„Notebook vásárlás” változatai közötti eltérés

A Miau Wiki wikiből
1. sor: 1. sor:
[[Kategória:Hasonlóságelemzés_(classic)]]
 
 
 
  
 
== Forrás ==
 
== Forrás ==
  
http://miau.gau.hu/ ...
+
http://miau.gau.hu/
  
 
== A tervezett alkalmazás/megoldás címe ==
 
== A tervezett alkalmazás/megoldás címe ==
  
Notebook vásárlás ár-érték meghatározással, illetve annak elemzése.
+
Adott piaci szegmensből a legmegfelelőbb ár-érték arányú termék kiválasztása.
  
 
== A feladat előtörténete ==
 
== A feladat előtörténete ==
  
Előző notebookomat nem igen kíméltem, olyannyira, hogy egy idő után kénytelen voltam átgondolni a további sorsát. A hűtőventillátor, az optikai meghajtó, majd a processzor is beadta a kulcsot. Sajnáltam, hisz évek óta velem volt, télen-nyáron hurcolásztam magammal a munkahelyemre, utazásokhoz és az egyetemre is. Ezért úgy döntöttem, hogy ideje váltani. De melyik az igazi? - tettem fel magamnak a kérdést.  Egy olyan gépet szerettem volna, ami megfelelő mind teljesítményben mind külalakra (2Gb memória és 150Gb merevlemez), hisz bírnia kell a terhelést is a folyamatos készenlét miatt.
+
Mivel előző notebookomat csaknem öt éve vásároltam, annak amortizációjával eljött az ideje, hogy új notebookot vásároljak. Lehetőségem van kedvező feltételekkel Toshiba notebookot vásárolni, így az usanotebook.hu weboldalán tettem egy látogatást és a feladatot ennek a problémának a megválaszolására használtam fel.  
  
 
== A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése ==
 
== A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése ==
  
A piacon rengeteg – az általam megszabott kritériumnak megfelelő – notebookhoz lehet hozzájutni, azonban a döntésemet megkönnyítendő eszköz (bármiféle program, számítási módszer) nem állt rendelkezésemre, illetve nem tudok arról, hogy hozzáférhető lenne. Az egyes gépek adatainak kis eltérése miatt is vált problémássá a döntés, hiszen ebben az esetben a legtöbb ember azt mondaná, hogy olyannyira apró az eltérés, így a választásom tulajdonképpen nem választás, csupán döntés. Nem tudatosan választom ki, hogy mely „éri meg a pénzét” leginkább, hanem a nagy hasonlóság miatt csupán mindössze „rábökök” egyre, amelyre tulajdonképpen féltett információim tömkelegét bízom rá. A sok hasonló paraméterrel rendelkező notebook mellett azonban feltüntettem néhány olyan gépet is, amelyek adottságai jóval jobbak, azonban drágábbak is. Próbaként, hogy ezeknek az adottságoknak a többlete átfordítható-e az árának többletébe úgy, hogy kijelenthetjük: 1 forintomon több hasznot vásároltam. Megéri-e nekem a hosszú időn át spórolt pénzem kiegészítenem, hogy igaz drágább, de jobb paraméterekkel rendelkező eszközt vásároljak. Azonban ez a fajta megoldás nem tűnt járható útnak. A feladatomat kezdetben egyfajta súlyozásos módszerrel próbáltam megoldani. Az egyes attribútumokat súlyozom fontosságuk szerint, (a számomra legfontosabb kapja a nagyobb súlyt) az attribútumokat pedig sorszámozom aszerint, hogy milyen tulajdonsággal rendelkeznek a többiekhez képest (a nagyobb sorszámot kapja az, amelyik legjobban megfelel az elvárásoknak). Ezután a sorszámot megszorozzuk a súllyal, majd ezek szummájával elosztjuk az árat. Így megkapjuk, hogy egy-egy „egységnyi” többlettulajdonsága hány forintomba kerül. Az általam, a saját módszeremmel kiválasztandó termék a MSI Wind U100 típusú notebook lenne.
+
A jelenlegi szűrési feltételeimnek öt különféle notebook termék felelt meg. Elvárásom, hogy 14 vagy annál kevesebb collos, könnyen hordozható, viszont versenyképes teljesítményű eszközhöz jussak az ár optimalizálásával. A kínált öt termékből a merevlemez (320 GB), a dvd-író, valamint a csatlakoztatási lehetőségek (USB, HDMI, eSATA, külső monitor, bluetooth), valamint a kapcsolt szoftverek mind egyenértékűek voltak, így más változók mentén volt szükséges differenciálnom, úgymint a processzor sebessége, a design (egyéni szempontok alapján), az üzemidő, a Video-hangkártya szolgáltatásai, valamint a javasolt felhasználási cél. (természetesen mindezt a költségek minimalizálása mellett szerettem volna elérni)
 
 
<br /><br /><br />'''Ez is át lesz írva!'''
 
  
== A tervezett megoldás adatösszetevőinek bemutatása (ADAT) ==
+
== A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ADAT) ==
  
Az adatok forrása az internet és elsősorban egy olyan oldal, amelyen egy-egy típusú notebook „lelőhelyei” vannak összegyűjtve, a notebook paramétereinek, – köztük a különböző beszerzési helyeknek köszönhetően – árainak feltüntetése mellett.
+
A forrásom az usanotebook.hu weboldal volt, és kizárólag 11-14 collos Toshiba notebook között kerestem.
  
 
== Objektumok (SOROK) ==
 
== Objektumok (SOROK) ==
  
A 14"-os képernyőméretű noteszgépek közül válogatunk, a 170- és 250 000 forintos árkategóriában: <br />
+
A 11-13 collos notebookok közül a következőket választottam ki összehasonlításra, ezek árszintje egyébként 180-280 ezer Ft között mozgott:
- Toshiba<br />
+
Toshiba Satellite T210-10X
- Toshiba<br />
+
Toshiba Satellite L630-102
<br /><br /><br />
+
Toshiba Satellite L635-10G
 +
Toshiba Satellite R630-105
 +
Toshiba Satellite R630-13T
  
 
== Attribútumok (X, Y oszlopok) ==
 
== Attribútumok (X, Y oszlopok) ==
  
A számomra fontosnak tartott attribútumok szerepelnek itt, illetve egy informatikust megkérdezve kiegészítettem őket két másik jellemzővel.
+
Az áron kívül öt jellegzetes változót sikerült körülhatárolnom, amelyek tekintetében a notebookok jellegzetes eltéréseket mutattak:
- Akkumulátor cellaszáma
+
 
- Garanciális idő
+
- processzor sebesség
- Képernyő mérete
+
- design
- Memória mérete
+
- üzemidő hosszúsága
- Memória sebessége
+
- Video- és hangkártya minősége
- Optikai meghajtó
+
- Javasolt felhasználási cél/terület
- Processzor órajele
 
- Processzorbusz sebessége
 
- Súly
 
- Winchester mérete
 
- Ár
 
  
 
== A feladat által érintett célcsoportok ==
 
== A feladat által érintett célcsoportok ==
  
A feladat célcsoportja lehet minden olyan személy, akinek szüksége van egy irodai feladatokat tökéletesen ellátó, kis súlyú, kis képernyőméretű (ezek a szállíthatóság egyszerűségét szolgálják) és alacsony árú notebookra.
+
Bár a példa magánfelhasználásról szól ugyanígy alkalmazható céges beszerzések mérlegelésekor is (ha pl. a Toshiba a beszállító), illetve bármely end-user részére sikerrel ajánlható a módszer.
  
 
== A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság ==
 
== A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság ==
  
A feladat megválaszolásával diákoknak, illetve irodai munkát folytató embereknek (akik gyakran utaznak és út közben is szükséges dolgozniuk) kívánjuk számítógép-vásárlásukat, döntéseiket megkönnyíteni.
+
A probléma megválaszolásával kiszűrhetők azok a tényezők, amelyek esetleg irrelevánsak a döntés szempontából, így segítenek abban, hogy amennyiben létezik, feltárják azokat a szempontokat, amelyek az áron felül figyelembe veendők.
  
 
== A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER) ==
 
== A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER) ==
  
1., A megfelelő adatok forrásának kutatása
+
1. A megfelelő internetes forrás felkutatása
2., Az adatok felrögzítése, adatbázis készítése a legfontosabb szempontok alapján
+
2. Releváns attribútumok meghatározása
3., Pivot-tábla készítése az adatbázis alapján kimutatás-varázsló segítségével
+
3. Táblázat feltöltése
4., Pivot-tábla átmásolása új munkalapra további feladatok elvégzése céljából
+
4. Pivot tábla készítése, összegzendő az értékeket
5., Sorszámfüggvény segítségével a Rangsor táblázat létrehozása
+
5. Sorszámfüggvény alkalmazása az értékek rangsorolásához.
6., A táblázat túl nagy méretei miatt a Solver használata nem lehetséges, így webes elemző szolgáltatás igénybevétele (my-x)
+
6. Solver, valamint My-X alkalmazása a becslések összevetéséhez.
7., A kapott eredmények (lépcsők, Coco-mátrix táblázat) átmásolása a munkalapra folytatásképpen
+
7. Kapott eredmények értékelése.
  
 
== Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY) ==
 
== Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY) ==
76. sor: 68. sor:
  
 
Az általam gondolt megoldási lehetőség és a Coco-mátrix eredménye nem vezetett ugyanarra az eredményre. Az első helyezettre nem ugyanazt a notebookot jelölték meg, azonban ha megfigyeljük, hogy a Coco eredményemmel melyek azok az eszközök, amelyek úgymond „megérik a pénzüket”, akkor az általa megjelölt négy eszköz majdnem teljesen takarja azt a négy eszközt, amelyeket ugyanezzel a gondolkodásmóddal választottam ki a súlyozott módszerrel kialakított eredményekből. Mindössze egy eszközben tér el. Azonban, mivel csak egy lehet a helyes módszer, így ez majdnem teljesen figyelmen kívül hagyható. Az első helyezettek eltérése miatt, így választani kell a két módszer közül, vagyis a két notebook között. Az általam használt módszer erősen szubjektívnek, míg a Coco-módszer objektívnek tekinthető. Szubjektív a módszerem, mivel a súlyokat egyfajta „beleérzéssel” határozom meg, nincs semmi gazdasági, matematikai vagy más tudományos alapja. Rendkívül hasznos azok számára, akik tudják, hogy mit akarnak, tudatos vásárlók, azonban sokuk számára használhatatlan, hiszen tudjuk, hogy a közgazdaságtan is mindenhol feltételezi a vásárló racionalizáltságát, azonban ez a való életben nagyon kis hányadukra jellemző. Az objektív módszerrel azonban a vásárlók többségének kedvezünk. A magában meghatározott kritériumoknak megfelelő alternatívákat meghatározza, jellemzőit feltünteti és más dolga nincs, mit a feladat megoldása. Nem igényel más készséget, így a becslés készségét sem. A saját módszeremmel meglehetősen nagy az eredmények lehetséges kimenetelének szórása. Így, gyakorlatilag a súlyozások variálásával bármely objektum megoldás lehet, míg a Coco-tábla használata csak egy, a legjobb megoldást kínálja fel. Így engem személy szerint meggyőzött a Coco-mátrix használatának hasznossága, hasznosabbnak bizonyult, mint  az általam „best practice”-nek kikiáltott megoldás.
 
Az általam gondolt megoldási lehetőség és a Coco-mátrix eredménye nem vezetett ugyanarra az eredményre. Az első helyezettre nem ugyanazt a notebookot jelölték meg, azonban ha megfigyeljük, hogy a Coco eredményemmel melyek azok az eszközök, amelyek úgymond „megérik a pénzüket”, akkor az általa megjelölt négy eszköz majdnem teljesen takarja azt a négy eszközt, amelyeket ugyanezzel a gondolkodásmóddal választottam ki a súlyozott módszerrel kialakított eredményekből. Mindössze egy eszközben tér el. Azonban, mivel csak egy lehet a helyes módszer, így ez majdnem teljesen figyelmen kívül hagyható. Az első helyezettek eltérése miatt, így választani kell a két módszer közül, vagyis a két notebook között. Az általam használt módszer erősen szubjektívnek, míg a Coco-módszer objektívnek tekinthető. Szubjektív a módszerem, mivel a súlyokat egyfajta „beleérzéssel” határozom meg, nincs semmi gazdasági, matematikai vagy más tudományos alapja. Rendkívül hasznos azok számára, akik tudják, hogy mit akarnak, tudatos vásárlók, azonban sokuk számára használhatatlan, hiszen tudjuk, hogy a közgazdaságtan is mindenhol feltételezi a vásárló racionalizáltságát, azonban ez a való életben nagyon kis hányadukra jellemző. Az objektív módszerrel azonban a vásárlók többségének kedvezünk. A magában meghatározott kritériumoknak megfelelő alternatívákat meghatározza, jellemzőit feltünteti és más dolga nincs, mit a feladat megoldása. Nem igényel más készséget, így a becslés készségét sem. A saját módszeremmel meglehetősen nagy az eredmények lehetséges kimenetelének szórása. Így, gyakorlatilag a súlyozások variálásával bármely objektum megoldás lehet, míg a Coco-tábla használata csak egy, a legjobb megoldást kínálja fel. Így engem személy szerint meggyőzött a Coco-mátrix használatának hasznossága, hasznosabbnak bizonyult, mint  az általam „best practice”-nek kikiáltott megoldás.
 +
 +
 +
[[Kategória:Hasonlóságelemzés_(classic)]]

A lap 2010. december 18., 02:12-kori változata

Forrás

http://miau.gau.hu/

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

Adott piaci szegmensből a legmegfelelőbb ár-érték arányú termék kiválasztása.

A feladat előtörténete

Mivel előző notebookomat csaknem öt éve vásároltam, annak amortizációjával eljött az ideje, hogy új notebookot vásároljak. Lehetőségem van kedvező feltételekkel Toshiba notebookot vásárolni, így az usanotebook.hu weboldalán tettem egy látogatást és a feladatot ennek a problémának a megválaszolására használtam fel.

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

A jelenlegi szűrési feltételeimnek öt különféle notebook termék felelt meg. Elvárásom, hogy 14 vagy annál kevesebb collos, könnyen hordozható, viszont versenyképes teljesítményű eszközhöz jussak az ár optimalizálásával. A kínált öt termékből a merevlemez (320 GB), a dvd-író, valamint a csatlakoztatási lehetőségek (USB, HDMI, eSATA, külső monitor, bluetooth), valamint a kapcsolt szoftverek mind egyenértékűek voltak, így más változók mentén volt szükséges differenciálnom, úgymint a processzor sebessége, a design (egyéni szempontok alapján), az üzemidő, a Video-hangkártya szolgáltatásai, valamint a javasolt felhasználási cél. (természetesen mindezt a költségek minimalizálása mellett szerettem volna elérni)

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ADAT)

A forrásom az usanotebook.hu weboldal volt, és kizárólag 11-14 collos Toshiba notebook között kerestem.

Objektumok (SOROK)

A 11-13 collos notebookok közül a következőket választottam ki összehasonlításra, ezek árszintje egyébként 180-280 ezer Ft között mozgott: Toshiba Satellite T210-10X Toshiba Satellite L630-102 Toshiba Satellite L635-10G Toshiba Satellite R630-105 Toshiba Satellite R630-13T

Attribútumok (X, Y oszlopok)

Az áron kívül öt jellegzetes változót sikerült körülhatárolnom, amelyek tekintetében a notebookok jellegzetes eltéréseket mutattak:

- processzor sebesség - design - üzemidő hosszúsága - Video- és hangkártya minősége - Javasolt felhasználási cél/terület

A feladat által érintett célcsoportok

Bár a példa magánfelhasználásról szól ugyanígy alkalmazható céges beszerzések mérlegelésekor is (ha pl. a Toshiba a beszállító), illetve bármely end-user részére sikerrel ajánlható a módszer.

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

A probléma megválaszolásával kiszűrhetők azok a tényezők, amelyek esetleg irrelevánsak a döntés szempontából, így segítenek abban, hogy amennyiben létezik, feltárják azokat a szempontokat, amelyek az áron felül figyelembe veendők.

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

1. A megfelelő internetes forrás felkutatása 2. Releváns attribútumok meghatározása 3. Táblázat feltöltése 4. Pivot tábla készítése, összegzendő az értékeket 5. Sorszámfüggvény alkalmazása az értékek rangsorolásához. 6. Solver, valamint My-X alkalmazása a becslések összevetéséhez. 7. Kapott eredmények értékelése.

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

Az általam fontosnak tartott jellemzők és az ár alapján az alapadat-táblámban szereplő notebookok közül a Coco-mátrix segítségével kiválasztható, hogy ár-érték arány szempontjából mely eszköz az, amelyik az én igényeimnek megfelel. A Coco táblám eredménye szerint a Fujitsu Mini M2010 típusú gépet lenne a legérdemesebb megvásárolni, ára és értékei alapján. Ha nincs lehetőség ezen termék megvásárlására, akkor még szóba jöhet az Acer Eee PC 1008HA vagy az Acer Aspire one D250-0B készülék. Amely objektumoknál a százalékos eltérés a becsült ár és a tényleges ár között pozitív eredményt ad, azon termékek megvásárlása pazarló döntés. Ilyenek például: a Toshiba NB100-12N, a Sony Vaio VPC-W11S1E. A többi eszköz alacsony értékéből eredően mindösszesen zajnak minősül.

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

Az eredmények alapján a Fujitsu Mini M2010 típusú notebook a leginkább ár-értékarányos, a legkifizetődőbb döntés, ha a megvásárlása mellett maradok. Tehát a piacon a mai adatok és kínálat alapján ezt a notebookot érdemes megvásárolni, ha egy könnyű, kicsi és relatíve olcsó irodai notebookra van szükségünk.

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

Az általam gondolt megoldási lehetőség és a Coco-mátrix eredménye nem vezetett ugyanarra az eredményre. Az első helyezettre nem ugyanazt a notebookot jelölték meg, azonban ha megfigyeljük, hogy a Coco eredményemmel melyek azok az eszközök, amelyek úgymond „megérik a pénzüket”, akkor az általa megjelölt négy eszköz majdnem teljesen takarja azt a négy eszközt, amelyeket ugyanezzel a gondolkodásmóddal választottam ki a súlyozott módszerrel kialakított eredményekből. Mindössze egy eszközben tér el. Azonban, mivel csak egy lehet a helyes módszer, így ez majdnem teljesen figyelmen kívül hagyható. Az első helyezettek eltérése miatt, így választani kell a két módszer közül, vagyis a két notebook között. Az általam használt módszer erősen szubjektívnek, míg a Coco-módszer objektívnek tekinthető. Szubjektív a módszerem, mivel a súlyokat egyfajta „beleérzéssel” határozom meg, nincs semmi gazdasági, matematikai vagy más tudományos alapja. Rendkívül hasznos azok számára, akik tudják, hogy mit akarnak, tudatos vásárlók, azonban sokuk számára használhatatlan, hiszen tudjuk, hogy a közgazdaságtan is mindenhol feltételezi a vásárló racionalizáltságát, azonban ez a való életben nagyon kis hányadukra jellemző. Az objektív módszerrel azonban a vásárlók többségének kedvezünk. A magában meghatározott kritériumoknak megfelelő alternatívákat meghatározza, jellemzőit feltünteti és más dolga nincs, mit a feladat megoldása. Nem igényel más készséget, így a becslés készségét sem. A saját módszeremmel meglehetősen nagy az eredmények lehetséges kimenetelének szórása. Így, gyakorlatilag a súlyozások variálásával bármely objektum megoldás lehet, míg a Coco-tábla használata csak egy, a legjobb megoldást kínálja fel. Így engem személy szerint meggyőzött a Coco-mátrix használatának hasznossága, hasznosabbnak bizonyult, mint az általam „best practice”-nek kikiáltott megoldás.