„HR:bank” változatai közötti eltérés

A Miau Wiki wikiből
(A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER))
(Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY))
34. sor: 34. sor:
  
 
=Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)=
 
=Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)=
 +
A modell számításaink alapján hibátlan. Ebből következik az a tény, hogy a bankok vállalati területen vizsgált piaci részesedése abból adódik, ahogyan a termékeit beárazza. De a hasonlóságelemzés során a szubjektív szempontoktól ebben az esetben elvonatkoztattunk, mint például, hogy az adott banknál van-e klíma, vagy sokat kell-e várni az ügyintézésre.
 +
 
=Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)=
 
=Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)=
 
=Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)=
 
=Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)=

A lap 2009. május 22., 20:15-kori változata

Forrás

[1]

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

Bankok piaci részesedése és a vállalati számlavezetési kondíciók alapján becsült részesedési sorrendjük összehasonlító elemzése.

A feladat előtörténete

Témaválasztásom legfőbb oka a munkámmal áll szoros kapcsolatban; napi szinten foglalkozom különböző vállalkozások pénzügyeivel. A mai világban, a jelenlegi gazdasági helyzetben fő szemponttá vált a vállalatok életében, hogy a lehető legolcsóbb megoldást válasszák napi pénzügyeik intézésére. Tehát felmerül a kérdés, hogy ha egy adott bank a vállalkozásoknak megfelelő (alacsony) költségekkel dolgozik, kedveltebbé válik-e a piacon a versenytársainál?

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

Az a tapasztalatom, hogy egy vállalkozás képviselője több szempont szerint is dönthet arról, melyik pénzintézetet választja számlavezetőjének. Sajnos gyakran nincsenek tisztába a lehetőségeikkel, általában nagyobb részük az alapján választ, hogy hol kap hitelt az induláshoz (hiba, hogy azt gondolják, ezzel elkötelezik magukat!), vagy a már meglévő magán számláját vezető bankot választja. Legtöbbször mégis a fő szempont az „olcsóság”, azt viszont nem vizsgálják, hogy az esetleges akciók kiknek és milyen feltételekkel, milyen időtávra szólnak! Amennyiben én kerülnék választás elé, hogy melyik bankban vezessem a vállalatom számláját, nagy hangsúlyt fektetnék a különböző ajánlatok összegyűjtésére és összehasonlítására. Természetesen én is a számomra legkedvezőbb kondícióval dolgozó bankot választanám, de figyelembe véve az adott bank „hírét”, hátterét, tulajdonosait, kínálatát, termékkörét, ügyintézési időt és a lehetséges kedvezményeket, hiszen számos olyan dolog van, ami később az ügyintézésem gördülékenységét befolyásolhatja.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

Objektumok (sorok)

A dolgozatomban a 2008-as év „top 10” magyarországi bankját vizsgálom, az adott évben elért piaci részesedése alapján a vállalati számlavezetés területén. Természetesen anonim megnevezéseket alkalmazva. Az adatok kigyűjtése körülményes volt, nem találtam pénzügyi témára szakosodott oldalakon megfelelő forrást, egyéb területen fértem hozzá az adatokhoz.


Attribútumok (X, Y oszlopok)

A legalapvetőbb szempontokat választottam az összehasonlítás alapjaként, mint a számlavezetési díjak, illetve a bankkártyák költségei. Természetesen még számos termék képezhetné a vizsgálat alapját, de ez az eredményen nagy változást nem okozna, csak túl sok lenne az információ.

A feladat által érintett célcsoportok

Az összehasonlító elemzés célcsoportjai a Magyarországon számlát vezető vállalatok és egyéni vállalkozók, egyéb érintettjei pedig a kereskedelmi bankok.

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

A feladat alapján választ kapunk arra, hogy egy adott bank piaci részesedése a vállalati szektort vizsgálva tükrözi-e az árazási politikáját.

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

Első lépésként adatot gyűjtöttem azokról a magyarországi bankokról, amelyek a vizsgálat tárgyát képezték, ezek a táblázat objektumai (A4-A13). Mivel számos terméket vehetnék alapul, így az átláthatóságot figyelembe véve szorítkoztam a legalapvetőbbekre (B2:G2), felsorolásuk egyszerű logika alapján történt. Majd a hasonlóságelemzési feladatomban kijelöltem az Y tényezőt, amely a vizsgált bankok piaci részesedését jelöli 2008-ban a vállalati szektorból. A célfüggvényben a tényadatul szolgáló piaci részesedést hasonlítottam össze a solver alkalmazásával kiszámolt becslési adatokkal, melyek tökéletes egyezőséget mutattak, amiből az következik, hogy a piacon egyensúly van.

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

A modell számításaink alapján hibátlan. Ebből következik az a tény, hogy a bankok vállalati területen vizsgált piaci részesedése abból adódik, ahogyan a termékeit beárazza. De a hasonlóságelemzés során a szubjektív szempontoktól ebben az esetben elvonatkoztattunk, mint például, hogy az adott banknál van-e klíma, vagy sokat kell-e várni az ügyintézésre.

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok

nyilatkozat és kitöltési segédlet