„Toyota” változatai közötti eltérés
(→A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése) |
(→A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése) |
||
12. sor: | 12. sor: | ||
Ha laikusként kellene autót választanom akkor valószínűleg, először interneten gyűjtenék adatokat és elsősorban az autó formája befolyásolt volna, de az árat, fogyasztást, teljesítmény is igyekeztem volna összehasonlítani. A márkakereskedést csak másodsorban kerestem volna fel, mivel ha először azt keresném fel, nagy valószínűséggel az éppen kiállított autók színe befolyásolna. Szerencsére az interneten a bemutatott autó színét át lehet állítani, így ezt a nagyon szubjektív tényezőt ki lehet küszöbölni. | Ha laikusként kellene autót választanom akkor valószínűleg, először interneten gyűjtenék adatokat és elsősorban az autó formája befolyásolt volna, de az árat, fogyasztást, teljesítmény is igyekeztem volna összehasonlítani. A márkakereskedést csak másodsorban kerestem volna fel, mivel ha először azt keresném fel, nagy valószínűséggel az éppen kiállított autók színe befolyásolna. Szerencsére az interneten a bemutatott autó színét át lehet állítani, így ezt a nagyon szubjektív tényezőt ki lehet küszöbölni. | ||
+ | Ez a választás semmiképpen sem lett volna jó, mivel a színek és formák nagyon szubjektívek és egy autó kinézete nem feltétlenül tükrözi a legjobb ár-érték-teljesítmény arányt. | ||
=A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)= | =A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)= |
A lap 2011. december 17., 21:35-kori változata
Tartalomjegyzék
- 1 Forrás
- 2 A tervezett alkalmazás/megoldás címe
- 3 A feladat előtörténete
- 4 A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
- 5 A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
- 6 A feladat által érintett célcsoportok
- 7 A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
- 8 A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
- 9 Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
- 10 Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
- 11 Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
- 12 Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba
- 13 Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok
Forrás
http://miau.gau.hu/oktatas/2011osz/wk.xls
A tervezett alkalmazás/megoldás címe
Alsó-középkategóriás Toyota személygépkocsik összehasonlítása ár, fogyasztás, teljesítmény és egyéb jellemzők alapján hasonlóságelemzés segítségével.
A feladat előtörténete
Jelenlegi autónk már igen idős, csere előtt áll, mivel jelenleg is Toyota személygépkocsink van és mindig nagyon elégedettek voltunk vele, ezért döntöttünk a mellett, hogy ismét ilyen márkájú autót választunk. Toyota 5 autótípusának (IQ, Aygo, Yaris, Auris, Auris HSD)ár/értékarány vizsgálata alapján, megtudhatjuk, hogy az adott árhoz milyen értékű gépkocsit kaphatunk.
A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
Ha laikusként kellene autót választanom akkor valószínűleg, először interneten gyűjtenék adatokat és elsősorban az autó formája befolyásolt volna, de az árat, fogyasztást, teljesítmény is igyekeztem volna összehasonlítani. A márkakereskedést csak másodsorban kerestem volna fel, mivel ha először azt keresném fel, nagy valószínűséggel az éppen kiállított autók színe befolyásolna. Szerencsére az interneten a bemutatott autó színét át lehet állítani, így ezt a nagyon szubjektív tényezőt ki lehet küszöbölni. Ez a választás semmiképpen sem lett volna jó, mivel a színek és formák nagyon szubjektívek és egy autó kinézete nem feltétlenül tükrözi a legjobb ár-érték-teljesítmény arányt.
A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
A táblázatban található minden szükséges adatot az adott márka honlapjáról (www.toyota.hu) gyűjtöttem, választottam.
Objektumok (sorok)
Az autómárka különböző típusait tartalmazza: IQ, Aygo, Yaris, Auris, Auris HSD
Attribútumok (X, Y oszlopok)
ajtók száma, ülőhelyek száma, kombinált fogyasztás, motor hengerűrtartalom, teljesítmény, ár
A feladat által érintett célcsoportok
A feladat által érintett célcsoportok azok a személyek, akik új, kis vagy középkategóriás, gazdaságosan üzemeltethető és megfelelő alapfelszereltségű autót szeretnének vásárolni az érintett márkában.
A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
A feladat elkészítés több szempontból hasznos, például, ha már rutinnal nem tudok összehasonlítást végezni, akkor a szükséges tudással, adatokkal, számokkal ki tudom fejezni a különbséget az autók között. A hasznossági elemzés, segít eldönteni az autóvásárlásban, hogy az igényeknek és szükségleteknek megfelelően tudjunk személygépkocsit vásárolni. Valamint nem kell hosszú órákat eltölteni a különböző szalonok felkutatásával,végigjárásával,adatok,paraméterek gyűjtésével,majd ezek összevetésével.Ezzel az összehasonlítás elemzéssel időt spórolnak meg.
A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
Feladatomban összehasonlító elemzést végeztem. Mely során az objektumok:IQ, Aygo, Yaris, Auris, Auris HSD Attributumok: - Ajtók száma,Ülőhelyek száma, - Kombinált fogyasztás, - Motor hengerűrtartalom, - Teljesítmény, - Ár, A feladat gyakorlati lépései:
1. Adatok gyűjtése
2. Meta-adatbázis készítése
3. Pivot kimutatás
4. Primer adatok átmásolása CoCo Solver segítségével
5. Rangsor kialakítás sorszám függvény segítéségével
6. Coco-online futtatás
7. Eredmény értékelése
Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
A coco-online futtatásakor az elemzésből az alábbi eredmény vonható le. Az összehasonlítás kis szórást mutat.
Optimális választás: Auris HSD, Aygo, IQ
Felülértékelt, vagyis magasabb áron forgalmazott autó: Yaris Alulértékelt, vagyis alacsonyabb áron forgalmazott autó: Auris
Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
Az eredményekből és a táblázatok értékeiből látható, hogy nincs nagy különbség a különböző típusok ár/érték arányában, tehát a cég reális árpolitikát folytat. A táblázat adatai mutatják, hogy mindegyik autó „megéri az árát”. Ezzel az elemzéssel sok információhoz hozzájutottam, azonban nem sokat segített a jelenlegi kérdés eldöntésében, hiszen mindegyik jó, de későbbi döntési helyzetekben hasznosan fel lehet használni a felmerülő kérdések megválaszolására. Jelen esetben tehát egyéb szubjektív értékek (pl. forma) alapján is dönthetünk.
Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
Az összehasonlítás, elemzés célja az volt, hogy megvizsgáljuk melyik Toyota típus árához tartozik a legnagyobb illetve legjobb érték, ezáltal megkönnyítsük a vásárló döntését. A Coco segítségével a meglévő adatok alapján és a tanultak segítségével képesek vagyunk a számunkra legmegfelelőbb döntés meghozatalára, valamint időt,pénzt,energiát spórolhatunk meg.