„Feladatterv:Mobil gvam1” változatai közötti eltérés

A Miau Wiki wikiből
(Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY))
49. sor: 49. sor:
  
 
=Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)=
 
=Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)=
Végső soron a COCO táblázat végén szereplő Eltérés(%)és az ez alapján hozott Ítélet oszlop tartalmazza az eredményeket.
+
Végső soron a COCO táblázat végén szereplő Eltérés(%) és az ez alapján hozott Ítélet oszlop tartalmazza az eredményeket.
Eszerint olcsó az a készülék, amelynek ára a várható becsült értéknél kevesebb, drága pedig az, melynek ára több, mint a becsült érték.  
+
E szerint olcsó az a készülék, amelynek ára a várható becsült értéknél kevesebb, drága pedig az, melynek ára több, mint a becsült érték.  
 
 
Két készülék, a Nokia 3120 Classic és a Samsung S3310 esetében az eltérés minimális volt, ezért ezek arányosnak tekinthetők.
 
A becsléshez képest olcsó készülékek: Motorola EM325, Sonyericsson W302
 
A becsléshez képest drága készülékek: Nokia 7100 Supernova, Samsung B2100
 
  
 +
*Két készülék, a Nokia 3120 Classic és a Samsung S3310 esetében az eltérés minimális volt, ezért ezek arányosnak tekinthetők.
 +
*A becsléshez képest olcsó készülékek: Motorola EM325, Sonyericsson W302
 +
*A becsléshez képest drága készülékek: Nokia 7100 Supernova, Samsung B2100
  
 
=Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)=
 
=Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)=

A lap 2009. december 14., 21:58-kori változata

Forrás

[1]

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

A hasonló árkategóriájú mobiltelefonok összevetése hasonlóságelemzéssel

A feladat előtörténete

A közeljövőben tervezem lecserélni a régi mobiltelefonomat, innen jött az ötlet a telefonok összehasonlításához. Mivel Pannon-os vagyok, ezért a náluk megvásárolható telefonokat vizsgáltam, ezek közül is azokat, amelyek ára még talán számomra is elérhető.

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

A legtöbb internetes oldalon, ahol mobiltelefonok forgalmazásával is foglalkoznak, van lehetőség némi összehasonlításra. Viszont általában csak két maximum három típust lehet egyszerre összevetni, ezért ez nem ad eléggé átfogó képet a hasonló készülékekről. Hasonlóságelemzéssel sokkal több készülék tulajdonságait és ár-teljesítmény értékét nézhetjük meg. Ha a hasonlóságelemzést nem ismerném, valószínűleg azt a módszert választottam volna, hogy a vizsgált készülékek adatlapját a böngészőmben külön-külön lapon nyitnám meg. Így nézném meg a különböző tulajdonságaikat, mert így viszonylag gyors egymásutánban meg lehet nézni az egyes készülékek összehasonlítani kívánt adatait.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

Objektumok (sorok)

A vizsgálat során 6 különböző típusú készüléket hasonlítottam össze, melyek nem csak a hasonló árkategória, hanem a szintén hasonló belső értékeik alapján is kerültek kiválasztásra.

  1. Motorola EM325
  2. Nokia 7100 Supernova
  3. Nokia 3120 Classic
  4. Sonyericsson W302
  5. Samsung S3310
  6. Samsung B2100

Attribútumok (X,Y oszlopok)

Az attribútumok kiválasztásánál az játszotta a döntő szerepet, hogy mely tulajdonságok számszerűsíthetők és jól összehasonlíthatók. Azért nem kerültek bele például a zenelejátszással kapcsolatos tulajdonságok - pedig számomra ez is fontos szempont lenne – mert ezeket számszerű adatokkal nehéz leírni.

  • X1 – kamera (magapixel)
  • X2 – képernyő mérete (col)
  • X3 – kijelző színmélysége (ezer szín)
  • X4 – belső memória mérete (MB)
  • X5 – súly (g)
  • X6 – beszélgetési idő (óra)
  • Y – listaár (Ft)

A feladat által érintett célcsoportok

Érintett mindenki, aki mobiltelefont vásárolna és több típus közül szeretné megtalálni a számára árban, vagy ár-érték arányban legmegfelelőbbet. Illetve azoknak is hasznos lehet ez az alkalmazás, akik nem vásárolnak, csak egyszerűen érdeklődnek az ilyen fajta összehasonlítások iránt.

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

A 6 készülék hasonlóságelemzése során felállított ragsorok alapján gyorsan és egyszerűen meghatározható az ár-érték arány, valamint azt is megfigyelhetjük, hogy az készülékek árában mennyire van meghatározó szerepe az egyes tulajdonságoknak. Ezeket figyelembe véve könnyebb a választás és jobb befektetés születhet.

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

  • Adatok munkalap létrehozása - alapadatok és a hozzájuk kapcsolódó egyéb információk
  • Pivot munkalap létrehozása - Pivot-tábla készítése az alapadatokból kimutatásvarázslással
  • OAM+COCO munkalap - Primer adatokat tartalmazó objektum-attribútum mátrix létrehozása, ez alapján a SORSZÁM függvény segítségével Rangsortábla elkészítése
  • A Lépcsők tábla a Solver használatával készült, annak kimeneti eredményeit tartalmazza. Ehhez nyújtott segítséget a Segédmátrix
  • Végül az FKERES függvénnyel a Lépcsők tábla adataiból jött létre a COCO táblázat

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

Végső soron a COCO táblázat végén szereplő Eltérés(%) és az ez alapján hozott Ítélet oszlop tartalmazza az eredményeket. E szerint olcsó az a készülék, amelynek ára a várható becsült értéknél kevesebb, drága pedig az, melynek ára több, mint a becsült érték.

  • Két készülék, a Nokia 3120 Classic és a Samsung S3310 esetében az eltérés minimális volt, ezért ezek arányosnak tekinthetők.
  • A becsléshez képest olcsó készülékek: Motorola EM325, Sonyericsson W302
  • A becsléshez képest drága készülékek: Nokia 7100 Supernova, Samsung B2100

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

A fenti módszer segítségével jól látható, hogy melyik mobiltelefont éri meg megvenni, melyek azok, amiknek jobb az ár-érték aránya. De mivel mindenki más szempontok szerint választ, más tulajdonságokat tart fontosnak, ezért a vásárlás előtt érdemes a végső eredményen kívül a rangsorokat és az egyes tulajdonságok fontosságát, súlyát is figyelembe venni.

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok