„FG” változatai közötti eltérés
(→Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)) |
(→Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)) |
||
41. sor: | 41. sor: | ||
Következik Románia ahol a megélhetés eltérést mutat a számított megélhetéssel, ami elég jelentős. | Következik Románia ahol a megélhetés eltérést mutat a számított megélhetéssel, ami elég jelentős. | ||
A sorvégén pedig Ukrajna, ahol megélhetés szinte lehetetlen abból minimálbérből ami hivatalos. Rendkívül nagy az eltérés a számított Y és a megadott Y között. Ebben az országban aki minimálbérből akar megélni, akkor le kell mondani a megélhetést biztosító, tényezők nagy részéről. | A sorvégén pedig Ukrajna, ahol megélhetés szinte lehetetlen abból minimálbérből ami hivatalos. Rendkívül nagy az eltérés a számított Y és a megadott Y között. Ebben az országban aki minimálbérből akar megélni, akkor le kell mondani a megélhetést biztosító, tényezők nagy részéről. | ||
+ | A fontosság szempontjából az első helyen a művelődés szempont áll, ez is bizonyítja, hogy a tudás lehet az ami az embert előbbre viheti, tudása által javíthatja megélhetését, kultúra által egy jobb életminőséget érhet el. A második helyezet a szolgáltatások amik, úgyszintén a fejlődést segíti elő. Ezután az élelmiszer következik aminek a fontossága abban van, hogy az ember tett erejét biztosítja, ami elengedhetetlen a fejlődésben. A következő a sorban a közlekedés aminek a fontossága abban rejlik, hogy az ember eljusson egyik pontból a másikba, hogy céljait beteljesítse elérje. A lakásfenntartás jelentősege abban áll, hogyha az életkörülmények megfelelőek akkor a kiindulópont biztosítva van így indulhat a fejlődés. | ||
+ | Az érzékenység szempontjából az élelmiszer, és a művelődés kapták az első helyet, őket követi a szolgáltatások a harmadik helyen, aztán a lakásfenntartás, közlekedés a negyedik helyen vannak. | ||
=Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)= | =Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)= |
A lap 2009. augusztus 25., 19:47-kori változata
Tartalomjegyzék
- 1 Forrás
- 2 A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
- 3 A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
- 4 A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
- 5 Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
- 6 Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
- 7 Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
- 8 Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba
- 9 Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok
Forrás
Hol éri meg élni?
Dolgozatom célja, hogy bemutassam melyik országban éri meg élni. Hol éri meg a legjobban. Az összehasonlításban Magyarországgal szomszédos országokat vizsgáltam, amelyek a következőek: Románia, Ukrajna, Ausztria, Szlovákia, Horvátország. Ahhoz, hogy bemutassam, hogy melyik országban a legjobb a megélhetés a következő szempontokat vettem figyelembe: élelmiszer, lakásfenntartás, közlekedés, művelődés, szolgáltatások, hogy ezekre mennyit költennek az adott ország állampolgárai, mennyi a jövedelem az adott országban. Ezek a szempontok leegyszerűsített átlagot képviselnek, így például a lakásfenntartás magába foglalja a víz, gáz, villany költségeit, vagy a művelődés szempont tartalmazza az oktatást mint költséget, a szolgáltatások magába foglalják ruházkodás, fodrászat, fogorvosi ellátás, szórakozás. Beszerettem volna mutatni, hogyha az itt felsorolt országokban élnénk egy 1 hónapot, egy havi minimál nettóbérből, akkor melyik ország az, amelyikben a megélhetésem biztosítva lenne a legjobb feltételekkel.
A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
Az adatokat, nem volt könnyű összeszednem, mert nem sok cikket találtam ami erről a témáról szólna. Ezért a táblázatban amit készítettem Microsoft Office Excel programmal, az összehasonlításhoz, ott forrásként megjelöltem, bizonyos esetekben hogy „Saját”, ezalatt azt értem, hogy az adatokat megkérdezet személyek szolgáltatták, akik éltek, vagy élnek az adott országban. Ezek az országok azért is fontosak a dolgozat szempontjából, mert itt vannak közvetlen környezetünkben, alig kell utazni 400 km, hogy egy teljesen más országban éljük az életünket. Az országok különböző megélhetést biztosítanak állampolgáraik számára.
Objektumok (sorok)
Az Excel táblázatomban a sorokba kerültek az országok nevei.
Attribútumok (X, Y oszlopok)
Az oszlopok fejléceibe a megélhetést biztosító szempontok kerültek. Amiből kiindultam, hogy az adott országban mennyi a minimálbér, ebből kell élnie 1 főnek egy hónapig. Itt szeretném bemutatni pusztán a számadatokra támaszkodva milyen drága a megélhetés, mondhatnám úgyis, hogy az élet a felsorolt országokban.
Célcsoportom az átlag magyar állampolgár, akik minimálbérből élnek, hogy legyen összehasonlítási alapúk a mostani helyzetüket illetően, mert ők azok akik munkanélküliek, nyugdíjasok után egyik legnehezebb helyzetben vannak az országban.
Azzal, hogy megválaszolom azt a kérdés hol éri meg élni az itt felsorolt országok közül, nem fog megoldódni a Magyarországon minimálbérből élők problémája, hanem segít nekik abban, hogy szembesüljenek helyzetükkel, kapnak egy képet a helyzetükről itt Közép, Kelet Európában, így módjukban állhat helyzetükön javítani, vagy az eredményektől függően fenntartani.
A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
A tényezők hatása a megélhetésre vonatkozólag egy adott országban: az élelmiszer, közlekedés, lakásfenntartás, művelődés, szolgáltatások, annál jobbak az Y-ra vonatkozólag, ha értékeik, minél kisebbek ez fordított arányosság. Viszont a jövedelem esetében itt az a jobb ha minél nagyobb az értéke, egyenes arányosság Meta-adatbázis készítése. Pivot kimutatás ellenőrzés céljából. Primer adattábla készítése, majd rangsor kialakítása SORSZÁM függvénnyel. COCO tábla készítése, mely az fkeres függvény segítségével készült. Solver beállítása. Solver futtatása. az eredmények kiértékelése: szorzatösszeg és ha függvénnyel. a kiegészítő számítások elvégzése: átlag és szórás függvénnyel.
Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
Miután lefutott a Solver, az eredmények önmagukért beszélnek. Először inkább a jobb eredményekkel kezdeném Ausztriában legjobban megéri élni, legrosszabb esetben is megélhetés biztosított. Ezután Horvátország következik ahol megélhetés biztosítva van, viszont itt már a minimálbérből nem futja mindenre, könnyen eladósod hatunk. Ezután következik szinte azonos eredményekkel Magyarország és Szlovákia. Itt már a megélhetés nincs biztosítva megfelelő szinten, mert jövedelem nem egyenesen arányos a kiszámított Y-nal. Következik Románia ahol a megélhetés eltérést mutat a számított megélhetéssel, ami elég jelentős. A sorvégén pedig Ukrajna, ahol megélhetés szinte lehetetlen abból minimálbérből ami hivatalos. Rendkívül nagy az eltérés a számított Y és a megadott Y között. Ebben az országban aki minimálbérből akar megélni, akkor le kell mondani a megélhetést biztosító, tényezők nagy részéről. A fontosság szempontjából az első helyen a művelődés szempont áll, ez is bizonyítja, hogy a tudás lehet az ami az embert előbbre viheti, tudása által javíthatja megélhetését, kultúra által egy jobb életminőséget érhet el. A második helyezet a szolgáltatások amik, úgyszintén a fejlődést segíti elő. Ezután az élelmiszer következik aminek a fontossága abban van, hogy az ember tett erejét biztosítja, ami elengedhetetlen a fejlődésben. A következő a sorban a közlekedés aminek a fontossága abban rejlik, hogy az ember eljusson egyik pontból a másikba, hogy céljait beteljesítse elérje. A lakásfenntartás jelentősege abban áll, hogyha az életkörülmények megfelelőek akkor a kiindulópont biztosítva van így indulhat a fejlődés. Az érzékenység szempontjából az élelmiszer, és a művelődés kapták az első helyet, őket követi a szolgáltatások a harmadik helyen, aztán a lakásfenntartás, közlekedés a negyedik helyen vannak.