„Üzleti Intelligencia” változatai közötti eltérés

A Miau Wiki wikiből
a (Tesztkérdések modul)
("Ez egy" kapcsolat tipus:)
24. sor: 24. sor:
 
===="Ez egy" kapcsolat tipus:====
 
===="Ez egy" kapcsolat tipus:====
  
#MicroStrategy
+
*'''MicroStrategy 8''':
#Business Objects
+
 
#Cognos PowerPlay
+
Egy olyan új üzleti intelligencia (Business Intelligence - BI) technológia, mely egy BI platformon belül integrálja a vállalati jelentéskészítést, elemzést és a folyamatos vállalati teljesítményfigyelést.
#Hyperion Essbase
+
 
#Oracle Discoverer
+
 
#SAS9
+
* '''Business Objects''':
 +
 
 +
* '''Cognos PowerPlay''':
 +
* '''Hyperion Essbase''':
 +
* '''Oracle Discoverer''':
 +
* '''SAS9''':
  
 
====" Van neki, része a címszónak" kapcsolattípus:====   
 
====" Van neki, része a címszónak" kapcsolattípus:====   

A lap 2005. december 7., 13:57-kori változata

Angol megnevezés: Business Intelligence

Történeti modul

  • 1989: "Olyan módszerek, fogalmak halmazát jelenti, melyek a döntéshozás folyamatát javítják adatok és ún. tényalapú rendszerek használatával." ( Howard Dresner) [1]


  • 2003: "Az informatika üzleti jelentősége ma már messze túlnő az automatizálási szerepkörön, az Integrált Vállalatirányítási Rendszerek és az azokra épülő Üzleti intelligencia megoldások szorosan összefonódnak a cég alapvető folyamataival, képességeivel. Ezért nélkülözhetetlen, hogy a szervezet stratégiájával összhangban kidolgozásra és megvalósításra kerüljön az informatikai stratégia is." [2]


  • 2004: "Az üzleti intelligencia megoldások átütő ereje már a kezdetektől a különböző rendszerekben szétaprózódott információ egyesítésében, integrációjában rejlett. De az adatok integrációja mellett a gyakorlatban szükségünk lehet az üzleti intelligencia megoldások egymással történő integrációjára is. Az operatív rendszerekkel való integráció a feladat, ha az alaprendszerekből valós időben kívánunk adatot kinyerni elemzési, döntéstámogatási célokra, vagy ha bizonyos eredményeket "visszatöltünk". A legnagyobb kihívást napjainkban mégis az üzleti intelligencia megoldásoknak az üzleti folyamatokkal, valamint a szervezet irányítási rendszerével való értékteremtő összefűzése jelenti."[3]


  • 2005: "Az üzleti intelligencia (business intelligence / BI) bevezetések előtt álló vezetők szinte kivétel nélkül felteszik maguknak a következő kérdéseket.Mennyire sikeresek a bevezetési projektek?; Melyek a jellemző problémák?; Milyen tényezők befolyásolják leginkább a projektek sikerességét?; Melyek a leggyakoribb buktatók és hogyan kerüljük el őket?"[4]


  • 2005: "Az üzleti intelligencia (Business Intelligence – BI) megoldások kialakítása során felmerülő integrációs feladatok közül egy különleges problémakör a törzsadatkezelés.(Master Data Management).A törzsadatok kezelése az informatikai alapismeretek között jóformán triviális: egységes adatbázisban kell kezelni őket – és kész. Ezt mindenki tudja, vagy csak tudni véli? Ugyanis mindez roppant egyszerű, ha egy egységes célrendszer érdekében ügyködünk, mint pl. az ERP-rendszerek esetében. De ma már ez nem elég. Az alkalmazott kiegészítő, szakmaspecifikus rendszerek, az üzleti intelligencia megoldások szükségessé teszik összvállalati szinten a törzsadatok tervszerű, tudatos kezelését."[5]
  • ...

Ontológiai modul

"Ez egy" kapcsolat tipus:

  • MicroStrategy 8:

Egy olyan új üzleti intelligencia (Business Intelligence - BI) technológia, mely egy BI platformon belül integrálja a vállalati jelentéskészítést, elemzést és a folyamatos vállalati teljesítményfigyelést.


  • Business Objects:
  • Cognos PowerPlay:
  • Hyperion Essbase:
  • Oracle Discoverer:
  • SAS9:

" Van neki, része a címszónak" kapcsolattípus:

  • Data mining (DM) = Adatbányászat

(Olyan egzakt tudományágak egyesítéséből jött létre, mint a gépi tanulás, a felismerés, a statisztikai módszertan, és az adatbázisok elmélete. A Data Mining egyrészt egy technológia, ugyanakkor az üzleti a technológia által kinyerhető hasznot is jelenti. A két szemléletmód egyesítésével olyan megoldáshoz jutunk, amely a legkorszerűbb technológia felhasználásával, hatékonyan támogatja a gyors és megalapozott döntések meghozatalát, előnyhöz juttatva ezzel a Data Mining technológiát alkalmazó társaságot.)

  • Decision Support System (DSS) = Döntéstámogató rendszer

(A döntéshozatal folyamán használható számítógépes rendszerek neve, amelyek a strukturált és kevéssé strukturált feladatok megoldásához is segítséget nyújtanak a beépített döntési szabályok és modellek felhasználásával. E szabályokat és modelleket a felhasználó is módosíthatja, vagy bővítheti.)

  • Enterprise Resource Planning System (ERP) = Vállalati erőforrások tervezését támogató rendszer

(A vállalatok legfontosabb feladata a vállalkozás működtetéséhez szükséges technikai, műszaki és humán erőforrások folyamatos újratervezése. Ezt a faladatot ellátó egységes adatbázisrendszerrel működő informatikai rendszer az ERP rendszer.)

  • On-line Analytical Process (OLAP) = Valósidejű adatelemzés

(Az üzleti élet két legnagyobb trendje, a kontrolling és a marketing fokozódó igényei alapján jött létre -- olyan cégek esetében, ahol a megfigyelt fizikai vagy gazdasági jellemzőket több tényező mentén értelmezhetjük. )

  • Customer Relationship Management (CRM) = Ügyfélkapcsolatok kezelése

(Az a koncepció, amelyben egy vállalat átfogó képet alkot az ügyfeléről azért, hogy a lehető legszorosabb kapcsolat jöjjön létre közöttük és az ügyfelet a lehető legjobban szolgálja ki. Magában foglalja a marketing és az értékesítés bizonyos területeit és az ügyfelszolgálatot.)

" A cimszó része valaminek ( a cimszóval egyenrangú fogalmak )" kapcsolattípus:

  1. CRM (Customer Relationship Management – ügyfélkapcsolatok kezelése)
  2. SCM (Supply Chain Management – ellátási, beszállítói lánc kezelése)

Ellentmondások és vitatott kijelentések modulja

  • Az üzleti intelligencia fogalmát gyakran említik együtt az adattárházak fogalmával, mivel az lefedheti ezen részrendszereket, valamint kiszolgálhat ilyen rendszereket. Leginkább azonban tekinthetjük az adattárház megoldásokat az üzleti intelligencia megoldások egy szeletének.


Definíciós modul

  • A Business Intelligence (BI), üzleti intelligencia fogalámát Howard Dresner (Gartner Group) definiálta 1989-ben, azóta általánosan elfogadott fogalommá vált. Olyan módszerek, fogalmak halmazát jelenti, melyek a döntéshozás folyamatát javítják adatok és ún. tényalapú rendszerek használatával.
  • Önmagukban különálló területek összekapcsolódását fedi, beleértve az adatraktározás, adatbányászat (data mining), lekérdezés, jelentés, vezetői információs és döntéstámogató rendszer, valamint az online elemzői feldolgozás (OLAP) funkcióit.
  • Az Üzleti intelligencia megoldások körébe olyan alkalmazások és technológiák tartoznak, melyek célja, hogy a szükséges adatokhoz való hozzáférés biztosításával, ezen adatok megfelelő tárolásával, valamint sokoldalú elemzési lehetőségekkel támogassák a vállalati döntéshozatalt. Az Üzleti intelligencia megoldások magukban foglalják tehát az adattárolási, a valós idejű lekérdezési, analitikai, előrejelzési és adatbányászati eljárások modern formáit.
  • Az Üzleti Intelligencia több az adatok és technológiák egyszerű kombinációjánál: az információ tudássá transzformálásáról szól, a megfelelő adat eléréséről, a benne rejlő lehetőségek felfedezésétről és értékeinek megosztásáról.
  • ....


Tesztkérdések modul

  • Igaz-e, hogy a DSS rendszerek legfontosabb célja az adatok mögött húzódó trendek felderítése, vagyis az események változási irányának illetve változás jellegének meghatározása? ( IGAZ )
  • Igaz-e, hogy a DSS rendszerek csak olvassák a letárolt adatokat és nem tartalmaznak adatmódosító elemeket?( IGAZ )
  • Igaz-e, hogy az OLAP rendszerek fő célja a konzisztens, aktuális kép minnél hatékonyabb biztosítása?
 ( HAMIS,mert az OLAP rendszerek fő célja nem egy konzisztens, aktuális kép minnél hatékonyabb biztosítása, 
   hanem az hogy minnél több információt nyerjünk ki a rendszerből.)

Ajánlott irodalmak modulja

  • Michelberger Pál: Vállalati Információs Rendszerek Jövője[6]


  • Sidló Csaba : Összefoglaló az adattárházak témaköréből[7]


  • ....