„Mobiltelefon” változatai közötti eltérés

A Miau Wiki wikiből
a (Forrás)
1. sor: 1. sor:
=Forrás=
+
Tartalomjegyzék
[http://miau.gau.hu/oktatas/2011osz/handy_msc.xls XLS]
 
  
=A tervezett alkalmazás/megoldás címe=
 
Hasonló árkategóriában lévő mobiltelefonok ár/teljesítmény arányának vizsgálata
 
  
=A feladat előtörténete=
+
    1 https://miau.gau.hu/mediawiki/index.php?title=Mobiltelefon&action=edit
A jelenleg meglévő Nokia 5200 típusú mobiltelefonomat szeretném lecserélni, de a mobiltelefonok piacán széleskörű kínálat áll rendelkezésemre, melyek közül nem tudom eldönteni, hogy melyik nyújtja a legjobb ár/teljesítmény arányt. Természetesen szűrőfeltételként az értékesítési ár mértékét határoztam csak meg, 20.000-26.000 Ft között.
+
    2 A tervezett alkalmazás/megoldás címe
 
+
    3 A feladat előtörténete
=A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése=
+
    4 A feladat megoldásának jelenlegi helyzete (best practice) és ennek értékelése/kritikája
 
+
    5 A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
Az egyes mobiltelefonokra vonatkozó saját jellemzőket az "Adattábla" munkalap A1:X9 tartományban található meg. A mobiltelefon választásomat sorszámozással oldottam meg. Az ezek alapján a két legjobb eredményt kapó mobiltelefonnál viszonyítottam a saját árukhoz képest ("Pivot" munkalap A17:K25).
+
        5.1 Objektumok (sorok)
 
+
        5.2 Attribútumok (X, Y oszlopok)
Kritika: az egyes attribútumokat egyenlőeknek tekintettem, holott nem tekinthető minden attribútum azonos fontosságúnak és így a telefon árértékére vonatkozóan eltérő értéket képviselnek, ami végül meghatározná az optimális árat a mobiltelefonoknak.
+
    6 A feladat által érintett célcsoportok
 
+
    7 A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
=A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)=
+
    8 A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
 
+
    9 Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
A különböző mobiltelefonokra vonatkozó információkat az egyes mobiltelefon üzletek oldalain találtam meg ("Data" munkalap E1-E65). A kiinduló adatbázisomnak ezt a 8 mobiltelefont választottam. Előzetes KO feltételként csak annyit határoztam meg, hogy 20.000-26.000 Ft között legyen a mobiltelefon értékesítési ára, illetve hogy a mai trendeknek megfelelően kellő design-val rendelkezzenek. Az általam kiválasztott 8 attribútum közül még számos egyedi tulajdonsággal rendelkeznek természetesen a mobiltelefonok, de úgy gondoltam, hogy ez a 8 tulajdonság a legfontosabb, ha mobiltelefont akarunk vásárolni.
+
    10 Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
 
+
    11 Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
==Objektumok (sorok)==
+
    12 Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba
'''Mobiltelefontípusok:'''
+
    13 Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok
* LG GD510
 
* LG GM360
 
* Nokia 5230
 
* Nokia C3
 
* Nokia X3-00
 
* Samsung E2652
 
* Samsung L810
 
* Sony Ericsson txt pro
 
 
 
 
 
==Attribútumok (X, Y oszlopok)==
 
'''Tulajdonságok:'''
 
 
 
*x1: Belső memória (MB) iránya: 0 Minél nagyobb a belső memória annál nagyobb a valószínűsége, hogy megveszik a telefont, viszont ha nincs belső memóriája nem veszik meg a telefont.
 
 
 
*x2: Fényképező felbontása (MPx) iránya: 0 Minél nagyobb a fényképező felbontása annál nagyobb a valószínűsége, hogy megveszik a telefont, viszont ha nincs fényképező benne nem veszik meg a telefont.
 
 
 
*x2: Képernyő felbontása (Pixel) iránya: 0 Minél nagyobb a képernyő felbontása annál nagyobb a valószínűsége, hogy megveszik a telefont, viszont ha alacsony a képernyő felbontása nem veszik meg a telefont.
 
 
 
*x4: Készenléti idő (óra) iránya: 0 Minél több a készenléti ideje annál nagyobb a valószínűsége, hogy megveszik a telefont, viszont ha nincs készenléti ideje nem veszik meg a telefont.
 
 
 
*x5: Kijelző mérete (") iránya: 0 Minél nagyobb a kijelző mérete annál nagyobb a valószínűsége, hogy megveszik a telefont, viszont ha nincs kijelzője nem veszik meg a telefont.
 
 
 
*x6: Méret (hossz*szél*vas) (mm^3) iránya: 1 Minél nagyobb a térfogata, annál kevesebben fogják megvenni, és minél kisebb annál nagyobb a valószínűsége a jobb értékesítési adatoknak.
 
 
 
*x7: Súly (gramm) iránya: 1 Minél nagyobb a súlya, annál kevesebben választják, és minél könnyebb annál nagyobb a valószínűsége a jobb eladási arányoknak.
 
 
 
 
 
*y: mobiltelefon ára (Ft)
 
 
 
=A feladat által érintett célcsoportok=
 
Mindazon emberek, akik modern telefont akarnak vásárolni, de az erre szánt pénzügyi keretük eléggé behatárolt (20.000-26.000 Ft), illetve a mobiltelefon szolgáltatóknak, hiszen árazás szempontjából fontos nekik, hogy ők kínálják a legjobb mobiltelefonokat a legjobb ár/teljesítmény arányában a konkurenciához képest.
 
 
 
* diákok
 
* mobiltelefon szolgáltatók/értékesítők
 
 
 
=A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság=
 
 
 
 
 
'''Kiadás:'''
 
'''1. Sorszámozás'''
 
1fő elegendő ennek a munkának az elvégzéséhez.
 
a, Adatok gyűjtése a különböző mobiltelefont értékesítő üzletek oldaláról, és a megfelelő telefonok kiválasztása.
 
b, Excelbe való bevitele az adatoknak, sorszám függvény beillesztése, hibapontok értékének meghatározása a mobiltelefonok árának megfelelően.
 
Maximum 5 óra alatt elvégezhető ez az elemzés, melyet diákmunka keretében is ki lehet adni, így 800 Ft/óra értékben számolom a munkadíjat.
 
 
 
''Összesen:'' 4.000 Ft
 
 
 
'''2. Solver súly optimalizálás'''
 
1 fő - Adatok gyűjtése, solverrel való elemzése
 
Excel haladó tanfolyam: 30.000 Ft
 
Maximum 9 óra alatt elvégezhető az elemzés, illetve az adatok szöveges értelmezése, 1.500 Ft/óra
 
 
 
''Összesen:'' 43.500 Ft
 
 
 
A két megoldás közötti különbség értéke: 39.500 Ft
 
 
 
'''Bevétel'''
 
A bevételi oldal ennyire nem számszerűsíthető adatok halmaza, hiszen ezzel a vásárlók csak jobb ár/teljesítmény arányú mobiltelefonokat tudnak venni, illetve a szolgáltatók, pedig ezek alapján optimálisabban tudják meghatározni a mobiltelefonok árait, így ezt a tudást számukra tudom majd egyenlőre csak értékesíteni.
 
Az általam végzett számításokat a Magyarországon létező "nagy" szolgáltatóknak fogom értékesíteni:
 
* Vodafone
 
* Telenor
 
* T-mobile
 
 
 
Mindegyik társaságtól 50.000 Ft-os ajánlatot fogok mondani, így ha már egy szolgáltató igent fog mondani, a költségeim felett már nyereséget is tudok realizálni és a továbbiakban a már meglévő adattáblámat személyre szabottan ki tudom gyorsan egészíteni.
 
 
 
=A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)=
 
 
 
Az adathalmazt a már előbbiek említett feltételek alapján a "Pivot" munkalapon található meg az A2:I12 tartományban.
 
 
 
'''1. Sorszámozás'''
 
 
 
Kijelentés: az általam megadott szűrőfeltételeket - attribútumokat, az egyes mobiltelefon típusoknál azonos súlyúaknak tekintettem.("Pivot" munkalap A5:I13 sorok)
 
 
 
Miért: Mindegyik attribútum az egyes mobiltelefonoknál azonos mértékben fontos számomra.
 
 
 
Kritika: Egyes technikai paraméterek nagyobb fontossági súllyal kellene szerepelniük (belső memória nem annyira fontos, hiszen memória kártyával mindegyik bővíthető, viszont a fényképezőgép felbontása adott, azon később sem tudok változtatni)
 
 
 
 
 
Kijelentés: Az input adatvagyont a sorszám függvénnyel, mindegyik attribútumnak megfelelő iránnyal rangsoroltam. ("Pivot" munkalap A15:K25)
 
 
 
Miért: Minden egyes attribútumnál más más irány a mérvadó ( iránya 1, mert a kisebb súlyú telefon a jobb, iránya 0 a belsőmemóriának, hiszen minél nagyobb belső memóriával rendelkezik, annál jobb)
 
 
 
 
 
Kijelentés: minden egyes mobiltelefon típus által kapott rangsor számokat összeadtam. ("Pivot" munkalap J17-J25)
 
 
 
Miért: Így megkapom, hogy melyik mobiltelefon típus rendelkezik a legkedvezőbb paraméterekkel (legkevesebb pontszámmal bíró a legjobb mobiltelefon)
 
 
 
Konklúzió: A legkisebb sorszám összeggel rendelkező telefon a LG GM360 (21hibapont), de megnéztem a következő helyen lévő mobiltelefont is, ami a Sony Erisccon txt pro volt (23 hibapont)("Pivot" munkalap A15:K25 ) Ezek alapján a LG GM360 típusú mobiltelefont választottam, mert itt a legkisebb az egy hibapontra eső Ft értéke ("Pivot" munkalap K18-K25), e két mobiltelefon közül.
 
 
 
 
 
 
 
'''2. Solver súly optimalizálás'''
 
 
 
Kijelentés: A súlyok helyén definiáltam a solver módosuló celláit és a ("Coco1" munkalap A13:I22) T14 minimalizálását írtam elő a solver lefuttatása során.
 
Miért: Azt a megoldást kerestem, mely által a számítógép által generált súlyok a korrelációt a -1 érteke felé tolják.
 
Kritika: Nem csak egy megoldása van a Solvernek.
 
Eredmény: T14= -1
 
 
 
Kijelentés: Lépcsők meghatározása ("Coco2" munkalap A25:H34), a tényleges és a becsült értékek közötti eltérés vizsgálata ("Coco2 lépcső" munkalap A36:K46)
 
Miért: Meg tudjam határozni, hogy az egyes tulajdonságok mekkora értéket képviselnek a telefon eladási/értékesítési árához képest, és ezek alapján, annyit ér-e amennyiért el is adják a mobiltelefont a szolgáltatók.
 
Kritika: A tény és a becsült érték megegyezik, így közvetlen győztest nem tudok meghatározni, illetve a képernyő és a fényképezőgép felbontása monotonitást mutat.
 
 
 
Kijelentés: A lépcső mértékét a 8 attribútum közül, csak a súly és a fényképezőgép felbontására végeztem el.
 
Miért: Végleges döntést tudjak hozni, az optimális telefon választás tárgyában, a monotonitás megszüntetése ennek a két tényezőnek ("Coco3" munkalap A36:K46)
 
Kritika: -
 
 
 
Konklúzió: A vizsgálat alapján a legjobban a LGGM360 típusú mobiltelefonnal járok, hiszen ennek a két tényező értékeként 2570 Ft-al többet ér, mint amennyiért a piacon árulják. ("Coco3" munkalap K36-K45)
 
 
 
=Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)=
 
 
 
A saját módszeremmel a legolcsóbb kategóriájú mobiltelefon jött ki győztesen a többi 7 közül - LG GM360 -, hogy ezzel járok a legjobban, ez az ami az ár/teljesítmény arányában a legjobb.
 
 
 
A solver súly optimalizálásánál pedig, ugynacsak ez a típusú mobiltelefon jött ki győztesen, ahol a becsült értéke alapján 12%-val kevesebbet kér érte a szolgáltató, mint amennyit valójában érne("Coco3" munkalap L39).
 
 
 
A leginkább félreárazott mobiltelefon ár/teljesítmény arányában a Nokia 5230 ("Coco3" munkalap A40-K40), mert 14%-val többet kérnek érne, mint amit valójában érne ezekkel a paraméterekkel.
 
 
 
=Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)=
 
 
 
Mindkét megoldásom ugyanazt a megoldást adta, hogy az általam kiválasztott 8 telefon közül a leginkább az LG GM360 típusú mobiltelefonnal járok.
 
 
 
Az inverz alakja se nem bizonyította se nem cáfolta az igazamat, de a négy mobiltelefon közül, amiket a piacon alacsonyabb értéken áraztak be, azok közül erre vonatkozóan 0 értéket adott.
 
 
 
Így az LG Gm360 típusú mobiltelefont fogom megvenni.
 
 
 
=Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)=
 
 
 
A solver súly optimalizálásánál kapott eredményeket, leginkább a mobiltelefonok becsült értékeit tudnám tovább adni a mobiltelefont értékesítő vállalatoknak. ("Coco3" munkalap J36-J45). Ami jól mutatja, hogy a szolgáltatók három mobiltelefont rosszul áraztak be.
 
 
 
Mint azt már a korábbiakban említettem, ez az adattábla lényeges információkat tartalmazz a különböző típusú mobiltelefonokra vonatkozóan, melyet 50.000 Ft értékben szeretnék tovább adni, minden egyes mobiltelefon szolgáltatónak, mely által az egyes telefonoknál nagyobb értékesítést tudnának elérni az optimálisabb mobiltelefon beárazása végett, illetve a jövőben is feltudom használni a számításaimat, és személyre szabottan el tudom végezni a kutatást, melyhez már jóval kevesebb időre és pénzre lenne szükségem.
 
 
 
=Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba=
 
=Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok=
 
Ilyen jellegű összehasonlításokat nem találtam, hiszen az interneten nem készítenek ár/teljesítmény összehasonlítást több mobiltelefonra vonatkozóan.
 
 
 
[https://miau.gau.hu/mediawiki/index.php/Feladatterv:COCO:000_minta nyilatkozat és kitöltési segédlet]
 
 
 
[[Kategória:Hasonlóságelemzés_(special)]]
 
[[Kategória:Hasonlóságelemzés_(classic)]]
 

A lap 2012. január 3., 20:39-kori változata

Tartalomjegyzék


   1 https://miau.gau.hu/mediawiki/index.php?title=Mobiltelefon&action=edit
   2 A tervezett alkalmazás/megoldás címe
   3 A feladat előtörténete
   4 A feladat megoldásának jelenlegi helyzete (best practice) és ennek értékelése/kritikája
   5 A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
       5.1 Objektumok (sorok)
       5.2 Attribútumok (X, Y oszlopok)
   6 A feladat által érintett célcsoportok
   7 A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
   8 A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
   9 Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
   10 Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
   11 Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
   12 Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba
   13 Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok