„2007: Edzőtermek” változatai közötti eltérés
39. sor: | 39. sor: | ||
'''Bérleti díj:''' Havonta fizetendő költség négyzetméterre vetítve. Értelem szerűen, a cél a költség minimalizálás. | '''Bérleti díj:''' Havonta fizetendő költség négyzetméterre vetítve. Értelem szerűen, a cél a költség minimalizálás. | ||
+ | |||
=A feladat által érintett célcsoportok= | =A feladat által érintett célcsoportok= | ||
50. sor: | 51. sor: | ||
A feladattól célja, hogy a feladatban felsorolt ingatlanok közül megmutassa, melyik éri meg leginkább a ráfordítandó költséget. Ezen költségek tartalmazzák a bérleti díjat és a közös költséget. Továbbá a feladat megmutatja, hogy az egyes ingatlanoknál felmerült költségek adott kritériumok mellett mennyire reálisak, azaz a termek mennyire vannak alul vagy felül értékelve a leendő bérbeadók által. | A feladattól célja, hogy a feladatban felsorolt ingatlanok közül megmutassa, melyik éri meg leginkább a ráfordítandó költséget. Ezen költségek tartalmazzák a bérleti díjat és a közös költséget. Továbbá a feladat megmutatja, hogy az egyes ingatlanoknál felmerült költségek adott kritériumok mellett mennyire reálisak, azaz a termek mennyire vannak alul vagy felül értékelve a leendő bérbeadók által. | ||
+ | |||
=A válaszokat befolyásoló tényezők= | =A válaszokat befolyásoló tényezők= |
A lap 2008. február 1., 15:58-kori változata
Tartalomjegyzék
- 1 Forrás
- 2 A tervezett alkalmazás/megoldás címe
- 3 A feladat előtörténete
- 4 A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
- 5 A feladat által érintett célcsoportok
- 6 A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
- 7 A válaszokat befolyásoló tényezők
- 8 A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
- 9 Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
- 10 Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
- 11 Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
- 12 Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba
- 13 Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok
Forrás
A tervezett alkalmazás/megoldás címe
Budapesti ingatlanok keresése harcművészeti edzőterem kialakításának céljából
A feladat előtörténete
Választásom azért esett erre a témára, mivel magam is fontolgattam saját edzőterem kialakítását.
A magyarországi helyzet harművészeti szempontból elég vegyes skálát mutat. Maguk a harcművészek általában elszántak és néhol a keleti mentalitásra jellemző eltökéltséget is túlszárnyalva adnak bele mindent, hogy ezt az életformát tartani tudják. Ám hiába az elszántság a legtöbb tradicionális harcművészetben az iskolák (ugyan úgy mint az hagyományos oktatás területén) nem rendelkeznek megfelelő anyagi háttérrel és támogatottsággal. Ezdési lehetőségük igen korlátozott, főleg a téli időszakban, amikor általános iskolák, gimnáziumok és egyéb létesítmények tornatermeit kénytelenek bérbe venni. Ez általában igen jelentős költséggel jár, ezen kívül az ilyen termek színvonala és felszereltsége messze elmarad a nyugaton általánosságban elvárttól. A lehulló vakolatú, koszos tornaterem nem igazán szolgálja a mezítlábas edzéseket, valamint az autentikus környezet megteremtéséhez sem járul hozzá, ami a meditatív gyakorlatok segítését szolgálná.
Mindezek fényében a legjobb megoldást egy olyan edzőterem kialakítása jelentené, mely lehetőséget nyújtana több harcművészeti ágnak, hogy kultúrált körülmények között foglalkozzanak az általuk választott Úttal.
A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
A feladatban a következő attribútumok kerültek felhasználásra:
Emelet: Az ideális szint egy edzőterem kialakítására a földszint, esetleg a pincehelyiség lenne. (azonban a pincehelyiségek belmagassága általában nem elegendő)
Alapterület: Az ideális alapterület kb. 125 m2, mivel minimálisan szükség van egy 10-12 m2-es irodahelyiség valamint egy 23-25 m2-es öltöző és zuhanyzó kialakítására. Egy 9x10-es teremmel számolva meg is van a 125 m2.
Szobák száma: Minél kevesebb szoba van annál kevesebb bontást kell elvégezni. A kisebb helyiségek leválasztását gipszkarton falakkal meg lehet oldani.
Belmagasság: Cél, hogy egy fegyveres harcművészeti iskola is tudja használni a termet, ami bizonyos szintű belmagasságot kíván, így a magasabb ingatlanok jobban preferáltak.
Ingatlan állapota: Magában foglalja, mind az esztétikai (falak, nyílászárók, stb.) mind műszaki állapotot (kábelezés, szigetelés, stb.). A magasabb érték a jobb.
Épület állapota: A konkrét ingatlan környezetét jelenti. Az épület, amiben a terem elhelyezkedik. A magasabb érték a jobb.
Közlekedés: Becsült érték, az elhelyezkedés és a tapasztalatok alapján. Magában foglalja az elérhetőséget, a járatsűrűséget, a parkolóhelyek számát. A magasabb érték a jobb.
Távolság a megállótól: Mivel az ember nem szeret sokat gyalogolni a busztól, így a nagy távolság nem előny, azonban egy harcművészeti edzőterem kialakításánál figyelembe kell venni, hogy ha a ház előtt áll meg a busz, az igen nagy zajjal jár, ami akadályozza a meditálációs gyakorlatokat és a koncentrációt. Az ideális távolságnak kb. 250 m lett kijelölve.
Közös költség: Havonta fizetendő költség. Értelem szerűen, a cél a költség minimalizálás.
Bérleti díj: Havonta fizetendő költség négyzetméterre vetítve. Értelem szerűen, a cél a költség minimalizálás.
A feladat által érintett célcsoportok
A feladatból elsőként olyan harművészeti iskolák profitálhatnak, kiknek anyagi forrásaik szűkösek, létszámuk viszonylag alacsony (8-12 fő), ezáltal nem engedhetik meg maguknak a drágább termek fenntartását.
Másodsorban a harcművészeti központokat vezető szakembereknek összehasonlítási alapot nyújthat, valamint célpontok lehetnek azok az ingatlantulajdonosok, kiknek további ötletekkel szolgálhat a feladat.
A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
A feladattól célja, hogy a feladatban felsorolt ingatlanok közül megmutassa, melyik éri meg leginkább a ráfordítandó költséget. Ezen költségek tartalmazzák a bérleti díjat és a közös költséget. Továbbá a feladat megmutatja, hogy az egyes ingatlanoknál felmerült költségek adott kritériumok mellett mennyire reálisak, azaz a termek mennyire vannak alul vagy felül értékelve a leendő bérbeadók által.
A válaszokat befolyásoló tényezők
A befolyásoló tényezők leginkább a speciális igényekből adódnak, melyek egy harcművészeti edzőterem kialakításánál szóba jöhetnek. Ezek nagy része már az attribútumok bemutatásánál leírásra kerültek. Torzító tényezőként léphet fel továbbá az ingatlan környezete. Például tegyük fel, hogy az ingatlan állapota jó, belmagassága megfelelő, alapterülete elegendő, költségei alacsonyak és távolsága a közúti forgalomtól, pl. buszmegállótól ideális. Ennek alapján a feladat megoldása lehet egy olyan ingatlan, mely tényleg megfelel a fent leírtaknak, azonban olyan szélsőségesen extrém akadályok merülnek fel, mint a szomszédban heavy metal zenekar tartja próbáit, aminek valószínűsége olyan alacsony, hogy ezért fölösleges lett volna újabb attribútumot létrehozni. De tegyük fel, hogy egy jó állapotú épület jó közlekedéssel van megáldva, könnyen elérhető busszal és kocsival egyaránt. Azonban a hely épp a legveszélyesebb városrészekben van, és mellesleg szemétégető működik mellette.
Mint a példákból is láthatjuk, akadhatnak olyan tényezők, melyek rejtve maradhatnak a feladat megoldása során, de akár a többi tényezőt is befolyásolhatják (nem adunk 10 pontot egy nagyon szép épületnek a pokol közepén).
A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
A munka folyamatának lépései:
1. Adatok bevitele
2. PIVOT tábla készítése
3. COCO 1 vizsgálat elkészítése
4. Rangsor szűkítés 10-ről 5 szintre
5. Rangsor szűkítés 5-ről 3 szintre