

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

Ösztönös megoldás:

Költségek: - Ráfordított idő:3 óra 700Ft/óra - Adatok beszerzése: Szállítólevél, leltár Ingyenes - Rendelés leadásához a telefon költség átlagosan: 1500 Ft

Összes költség: 3600 Ft

A megoldás piaci értéke: 4000 Ft a maximális összeg amit lehet érte kérni mert tulajdonképpen ezt bármi megtudja csinálni akinek saját üzlete van. Így ha nincs ideje az üzletvezetőnek rá, akkor 400 Ft plussz költséget, lehet megér neki.

Az elemzés felhasználható hasonló érdekeltségű üzlet esetében.

Tantárgy szerinti megoldás:

Költségek: - Ráfordított idő: 1 óra 700Ft/óra - Adatok beszerzése: Szállítólevél, leltár Ingyenes - Rendelés leadásához a telefon költség átlagosan: 1500 Ft

Összes költség: 2100 Ft

A megoldás piaci értéke: 15000 Ft ami lehet érte kérni mert sokkal gyorsabb elemzési módszer, kevesebb időt igényel, és ezt csak az tudja elkészíteni aki megfelelő mennyiségű információval és gyakorlattal rendelkezik a COCO elemzés területén.

Az elemzés felhasználható bármely cég esetében, akinek készletelőjelzésre van szüksége.

Hasznosság-különbözet a két megoldás között: - Költségkülönbözet: 1500 Ft (ennyivel olcsóbb a tantárgy szerinti megoldás 3600-2100) - Megoldás-érték különbözete: 11000 Ft (ennyivel többet ér a tantárgy szerinti megoldás a piacon 15000-4000) - Összes költség különbözet: 12600 Ft (ennyivel több az elért haszon a tantárgy szerinti megoldással)

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

A tartalomjegyzékben látható milyen munkalapokat tartalmaz az elemzésem. Én 4 elemzést készítettem. Ebből én két elemzést szeretnék bemutatni, mert már a korreláció kiszámításával kiderült hogy az én esetemben az irány 0 esete a meghatározó. Először az Alapadatbázis(Irány0) munkalapokon taláható elemzésemet és annak eredményét szeretném bemutatni.

Először rögzítettem az alapadatokat, a már korábban említett szállítólevelek alapján. Majd elkészítettem a tanulási mintámat ami 7 fajta borból áll 12 hónapos időintervallumban. A következő lépésben, létrehoztam egy rangsor táblát sorszámfüggvény segítségével, amiből elkészítettem a COCO elemzést. Ezt követően elkészítettem az eltolás sorszámait tartalmazó táblámat,(sorszám függvénnyel) aminek alapját az alapadatok adták. Ezután pedig a lefuttatott Coco elemzés adatiból megcsináltam a lépcsős táblámat, majd Fkeres függvénnyel elkészítettem a legutolsó táblázatom, melyet összesítve megkaptuk az elemzés alapján rendelhető bor mennyiségét.

Ennek az elemzésnek az eredménye a következő lett: 14 karton bort kellene rendelni, ezzel szemben a fogyás 10 karton bor lett. Viszont az elemzés ugyan kicsit felbecsülte a tényleges rendelést mégis azt gondolom hogy 7 borfajta esetében 4-nek pontosan meghatározta a rendelés mennyiségét.

A másik elemzésem ugyan ezen az elven épült fel amit korábban leírtam, annyi különbséggel, hogy megváltoztattam a tanulási mintámat, most egy hosszabb tanulási mintát vettem, rövidebb intervallummal. Ez az Adatbázis_2 munkalapon látható.

Ennek az elemzésnek az eredménye: hogy 15 karton bort kell rendelni.

Mivel ez az elemzés az előzőt is túlbecsülte, így megpróbáltam összevonni a két elemzést melynek eredménye az lett hogy ha összevonjuk a hosszabb és a rövidebb tanulási minta eredményét akkor 13 karton rendelési mennyiséget kapunk.

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

Az elemzésem nem nyújt 100%os pontosságot. A rövidebb és a hosszabb tanulási minta összevonása esetén kaptuk a legközelebbi értéket a valósághoz. De én mégis azt gondolom hogy az első elemzés mely 7 borfajtából 4 esetén teljesen pontosan megmondta az elfogyasztott bor mennyiségét a cég számára hasznosabb lehet. Mivel ahogy már azt korábban is említettem a raktározás nem jár külön költséggel a cégnél, így a 4 plusz karton bor nem jelent problémát a cégnek. Az én javaslatom, hogy inkább rendeljünk többet mert ez még tudja fedezni a váratlanul felmerülő megrendeléseket is.

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

Azt gondolom még az is segítene a pontosabb elemzés elkészítésben ha egy hosszabb intervallumra készítené a cég az elemzést, mondjuk a kezdetektől, és több objektumot használna fel. Vagy ha az árat és az időjárást is figyelembe veszi.

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

Ösztönös megoldás:

Költségek: - Ráfordított idő:3 óra 700Ft/óra - Adatok beszerzése: Szállítólevél, leltár Ingyenes - Rendelés leadásához a telefon költség átlagosan: 1500 Ft

Összes költség: 3600 Ft

A megoldás piaci értéke: Az elemzés után 3000 Ft-ra ítélem meg a piaci értékét ez a maximális összeg amit lehet érte kérni látva a COCO elemzés által kapott eredményt.

Az elemzés felhasználható hasonló érdekeltségű üzlet esetében.

Tantárgy szerinti megoldás:

Költségek: - Ráfordított idő: 1 óra 700Ft/óra - Adatok beszerzése: Szállítólevél, leltár Ingyenes - Rendelés leadásához a telefon költség átlagosan: 1500 Ft

Összes költség: 2100 Ft

A megoldás piaci értéke: Az elemzés után úgy ítélem meg hogy 3000 Ft-tal többért azaz 18000 Ft-ért lehetne értékesíteni a piacon. Jóval kevesebb időt igényel az elkészítése, az ösztönös megoldással szemben. Sokkal kisebb a hibázási lehetőség, egy gép elemzésnél.És a megtakarított munkaórában az üzletvezető tudna az egyéb teendőivel is foglalkozni. És ezt az elemzést csak az tudja elkészíteni aki megfelelő mennyiségű információval és gyakorlattal rendelkezik a COCO elemzés területén, pia

Az elemzés felhasználható bármely cég esetében, akinek készletelőjelzésre van szüksége.

Hasznosság-különbözet a két megoldás között: - Költségkülönbözet: 1500 Ft (ennyivel olcsóbb a tantárgy szerinti megoldás 3600-2100) - Megoldás-érték különbözete: 15000 Ft (ennyivel többet ér a tantárgy szerinti megoldás a piacon 18000-3000) - Összes költség különbözet: 17500 Ft (ennyivel több az elért haszon a tantárgy szerinti megoldással)

Látható hogy a költségkülönbözet értéke nem változott. A megoldás-érték különbözete 4000 Ft-tal emelkedett mert az elemzés után úgy értékeltem hogy az ösztönös elemzés jóval kevésbé hasznos és jóval kevésbé értékes a piacon mint a tantárgy szerinti elemzés. (A feljebb említett példák miatt) A tantárgy szerinti elemzés piaci értékét az elemzés elvégzése után 3000 Ft-tal megemeltem mert. A feljebb említett példák miatt). az Összes költség különbözet értéke is emelkedett a megoldás érték különbözet emelkedés miatt.

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok

nyilatkozat és kitöltési segédlet