„Bunozes” változatai közötti eltérés

A Miau Wiki wikiből
(Átirányítás ide: Bűnözés)
19. sor: 19. sor:
 
     12 Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba
 
     12 Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba
 
     13 Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok
 
     13 Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok
 +
 +
=Forrás=
 +
[http://miau.gau.hu/oktatas/2011osz/bunozes.xls]
 +
 +
 +
=A tervezett alkalmazás/megoldás címe=
 +
Visszaszorítható-e a bűnözés a GDP növelésével Magyarországon?
 +
 +
 +
=A feladat előtörténete=
 +
Tapasztalatom szerint ma Magyarországon nagyon jelentős mértékű a bűnelkövetések száma. Ennek okát a hivatalos források jellemzően (szerintem egyoldalúan) csak a makrogazdasági, pénzügyi mutatókban keresik, illetve ezekkel magyarázzák. Észrevételem szerint bűncselekmények társadalmi rétegtől függetlenül mindenhol megjelennek. Ennek a jelenségnek a kiváltó okaira keresem egy elemzés keretében, matematikai módszerekkel alátámasztott számításokkal az adatok közti összefüggést.
 +
 +
 +
=A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése=
 +
Napjainkban a média által sugárzott szakértői vélemények álláspontja az, hogy a gazdasági jólét magával vonzza a bűncselekmények számának csökkenését. Ezzel ellentmond sok jóléti ország bűnügyi statisztikája, ilyen például az Egyesült Államok. Ott az egy főre jutó GDP (amely mutatót a leggyakrabban használnak a jólét mérésére)  magas értéke nem áll arányban a bűnelkövetések számával. A GDP mutatót, mint "mérője a jólétnek" az utóbbi időben sok kritika éri, hiszen GDP-t növelhet például a rablások szaporodásának következtében a nagyobb mennyiségű riasztó berendezések stb. vásárlása is. Szerintem a bűnözés ezen gondolatmenet alapján nem szorítható vissza csupán a gazdasági fejlettség által. Az általam vizsgált adathalmaz ismérveit a következőképpen rangsorolom várakozásaimnak megfelelően: munkanélküliségi ráta illetve a munkanélküliek száma, vallási szervezetek száma, alkalmazásban állók havi átlagkeresete, fogyasztóiár-index, az egy főre jutó bruttó hazai termék,gazdaságilag aktív népesség száma, népsűrűség. A kialakított sorrendem logikája, hogy Magyarországon a bűnelkövetések közül a lopás jellegűek a leginkább jellemzőek, ennek okát én abban látom, hogy a munkavállaláshoz, és ezáltal a megélhetéshez szükséges lehetőségek sok esetben nem adottak, és az emberek a fennmaradáshoz ilyen körülmények között kényszerülnek ilyen cselekedetekre. A témában a gazdasági tényezők mellett nagy jelentőséget tulajdonítok a jelenlévő erkölcsi-, kulturális-, oktatási színvonalnak is amit az elemzésben a vallási szervezetek számával képviseltetek. A bűnelkövetések visszaszorítása állami feladat, így a társadalmi hasznosság szempontjából ilyen elemzések elvégzése javasolt.
 +
 +
=A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)=
 +
A KSH-n nyilvántartott adatok közül, a vizsgálat teljesítéséhez leginkább megfelelő tényezők :
 +
1) Fogyasztói- árindex: Az árszínvonal emelkedését reprezentáló statisztikai mutató, amely meghatározott súllyal veszi figyelembe a legfontosabb fogyasztási cikkek átváltozását. Előző év= 100 % (százalékban mért érték) Iránya: növekedése elősegíti a bűnelkövetések számának növekedését.
 +
2) Alkalmazásban állók havi átlagkeresete: Alkalmazottak átlagos havi keresete, Ft-ban kifejezve. Iránya: csökkenése elősegíti a bűnelkövetések számának növekedését.
 +
3) Az egy főre jutó bruttó hazai termék: az országban élők átlagos életszínvonalának mutatója, Ft/fő-ben mérik.  Iránya: csökkenése elősegíti a bűnelkövetések számának növekedését.
 +
4)Gazdaságilag aktív népesség száma: Gazdaságilag aktív népesség: A foglalkoztatottak és a munkanélküliek (azaz a munkát végzők és a munkavégzésre rendelkezésre állók) együttes száma.  Iránya: csökkenése elősegíti a bűnelkövetések számának növekedését.
 +
5)Munkanélküliek: minden olyan személyt, aki egy adott időpontban képes és akar dolgozni, mégsem talál munkát; Fő-ben számláljuk Iránya: növekedése elősegíti a bűnelkövetések számának növekedését
 +
6)Munkanélküliségi ráta:a munkanélküliek számának és a munkaerő-állománynak a hányadosa, százalékos formában kifejezve.Iránya: növekedése elősegíti a bűnelkövetések számának növekedését
 +
7)Népsűrüség: adott területegységre jutó lakosok száma, általánosan elfogadott mértékegysége a fő/négyzetkilométer (fő/km²). Iránya: növekedése elősegíti a bűnelkövetések számának növekedését
 +
8)Vallási szervezetek száma: az egyházak által működtetett szervezetek darabszáma.  Iránya: csökkenése elősegíti a bűnelkövetések számának növekedését.
 +
9)Regisztrált bűncselekmények: a nyilvántartásba vett bűn elkövetések száma. Darabban értékelve.
 +
 +
 +
==Objektumok (sorok)==
 +
*2002
 +
*2003
 +
*2004
 +
*2005
 +
*2006
 +
*2007
 +
*2008
 +
*2009
 +
*2010
 +
 +
 +
 +
==Attribútumok (X, Y oszlopok)==

A lap 2012. január 21., 22:59-kori változata

Átirányítás ide:

Tartalomjegyzék [elrejtés]

   1 Forrás http://miau.gau.hu/oktatas/2011osz/bunozes.xls
   2 A tervezett alkalmazás/megoldás címe
   3 A feladat előtörténete
   4 A feladat megoldásának jelenlegi helyzete (best practice) és ennek értékelése/kritikája
   5 A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
       5.1 Objektumok (sorok)
       5.2 Attribútumok (X, Y oszlopok)
   6 A feladat által érintett célcsoportok
   7 A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
   8 A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
   9 Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
   10 Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
   11 Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
   12 Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba
   13 Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok

Forrás

[1]


A tervezett alkalmazás/megoldás címe

Visszaszorítható-e a bűnözés a GDP növelésével Magyarországon?


A feladat előtörténete

Tapasztalatom szerint ma Magyarországon nagyon jelentős mértékű a bűnelkövetések száma. Ennek okát a hivatalos források jellemzően (szerintem egyoldalúan) csak a makrogazdasági, pénzügyi mutatókban keresik, illetve ezekkel magyarázzák. Észrevételem szerint bűncselekmények társadalmi rétegtől függetlenül mindenhol megjelennek. Ennek a jelenségnek a kiváltó okaira keresem egy elemzés keretében, matematikai módszerekkel alátámasztott számításokkal az adatok közti összefüggést.


A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

Napjainkban a média által sugárzott szakértői vélemények álláspontja az, hogy a gazdasági jólét magával vonzza a bűncselekmények számának csökkenését. Ezzel ellentmond sok jóléti ország bűnügyi statisztikája, ilyen például az Egyesült Államok. Ott az egy főre jutó GDP (amely mutatót a leggyakrabban használnak a jólét mérésére) magas értéke nem áll arányban a bűnelkövetések számával. A GDP mutatót, mint "mérője a jólétnek" az utóbbi időben sok kritika éri, hiszen GDP-t növelhet például a rablások szaporodásának következtében a nagyobb mennyiségű riasztó berendezések stb. vásárlása is. Szerintem a bűnözés ezen gondolatmenet alapján nem szorítható vissza csupán a gazdasági fejlettség által. Az általam vizsgált adathalmaz ismérveit a következőképpen rangsorolom várakozásaimnak megfelelően: munkanélküliségi ráta illetve a munkanélküliek száma, vallási szervezetek száma, alkalmazásban állók havi átlagkeresete, fogyasztóiár-index, az egy főre jutó bruttó hazai termék,gazdaságilag aktív népesség száma, népsűrűség. A kialakított sorrendem logikája, hogy Magyarországon a bűnelkövetések közül a lopás jellegűek a leginkább jellemzőek, ennek okát én abban látom, hogy a munkavállaláshoz, és ezáltal a megélhetéshez szükséges lehetőségek sok esetben nem adottak, és az emberek a fennmaradáshoz ilyen körülmények között kényszerülnek ilyen cselekedetekre. A témában a gazdasági tényezők mellett nagy jelentőséget tulajdonítok a jelenlévő erkölcsi-, kulturális-, oktatási színvonalnak is amit az elemzésben a vallási szervezetek számával képviseltetek. A bűnelkövetések visszaszorítása állami feladat, így a társadalmi hasznosság szempontjából ilyen elemzések elvégzése javasolt.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

A KSH-n nyilvántartott adatok közül, a vizsgálat teljesítéséhez leginkább megfelelő tényezők : 1) Fogyasztói- árindex: Az árszínvonal emelkedését reprezentáló statisztikai mutató, amely meghatározott súllyal veszi figyelembe a legfontosabb fogyasztási cikkek átváltozását. Előző év= 100 % (százalékban mért érték) Iránya: növekedése elősegíti a bűnelkövetések számának növekedését. 2) Alkalmazásban állók havi átlagkeresete: Alkalmazottak átlagos havi keresete, Ft-ban kifejezve. Iránya: csökkenése elősegíti a bűnelkövetések számának növekedését. 3) Az egy főre jutó bruttó hazai termék: az országban élők átlagos életszínvonalának mutatója, Ft/fő-ben mérik. Iránya: csökkenése elősegíti a bűnelkövetések számának növekedését. 4)Gazdaságilag aktív népesség száma: Gazdaságilag aktív népesség: A foglalkoztatottak és a munkanélküliek (azaz a munkát végzők és a munkavégzésre rendelkezésre állók) együttes száma. Iránya: csökkenése elősegíti a bűnelkövetések számának növekedését. 5)Munkanélküliek: minden olyan személyt, aki egy adott időpontban képes és akar dolgozni, mégsem talál munkát; Fő-ben számláljuk Iránya: növekedése elősegíti a bűnelkövetések számának növekedését 6)Munkanélküliségi ráta:a munkanélküliek számának és a munkaerő-állománynak a hányadosa, százalékos formában kifejezve.Iránya: növekedése elősegíti a bűnelkövetések számának növekedését 7)Népsűrüség: adott területegységre jutó lakosok száma, általánosan elfogadott mértékegysége a fő/négyzetkilométer (fő/km²). Iránya: növekedése elősegíti a bűnelkövetések számának növekedését 8)Vallási szervezetek száma: az egyházak által működtetett szervezetek darabszáma. Iránya: csökkenése elősegíti a bűnelkövetések számának növekedését. 9)Regisztrált bűncselekmények: a nyilvántartásba vett bűn elkövetések száma. Darabban értékelve.


Objektumok (sorok)

  • 2002
  • 2003
  • 2004
  • 2005
  • 2006
  • 2007
  • 2008
  • 2009
  • 2010


Attribútumok (X, Y oszlopok)