„MVV-WELL” változatai közötti eltérés

A Miau Wiki wikiből
(Online konzultáció)
(Online konzultáció)
4. sor: 4. sor:
 
'''1. Méretfüggő nézet:''' az alap-ötletből kiindulva a primer adatokkal való elemzés kezdeményezése, számomra fontos volt, hogy a vállalatok "teljesítményük" alapján hasonlítódjanak össze, elvonatkoztatva a vállalatok méretétől, létszámától.<br>
 
'''1. Méretfüggő nézet:''' az alap-ötletből kiindulva a primer adatokkal való elemzés kezdeményezése, számomra fontos volt, hogy a vállalatok "teljesítményük" alapján hasonlítódjanak össze, elvonatkoztatva a vállalatok méretétől, létszámától.<br>
 
'''2. Méretfüggetlen nézet:''' egy főre jutó mutatószámok, vagyis megpróbálunk harmóniát teremteni (sok alkalmazottal rendelkező nagy céget és egy kevés alkalmazottal rendelkező kis céget megpróbálunk egy főre jutó mutatószámok alapján vizsgálni, ami jelen esetben azt jelenti, hogy az attribútumokat elosztom az alkalmazottak számával)<br>
 
'''2. Méretfüggetlen nézet:''' egy főre jutó mutatószámok, vagyis megpróbálunk harmóniát teremteni (sok alkalmazottal rendelkező nagy céget és egy kevés alkalmazottal rendelkező kis céget megpróbálunk egy főre jutó mutatószámok alapján vizsgálni, ami jelen esetben azt jelenti, hogy az attribútumokat elosztom az alkalmazottak számával)<br>
'''3. Jelenérték:'''inflációmentesítés nem történt az elemzés alatt, vagyis nem számoltam visszamenőleg jelenértéket, mivel elsősorban az alap-koncepció (primer adatokkal való kalkulálás/elemzés) megvalósítása volt a cél<br>
+
'''3. Jelenérték:''' inflációmentesítés nem történt az elemzés alatt, vagyis nem számoltam visszamenőleg jelenértéket, mivel elsősorban az alap-koncepció (primer adatokkal való kalkulálás/elemzés) megvalósítása volt a cél<br>
'''4. Konklúzuó''':Mivel a méretfüggő és a méretfüggetlen elemzés is ugyanazt az eredményt hozta, így véleményem szerint abszolút győztesnek mondható a WELL Kft.
+
'''4. Konklúzió:''': Mivel a méretfüggő és a méretfüggetlen elemzés is ugyanazt az eredményt hozta, így véleményem szerint abszolút győztesnek mondható a WELL Kft.
  
 
=Vezetői összefoglaló=
 
=Vezetői összefoglaló=

A lap 2013. december 29., 19:32-kori változata

Online konzultáció

A folyamatos e-mailen keresztüli kooperáció kapcsán felmerülő kérdések online felületen való magyarázata/levezetése, mely az olvasóban/elemzőben felmerülő esetleges kérdésekre adhatnak választ.

1. Méretfüggő nézet: az alap-ötletből kiindulva a primer adatokkal való elemzés kezdeményezése, számomra fontos volt, hogy a vállalatok "teljesítményük" alapján hasonlítódjanak össze, elvonatkoztatva a vállalatok méretétől, létszámától.
2. Méretfüggetlen nézet: egy főre jutó mutatószámok, vagyis megpróbálunk harmóniát teremteni (sok alkalmazottal rendelkező nagy céget és egy kevés alkalmazottal rendelkező kis céget megpróbálunk egy főre jutó mutatószámok alapján vizsgálni, ami jelen esetben azt jelenti, hogy az attribútumokat elosztom az alkalmazottak számával)
3. Jelenérték: inflációmentesítés nem történt az elemzés alatt, vagyis nem számoltam visszamenőleg jelenértéket, mivel elsősorban az alap-koncepció (primer adatokkal való kalkulálás/elemzés) megvalósítása volt a cél
4. Konklúzió:: Mivel a méretfüggő és a méretfüggetlen elemzés is ugyanazt az eredményt hozta, így véleményem szerint abszolút győztesnek mondható a WELL Kft.

Vezetői összefoglaló

Az elemzésben három cég három évét vizsgáltam különböző mérlegadatok alapján. A célkitűzésem az volt, hogy gazdaságinformatikai háttértámogatással vizualizálni tudjam az egyes cégek eredményességét. Az eredmények (COCO 2 munkalap - G50:G60 illetve a rangsorok a L50:L60) cellákban olvashatók le. Az egyes objektumokat egy általam meghatározott konstans (1000 pont) számhoz viszonyítottam. A normától (1000 pont = norma) való eltérések alapján állapítható meg, hogy adott vállalat (objektum) milyen teljesítményt mutat. A legnagyobb pozitív eltérés az MVV-ISG. Kft. nevéhez köthető. Az MVV-ISG. Kft. a kezdeti sikerek (2009-2010) után a többi versenytárshoz képest hasonlóan gyengülő tendenciát mutat 2009-től a 2010-es évig. A hiteles eredményeket a korrektül felvezetett adatokon túl az indirekt elemzés támasztja alá. A normától való eltérések csökkenő tendenciát mutatnak az utóbbi évre vetítve, így vélhetően a versenyképesség is negatív irányba halad. A gazdasági világválságból következtethető gyengülés idején is megőrizte 1000 pont feletti eredményét az MVV-ISG. Kft. Ezáltal az említett vállalatot nevezhetjük abszolút győztesnek.

Forrás

http://miau.gau.hu/oktatas/2013osz/albion_mvvisg_well.xlsx

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

Az Albion Kft., az MVV-ISG Kft. és WELL Kft. hasonlóságelemzése, különböző mérlegadatok alapján helyzetértékelés generálás.

A feladat előtörténete

Szakdolgozatomban az alábbi vállalatokat vizsgáltam, hasonló mérlegadatok alapján, és mivel a gazdasági informatika tárgyon belül egy hasonlóságelemzés elkészítése vált feladattá, tehát úgy döntöttem, hogy ezen vállalatokat fogom vizsgálni az általam készítettem elemzésben.

Személyes kötődés

Jómagam régóta érdeklődöm a vállalati pénzügy iránt, így hát pozitív tényezőként hatott egy olyan elemzés elkészítése, amelyet szubjektív módon tetszés szerint kiemelt elemekkel készíthetek el.

Szakértői javaslatok

Szakértői javaslatomban rámutathatok, rávilágíthatok a kritikus pontokra, kimutathatom a pozitív és negatív irányba való elmozdulást. Az előrejelzés illetve a múltbeli adatok feldolgozása komoly előnyt jelenthet a piacon, annak helyes felhasználása esetén.

A feladat megoldásának jelenlegi helyzete (best practice) és ennek értékelése/kritikája

Az ösztönös megoldásban egy általam felállított rangsormátrix látható. Sorfejlécben az objektumok, oszlopfejlécben pedig az attribútumok találhatók. Az objektumok értékeit attribútumonként sorszámoztam, így egyfajta eredményességi listát előkészítve. A részeredményeket soronként (rangsorszámokat) átlagoltam. Az átlagolt értékek ismételteln sorszámoztam. A kevesebb pont jelenti az előkelőbb helyezést. Jelen esetben a Best Practice munkalap H1:H11 cellái szemléltetik a végső rangsort.
Győztes: MVV-ISG. KFt.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

A lenti adatokat az e-beszamolo.kim.gov.hu-nak köszönhetem. Az egyes objektumokhoz szubjektív módon jelöltem ki az attribútumokat, mert véleményem szerint ezen tulajdonságok alapján meghatározhatom adott vállalat eredményességét.

Objektumok (sorok)

  • 2009. Albion KFT.
  • 2009. MVV-ISG Kft.
  • 2009. WELL KFT.
  • 2010. Albion KFT.
  • 2010. MVV-ISG Kft.
  • 2010. WELL KFT.
  • 2011. Albion KFT.
  • 2011. MVV-ISG Kft.
  • 2011. WELL KFT.

Attribútumok (X, Y oszlopok)

  • X1: átlagos állományi létszám (fő) [irány 1: minél kevesebb alkalmazott van, vélhetően annál eredményesebb a cég]
  • X2: eszközarányos eredmény (%) [irány 0: minél nagyobb az eszközarányos eredmény, vélhetően annál eredményesebb a cég]
  • X3: likviditási ráta (%) [irány 0: minél nagyobb a likviditási ráta, vélhetően annál eredményesebb a cég]
  • X4: saját tőke aránya (%) [irány 1: minél kisebb a saját tőke aránya, vélhetően annál eredményesebb a cég]
  • X5: mérleg szerinti eredmény (eFt) [irány 0: minél nagyobb a mérleg szerinti eredmény, vélhetően annál eredményesebb a cég]
  • Y: 1000 [pontszám, konstans érték]

Megjegyzés: az elemzés idősoros vizsgálaton alapszik. Vizsgált évek: 2009, 2010, 2011
Az elemzésben tudatosan nem mérettfüggő és inflációmentes értékekkel dolgoztam. Jómagam egy szubjektív elemzést szeretttem volna készíteni, vagyis csak a rendelkezésre álló primer adatokkal számoltam.
Önkritika: A méretfüggő és inflációmentes adatok azért bizonyultak volna megfelelőbbnek, mivel így jóval hitelesebb és aktuálisabb eredményeket kaptam volna készhez, továbbá az említett vállalatok egyenlő eséllyel indulhattak volna a versenyen, méretfüggés szempontból.

A feladat által érintett célcsoportok

  • Hallgatók
  • Piaci elemzők
  • Vállalati szakemberek
  • Pénzügyi specialisták

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

Best Practice megoldás:

  • Adatvagyon beszerzése: Ingyenes (e-beszamolo)
  • Programhasználat díja: 2000 Ft (Windows operációs rendszer, MS Office)
  • Szükséges időtartam: 2 óra, bérköltség: 4000 Ft/óra
  • Internethasználat díja: 200 Ft

A felmerült költségek összege: 8200 Ft Piaci értéke: 10000 Ft

Tananyag általi megoldás:

  • Adatvagyon beszerzése: Ingyenes (e-beszamolo)
  • Programhasználat díja: Ingyenes (szabad szoftverek és a MYX felület ingyenes hozzáférése)
  • Szükséges időtartam: 3 óra, bérköltség: 2500 Ft/óra
  • Internethasználat díja: 200 Ft

A felmerült költségek összege: 7700 Ft Piaci értéke: 8000 Ft

Összegezve:

  • A tényleges költség különbözet: 2000 Ft
  • Megoldás értékkülönbözetének értéke: 2000 Ft
  • Összes különbözet: 4000 Ft

A tananyag szerinti megoldás mögött egy rendkívül precíz és kiforrott módszertan áll, nem beszélve a költséghatékonyságról, mely további előnyt jelent a jövőre nézve. Úgy gondolom, hogy a lehető legtöbb hasznosságot a tananyag szerinti megoldással érhetem el, sőt mi több, a jelenlegi kedvezőtlen gazdasági ciklus miatt egy-egy esetleges rossz döntés komolyan befolyásolhatja a jövő piaci részesedéseinek alakulását. A tananyag piaci értéke azért kevesebb, mert relatíve költséghatékonyabb, nem utolsó sorban fontos megjegyezni azt is, hogy a módszertan/elemzés eszmei értéke véleményem szerint igen magas. De jelen esetben költséghatékonyabb a tananyag szerinti megoldás, mely nem csak pénztárcakímélő, megbízható is egyben.

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

  • Tartalomjegyzék munkalap: hivatkozások létrehozása a rendelkezésre álló munkalapokra
  • Adatbázis munkalap: adatbázis létrehozása (fejléc+értékek+források)
  • Pivot munkalap: adatbázisból készült kimutatása, összeg/érték és darab/érték nézet
  • Rangsormátrix: a primer adatokból készült egy-egy rangsormátrix, az attribútumokat sorszámoztam - az egymástól való eltéréshez mérten -
  • COCO munkalap: a direkt rangsormátrix futtatása az online felületen
    • megjegyzés: a feladatban egy kiegyensúlyozottsági vizsgálatot hoztam létre, arra voltam kíváncsi, hogy a primer adatokhoz képest megfelelő -e a mérleg szerinti eredmény, vagyis fény derül, hogy az adatok és az eredmények fedik -e egymást? A mérleg szerinti eredmény (Y tényező) módosítására volt szükség, mivel voltak olyan évek ahol negatív érték szerepelt az objektumnál. Úgy döntöttem, hogy minden egyes mérleg szerinti eredményhez hozzáadok 100000-et, így mindenhol pozitív eredményt kapok
  • COCO inverz munkalap: az inverz rangsormátrix futtatása az online felületen, hitelesség vizsgálat céljából
  • Best practice munkalap: a -sosem találkoztam a módszertan- kérdéssel összefutva, létrehoztam egy táblázatot, melyben az ösztönös megoldást szemléltetem. Az ösztönös megoldásban átlagoltam az attribútumok rangsorszámait, majd ezt a számot elosztottam a mérleg szerinti eredmény értékével. A legnagyobb érték jelenti a "legeredményesebb" vállalatot/vállalati évet.
  • COCO 2 munkalap: A kiegyensúlyozottsági vizsgálatot követően, rangsoroltam a mérleg szerinti eredményt is, ezt követően egy konstans Y-hoz viszonyítottam az objektumokat a webes felületen történő futtatással.
  • COCO inverz 2 munkalap: az inverz rangsormátrix futtatása az online felületen, hitelesség vizsgálat céljából

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

  • 1. elemzés: Az első elemzés során a kiegyensúlyozottságot vizsgáltam. A lenti ábrán azt láthatjuk, hogy az egyes vállalatok egyes évei kiegyensúlyozottak voltak, mivel a Tény és a Becslés azonos értéket mutatnak. Az attribútumok közül a saját tőke aránya viseli a legmagasabb értékeket, így ez a legbefolyásolóbb tényező.

Bn2.jpg

  • 2. elemzés: A második elemzésben egy verseny szimulálása történt. A lenti ábrán azt láthatjuk, hogy a vállalatok az ideáltól milyen eltérést mutatnak. -1% és +1.5% között mozognak az eltérések. Hiteles adatokat láthatunk, jelen esetben pedig a mérleg szerinti eredmény és az eszközarányos eredmények a legbefolyásolóbb tényezők.

Bn.jpg

  • Eredmények:
    • 1. 2009. MVV-ISG Kft. (+13 pontos pozitív eltérés az ideáltól)
    • 2. 2010. MVV-ISG Kft. (+10.7 pontot pozitív eltérés az ideáltól)
    • 3. 2009. Albion Kft. (+1.2 pontot pozitív eltérés az ideáltól)

A 2010 és 2011-es évek mind a két vállalat életében negatívul hatottak az eredményekre.

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

Az eredmények hitelessége miatt, továbbá a piaci pozícióknak köszönhetően az MVV-ISG. Kft. bizonyul a legbiztosabban az elmúlt pár évre visszamenőleg. Mivel az ösztönös megoldásban eredmény szempontjából eltérést tapasztaltam, így biztos vagyok abban, hogy a hasonlóságelemzést mint módszertant kell előnyben részesítsem.

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

Az ösztönös kivitelezésben a 2010-es MVV-ISG. Kft., a tananyag szerinti megoldásban a 2009-es MVVISG. Kft bizonyult a legeredményesebbnek mind közül. Mivel a tananyag szerinti megoldás mögött egy komplett módszertan áll, gazdaságinformatikai háttértámogatással, így az egyszerű ösztönös megoldásra nem építhetek jövőt. Az MVV-ISG. Kft kiegyensúlyozott, biztos első pozíciót szerzett a 2009-es és a 2010-es évben, majd egy negatív tényező (válság) befolyásolta a versenyt, 2011-ben viszont még így is vezető pozícióval rendelkezik az MVV-ISG. Kft. a versenytársakhoz képest. Ha azon tanakodnék, hogy melyik vállalatba fektessem a pénze, vagy melyik vállalatot támogassam, akkor nem lenne kérdés: az MVV-ISG.Kft volna a befutó.