„Euróbevezetés” változatai közötti eltérés

A Miau Wiki wikiből
(A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése)
(Eredmények értelmezése (EREDMÉNY))
87. sor: 87. sor:
 
Az viszont egyértelműen megállapítható, hogy minél magasabb a pozitív eltérés annál rosszabb helyzetben van az ország a kritériumok teljesítését tekintve.
 
Az viszont egyértelműen megállapítható, hogy minél magasabb a pozitív eltérés annál rosszabb helyzetben van az ország a kritériumok teljesítését tekintve.
 
Hiszen, amikor Észtországot pozitívabb (utolsó előtti, 8.) helyre rangsoroljuk a Hosszúlejáratú államkötvények kritériumát figyelembe véve Észtország eltérése a legalacsonyabb értéket adja (-7,0), míg ha eggyel rosszabb (legutolsó, 9.) helyre sorszámozzuk be akkor az érték pontosan 0 (0,0).
 
Hiszen, amikor Észtországot pozitívabb (utolsó előtti, 8.) helyre rangsoroljuk a Hosszúlejáratú államkötvények kritériumát figyelembe véve Észtország eltérése a legalacsonyabb értéket adja (-7,0), míg ha eggyel rosszabb (legutolsó, 9.) helyre sorszámozzuk be akkor az érték pontosan 0 (0,0).
 +
 +
Ha az eltérések abszolútértékeiből felállítunk egy rangsort a COCO_Észt=8 munkalap alapján, akkor Magyarország a +5,9-es eltéréssel az 5.helyen szerepel, míg ha az COCO_Észt=9 munkalap alapján hajtjuk végre ugyanezt a műveletet, akkor hazánk a +6,3-es eltéréssel az utolsó előtti 8.helyen található.
  
 
=Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)=
 
=Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)=

A lap 2010. november 30., 12:40-kori változata

Forrás

http://miau.gau.hu/oktatas/2010osz/fa.xlsx

  • Dr. Halmai Péter: Európai Uniós ismeretek, Gödöllő, 2008 (jegyzet)
  • Blahó András: Európai integrációs alapismeretek, Aula Kiadó, 2007
  • Konvergenciajelentés, 2010.május

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

A konvergencia kritériumoknak való megfeleltség az EU tagországok között - Avagy melyik a legfelkészültebb ország?

A feladat előtörténete

Dolgozatomban az Európai Unió azon tagországainak összehasonlítására vállalkozom, melyeknek a fizetőeszköze még nem az Euró, vagyis nem tagjai az Euró zónának. Az összehasonlítás eredményeként arra szeretnék választ kapni, hogy a 2010.év májusában megjelent Kovergenciajelentés alapján melyik országokban várható leghamarabb az Euró, mint hivatalos fizetőeszköz bevezetése. Ez a téma azért is tűnik időszerűnek, mert a gazdasági válság hatására az előzetesen bejelentett és tervezett bevezetési dátumok kitolódtak.

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

A Gazdasági és Monetáris Unió megvalósulásának legfőbb kritériuma a közös valuta (common/ single currency) bevezetése. Célja az árstabilitás és a közös valuta értékállásának biztosítása, az euró-övezet monetáris politikájának alakítása, tehát megállapítható, hogy a gazdasági integráció legfejlettebb formájának kialakítása. Jelenleg Ausztria, Belgium, Ciprus, Finnország, Franciaország, Görögország, Hollandia, Írország, Luxemburg, Málta, Németország, Olaszország, Portugália, Spanyolország, Szlovákia és Szlovénia tagjai az Eurózónának. A következő, 2011. év elejétől pedig Észtország is bevezetheti a közös valutát.

Az YO-modell ismerete nélkül a vizsgálat során használt tényadatok és a kritériumadatok különbségeiből egyszerű számtani átlagokat számítva (DB2_átlagok: F4:F14), majd ezeket rangsorolva a SORSZÁM függvény segítségével(DB3_rangsor: F5:F15) megfeleltségi rangsor felállítása, mely a következő képpen alakul:

  1. Észtország
  2. Bulgária
  3. Svédország
  4. Csehország
  5. Románia
  6. Litvánia
  7. Lettország
  8. Lengyelország
  9. Magyarország

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

Az adatvagyon forrását az Európai Központi bank által készített és bárki számára elérhető 2010 májusában megjelent Konvergenciajelentés képezi, melyhez az adatok gyűjtése 2010. április 23-án záródott le.

Objektumok (sorok)

Az objektumok (sorok) azok az EU tagállamok (11), melyek még nem tagjai az euró zónának. A vizsgált országok:

  • Dánia
  • Nagy- Britannia
  • Svédország
  • Csehország
  • Lengyelország
  • Magyarország
  • Litvánia
  • Lettország
  • Észtország
  • Románia
  • Bulgária

Dánia és Nagy- Britannia adatai azért nem állnak rendelkezésre, mert az említett tagállamok nem kívánnak az Euró zónához csatlakozni, így az ő gazdasági mutatóik csak külön kérésükre elemezhetőek a jelentésben. Illetve Észtország Hosszúlejáratú államkötvényeinek hozamáról nem tartalmaz adatokat a Jelentés, ezen hiányzó érték pótlásának módját a módszertannál részletesen kifejtem.

Attribútumok(X,Y oszlopok)

A vizsgálat során használt attribútumok (X, Y oszlopok) az ez év első negyedévének adatai alapján a konvergencia kritériumok (4), amelyek meghatározzák az országok felkészültségét, illetve minősítik azok megfeleltségét. Maastrichti kritériumoknak is nevezik ezeket az Euró bevezetésének főbb feltételeit, mivel a Maastrichtban aláírt szerződésben határozták meg őket először 1991-ben.

  • Árstabilitás/ infláció alakulása

A magas fokú árstabilitást, vagyis az árak viszonylagos változatlanságát kell a tagállamoknak elérnie és megtartania. Az infláció, melyet a fogyasztói árindexszel mérnek a vizsgált 1 évben legfeljebb 1,5-kal lehet magasabb, mint az Unió három legalacsonyabb inflációjú tagországának átlaga.

  • Költségvetési hiány alakulása

Stabil kormányzati, pénzügyi pozíciók elérése érdekében a költségvetési hiány nem haladhatja meg az éves hazai össztermék (GDP) 3%-át.

  • Hosszú lejáratú államkötvények hozama

A kamatok konvergenciájának értelmében, az éves átlagos nominális hosszú lejáratú kamatráta maximum 2%-kal lehet magasabb az infláció tekintetében legkedvezőbb helyzetben lévő három tagállam kamatszintjének átlagánál.

  • Államadósság alakulása/ GDP százalékában

Az államháztartás hiánya nem haladhatja meg a GDP 60%-át.

  • Nemzeti valuta stabilitása

Két éven belül ne legyen szükség a valuta egyetlen másik tagország valutájával szembeni leértékelésére.

Illetve Y oszlopnak az Esélyegyenlőség jegyében a 100-as értékeket adtam.

A feladat által érintett célcsoportok

A dolgozatomban vizsgált országok.

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

A dolgozat célcsoportja, vagyis a vizsgált országok közöttük elsősorban Magyarország helyzetének meghatározása a figyelembe vett ökonómiai szempontok alapján.

Saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

Dolgozatomban összehasonlító elemzést végeztem, melynek módszertanát az Y0- modell szolgáltatta. Vizsgálatom a következő lépésekből állt:

  1. Célkitűzés meghatározása (Feladatleírás: B2 cella).
  2. A vizsgálandó országok meghatározása (DB0: A4:A14 tartomány).
  3. A kérdés megválaszolásához szükséges befolyásoló tényezők kiválasztása (DBO: B1:E3 tartomány).
  4. A kiválasztott országok adatainak összegyűjtése és a vizsgált időszak referenciaértékeinek meghatározása (DB0: B4:E15 tartomány)
  5. Az elemzés alapját szolgáló adattábla elkészítése a DBO munkalap alapján (Adatbázis: A1:F45 tartomány)
  6. Az összeállított adatbázis alapján PIVOT-tábla/ Kimutatás készítése (Kimutatás munkalap)
  7. A referencia értéktől mért távolságok meghatározása vizsgálati szempontonként/ kritériumokként (DB1_távolságok) - Az alapadatok egyszerű különbségeit határoztam meg úgy, hogy a kisebbítendő az adott tényező referenciaértéke (DB0: B15:E15 tartomány), míg a kivonandó az adott ökonómiai szempont értéke (DB0: B4:E14 tartomány) volt. Itt megállapítottam, hogy a távolságok a referencia értékektől (DB1_távolságok: B4:B14) és a tényadatok (DB0: B4:B14) fordított arányosságban állnak egymással.
  8. A befolyásoló tényezők rangsorolása (DB3_rangsor), melyhez az előre kiszámított referencia értékektől mért távolságokat használtam fel (DB1_távolságok) - Mivel a DB1_távolságok: B4:B14 tartományában kiszámított adatokkal végeztem a további számításokat, nem pedig azok abszolút értékeivel és melyek a tényadatokkal(DB0: B4:B14 tartomány) fordított arányosságban állnak, ezért iránynak 0-t határoztam meg, vagyis minél kisebb az érték annál jobb helyre rangsoroltam az adott országot. Észtország esetében a Hosszúlejáratú államkötvények hozamának adata nem állt rendelkezésre, ezért manuálisan a 9., illetve a 8.helyekre rangsoroltam, ezzel elkerülve a pozitív diszkrimináció lehetőségét, mint befolyásoló tényezőt.
  9. Lépcsős- és segédtábla elkészítése és feltöltése - Itt Dániát és Nagy-Britanniát elhagytam a vizsgálatból, mivel nem állnak rendelkezésre adatok.
  10. COCO-tábla elkészítése SOLVER segítségével mindkét esetben (Észtország 9., illetve 8.helyezése) - A lépcsőfokok távolságát 1-nek, míg az eredeti Y-nak az Esélyegyenlőséget, 100-as értékeket határoztam meg.
  11. A különbség kiszámítása a valós és becsült adatok alapján, négyzetösszeg függvény segítségével mindkét esetben (Észtország 9., illetve 8.helyezése)

Eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

A vizsgált országok esetén a becslés érdemben nem tér el a ténytől egyik országnál sem.

Az viszont egyértelműen megállapítható, hogy minél magasabb a pozitív eltérés annál rosszabb helyzetben van az ország a kritériumok teljesítését tekintve. Hiszen, amikor Észtországot pozitívabb (utolsó előtti, 8.) helyre rangsoroljuk a Hosszúlejáratú államkötvények kritériumát figyelembe véve Észtország eltérése a legalacsonyabb értéket adja (-7,0), míg ha eggyel rosszabb (legutolsó, 9.) helyre sorszámozzuk be akkor az érték pontosan 0 (0,0).

Ha az eltérések abszolútértékeiből felállítunk egy rangsort a COCO_Észt=8 munkalap alapján, akkor Magyarország a +5,9-es eltéréssel az 5.helyen szerepel, míg ha az COCO_Észt=9 munkalap alapján hajtjuk végre ugyanezt a műveletet, akkor hazánk a +6,3-es eltéréssel az utolsó előtti 8.helyen található.

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

A COCO_Észt=9 munkalap értékei alapjánmegállapítható, hogy Észtország, ahol a következő év elején bevezetésre kerül az Euró az eltérés egyenlő nullával, míg Magyarország esetében a legmagasabb az eltérés értéke, tehát a vizsgálat alapján azt állapíthatjuk meg, hogy a vizsgáltunk és 2010.év I. negyedévének gazdasági mutatószámai alapján hazánkban várható a legkésőbb a Közös fizetőeszköz bevezetése.

A COCO_Észt=8 munkalap alapján, vagyis ha Észtország pozícióját a rangsorban nem az utolsó, 9., hanem eggyel jobb helyen határozzuk meg a Hosszúlejáratú államkötvények adatait figyelembe véve, akkor az eltérés még kisebb lesz, tehát túlpozícionálhattuk. Ebben az esetben Magyarországot mintegy "leelőzve" Lettország eltérése a legmagasabb, tehát ebben az esetben ott vezetik be várhatóan a legkésőbb az Eurót.

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

Az adatgyűjtés során felmerülő problémák esetlegesen abból adódhatnak, hogy csak 4 vizsgálati szempont és egyetlen év adatai alapján végzem a vizsgálatot, így az eredmény nagy valószínűséggel torzított, de az adatvagyont biztosító Jelentés kiadásának időpontjára vonatkozva megállja a helyét. És mivel Észtország 2011.januárjától az Euró-övezet tagjává válhat, és bevezetheti az eurót, ezért az ő vizsgálata szintén torzíthatja kapott az eredményt, illetve iránymutatóként is szolgálhat a vizsgálódásaim helytállását tekintve.

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok

https://miau.gau.hu/mediawiki/index.php/BA3:euro