„Autonóm Adaptív Ágens” változatai közötti eltérés

A Miau Wiki wikiből
(Történeti modul)
11. sor: 11. sor:
 
alapvetõ célja nem az elõrejelzés, hanem a társadalmi jelenségek magyarázata.
 
alapvetõ célja nem az elõrejelzés, hanem a társadalmi jelenségek magyarázata.
  
 +
'''1990-1994:'''
 +
*Ha tehát az intelligens viselkedés evolúcióját akarjuk vizsgálni és nem csupán a "jéghegy csúcsának" lényegében önkényesen kiválasztott aspektusait, akkor szükséges az intelligenciának egy tágabb értelmezését adnunk. E szükséglettől indíttatva jött létre egy alternatív szemléletmód, mely az intelligencia kritériumaként az adaptív viselkedést jelöli meg (BEER 1990; CLIFF 1994). Ez természetesen nem újkeletű felismerés, gyökerei az állati viselkedés tudományos igényű vizsgálatának kezdetéig nyúlnak vissza, nem beszélve arról, hogy a modern etológia maga is evolúciós szemléletű tudomány (LORENZ 1958; 1961; CSÁNYI 1994). Egy tulajdonságot akkor tekintünk adaptívnak, ha az hozzájárul az adott élőlény túléléséhez. Az adaptív viselkedés esetén a hangsúly a környezettel való állandó kölcsönhatáson van, melynek során az élőlény folyamatosan alkalmazkodik a többek közt éppen e kölcsönhatás következtében állandóan változó külső és belső körülményekhez (BEER 1990).
 
== Ontológiai modul ==
 
== Ontológiai modul ==
 
* ...
 
* ...

A lap 2005. november 20., 19:11-kori változata

Angol megnevezés: ...

Történeti modul

1980:

  • A szimuláció harmadik hulláma az ágens alapú modellezés, amely az 1980-as

években terjedt el. Az elemzés során az egyéni döntéshozatal és az egyéni viselkedés (és nem az egyén tulajdonságai, mint a mikroszimuláció esetén) áll a középpontban. Az ágens alapú modellek autonóm cselekvõket feltételeznek, mely cselekvõk stratégiailag kölcsönösen függnek egymástól.3 A társadalom makroszintû jelenségei az egyéni viselkedések aggregált eredményeként jönnek létre. Az ágens alapú szimuláció alapvetõ célja nem az elõrejelzés, hanem a társadalmi jelenségek magyarázata.

1990-1994:

  • Ha tehát az intelligens viselkedés evolúcióját akarjuk vizsgálni és nem csupán a "jéghegy csúcsának" lényegében önkényesen kiválasztott aspektusait, akkor szükséges az intelligenciának egy tágabb értelmezését adnunk. E szükséglettől indíttatva jött létre egy alternatív szemléletmód, mely az intelligencia kritériumaként az adaptív viselkedést jelöli meg (BEER 1990; CLIFF 1994). Ez természetesen nem újkeletű felismerés, gyökerei az állati viselkedés tudományos igényű vizsgálatának kezdetéig nyúlnak vissza, nem beszélve arról, hogy a modern etológia maga is evolúciós szemléletű tudomány (LORENZ 1958; 1961; CSÁNYI 1994). Egy tulajdonságot akkor tekintünk adaptívnak, ha az hozzájárul az adott élőlény túléléséhez. Az adaptív viselkedés esetén a hangsúly a környezettel való állandó kölcsönhatáson van, melynek során az élőlény folyamatosan alkalmazkodik a többek közt éppen e kölcsönhatás következtében állandóan változó külső és belső körülményekhez (BEER 1990).

Ontológiai modul

  • ...

Ellentmondások és vitatott kijelentések modulja

  • ...

Definíciós modul

  • ...

Tesztkérdések modul

  • ...

Ajánlott irodalmak modulja

  • ...