„Numerikus műveletek” változatai közötti eltérés

A Miau Wiki wikiből
(Történeti modul)
(Ontológiai modul)
10. sor: 10. sor:
 
== Ontológiai modul ==
 
== Ontológiai modul ==
 
* ...(a) a matematikának az az ága, amely a valós számok körében végzett műveletekkel foglalkozik.
 
* ...(a) a matematikának az az ága, amely a valós számok körében végzett műveletekkel foglalkozik.
* ...(b) a számokkal végzett műveletek általános tulajdonságaira vonatkozó matematikai ismeretek összessége.
+
* ...(b) a matematika egyik nagy részterülete, amely az egyenletekkel, aműveletek általánosításával, a számelmélettel és az algebrai struktúrák tulajdonságaival foglalkozik.
 +
* ...(c) a számokkal végzett műveletek általános tulajdonságaira vonatkozó matematikai ismeretek összessége.
  
 
==  Ellentmondások és vitatott kijelentések modulja ==
 
==  Ellentmondások és vitatott kijelentések modulja ==

A lap 2005. december 11., 22:33-kori változata

Angol megnevezés: ...

Történeti modul

  • ...i.e. 2100 a késői sumér korból származó mezopotámiai anyagtáblák kiváló számolóképességet mutatnak.Igen fejlett, a tízes számrendszeren alapuló, hatvanas helyértékrendszert használtak a számok leírására. Ezek 4000 éves emlékek szorzótáblákat, számok négyzetei, köbeit, sőt négyzetgyökeit és köbgyökeit tartalmazzák, meglepő pontossággal.
  • ...i.e.2000-körüli Egyiptomban is hasonló színvonalon állt az aritmetika(a), amely már az algebra(b) kifejlődését jelzi.
  • ...i.e 1700-1600 Rhindpapirusz: A számolás alapja a tízes számrendszer volt, de a helyértékrendszert nem ismerték. Használtak törteket, de a velük való számolást körülményes módon, az egységszámlálójú törtek segítségével végezték.
  • ...i.e. VI-IV. százatban az antik görögország államaiban a technika, a tudomány és a kultúra magas szintet ért el.A görög természetfilozófiai iskolák közül rendre vezető helyet foglalt el az ión, a pitagoraszi majd az athéni iskola. Ezek a teljesség igényével és nagy körültekintéssel dolgoztak ki matematikai kérdéseket is. Az ókori matematikában továbbra is nagy szerepet tátszottak az aritmetikai számításokkal, geometriai mérésekkel és szerkesztésekkel kapcsolatos gyakorlati feladatok.Azonban új volt az, hogy ezek a feladatok lassanként kialakították a matematika egy külön területét, amely a logisztika(c) elnevezést kapta. A logisztikához tartoztak: az egész számokkal végzett műveletek, a numerikus gyökvonások, a törtekkel végzett műveletek, első, ill. másodfokú egyenletre vezető feladatok numerikus megoldásai.
  • ...i.e V-VI. században már Pitagorasz iskolájában az aritmetikából önálló területként kivált a számelmélet.Megvizsgálták a számok oszthatóságának kérdéseit, bevezették a számtani, mértani és harmonikus arányokat és a különböző középarányosokat.

Ontológiai modul

  • ...(a) a matematikának az az ága, amely a valós számok körében végzett műveletekkel foglalkozik.
  • ...(b) a matematika egyik nagy részterülete, amely az egyenletekkel, aműveletek általánosításával, a számelmélettel és az algebrai struktúrák tulajdonságaival foglalkozik.
  • ...(c) a számokkal végzett műveletek általános tulajdonságaira vonatkozó matematikai ismeretek összessége.

Ellentmondások és vitatott kijelentések modulja

  • ...Euklidész axióma- és posztulátumrendszere megváltozott és kiegészült (bár a leggyakrabban nem előnyére).Természetesen a kritikák fokozatosan feltárták Euklidész rendszerének logikai hiányosságait: hogy a definíciók nem tudják azt teljesíteni, amit elvárt tőlük; nem mondta ki annak lehetőségét, hogy két alakzat egymással fedésbe hozgató; nem adta meg a körök és egyenesek metszésének kritériumait.

Definíciós modul

  • ...Olyan gyakran számolunk a mindennapi életben, hogy elképzelni is nehéz azt a kort amikor még nem ismertük a számokat
  • ...A numerikus műveleteket az élet minden területén használjuk. Már az ókorban is jelentős szerepet töltött be a matika az ember életében. És manapság mikor az elektronika és a számítástechnika napról-napra fejlődik, most még inkább.

Tesztkérdések modul

  • ...

Ajánlott irodalmak modulja

  • ...