„2007:Handy6” változatai közötti eltérés

A Miau Wiki wikiből
(A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG))
(A feladat előtörténete)
6. sor: 6. sor:
  
 
=A feladat előtörténete=
 
=A feladat előtörténete=
A családban édesanyámnak elromlott a készüléke, s venni szeretne egyet. A PannontTeam előfizetői díjcsomagban van már évek óta és nem szeretné szerződését felbontani. A Pannon a díjcsomagban lévő ügyfeleinek egy külön listát állított össze a készülékekből. A lista 40 készüléket tartalmaz. Ezekből a készülékekből kell édesanyám számára kiválasztani a számára a legoptimálisabb készüléket. Az Ő általa megadott kritériumok és árkorlátok alapján.
+
A családban édesanyámnak elromlott a készüléke (használhatatlan lett), s venni szeretne egyet. A PannontTeam előfizetői díjcsomagban van már évek óta és nem szeretné szerződését felbontani. A Pannon a díjcsomagban lévő ügyfeleinek egy külön listát állított össze a készülékekből. A lista 40 készüléket tartalmaz. Ezekből a készülékekből kell édesanyám számára kiválasztani a számára a legoptimálisabb készüléket. Az Ő általa megadott kritériumok és árkorlátok alapján.
  
 
=A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése=
 
=A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése=

A lap 2007. december 17., 01:07-kori változata

Forrás

XLS

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

Telefonkészülékek összehasonlítása fejletségi szint, generáció, méret (hosszúság, magasság, súly, szélesség) alapján. Ezek segítségével kiválasztani a lehető legoptimálisabb készüléket egy megadott árkategórián belül.

A feladat előtörténete

A családban édesanyámnak elromlott a készüléke (használhatatlan lett), s venni szeretne egyet. A PannontTeam előfizetői díjcsomagban van már évek óta és nem szeretné szerződését felbontani. A Pannon a díjcsomagban lévő ügyfeleinek egy külön listát állított össze a készülékekből. A lista 40 készüléket tartalmaz. Ezekből a készülékekből kell édesanyám számára kiválasztani a számára a legoptimálisabb készüléket. Az Ő általa megadott kritériumok és árkorlátok alapján.

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

A feladatban összehasonlított telefonkészülékek listáját és az árakat, a PannonTeam 2007.10.27.-én érvényes árlistájából készítettem. A listát http://www.baptist.hu/index.php?m=4388&PHPSESSID=1eb81d869ee523743222161b18a7ed2b lehetett megtalálni (Itt mindig az éppen aktuálisan igényelhető készülékek listája szerepel, ahogyan arról a link is tájékoztat.) Édesanyám e lista alapján szeretne készüléket választani. A műszaki adatok gyűjtése online forrásból történt: http://www.telefonguru.hu/keszulek-guru.asp

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

A választott feladatomhoz az adatokat teljesen legális úton szereztem. S ez az út bárki számára elérhető és használható.

Édesanyám által megadott három paramétert adott meg, aminek meg kell felelnie a készüléknek. Ez a három a következő: - minél kevesebbet tudjon - jól látható legyen - 15.000 Ft alatt legyen

A három kritériumot alapján a következő adatokat/anyagot kell összeszedni. 1-Minél kevesebbet tudjon: ennél két szempontnál két attributumot vizsgáltam a FEJLETSÉGI SZINTET, és a GENERÁCIÓ. Már itt akadályba ütköztem. Hogyan számszerűsítsem és értelmezzem a fejletségi szintet, hogy az Excel értelmezni tudja és számolni tudjon vele. Végül úgy számszerűsítettem, hogy http://www.telefonguru.hu/keszulek-guru.asp honlapon összeszámoltam a „nincs”-ek számát. S mivel azt a készüléket keresem, ami a legkevesebbet tudja, ezért minél nagyobb ez a szám annál jobb helyezést kap. A generáció már eleve szám értékben van megadva. De! itt a minél a nagyobb érték a jobb fejletséget jelenti. Ezért itt a kisebbik érték lesz a jobb. 2- Jól láthatóság szempontja: itt egyszerűen feltételezem, hogy minél nagyobb a készülék a kijelzője is annál nagyobb. Ennél a kritériumnál öt attributumot gyűjtöttem össze: Magasság Szélesség Hosszúság Súly 3- Az ár KO kritériumként szerepel. Mert a listán 22 készülék (objektum) van, ami megfelel az előbb említett 6 attributumnak, de amelyik 15.000 Ft felett van, azt nem is veszem figyelembe. Így csak 9 objektum marad a vizsgálat középpontjában.

Az adatokat a mellékelt Excel táblázat „Adatok” és „Data” munkafülein találhatók.

Összesen:

-Attributumok száma: 7 -Objaetumok száma: 9 -Rangorszám mérete: 9^7 = 4782969 -Kombinatorikai tér: 3 * 4 * 3 * 3 * 4 * 3 * = Kombinatorikai ter / combinatorical space = 1296

A feladat által érintett célcsoportok

A döntésemmel szeretném a lehetőségek maximális kihasználásával édesanyám igényeit kielégíteni. Természetesen a megszabott árkategórián belül. Érdeklődtem ismerősöktől, és forumokon, hogy akiknek ilye és ilyen telefonja van az, hogy van vele megelégedve. Mennyire tartós, milyen a kijelzője (jól látható tényleg).

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

A telefonkészülékeket összeg/érték alapján vizsgáljuk (Excel Pivot munkalapján található). Az értékek mellet mekkora szerepet játszik az összeg és hogy az érték és az összeg aránya megfelelő-e.

A válaszokat befolyásoló tényezők

A döntést 7 attributum befolyásolja: fejletségi szint, generáció, magasság, szélesség, hosszúság, súly, ár. Az adatokat a már említett módon, mindenki által hozzáférhető online-ról lettek összegyűjtve. Így nem kellett rangsorolni az egyes mutatószámokat a beszerzési díjuk szerint. (ingyenes hozzáférés)

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

„Adat” és „Data” munkalap elkészítése: Először is meg kell határozni az objektumokat és az attributumokat: --objektumokat: LG KU250, Motorola C261, Nokia 2626, Nokia 5070, Nokia 6080, Nokia 7360, Sagem my213X, Sony Ericsson K320, Sony Ericsson W200 -- attributumok: fejletségi szint, generáció, magasság, szélesség, hosszúság, súly, ár.

Utána elkészítjük az adatbázist az összegyűjtött objektumok attributumok adataival. Az elkészült adatbázisra rátesszük az automata szűrőt.


A „Pivot” munkatáblát elkészítése: A Pivot munkatábla elkészítéséhez az előbb elkészített „Data” használom föl és az Excelben található kimutatás varázslót (Kimutatás vagy kimutatás-diagram)


„Coco” munkalap elkészítése: A Coco munkalapban négy táblázatot készítünk. --Első táblázatban szerepelnek az „alapadatok”, amit az előző munkalapokról írunk át (utalással). --Második táblázat a „Rangsor” táblázata. A táblát a SORSZÁM függvénnyel adjuk meg s az „Alapadatok” táblázatából dolgozunk. [pl.: B15-ös cellánál a következő képlet szerepel: =SORSZÁM(B3;$B$3:B$11;1)] 1-es jelentése: minél kisebb annál jobb --Harmadszorra készítjük el a „Lépcső” táblát. Ennél a táblánál a „Rangsor” táblát használjuk és az Excel SOLVER programját. (Microsoft Office CD-ről telepítettem fel a solvert). A solvert először be kell állítani majd futtatni. A SOLVERben B és C oszlopában a kisebb egyenlő összefüggést használtam, mert azt szeretnénk, hogy minél kevesebbet tudjon a készülék. (pl.: B26 kisebb egyenlő mint B27) D-G oszlopig pedig a nagyobb egyenlőt írtam, mert azt szeretnénk, hogy minél nagyobb legyen a készülék. (pl.: D26 nagyobb egyenlő mint D27) --Negyedszerre az utolsó lépésnek a „Coco” táblát szerkesztettem meg. A tábla megszerkesztéséhez az FKERES függvénnyel dolgozunk a „Lépcső” tábla adataiból dolgozunk. [pl.: B37-es cellába a következő képlet szerepel: =FKERES(B15;$A$26:$G$34;B$46;1)] az 1-es jelentése itt is azt jelenti mint a sorszám függvényben.

A feladatban használtam még ÖSSZEG, ÁTLAG és SZÓRÁS függvényt

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

A „lépcső” táblázatnál is már látható hogy a legnagyobb eltérést és majd hatást a generáció attributum adja. A készülékek becsült árát három nagy elérő csoportra lehet bontani. Látható, hogy az árakat a legjobban a generáció befolyásolja. Ebből következik, hogy a többi attributum nem gyakorol nagy hatással az árra.

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

Az elemzés a megadott kritériumok alapján teljes mértékben segítséget és egyértelmű választ ad a legoptimálisabb készülék kiválasztására. Az „Ítélet” oszlopban jól látható, hogy melyek azok a készülékek amik teljes mértékben megfelelnek. A 9 készülékből (objektumból) csak kettő van amik teljes mértékben megfelelnek az elvért kritériumuknak (legoptimálisabb készülékek). Innentől már csak a szubjektív véleményre van bízva a vásárlás (tetszik/nem tetszik).

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok

Hasonló témában őt munkát találta a mediawikiben. https://miau.gau.hu/mediawiki/index.php/2007:Handy , https://miau.gau.hu/mediawiki/index.php/2007:Handy2 , https://miau.gau.hu/mediawiki/index.php/2007:Handy3 , https://miau.gau.hu/mediawiki/index.php/2007:Handy4 , https://miau.gau.hu/mediawiki/index.php/2007:Handy5