„Példa:WAM:Önártalom” változatai közötti eltérés

A Miau Wiki wikiből
(A megoldás gyakorlati hasznosságának értékelése)
(Feltárt pontatlanságok)
42. sor: 42. sor:
  
 
==Feltárt pontatlanságok==
 
==Feltárt pontatlanságok==
 +
Ha még pontosabb megoldást szeretnénk, részletesebb vizsgálatot, még több adatot kellene gyűjtenünk több évre visszamenőleg, amit még több betegségtől és más, akár lelki tényezőktől is függővé tehetnénk.

A lap 2005. december 2., 12:15-kori változata

Az alkalmazás/megoldás címe

WAM rendszerben vizsgálva a kérdést: Mekkora lesz a szándékos önártalom jövőbeli értéke, egy évre előrejelezve mennyi a várhetó növekedés?

A forrásdokumentum URL-je

A példatár-elem az alábbi dokumentum WAM munkalapja alapján készült:miau.gau.hu\miau\33\wam\dombay.doc

A KÉRDÉS-re adható válaszok

Az én feladatom alapján növekedés várható a következő évben a szándékos önártalomban, három lehetséges megoldást kerestem, az egyik szerint a várható növekedés 30 fő lesz, ami reálisnak tűnik az eddigi adadtok alapján, ezért én ezt a megoldást tartom jónak. A másik megoldás szerint 2 fővel lesz több az önártalmasok száma, viszont a harmadik megoldás az igazán érdekes, miszerint 351 fővel több ember lesz, aki szándékos önártalomban fog elhunyni. Ha még mélyebb, részletesebb vizsgálatokat végeznénk, ami ezt a növekedést tartaná a legesélyesebbnek, akkor mindenképpen meg kellene akadályoznunk ezt a nagy mértékű növekedést, hiszen ez az arány növelheti a rákövetkező évben lévő arányt is. Ha mégsem történik ekkora növekedés, akkor a megakadályozásra használt ráfordításunkat buktuk el, bekövetkezés estén viszon sok ember életét menthetjük meg, ami akár a szerintem várható 30 fős növekedésre is lecsökkenthető.

A KÉRDÉS által érintett célcsoportok

A célcsoportok a szándékos önártalomta hajlamos emberek.

A KÉRDÉS megválaszolása kapcsán várható hasznosság

A vizsgálat során kiderülhet, hogy a jövő évben mennyivel fog növekedni a szándékos önártalom és ezzel be is zárult a kör, hiszen a helyes előrejelzés ebben a feladatkörben nem sokat segít annak csökkentése érdekében.

A válaszokat befolyásoló tényezők

Nyolc tényező figyelembevételével állapítottam meg a szándékos önártalom 2005. évi előrejelzését, ezek(fő/év):

rosszindulatú daganatok heveny szívizom- elhalás egyéb ischaemiás szívbetegség agyér- betegség hörghurut tüdőtágulat és asztma máj- betegségek motorosjármű- balesetek szándékos önártalom

A vizsgált kombinatorikai tér mérete

A vizsgált jelenségek térbeli kötődései

A vizsgálat, felmérés egész Magyarországot lefedi, így mutatja országunk ezen betegségeinek eddigi alakulását.

A vizsgált jelenség időbeli kötődései

Az adatok 1990-2004-ig mutatják a változásokat a különböző betegségeken belül.


A megoldás gyakorlati hasznosságának értékelése

A feladat átmeneti megoldásnak tekinthető, a kombinatorikai tér nem teljes, de több, mint jelképes, hiszen eléggé kevés adat áll rendelkezésre ahhoz, hogy bárki ki merje választani ezek alapján a 351 fős növekedést és az azzal járó felelősséget.

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok

Feltárt pontatlanságok

Ha még pontosabb megoldást szeretnénk, részletesebb vizsgálatot, még több adatot kellene gyűjtenünk több évre visszamenőleg, amit még több betegségtől és más, akár lelki tényezőktől is függővé tehetnénk.