„2007:állatorvosok” változatai közötti eltérés

A Miau Wiki wikiből
(A feladat előtörténete)
(A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése)
9. sor: 9. sor:
  
 
=A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése=
 
=A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése=
 +
Az állatok gyógyításával és gondozásával kapcsolatos szolgáltatások hirtelen fejlődéséből nem következik egyenesen a megfelelő információáramlás. Az emberek a legtöbb esetben szóbeli ajánlás, ismerősök útján próbálják kiválasztani a számukra árban és távolságban, illetve időben legmegfelelőbb szolgáltatást.
 +
Próbáltam találni olyan adatbázist, ami objektíven segíti az állatorvosok közötti választást, de nem jártam sikerrel.
 +
 +
• Az ismerősök általi ajánlás meglehetősen szubjektív, mivel lehet, hogy az illető cicáját tökéletesen kezelte egy adott orvos, de a lovakhoz például nem ért olyan szinten.
 +
• További probléma a személyes ajánlással, hogy amennyiben új környezetbe költözünk, egy ideig nem ismerünk más embereket, akiknek a véleményére adhatnánk.
 +
• Kereshetünk természetesen helyi információs adatbázisokból (pl. Kisokos) illetve újsághirdetésekből is, de ez esetben egyedül a távolságra vonatkozóan van előismeretünk, a többi fontos attribútumot (pl. ár) nem ismerjük.
 +
 +
A feladatmegoldása tehát mindenképp szükségszerű, és inkább egy eddigi fehér foltot fed le, mintsem javítaná a már meglévő megoldásokat. Az általam megkérdezett orvosok szerint a páciensek az alábbi tipikus hibákat követik el a választás során:
 +
 +
• A konzultációk alatt fény derült arra, hogy a nem túl nagy rálátással rendelkező személyek, családok hajlamosak kizárólag az árak alapján dönteni, és így rendszerint tévesen választani.
 +
• Sok esetben feltételezik hibásan azt, hogy az ártól függetlenül a gyógyszerek hasonló hatékonysággal rendelkeznek, és csak az orvos munkadíja eredményez eltéréseket.
 +
• Rendszerint csak a kezelést követően derül ki, hogy az adott orvos hogyan dolgozik.
 +
• Hosszú időnek kell eltelni, hogy megtudjuk az ajánlott kiegészítő készítmények mennyire hatékonyak
 +
• A legáltalánosabb hiba, hogy az emberek nincsenek tisztában lehetőségeikkel az állatgyógyászat terén, így nem képesek meghozni a legjobb döntést.
 +
.
 +
Javaslatok az esetleges rossz döntések elkerülésének érdekében:
 +
 +
• Az orvos megbízhatóságának ellenőrzése érdekében utána kell járni a referenciáknak.
 +
• Nem szabad rövidtávon gondolkodni. Valóbban költséges egy esetleges műtét, de az adott állat élete a tét, így fontos a színvonalas kezelés. Ellenkező esetben nagymértékű plusz költség jelentkezhet az utókezelések során.
 +
• Mindezek alapján a legmegfelelőbb lehetőség kiválasztásának általános sémája: Minél több információ beszerzése, és ezek részletes áttanulmányozása után kiválasztani az elvárásainknak, céljainknak megfelelő állatorvost úgy, hogy az áron kívül a minőségre is hangsúlyt fektessünk. Feladatmegoldásom az objektív adatgyűjtés általi döntést segíti elő.
 +
 
=A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)=
 
=A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)=
 
=A feladat által érintett célcsoportok=
 
=A feladat által érintett célcsoportok=

A lap 2007. október 14., 11:40-kori változata

Forrás

XLS

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

Állatorvos választás az ár és a szakértelem alapján - hasonlóságelemzés módszerével - a kedvenceiket gyógyíttatni kényszerülők döntésének megkönnyítésére.

A feladat előtörténete

Az utóbbi tíz évben az orvostudomány dinamikus fejlődésen ment keresztül, melynek köszönhetően az orvosok közti különbség megnövekedett. Jelentős eltérés keletkezett egy-egy klinika felszereltsége, árszínvonala és megbízhatósága között. A fejlődéssel párhuzamosan szélesedett ki az állattulajdonosok igénye is. Napjainkra már a legelképesztőbb beavatkozások is lehetővé váltak (pl: állatplasztika) és számos olyan problémát is tudnak kezelni, melyre tíz évvel ezelőtt még elképzelés sem létezett. Az általam készített táblázat segítséget nyújthat azoknak, akik szeretnék kedvencüket a legoptimálisabb körülmények között gyógyíttatni.

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

Az állatok gyógyításával és gondozásával kapcsolatos szolgáltatások hirtelen fejlődéséből nem következik egyenesen a megfelelő információáramlás. Az emberek a legtöbb esetben szóbeli ajánlás, ismerősök útján próbálják kiválasztani a számukra árban és távolságban, illetve időben legmegfelelőbb szolgáltatást. Próbáltam találni olyan adatbázist, ami objektíven segíti az állatorvosok közötti választást, de nem jártam sikerrel.

• Az ismerősök általi ajánlás meglehetősen szubjektív, mivel lehet, hogy az illető cicáját tökéletesen kezelte egy adott orvos, de a lovakhoz például nem ért olyan szinten. • További probléma a személyes ajánlással, hogy amennyiben új környezetbe költözünk, egy ideig nem ismerünk más embereket, akiknek a véleményére adhatnánk. • Kereshetünk természetesen helyi információs adatbázisokból (pl. Kisokos) illetve újsághirdetésekből is, de ez esetben egyedül a távolságra vonatkozóan van előismeretünk, a többi fontos attribútumot (pl. ár) nem ismerjük.

A feladatmegoldása tehát mindenképp szükségszerű, és inkább egy eddigi fehér foltot fed le, mintsem javítaná a már meglévő megoldásokat. Az általam megkérdezett orvosok szerint a páciensek az alábbi tipikus hibákat követik el a választás során:

• A konzultációk alatt fény derült arra, hogy a nem túl nagy rálátással rendelkező személyek, családok hajlamosak kizárólag az árak alapján dönteni, és így rendszerint tévesen választani. • Sok esetben feltételezik hibásan azt, hogy az ártól függetlenül a gyógyszerek hasonló hatékonysággal rendelkeznek, és csak az orvos munkadíja eredményez eltéréseket. • Rendszerint csak a kezelést követően derül ki, hogy az adott orvos hogyan dolgozik. • Hosszú időnek kell eltelni, hogy megtudjuk az ajánlott kiegészítő készítmények mennyire hatékonyak • A legáltalánosabb hiba, hogy az emberek nincsenek tisztában lehetőségeikkel az állatgyógyászat terén, így nem képesek meghozni a legjobb döntést. . Javaslatok az esetleges rossz döntések elkerülésének érdekében:

• Az orvos megbízhatóságának ellenőrzése érdekében utána kell járni a referenciáknak. • Nem szabad rövidtávon gondolkodni. Valóbban költséges egy esetleges műtét, de az adott állat élete a tét, így fontos a színvonalas kezelés. Ellenkező esetben nagymértékű plusz költség jelentkezhet az utókezelések során. • Mindezek alapján a legmegfelelőbb lehetőség kiválasztásának általános sémája: Minél több információ beszerzése, és ezek részletes áttanulmányozása után kiválasztani az elvárásainknak, céljainknak megfelelő állatorvost úgy, hogy az áron kívül a minőségre is hangsúlyt fektessünk. Feladatmegoldásom az objektív adatgyűjtés általi döntést segíti elő.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

A feladat által érintett célcsoportok

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

A válaszokat befolyásoló tényezők

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok