„Választás különböző marketingakciók közül” változatai közötti eltérés
Rdk5 (vitalap | szerkesztései) |
Rdk5 (vitalap | szerkesztései) |
||
21. sor: | 21. sor: | ||
Napjaikban sok cég, főleg a kis- és középvállalkozások, esik abba a csapdába, hogy elenyészően kis összeget fordítanak a marketingre. Ha egyáltalán rá is szánják magukat egy marketingakcióra, igyekeznek a lehető legkevesebb költséggel járó megoldást választani, gyakran mindenféle számítást mellőzve, egyszerűen csak az összköltségeket összehasonlítva. Feltehetőleg abban, hogy ez a tendencia kialakult, nagy szerepe van a gazdasági válságnak, hiszen romlik az általános gazdasági helyzet, a legtöbb vállalkozás rákényszerül, hogy takarékoskodjon. Ráadásul emellett az egyre több munka miatt, amit a vállalkozás fellendítése vagy legalábbis a szinten tartás érdekében vállalnak, egyre kevesebb idejük is marad, sietve hoznak döntéseket, "nem érnek rá" bonyolult számításokat végezni, konkrét adatokat gyűjteni. | Napjaikban sok cég, főleg a kis- és középvállalkozások, esik abba a csapdába, hogy elenyészően kis összeget fordítanak a marketingre. Ha egyáltalán rá is szánják magukat egy marketingakcióra, igyekeznek a lehető legkevesebb költséggel járó megoldást választani, gyakran mindenféle számítást mellőzve, egyszerűen csak az összköltségeket összehasonlítva. Feltehetőleg abban, hogy ez a tendencia kialakult, nagy szerepe van a gazdasági válságnak, hiszen romlik az általános gazdasági helyzet, a legtöbb vállalkozás rákényszerül, hogy takarékoskodjon. Ráadásul emellett az egyre több munka miatt, amit a vállalkozás fellendítése vagy legalábbis a szinten tartás érdekében vállalnak, egyre kevesebb idejük is marad, sietve hoznak döntéseket, "nem érnek rá" bonyolult számításokat végezni, konkrét adatokat gyűjteni. | ||
− | Egy marketingtevékenység sikerességét azonban nem csupán a közvetlen bevételek alapján értékelhetjük, sokkal fontosabb, hogy az akció lejártával se szűnjön meg a magasabb kereslet a termékeink iránt. Egy vevő igazi értéke nem az egyszeri vásárlásban rejlik, hanem az élethosszig tartó vevőértékben, tehát az olyan vevők, akik ismételten vásárolni fognak nálunk, jóval többet érnek. Épp ezért rendkívül fontos, hogy a fogyasztók elégedettek legyenek a termékeinkkel és az ahhoz kapcsolódó szolgáltatásokkal. A marketingakciók tervezése során feltétlenül figyelembe kell venni, hogy az adott cselekvés mennyiben segíti márkahűség kialakulását. A vevői lojalitás úgy érhető el, ha a cégnek a versenytársainál nagyobb értéket sikerül nyújtania a vevőknek. Maga az elégedettség az elvárt és a tapasztalt teljesítés különbsége. Ha a vásárló azt kapja, amire számított, akkor elégedett lesz, ha még annál is többet, akkor rendkívül boldog lesz, azonban ha a teljesítmény alulmúlta a várakozásait, az elégedetlenséghez fog vezetni. | + | Egy marketingtevékenység sikerességét azonban nem csupán a közvetlen bevételek alapján értékelhetjük, sokkal fontosabb, hogy az akció lejártával se szűnjön meg a magasabb kereslet a termékeink iránt. Egy vevő igazi értéke nem az egyszeri vásárlásban rejlik, hanem az élethosszig tartó vevőértékben, tehát az olyan vevők, akik ismételten vásárolni fognak nálunk, jóval többet érnek. Épp ezért rendkívül fontos, hogy a fogyasztók elégedettek legyenek a termékeinkkel és az ahhoz kapcsolódó szolgáltatásokkal. A marketingakciók tervezése során feltétlenül figyelembe kell venni, hogy az adott cselekvés mennyiben segíti márkahűség kialakulását. A vevői lojalitás úgy érhető el, ha a cégnek a versenytársainál nagyobb értéket sikerül nyújtania a vevőknek. Maga az elégedettség az elvárt és a tapasztalt teljesítés különbsége. Ha a vásárló azt kapja, amire számított, akkor elégedett lesz, ha még annál is többet, akkor rendkívül boldog lesz, azonban ha a teljesítmény alulmúlta a várakozásait, az elégedetlenséghez fog vezetni. ((Kotler, Philip & Keller, Kevin Lane (2006) Marketingmenedzsment (207-209 o.) Akadémiai Kiadó, Budapest)) |
A vállalatnak tehát úgy kell marketingakciót választania, hogy azzal ne növelje magasabbra potenciális vásárlóinak a várakozását, mint amennyit teljesíteni képes. Ám ha tevékenysége nem kelti fel az érdeklődést, akkor sem fog eredményt elérni. Olyan tervet kell hát megvalósítani, mely egyszerre figyelemfelkeltő, és teljesíthető ígéreteket tartalmaz. | A vállalatnak tehát úgy kell marketingakciót választania, hogy azzal ne növelje magasabbra potenciális vásárlóinak a várakozását, mint amennyit teljesíteni képes. Ám ha tevékenysége nem kelti fel az érdeklődést, akkor sem fog eredményt elérni. Olyan tervet kell hát megvalósítani, mely egyszerre figyelemfelkeltő, és teljesíthető ígéreteket tartalmaz. | ||
59. sor: | 59. sor: | ||
=Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok= | =Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok= | ||
[https://miau.gau.hu/mediawiki/index.php/Feladatterv:COCO:000_minta nyilatkozat és kitöltési segédlet] | [https://miau.gau.hu/mediawiki/index.php/Feladatterv:COCO:000_minta nyilatkozat és kitöltési segédlet] | ||
− | |||
− |
A lap 2013. július 5., 15:05-kori változata
Tartalomjegyzék
- 1 Vezetői összefoglaló
- 2 Forrás
- 3 A tervezett alkalmazás/megoldás címe
- 4 A feladat előtörténete
- 5 A feladatmegoldás jelenlegi helyzete (best practice) és ennek értékelése/kritikája
- 6 A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
- 7 A feladat által érintett célcsoportok
- 8 A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
- 9 A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
- 10 Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
- 11 Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
- 12 Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
- 13 Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba
- 14 Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok
Vezetői összefoglaló
Forrás
A tervezett alkalmazás/megoldás címe
Választás különböző marketingakciók közül (marketing esettanulmány)
A feladat előtörténete
Témaválasztásom során kettős cél vezérelt. Az egyik, hogy számomra érdekes témával foglalkozhassam, a másik, hogy mások számára is érdekes információt, hasznos példát nyújthassak. Az alábbi két alpontban arról ejtek pár szót, miért tetszett meg nekem a téma, illetve, miért lehet másnak is hasznos elolvasnia ezt a cikket.
Személyes kötődés
Beadandó feladatom témájául egy marketingszituációt választottam, melyet korábbi tanulmányaim során egy marketingmenedzsment előadás ihletett meg. Ott hallottam róla, hogy a Ford és a Harley-Davidson 2003-ban közösen ünnepelte meg centenáriumát, és ez rádöbbentett, milyen tág is a marketing eszköztára. Kíváncsivá tett, hogy e lehetőségek közül melyik lehet a legjövedelmezőbb, s így jelen dolgozatomban – a Ford és a Harley-Davidson esetéből kiindulva – egy fiktív, sportszereket forgalmazó, 20. születésnapját ünneplő cég számára keresem az optimális marketingakciót.
Szakértői javaslatok
A közös születésnap mellett olyan klasszikusnak számító alternatívákkal is foglalkozom, mint az árengedmények, vagy különböző médiákban megjelenített reklámok, a másik oldalról pedig a vevőközpontú, új szemlélet által preferált eseménymarketing területéről válogattam. A döntési szempontok között a költségek, és bevételek mellett többek között a forgalomnövekedést és a hírnévre tett hatást is figyelemmel követtem, mely tényezők már önmagukban is figyelemreméltók lehetnek.
Úgy vélem, a kérdést érdekesnek találhatja minden a marketing témakörét kedvelő tanuló, vagy e területen dolgozó is, valamint a sportszerek piacában valamilyen módon érintett személy - akár fogyasztói, akár eladói oldalról.
A feladatmegoldás jelenlegi helyzete (best practice) és ennek értékelése/kritikája
Napjaikban sok cég, főleg a kis- és középvállalkozások, esik abba a csapdába, hogy elenyészően kis összeget fordítanak a marketingre. Ha egyáltalán rá is szánják magukat egy marketingakcióra, igyekeznek a lehető legkevesebb költséggel járó megoldást választani, gyakran mindenféle számítást mellőzve, egyszerűen csak az összköltségeket összehasonlítva. Feltehetőleg abban, hogy ez a tendencia kialakult, nagy szerepe van a gazdasági válságnak, hiszen romlik az általános gazdasági helyzet, a legtöbb vállalkozás rákényszerül, hogy takarékoskodjon. Ráadásul emellett az egyre több munka miatt, amit a vállalkozás fellendítése vagy legalábbis a szinten tartás érdekében vállalnak, egyre kevesebb idejük is marad, sietve hoznak döntéseket, "nem érnek rá" bonyolult számításokat végezni, konkrét adatokat gyűjteni.
Egy marketingtevékenység sikerességét azonban nem csupán a közvetlen bevételek alapján értékelhetjük, sokkal fontosabb, hogy az akció lejártával se szűnjön meg a magasabb kereslet a termékeink iránt. Egy vevő igazi értéke nem az egyszeri vásárlásban rejlik, hanem az élethosszig tartó vevőértékben, tehát az olyan vevők, akik ismételten vásárolni fognak nálunk, jóval többet érnek. Épp ezért rendkívül fontos, hogy a fogyasztók elégedettek legyenek a termékeinkkel és az ahhoz kapcsolódó szolgáltatásokkal. A marketingakciók tervezése során feltétlenül figyelembe kell venni, hogy az adott cselekvés mennyiben segíti márkahűség kialakulását. A vevői lojalitás úgy érhető el, ha a cégnek a versenytársainál nagyobb értéket sikerül nyújtania a vevőknek. Maga az elégedettség az elvárt és a tapasztalt teljesítés különbsége. Ha a vásárló azt kapja, amire számított, akkor elégedett lesz, ha még annál is többet, akkor rendkívül boldog lesz, azonban ha a teljesítmény alulmúlta a várakozásait, az elégedetlenséghez fog vezetni. ((Kotler, Philip & Keller, Kevin Lane (2006) Marketingmenedzsment (207-209 o.) Akadémiai Kiadó, Budapest))
A vállalatnak tehát úgy kell marketingakciót választania, hogy azzal ne növelje magasabbra potenciális vásárlóinak a várakozását, mint amennyit teljesíteni képes. Ám ha tevékenysége nem kelti fel az érdeklődést, akkor sem fog eredményt elérni. Olyan tervet kell hát megvalósítani, mely egyszerre figyelemfelkeltő, és teljesíthető ígéreteket tartalmaz.
Az elégedettség kialakításához ismerni kell még az adott piac fogyasztóinak magatartását befolyásoló tényezőket. A kultúra meghatározza az emberek igényeit. Nem mindegy, hogy a vásárlóknak a teljesítmény, a megbízhatóság, a család vagy egészen más értékek állnak az legfontosabb helyeken. A fogyasztó társadalomban elfoglalt helye is nagy hatással lehet arra, hogy az adott termék sikeres lehet-e nála. Egy vezérigazgató például, aki a hobbijával is magas státuszát akarja bizonyítani, valószínűleg márkás, magas minőségű sporteszközöket fog választani, így nyilván könnyebb lesz neki egy olyan teniszütőt eladni, amit Federer kezében is láthatott egyik meccsén, mint egy olcsóbb ütőt. Fontos tényező lehet a család is. Egy kétgyermekes apuka például, aki a családjával tervez síelni menni, valószínűleg megbízhatóbb léceket fog majd keresni, fontos lesz számára, hogy vásárlás előtt kipróbálhassák a felszereléseket, meggyőződhessenek annak kényelméről. Bizonyos egyénre jellemző tényezők is hatnak a vásárlásra. Teljesen más felszerelést keres egy kezdő, és egy profi sportoló, így egészen más marketingstratégia is kell a megnyeréséhez. A vállalatnak tehát feltétlenül el kell döntenie, hogy melyik célcsoport megnyerése a legjövedelmezőbb számára. ((Kotler, Philip & Keller, Kevin Lane (2006) Marketingmenedzsment (246-257 o.) Akadémiai Kiadó, Budapest))