„Feladatterv:Hűtőszekrények” változatai közötti eltérés

A Miau Wiki wikiből
(Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS))
(Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok)
75. sor: 75. sor:
  
 
=Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok=
 
=Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok=
 +
Az adott témában több internetes fórum is indult, ahol bárki megoszthatja tapasztalatait az olvasókkal és érdeklődőkkel.
 +
http://miau.gau.hu/levelezo/2003osz/l2003_id.php3?string=22529
  
 
=Kommentárok=
 
=Kommentárok=

A lap 2007. május 13., 23:47-kori változata

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

Alulfagyasztós, "A" kategóriás, kombinált hűtőszekrények összehasonlítása ár-teljesítmény alapján hasonlóságelemzés segítségével, amely azon leendő vásárlóknak nyújt optimális megoldást, akik nem rendelkeznek nagy konyhával, és nincs nagyobb hűtő- és fagyasztótér igényük.

Leadott Excel-feladat

A feladat előtörténete

Családom pár héttel ezelött cserélte le régi hűtőgépét. Munkájukból adódóan ez az időpont egy új hűtőgép vásárlására eléggé alkalmatlan volt, így a megfelelő típus kiválasztására - ez esetben Siemens KG39NX71 - nem jutott elég idő, tehát nem biztos, hogy választásunk helyes volt. Ekkor merült fel bennem az az ötlet, hogy hűtőgépeket fogok összehasonlítani, hisz ezzel választ kapok arra a kérdésre, hogy jó döntést hoztunk-e, mikor emellett döntöttünk. A kiválasztásnál figyelembe, illetve fontosnak tartott szempontok a következők voltak: édesanyám - aki jelen esetben a szakértőm - csak az "A" jelölésű,legtakarékosabb kategóriájú kombinált hűtőszekrények közül szeretett volna választani. Mindenképpen alulfagyasztós kellett, hogy legyen, ezzel is sok fáradtságot megspórolva, hisz a hűtőtér részét az ember többször használja, így a sok,kellemetlen hajuldozás elkerülhetővé válik. Konyhánk kialakítása miatt a hűtőszekrény helye adott volt, így az adatgyűjtés során én is csak a 60 cm. szélességű hűtőszekrényeket vizsgáltam, figyelmen kívül hagyva a beépíthető típusokat, mivel ez megoldhatatlan lett volna.

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

Szakértőm elég szabadidő hiányában nem tudta teljes mértékben végigjárni a különböző szaküzleteket, hogy minél pontosabb képet kapjon a most forgalomban lévő kombinált hűtőgépekről, ezért döntését lehet elhamarkodottan hozta. Az általa megvásárolt termék a Siemens KG39NX71 típus volt. Szeretném megtudni, hogy számára ez volt-e az optimális döntés. Összehasonlításom célja,hogy eldöntsem helyes volt-e a választása, mert ha jól döntött,akkor ez a döntés mások számára is hasznos lehet,ha pedig nem jól,akkor mi az ideális hűtőgép.Ez segítséget nyújthat mindazon háztartásoknak, akik hasonlóan családomhoz nem tudnak elég időt ráfordítani arra, hogy végignézzék a piacon lévő kínálatot. A feladat hatékonyságát szeretném bebizonyítani, amely más típusokkal, más attribútumokkal, illetve más kritériumokkal is elvégezhető, így pénzt és időt takarítva meg a leendő vásárlóknak.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

Az adott témában az adatgyűjtés online weboldalról történt. Az adatgyűjtés során nem merült fel probléma,[1], mivel ez a weboldal tartalmazza az összes kombinált hűtőgépet amelyekből - a KO kritériumok miatt - 7 db-ot hasonlítottam össze.

  • KO kritériumok: "A" kategóriás, alulfagyasztós, 60 cm. szélességű (a kisebb helyfoglalás végett) kombinált hűtőszekrények
  • Objektumok: Bosch KGV26V00; Electrolux ENB 3850; Fagor FC-37LA; Siemens KG39NX71; Whirlpool ARC 5552; Zanussi ZRB 34NA
  • Attribútum: energiafogyasztás; visszamelegedési idő; zajszint, hűtőtér űrtartalom, fagyasztótér űrtartalom; fagyasztási kapacitás; ár

A feladat által érintett célcsoportok

Feladatom célcsoportjának mindazon leendő vásárlók tekinthetők, akik konyhájukban kis férőhellyel rendelkeznek, így nincs lehetőség külön fagyasztóláda tárolására, illetve nincs is igényük nagyobb hűtő- és fagyasztótérre, mivel nem halmoznak fel nagyobb mennyiségben fagyasztott termékeket. Mivel egy hűtőgépet hosszútávra vásárolunk, elengedhetetlen, hogy annak energiafelhasználását is megvizsgáljuk, tehát az összehasonlított hűtőgépek mind energiatakarékos "A" kategóriásak.[2]

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

A készített összehasonlítás hasznos minden háztartás számára, amelyek hűtőszekrény vásárlás előtt állnak, mivel hosszas keresgélés helyett könnyen és egyszerűen jutnak hasznos információkhoz és választhatnak a nekik legmegfelelőbb ár-teljesítmény karakterisztikájú termékek közül.

A válaszokat befolyásoló tényezők

A hűtőgépek esetében 7 befolyásoló tényezőt vettem figyelembe:

  • Hűtőtér űrtartalma (liter, maximalizálandó)
  • Fagyasztótér űrtartalma (liter, maximalizálandó)
  • Energiafogyasztós (kWh, minimalizálandó)
  • Fagyasztási kapacitás (kg/h, maximalizálandó)
  • Visszamelegedési idő (h, minimalizálandó)
  • Zajszint (dBA, minimalizálandó)
  • Ár (Ft, minimalizálandó)

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

A vizsgált objektumok a következők:Bosch KGV26V00; Electrolux ENB 3850; Fagor FC-37LA; Siemens KG39NX71; Whirlpool ARC 5552; Zanussi ZRB 34NA

A vizsgált attribútumok: energiafogyasztás; visszamelegedési idő; zajszint; hűtőtér űrtartalom; fagyasztótér űrtartalom; fagyasztási kapacitás; ár


Gyakorlati megoldás lépései:

  • Meta-adatbázis készítése értékoszlop alapján
  • Pivot kimutatás ellenőrzés céljából
  • Primer adattábla készítése, majd rangsor kialakítása SORSZÁM függvénnyel
  • COCO tábla készítése, mely az FKERES függvény segítségével hivatkozik a LÉPCSŐK táblára
  • Solver beállítása
  • Solver futtatása
  • SZORZATÖSSZEG és HA függvénnyel az eredmények kiértékelése
  • ÁTLAG és SZÓRÁS függvény a kiegészítő számítások elvégzésére

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

  • A COCO elemzés során három féle ítélet születhet: túlértékelt (drága), kiegyenlített, vagy alulértékelt (olcsó). Miután elvégeztem a solver futtatását, csak kiegyenlített ítéletet kaptam, mivel a solver által a tulajdonságok alapján kiszámolt érték megegyezik az eredeti árral.
  • A szórás alapján megállapítható, hogy melyek a legfontosabb összehasonlítási tényezők. Kiderült, hogy az energiafogyasztás jelentősen hozzájárult a termék árának változásában. Utána a hűtőtér űrtartalom,majd a visszamelegedési idő következett, végül a fagyasztási kapacitás volt az a tényező,amely bár kis mértékben de befolyásoló tényező volt. A zajszint és a fagyasztótér űrtartalom zajnak tekinthető, mivel a lépcsők értékei megegyeznek,tehát ezek nem játszanak fontos szerepet az ár kialakításában.
  • Szakértőmmel ismertettem a kapott eredményeket, és bár a vizsgált termékek közül a legdrágábbat választotta, örömmel vette tudomásul h jól döntött, hisz ami a leginkább befolyásolja az árat, vagyis az energiafogyasztás, abban a legjobb helyezést érte el.Döntésében az ár nem igazán játszott döntő szerepet,mivel remélhetőleg hosszútávra,illetve a minőségre fektette a hangsúlyt. Több ismerősének a véleményét is kikérte, akik szintúgy inkább a drágább hűtőszekrények mellett tették le voksukat,viszont azokkal maximálisan meg vannak elégedve. 221 literes hűtőterével a 3.helyezést kapta,ami szintén nem elhanyagolható tulajdonság. Visszamelegedési idejét (13 h) csak a Whirlpool ARC 5552 típus előzi meg. Fagyasztási kapacitása is az első helyen végzett.
  • A zajszint nem meghatározó, hiszen ezek az eltérések annyira minimálisak, hogy alig lehet észlelni.
  • Érdekesség, hogy a fagyasztótér űrtartalma szintén zajnak minősült,tehát nem mérvadó, a Siemens KG39NX71 itt is az előkelő 2. helyezést érte el. Szakértőm is kissé meglepődött ezen, bár tényleg nem ez volt számára sem a legfontosabb szempont, mivel rendelkezik külön fagyasztóládával a pincében. Ez esetleg azon háztartásoknak okozhat problémát,akiknek nincs külön fagyasztószekrényük, illetve ládájuk.

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

Az általam megkérdezett szakértő döntése helyesnek bizonyult, amennyiben egy magasabb árkategóriás hűtőgépet szeretett volna vásárolni mindenképp, hisz ebben az esetben két fontos, meghatározó szempontnál is kiemelkedő helyen végzett a Siemens KG39NX71. Azonban ha valaki az alacsonyabb árkategóriájú hűtőgépek közül szeretne választani, annak a Fagor FC-37LA típust ajánlanám, hiszen összességében ez sem bír sokkal rosszabb tulajdonságokkal. Itt talán a mérvadó az lehet, hogy valaki jobban bízik az ismertebb márkákban. Talán az összevetett gépek közül a Zanussi adott típusa nyújtja a legkevesebbet a mért szempontok alapján, bár az árát tekintve is az alacsonyabb árkategóriásakhoz tartozik. Összehasonlításomból látszik, hogy e márkáknál a nyújtott teljesítmény összhangban van az árral.

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

Egy összehasonlító elemzés segítségével kevesebb ráfordítással tudjuk kiválasztani a számunkra legideálisabb terméket, legyen szó háztartási cikkről, vagy szórakozási lehetőséget biztosító termékről. A lehetőségek tárháza kimeríthetetlen. Enélkül az elemzés nélkül rengeteg időbe és pénzbe telne körülnézni, utánajárni és kiválasztani a piacon, hisz rengeteg típusról van szó ilyen esetekben, amelyek közül igen nehéz kiválasztani a legoptimálisabbat. A COCO segítségével a meglévő adatok alapján és a feladat elkészítése során elsajátított tudás segítségével képesek leszünk a számunkra legmegfelelőbb döntés meghozatalára, segítséget nyújtva mindazoknak, akik hasonló "cipőben járnak".

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

  • HA az energiafogyasztás kisebb mint 303 khw/év ÉS a visszamelegedési idő kevesebb mint 14 óra ÉS a hűtőtér űrtartalma nagyobb mint 254 liter ÉS a fagyasztási kapacitás meghaladja a 9 kg/24h-t AKKOR a termék ideális ára 252042 Ft.

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok

Az adott témában több internetes fórum is indult, ahol bárki megoszthatja tapasztalatait az olvasókkal és érdeklődőkkel. http://miau.gau.hu/levelezo/2003osz/l2003_id.php3?string=22529

Kommentárok