„Kiválasztások” változatai közötti eltérés
(→A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)) |
(→Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)) |
||
74. sor: | 74. sor: | ||
A COCO online lapon látható eredmények: | A COCO online lapon látható eredmények: | ||
A nem, a végzettség és az elhelyezkedés nem befolyásolja a fizetési bérigényt. | A nem, a végzettség és az elhelyezkedés nem befolyásolja a fizetési bérigényt. | ||
− | Az életkor jelentős mértékben befolyásolja a fizetési bérigényt | + | Az életkor jelentős mértékben befolyásolja a fizetési bérigényt. |
A nyelvi tudás,illetve a számítógépes ismeret is befolyásoló tényező. Minél több nyelven tud egy álláskereső és minél nagyobb a hozzáértése a számítógépes programokhoz annál nagyobb a bérigénye, mivel az alacsonyabb tudásszinttel rendelkezőkhöz képest nagyobb tudásszinttel rendelkeznek. | A nyelvi tudás,illetve a számítógépes ismeret is befolyásoló tényező. Minél több nyelven tud egy álláskereső és minél nagyobb a hozzáértése a számítógépes programokhoz annál nagyobb a bérigénye, mivel az alacsonyabb tudásszinttel rendelkezőkhöz képest nagyobb tudásszinttel rendelkeznek. | ||
− | A start kártyával való rendelkezés | + | A start kártyával való rendelkezés is befolyásolja a fizetési bérigényt. |
Végeredményként azt kaptuk,hogy a 10-es jelentkező az,akinél a legnagyobb a fizetési bérigény és a Coco-online elemzés által meghatározott fizetés közti negatív eltérés.Vagyis a jelölt a lehetőségeihez képest kevesebb fizetést igényel. | Végeredményként azt kaptuk,hogy a 10-es jelentkező az,akinél a legnagyobb a fizetési bérigény és a Coco-online elemzés által meghatározott fizetés közti negatív eltérés.Vagyis a jelölt a lehetőségeihez képest kevesebb fizetést igényel. |
A lap 2010. december 11., 21:50-kori változata
Kiválasztás
Tartalomjegyzék
- 1 Forrás
- 2 A tervezett alkalmazás/megoldás címe
- 3 A feladat előtörténete
- 4 A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
- 5 A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása
- 6 A feladat által érintett célcsoportok
- 7 A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
- 8 A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
- 9 Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
- 10 Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
- 11 Az információ többletérték lehetőségének levezetése
- 12 Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba
- 13 Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok
Forrás
http://miau.gau.hu/oktatas/2010osz/ta.xlsx
A tervezett alkalmazás/megoldás címe
Egy cég munkavállaló kiválasztásánál fontos személyi tulajdonságok, kompetenciák összehasonlítása.
A feladat előtörténete
A munkaerő-biztosítás toborzást követő lépése a kiválasztás. Nagyon fontos kérdés a kiválasztás egy cégeknél. Ha rosszul választunk ki, akkor nem lesz eredményes a foglalkoztatás, valamint pénzt és időt is pocsékolunk vele. Fontos egy cég számára, hogy meghatározza, hogy az adott munkakör betöltéséhez milyen tulajdonságokkal,kompetenciákkal kell rendelkeznie egy munkavállalónak a munkakör betöltéséhez.
A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
Az ügyvezető az önéletrajzokban szereplő adatok alapján rangsorolni tudja a jelöltekek.Az önéletrajzok jelentős részében csak a név,életkor,iskolázottság,szakmai életút szerepel. Az ügyvezetőnek lehetősége van a interjúkon a számára, és természetesen a munkaköri leíráshoz fontos kérdésekre választ kapni. Az interjúk és az önéletrajzok alapján már lehetősége van a vezetőnek arra,hogy mindenkiről egyforma adatok rendelkezésre állása alapján a "sort list" ot összeállítsa.A listán szereplők közül pedig a felvételi beszélgetés után sikerül a kiválasztás.A vezető a rangsort a következőképpen állította fel a legfontosabbtól a kevésbé fontosig.Iskolázottság,nyelvtudás,fizetési bérigény,életkor,elhelyezkedés,tapasztalat,számítógépes ismeret,start kártya,nem. A rendelkezésére álló adatok alapján rangsorolta a jelentkezőket. Végeredményként azt kapta,hogy a 12. jelentkező számára a legideálisabb,mivel ő rendelkezik felsőfokú végzettséggel,mindét nyelven beszél,a fizetési bérigénye nem magas,bár már idősebb,de ennek az előnye,hogy sok tapasztalattal rendelkezik.Nem helybéli,de mivel nem magasak a bérigényei,ezért az utiköltség finanszírozására is lehetőség van.És nem utolsó sorban jól tudja használni a számítógépes programokat. Akit biztosan nem választana az a 4. jelentkező,túl magas a bérigénye ahhoz képest,hogy csak érettségivel rendelkezik,számítógépes ismerete sincs és csak angolul beszél.
A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása
Az ügyvezető a cégben pontozta a jelentkezőket, hogy kinek milyen tulajdonságai vannak. 16 jelentkező volt összesen. Az ügyvezető a beérkezett önéletrajzok alapján, pontozni kezdte a jelentkezőket az általam és általa meghatározott pontozás szerint. Általában a nem, iskolai végzettség, tapasztalat, nyelvi tudás, valamint a számítógépes ismeret volt feltüntetve az önéletrajzokban. Személyes elbeszélgetés során a hiányzó adatokat megkérdezte az ügyvezető a jelentkezőtől. Az adatokat pontozta. Miután minden jelentkező minden adata megvolt, excel-be vezettem. A fájl első lapján található.
Objektumok (sorok)
Az elemzéshez 16 objektumot határoztam meg. Az objektumok 16 munkakeresőt jelentenek.
Jelentkező1
Jelentkező2
Jelentkező3
Jelentkező4
Jelentkező5
Jelentkező6
Jelentkező7
Jelentkező8
Jelentkező9
Jelentkező10
Jelentkező11
Jelentkező12
Jelentkező13
Jelentkező14
Jelentkező15
Jelentkező16
Attribútumok (X, Y oszlopok)
A 9 attribútum és azok mértékegységei, amit figyelembe vettem a következők: Nem (férfi/nő),Életkor (év), Végzettség (iskola), Nyelvi tudás (szint), Számítógépes ismeret (szint), Elhelyezkedés (város), Fizetési bérigény (forint), Start kártya (van/nincs), Tapasztalat (szint). A felad esetében minél nagyobb az X,annál nagyobb az Y.
A feladat által érintett célcsoportok
Azok a személyek, akik segítik a kiválasztás folyamatát. A feladat által pontos képet kapnak arról, hogy a módszer segítséget nyújt nekik a jó kiválasztásban.
A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
A vezető minimum 10.000Ft haszon reményében kezdte el a feladatot. Ez a haszon a következőkből adódik össze: Ha az ideális jelöltet megtalálja,akkor a betanítási költség alacsonyabb lesz,legalább 1 napi bér megspórolását remélve kb 4000 Ft.Mivel a feladat elvégzésével időt spórol a kiválasztás során,ezért a vezető legalább fél napi bérét megspórolja,vagyis kb. 3000Ft-ot.A feladat elvégzéséhez nincs szükség önéletrajzok nyomtatásához,így papírt illetve patront is spórol.Amelyet 2000 és 3000Ft körülire tervez.
A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
'A rendelkezésre álló adatokból adathalmazt hoztam létre. Az ügyvezető az általam és által összerakott kódokkal pontozta a jelentkezőket, ilyen például az iskolázottságnál: érettségi:1,szakmunkás 2,szakképző:3, felsőfokú végzettség:4. Kimutatás varázsló segítségével pivot táblázatot hoztam létre, amely megkönnyíti az egyes szempontok szerinti csoportosítást,illetve megmutatja,hogy nincsenek-e átfedések a táblázatban. A szempontok alapján rangsort állítottam fel,a sorszám függvény segítségével, amely az objektumokat rangsorolja az egymással összemért attribútum adatok alapján.Irányt is megadtam a rangsor készítéséhez. A távolság esetében használtam fordított irányt,mivel ha egy jelentkező minnél közelebb lakik a munkahelyétől annál jobb. Elkészítettem a Coco online lapot a My-X program segítségével.
Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
Az objektumokat 8 szempont alapján vizsgáltam,majd a fizetési bérigény alapján vontam le a következtetéseket.
A COCO online lapon látható eredmények: A nem, a végzettség és az elhelyezkedés nem befolyásolja a fizetési bérigényt. Az életkor jelentős mértékben befolyásolja a fizetési bérigényt. A nyelvi tudás,illetve a számítógépes ismeret is befolyásoló tényező. Minél több nyelven tud egy álláskereső és minél nagyobb a hozzáértése a számítógépes programokhoz annál nagyobb a bérigénye, mivel az alacsonyabb tudásszinttel rendelkezőkhöz képest nagyobb tudásszinttel rendelkeznek. A start kártyával való rendelkezés is befolyásolja a fizetési bérigényt.
Végeredményként azt kaptuk,hogy a 10-es jelentkező az,akinél a legnagyobb a fizetési bérigény és a Coco-online elemzés által meghatározott fizetés közti negatív eltérés.Vagyis a jelölt a lehetőségeihez képest kevesebb fizetést igényel. A 16-os jelentkező pedig az,aki a képességeihez képest a legtöbb fizetési bérigénnyel rendelkezik.
Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
A vezető próbáljon meg olyan jelöltet választani,akinek a legkisebb mínuszos különbség van a fizetési bérigény között,mivel így kisebb az esélye annak,hogy egy jobban fizető munkahelyet keres a közeljövőben. A kiválasztásnál fontos legyen az is,hogy a legnagyobb tudással rendelkező legyen a hasonló bérigényűek között.
Az információ többletérték lehetőségének levezetése
A tervezett hasznot,vagyis a 10.000Ft-ot nem sikerült realizálnia a vezetőnek.A kiválasztott személy bármennyire is gyorsan tanult be,mégsem sikerült egy napi bérét megspórolni,mivel a betanító nem tudott elegendő időt rá fordítani,így tovább tartott.A papír illetve a patron spórolásából származó haszon a tervezett haszonnak megfelelt,vagyis ténylegesen 2-3ezer Ft-ot takarított meg a vezető. Bár kevesebb időt kellett a kiválasztással foglalkoznia a vezetőnek,azonban a feladat elvégzéséhez szükséges adatok összeszedése, majd a módzerek elvégzése,értékelése sok időt vett igénybe. Körülbelül 2000Ftot takarított meg a feladat segítségével. Összességében a feladat elvégzése során bár nem realizálódott a tervezett haszon,mégis kevesebbe került a vezető számára a kiválasztás a módszer segítségével,mint anélkül.
Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba
HA a munkatervezés és struktúrálása 4, ÉS a problémákat és célokat kifejteni 3, ÉS a SAP 4, ÉS a szakmaitudás és tárgyitudás 4, ÉS a születési dátum 1, ÉS a végzettség foka 2, AKKOR a bruttó fizetési bérigény 200.001.-Ft - 300.000.-Ft között van.
Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok
Nem tudok róla.