„2007:Sajtok” változatai közötti eltérés
(→A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)) |
(→Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)) |
||
64. sor: | 64. sor: | ||
=Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)= | =Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)= | ||
+ | |||
+ | A COCO-Online eredményeit összesítő táblázatban láthatjuk , hogy az attribútumokat figyelembe véve 4 objektum esetében nincs eltérés a valódi és a számított ár között .Az Edami sajt esetében minimális 1 forint a különbség, amit elhanyagolható mértékűnek tekinhetünk. Azonban az azonos paraméterekkel rendelkező Camembert és a Trappista sajt között jelentős árbeli eltérés mutatkozik. Ez annak tudható be , hogy bár a két termék azonos beltartalmú, de a program nem tud figyelembe venni olyan egyéb az árat befolyásoló paramétereket ,mint az elkészítés módja és költsége. Mégpedig azért ,mert ezen jellemzők nehéz operacionalizálhatósága miatt nem adtam meg erre vonatkozó adatokat. | ||
+ | |||
=Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)= | =Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)= | ||
=Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)= | =Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)= | ||
=Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba= | =Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba= | ||
=Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok= | =Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok= |
A lap 2007. november 4., 18:29-kori változata
Tartalomjegyzék
- 1 Forrás
- 2 A tervezett alkalmazás/megoldás címe
- 3 A feladat előtörténete
- 4 A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
- 5 A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
- 6 A feladat által érintett célcsoportok
- 7 A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
- 8 A válaszokat befolyásoló tényezők
- 9 A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
- 10 Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
- 11 Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
- 12 Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
- 13 Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba
- 14 Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok
Forrás
A tervezett alkalmazás/megoldás címe
Egy hipermarketben kapható sajtok kínálatából választottam ki néhány terméket és a beltartalom–ár alapján hasonlóságelemzést készítettem.
A feladat előtörténete
Egyik kedvenc élelmiszerem a sajt. Rengeteg féle található a piacon, és az átlagember csak alig töredékét ismeri, sőt gyakran a mindennapok során fogyasztott termékekről is keveset tudnak. Többek között ezért választottam ezt a terméket a tanulmányom alapjául. Sokan nem is tudják, milyen sok kedvező élettani hatásuk van a sajtoknak. Többek között a sajtok a legfontosabb kalcium forrásunk, átlagban 400-800 mg között van 100 grammban. A kalcium a csontritkulás megelőzésében is nagy szerepet játszik. Bebizonyosodott, hogy a sajtban lévő egyes összetevők védő hatással rendelkeznek a fogszuvasodással szemben. A fehérje, mégpedig a kazein, mérsékli a szuvasodást okozó baktérium savképződését és a lepedékképződést, a sajtban lévő zsírtartalom mikróba-ellenes hatású, a kalcium és a foszfor pedig a nyál vegyhatásának növekedésével járul hozzá a védelemhez. A sajt szénhidráttartalma nagyon alacsony. A tejben lévő tejcukor, a laktóz, a sajt érlelési fázisában túlnyomó részt tejsavvá alakul. Ezért egyes sajtokban minimális, de azoknál ahol lassú az érlelési folyamat, egyáltalán nem tartalmaz tejcukrot. Ezáltal a laktózérzékenyek is fogyaszthatják ezeket a sajtokat.(pl. Pannónia) Aminosav tartalmuk fontos szerepet tölt be az anyagcsere folyamatban. Kiemelkedő a nátrium,fluor,bróm,jód, szilícium,bór és titántartalmuk. A,B1,B2,B12 és H vitaminban gazdag. Számunkra vásárlók számára amikor sajtot vásárolunk a sajt íze ,állaga és persze az ára a legfontosabb döntési szempont. Az íz választék széles skálán mozog: könnyű, gyenge vagy erős, fűszeres, csípős. A világok közel 4000 féle sajtot készítenek. Magyarországon az 1 főre jutó sajt fogyasztás 8 kg évente, ami messze elmarad Franciaországtól, amely vezető a sajtfogyasztásban, ahol is az 1 főre jutó fogyasztás 22 kg. (Forrás: http://www.pannontej.hu/index.php?pid=28&sid=37 )
A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
Egy hipermarket kínálatából válogattam össze a vizsgált termékeket. Ezeket nem véletlenszerűen, hanem tudatosan válogattam ki. Igyekeztem olyan szempontok alapján választani mint a népszerűség ,az újdonság, valamint, hogy mindegyik hazai termék legyen. Ezáltal kiküszöböltem a külföldi behozatalból adódó költségeket.
A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
Vizsgált objektumok • Bakonyi Camembert • Karaván füstölt • Parenyica • Szarvasi Mozzarella • Szarvasi Mozzarella light • Tolle Edami • Tolle Trapista
Vizsgált attribútomok • Fehérje (g) • Kalória (kcal) • Szénhidrát (g) • Zsír (g) • Tömeg (100 g) • Ár( Ft)
A feladat által érintett célcsoportok
A vizsgálat hasznos lehet minden sajtot vásárló ember számára, elsősorban pedig azon vásárlók hasznosíthatják, akik a termékek tudatosabb megválasztására törekednek. Valamint hasznos kiegészítő információval szolgálhat a sajtokat előállító és forgalmazó cégek számára.
A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
Hasznos információkkal szolgál az ár-beltartalom arányokról,valamint a sajtok paramétereinek egymáshoz hasonlítása segíthet a termékek egészségtudatosabb megválasztásához.
A válaszokat befolyásoló tényezők
A termékek kiválasztásánál elsősorban a termék szénhidrát és zsír tartalma játszott szerepet. Az elemzésnél ezeken kívül a fehérje-, és a kalóriatartalmat, valamint az árat vettem figyelembe.
A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
A feladat megoldásának lépései: 1. Adatgyűjtés 2. Meta-adatbázis készítés 3. PIVOT kimutatás elkészítése 4. Adattábla előkészítése ,majd „SZORSZÁM” függvénnyel rangsortábla készítés 5. COCO –Online segítségével a beltartalom-ár vizsgálata.
Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
A COCO-Online eredményeit összesítő táblázatban láthatjuk , hogy az attribútumokat figyelembe véve 4 objektum esetében nincs eltérés a valódi és a számított ár között .Az Edami sajt esetében minimális 1 forint a különbség, amit elhanyagolható mértékűnek tekinhetünk. Azonban az azonos paraméterekkel rendelkező Camembert és a Trappista sajt között jelentős árbeli eltérés mutatkozik. Ez annak tudható be , hogy bár a két termék azonos beltartalmú, de a program nem tud figyelembe venni olyan egyéb az árat befolyásoló paramétereket ,mint az elkészítés módja és költsége. Mégpedig azért ,mert ezen jellemzők nehéz operacionalizálhatósága miatt nem adtam meg erre vonatkozó adatokat.