„Friss események” változatai közötti eltérés

A Miau Wiki wikiből
1. sor: 1. sor:
'''Tisztelt Hallgatóság!'''
+
Különböző magyarországi Lakossági bankok ajánlatainak feltérképezése
  
Ezen az oldalon tesszük közzé az olyan híreket, újdonságokat, melyek a MIAU Wiki szócikk-fejlesztéssel kapcsolatban születnek, és adott esetben az eredeti közlési helyükön elsikkadhatnak vagy lényegében érintik a követelményrendszert.
+
Tartalomjegyzék
 +
1. Különböző magyarországi lakossági bakok ajánlatainak feltérképezése
 +
1.1 Helyzetértékelés
 +
1.1.1 vélhetően javítható
 +
1.1.2 vélhetően meg nem változtathatóak
 +
1.1.3 vélhetően elrontásra kerülők
 +
1.2 Kapcsolódó probléma
 +
1.3 Adatforrás
 +
1.3.1 tematikus oldalak
 +
1.4 Célcsoport
 +
1.5 OLAP-hoz szükséges
 +
1.5.1 Az online kommunikációs szolgáltatás alapjai
 +
1.6 Haszna
  
 +
Helyzetértékelés
 +
mérhető, megfigyelhető, mértékegység megadása, jelenlegi helyzet becslése
 +
vélhetően javítható
  
=== 2005. november 12. ===
+
Kérünk minden hallgatót, hogy ellenőrizze, megfelel-e az alább feltüntetett adminisztratív jellegű követelményeknek, mivel a feladatok ellenőrzése ezekkel fog keződni:
+
o hány weboldalt kell feldolgozni, hogy informáltak legyünk. Becslés= végtelen, célérték=1
* Az egyéni feladat [http://miau.gau.hu/ginf_reg/index.php regisztrációs felületén] mindenkinek közölnie kell a MIAU Wiki-ben használt felhasználói nevét, ill. a kidolgozott szócikket is. (Ezen oldal [[Friss események#2005. szeptember 29.|2005. szeptember 29-i]] bejegyzésének megfelelően.)
+
o hány menüponton keresztül juthatunk el az adatokhoz, Becslés=1...n
* Minden hallgatónak fel kell tüntetni az egyéni felhasználói lapján azt a szócikket, melyet választott és kidolgozott, valamint azon szócikkeket is, melyekhez hozzászólt. (Ezen oldal [[Friss események#2005. szeptember 21.|2005. szeptember 21-i]] bejegyzésének megfelelően.)
+
célérték=0
  
=== 2005. november 8. ===
+
o ha már nem 1 portál és 0 menü van, akkor legyen minél egységesebb a menüstruktúra, becslés=(1)...m, célérték: 0/1
Típushiba-gyűjtemény az eddig elkészült (rész)feladatok alapján. Felhívjuk a hallgatóság figyelmét, hogy az itt jelzett, de a feladatban nem javított hibák megléte esetén az adott feladat elutasításra kerül! ''(a lista még bővülhet...)''
+
o az adatvagyon teljeskörűsége cél: attribútumok listájának teljeskörűvé tétele (minden adat megadása) becslés= meglévő adatok/(forrás oldalak * feltárt attribútumok)  
* A Történeti modulba az adott szócikkre vonatkozó szakirodalmi megállapításokat várjuk időrendbe szedve (ezért használjuk a "történeti" megnevezést), nem pedig a szócikkhez kapcsolható pl. szervezet történelmét!
+
o az attribútumok listájának kihagyás és átfedés mentessége becslés= tetszőleges szinonimák, átfedések, kihagyások cél= egységes fogalomkészlet és bármely felmerülő fogalom hozzárendelése az legitim attribútumok listájához (szakértői rendszer)
* A Történeti és az Ajánlott irodalmi modul elemei (mivel ezek egy-egy szakirodalmi forrásból származnak ill. arra utalnak) mögött hivatkozni kell ezen források [http://miau.gau.hu/levelezo/2003osz/index.html Szakirodalmi katalógus bejegyzésére]. (Így értelem szerűen rögzíteni is kell ezen bejegyzéseket.)
+
o egy lakossági bank által kezelt fogalmakhoz kapcsolódó minden egyes adat ismert-e becslés:(0)...100% cél= 100% (képzéssel és ellenőrzéssel javítható)  
* Az Ontológia modulban szinte kizárólag szavaknak/kifejezéseknek kell szerepelni (kivéve az "ez egy" kapcsolattípust), nem pedig hosszabb-rövidebb leírásoknak.
 
* A Definíciós modulba nem idézeteket várunk, hanem '''a Történeti és az Ellentmondások... modul alapján alkotott saját''' definíciót.
 
* A tesztkérdésekhez kérünk választ illetve indoklást is.
 
  
=== 2005. október 17. ===
 
* Felhívjuk minden hallgató figyelmét, hogy a saját szócikke mellett kövesse nyomon a szócikk vitalapját is (pl. [[Internet]] és [[Vita:Internet]]). Ugyanis ha a vitalap hivatkozásának színe '''pirosról kékre''' vált, akkor valamelyik felhasználó (pl. a MIAU Wiki adminisztrátor) észrevételezett valamit (pl. fontos javítandó hibát) a szócikkben.
 
  
=== 2005. október 12. ===
+
* Honlapunkon elérhető a '''[[MIAU Wiki:Felhasználási Szabályzat|Felhasználási Szabályzat]]''', mely rögzíti a legfontosabb felhasználási, adatkezelési és moderálási alapelveket.
+
vélhetően meg nem változtathatóak
 +
 +
o adat tényszerűsége, hitelessége mérése= eddigi ügyfelek visszajelzésének mérése
 +
o az adatfeltöltés időkoordinátája
 +
vélhetően elrontásra kerülők
 +
 +
o arculat vesztés, mértéke= ügyfél elégedettség mutatószám
  
=== 2005. október 10. ===
 
* Kérünk minden felhasználót, hogy a lapszerkesztést illetve a formázásokat az erre a célra létrehozott [[Segítség:Játszótér|Játszótér]]en próbálja ki, ne a szócikkek lapján!
 
  
=== 2005. szeptember 29. ===
+
Kapcsolódó probléma
* Elkészült az a [http://miau.gau.hu/ginf_reg/index.php regisztrációs felület] (elérhető még a [http://miau.gau.hu/nappalos/index.html nappalos gazdasági informatika képzés] weblapjának bal oldali menüjében), ahol kiválasztható a kidolgozandó szócikk! Emellett kérünk mindenkit, hogy a szócikk kiválasztása mellett, az azonosíthatóság érdekében adja meg a MIAU Wikiben illetve a hírgyűjtési feladatnál regisztrált felhasználói nevét! (Utóbbi esetében ez email-címet jelent.) A választás lépései:
+
o az ügyfelek hitelességi adatbázisa
*#Regisztráció a felületen
+
o kapcsolódó szabványok, használt jelzések dokumentációja, jelmagyarázata
*#Személyes adatok menü kiválasztása
 
*#Az egyenlőre üres adatlap '''Módosításával''' először képzést kell választani, majd '''Elküldeni''' azt
 
*#Az adatlap ismételt '''Módosítása''' után válsztható ki a kifejezés ill. adhatók meg a felhasználói nevek
 
*Szintén feltöltöttük azon [[Speciális:Allpages|kifejezéseket]], illetve a szócikkek vázlatát, melyekből választhatnak.
 
  
=== 2005. szeptember 21. ===
+
Adatforrás
* Kérünk minden bejelentkező hallgatót, hogy az itt regisztrált felhasználói nevét (illetve a forrásközléshez használt azonosítóját) juttassa el a gyakorlatvezetőjéhez (emailben vagy a gyakorlaton, illetve a majdani szócikkválasztó oldalon keresztül)!
+
tematikus oldalak
* Amennyiben egy hallgató több szócikkhez is hozzászólt, az ezekre mutató belső hivatkozásokat a személyes lapján - az ellenőrizhetőség érdekében - szíveskedjen feltüntetni, a [[User:PetoI|példának]] megfelelően!
+
o http://www.bank.lap.hu – 32 lakossági bank ajánlatait tartalmazza, attribútumok: lakossági bankok minőségi besorolása, bankok, banki szolgáltatások és termékek linkgyűjteménye-azaz minden információ egy helyen
 +
o hasznos: az oldalon több bankfiók, ATM és bankkártya kereső, friss hírek találhatóak
 +
o http://www.otpbank.hu– a bank különböző ajánlatai, attribútumok: lakossági bank minőségi besorolása, banki szolgáltatások és termékek
 +
o kritika: a különböző szolgáltatásokhoz mindig regisztrálni kell magunkat
  
=== 2005. szeptember 19. ===
+
o http://www.unicreditbank.hu- a bank különböző, jobbnál jobb akciós árajánlatai, gyors linkek, attribútumok: lakossági bank minőségi besorolása,  banki szolgáltatások és termékek, ATM-ek
* Felkerült a MIAU Wiki-re a [[Szakértői rendszer]] szócikk, mely mintául szolgálhat az egyéni feladat kidolgozásához. (A szócikk tartalma folyamatosan bővül.)
+
o hasznos: valutaárfolyamok közvetlen elérhetősége, gyors bank- és ATM kereső
[[Kategória:Egyéb_feladatok]]
+
o kritika: túl egyszerű kereső rendszer
 +
 
 +
o http://www.ing.hu – biztosító, nyugdíjpénztár, vállalati bank, befektetési alapkezelő és lízing, attribútumok: lakossági bank minőségi besorolása, banki szolgáltatások és termékek
 +
 
 +
o hasznos: külföldi vendégek (keresők) számára angol nyelvű lehetőség az oldalon
 +
 
 +
o http://www.kh.hu – magánszemélyek, közép- és nagyvállalatok, önkormányzatok, elektronikus banki szolgáltatások, ajánlatok és kalkulátorok,  attribútumok: lakossági bank minőségi besorolása, banki szolgáltatások és termékek, hozamszámoló, hitelkalkulátor, ügynöklista
 +
 
 +
o hasznos: a kiemelt ajánlatok jól látható helyen vannak, lehetőség hírlevélre való feliratkozásra, már a főoldalról szinte majdnem minden elérhető
 +
 +
Célcsoport
 +
o Mindenki, aki betöltötte a 16. életévét, és valamely banknál regisztrálva van, folyószámlával rendelkezik (üzletemberek, cégek, és magánszemélyek)
 +
o hatóságok, civil szervezetek (ellenőrző funkció)
 +
o ha van engedélyező hatóság, akkor az adatbázis szervezése, fenntartása az állam feladata (kellene, hogy legyen)
 +
 
 +
 
 +
OLAP-hoz szükséges
 +
a magyarországi lakossági bankok ajánlatait egy adatbázisba kell összegyűjteni, ahol irányított keresés segítségével (KO feltételek alapján) lehet megtalálni a megfelelő bankot. Szempontok az alap kereséshez például:
 +
hely (Magyarország melyik részén van, milyen messze a lakhelytől)
 +
lakossági bank minőségi besorolása
 +
milyen szolgáltatás van
 +
extra szolgáltatás (valutaárfolyamok, hitelkalkulátor, ATM kereső)
 +
 +
Az online kommunikációs szolgáltatás alapjai
 +
o minden lakossági bank köteles:
 +
o engedélyező hatóságnál banki tevékenységet folytatók összes adata ismert kell, hogy legyen
 +
o az engedélyezett és az engedélyezésre váró bankok adatainak online közlése az ügyfelek felé (több okból is több nyelven)
 +
 kérdéses vajon cég információs adatok ki által milyen módon tehetők közzé
 +
o lakossági bankok tájékoztatása, online hírlevél, visszaigazolás kérése, visszaigazolások elemzése, új kommunikációs csatorna választása
 +
o online fórum létrehozása, az esetleges kommunikációs zavarok leküzdése érdekében
 +
o a hatóság kötelességei:
 +
o az adatok valóságtartalmának ellenőrzése (prevenciós szerep)
 +
 plauzibilitás teszt (értelmezési intervallum megsértésének automatikus figyelése)
 +
 hibára utaló bejelentések feldolgozása (online ügykezelés)
 +
o adat hiány ellenőrzése (minden egyes lakossági bank esetén, minden egyes ajánlatra (sorok), minden egyes legalább egy ajánlattal érintett attribútumra (oszlopok), az adatok darabszáma, a mindenkor utolsóként feltöltött adatot figyelembe véve: ha egyetlen pozícióra is igaz, hogy az adat nem egy, akkor... )
 +
o felmerülő jogviták kezelése (utólagos szerep)
 +
o prevenciós intézkedések
 +
 társhatóságokkal való együttműködés
 +
 piaci kapcsolatok figyelése (fizetési gondokkal küzdő cégek, APEH-hal való problémák...)
 +
o folyamatos működés biztosítása
 +
 osztott, párhuzamos szolgáltatás
 +
 archiválás
 +
 folyamatos strukturális felügyelet (más adatbázisokkal való konszolidáció, vagy folyamatos bővítés, átrendezés)  
 +
 +
Haszna
 +
Az adatbázisban, különböző szempontok szerint mindenki megkereshetné az ő feltételeinek megfelelő lakossági bankot, és a különböző bankok ajánlatait összehasonlítva kiválaszthatná a számára legmegfelelőbbet.
 +
Hogyan lehet legitimálni (pénzügy minisztérium, vagy a tagok felé) az online rendszer kialakításának, fenntartásának költségeit:
 +
o Rendszer szintű hasznosság
 +
o Jelenlegi helyzet:
 +
o Cél állapot (i):  
 +
o Célcsoport, élethelyzet
 +
o verseny

A lap 2008. december 17., 18:26-kori változata

Különböző magyarországi Lakossági bankok ajánlatainak feltérképezése

Tartalomjegyzék

	1. Különböző magyarországi lakossági bakok ajánlatainak feltérképezése 
	1.1 Helyzetértékelés 
	1.1.1 vélhetően javítható 
	1.1.2 vélhetően meg nem változtathatóak 
	1.1.3 vélhetően elrontásra kerülők 
	1.2 Kapcsolódó probléma 
	1.3 Adatforrás 
	1.3.1 tematikus oldalak 
	1.4 Célcsoport 
	1.5 OLAP-hoz szükséges 
	1.5.1 Az online kommunikációs szolgáltatás alapjai 
	1.6 Haszna 

Helyzetértékelés mérhető, megfigyelhető, mértékegység megadása, jelenlegi helyzet becslése vélhetően javítható


o hány weboldalt kell feldolgozni, hogy informáltak legyünk. Becslés= végtelen, célérték=1 o hány menüponton keresztül juthatunk el az adatokhoz, Becslés=1...n célérték=0

o ha már nem 1 portál és 0 menü van, akkor legyen minél egységesebb a menüstruktúra, becslés=(1)...m, célérték: 0/1 o az adatvagyon teljeskörűsége cél: attribútumok listájának teljeskörűvé tétele (minden adat megadása) becslés= meglévő adatok/(forrás oldalak * feltárt attribútumok) o az attribútumok listájának kihagyás és átfedés mentessége becslés= tetszőleges szinonimák, átfedések, kihagyások cél= egységes fogalomkészlet és bármely felmerülő fogalom hozzárendelése az legitim attribútumok listájához (szakértői rendszer) o egy lakossági bank által kezelt fogalmakhoz kapcsolódó minden egyes adat ismert-e becslés:(0)...100% cél= 100% (képzéssel és ellenőrzéssel javítható)


vélhetően meg nem változtathatóak

o adat tényszerűsége, hitelessége mérése= eddigi ügyfelek visszajelzésének mérése o az adatfeltöltés időkoordinátája vélhetően elrontásra kerülők

o arculat vesztés, mértéke= ügyfél elégedettség mutatószám


Kapcsolódó probléma o az ügyfelek hitelességi adatbázisa o kapcsolódó szabványok, használt jelzések dokumentációja, jelmagyarázata

Adatforrás tematikus oldalak o http://www.bank.lap.hu – 32 lakossági bank ajánlatait tartalmazza, attribútumok: lakossági bankok minőségi besorolása, bankok, banki szolgáltatások és termékek linkgyűjteménye-azaz minden információ egy helyen o hasznos: az oldalon több bankfiók, ATM és bankkártya kereső, friss hírek találhatóak o http://www.otpbank.hu– a bank különböző ajánlatai, attribútumok: lakossági bank minőségi besorolása, banki szolgáltatások és termékek o kritika: a különböző szolgáltatásokhoz mindig regisztrálni kell magunkat

o http://www.unicreditbank.hu- a bank különböző, jobbnál jobb akciós árajánlatai, gyors linkek, attribútumok: lakossági bank minőségi besorolása, banki szolgáltatások és termékek, ATM-ek o hasznos: valutaárfolyamok közvetlen elérhetősége, gyors bank- és ATM kereső o kritika: túl egyszerű kereső rendszer

o http://www.ing.hu – biztosító, nyugdíjpénztár, vállalati bank, befektetési alapkezelő és lízing, attribútumok: lakossági bank minőségi besorolása, banki szolgáltatások és termékek

o hasznos: külföldi vendégek (keresők) számára angol nyelvű lehetőség az oldalon

o http://www.kh.hu – magánszemélyek, közép- és nagyvállalatok, önkormányzatok, elektronikus banki szolgáltatások, ajánlatok és kalkulátorok, attribútumok: lakossági bank minőségi besorolása, banki szolgáltatások és termékek, hozamszámoló, hitelkalkulátor, ügynöklista

o hasznos: a kiemelt ajánlatok jól látható helyen vannak, lehetőség hírlevélre való feliratkozásra, már a főoldalról szinte majdnem minden elérhető

Célcsoport o Mindenki, aki betöltötte a 16. életévét, és valamely banknál regisztrálva van, folyószámlával rendelkezik (üzletemberek, cégek, és magánszemélyek) o hatóságok, civil szervezetek (ellenőrző funkció) o ha van engedélyező hatóság, akkor az adatbázis szervezése, fenntartása az állam feladata (kellene, hogy legyen)


OLAP-hoz szükséges a magyarországi lakossági bankok ajánlatait egy adatbázisba kell összegyűjteni, ahol irányított keresés segítségével (KO feltételek alapján) lehet megtalálni a megfelelő bankot. Szempontok az alap kereséshez például:

	hely (Magyarország melyik részén van, milyen messze a lakhelytől)
	lakossági bank minőségi besorolása 
	milyen szolgáltatás van 
	extra szolgáltatás (valutaárfolyamok, hitelkalkulátor, ATM kereső) 
	 

Az online kommunikációs szolgáltatás alapjai o minden lakossági bank köteles: o engedélyező hatóságnál banki tevékenységet folytatók összes adata ismert kell, hogy legyen o az engedélyezett és az engedélyezésre váró bankok adatainak online közlése az ügyfelek felé (több okból is több nyelven)  kérdéses vajon cég információs adatok ki által milyen módon tehetők közzé o lakossági bankok tájékoztatása, online hírlevél, visszaigazolás kérése, visszaigazolások elemzése, új kommunikációs csatorna választása o online fórum létrehozása, az esetleges kommunikációs zavarok leküzdése érdekében o a hatóság kötelességei: o az adatok valóságtartalmának ellenőrzése (prevenciós szerep)  plauzibilitás teszt (értelmezési intervallum megsértésének automatikus figyelése)  hibára utaló bejelentések feldolgozása (online ügykezelés) o adat hiány ellenőrzése (minden egyes lakossági bank esetén, minden egyes ajánlatra (sorok), minden egyes legalább egy ajánlattal érintett attribútumra (oszlopok), az adatok darabszáma, a mindenkor utolsóként feltöltött adatot figyelembe véve: ha egyetlen pozícióra is igaz, hogy az adat nem egy, akkor... ) o felmerülő jogviták kezelése (utólagos szerep) o prevenciós intézkedések  társhatóságokkal való együttműködés  piaci kapcsolatok figyelése (fizetési gondokkal küzdő cégek, APEH-hal való problémák...) o folyamatos működés biztosítása  osztott, párhuzamos szolgáltatás  archiválás  folyamatos strukturális felügyelet (más adatbázisokkal való konszolidáció, vagy folyamatos bővítés, átrendezés)

Haszna Az adatbázisban, különböző szempontok szerint mindenki megkereshetné az ő feltételeinek megfelelő lakossági bankot, és a különböző bankok ajánlatait összehasonlítva kiválaszthatná a számára legmegfelelőbbet. Hogyan lehet legitimálni (pénzügy minisztérium, vagy a tagok felé) az online rendszer kialakításának, fenntartásának költségeit: o Rendszer szintű hasznosság o Jelenlegi helyzet: o Cél állapot (i): o Célcsoport, élethelyzet o verseny