„Vita:Adatbányászat” változatai közötti eltérés

A Miau Wiki wikiből
(Történeti modul)
16. sor: 16. sor:
  
 
* A " van neki, része a címszónak " kapcsolattípusnál az adat és az információ mellett a szöveg kifejezést is fel lehetne sorolni.
 
* A " van neki, része a címszónak " kapcsolattípusnál az adat és az információ mellett a szöveg kifejezést is fel lehetne sorolni.
 +
 +
== Történeti modul ==
 +
 +
* '''2005''':" Ma a vállalatok léte múlhat az információk gyors és pontos begyűjtésén,elemzésén, a rugalmas fejlődésen, valamint az innováción. Egyre több felső vezető ismeri fel, hogy az internet, az adatok elektronikus tárolása a vállalat szolgálatába állítható. Az adatok azonban önmagukban nem hasznosak, hanem a belőlük kinyerhető, a vállalatok igényeihez igazodó, azt kielégítő információkra lenne szükség. Ez egy újabb szükségletet teremt: egy olyan eszköz iránti igényt, ami képes arra, hogy információszervezés céljából elemezze a nyers adatokat. Ez az új eszköz az '''adatbányászat'''.(...) Az adatbányászatot az üzleti élet és a marketing keltette életre. Még ma is ezek az adatbányászat fő mozgató rugói."[http://miau.gau.hu/levelezo/2003osz/l2003_id.php3?string=21060]

A lap 2005. december 2., 14:28-kori változata

Javaslatok:

  • A Történeti modulban legalább 1-1 papír alapú, MIAÚ-s elektronikus, valamint más online forrásból származó dokumentumra utalni kell!
  • Ha a szakirodalmi források nem ellentmondásosak, akkor ezt a tényt kell feltünteti az Ellentmondások... modulban.
  • Az Ontológia modul kapcsolattípusainak a következő módon - kizárólag az alábbi kategóriákat ismertetve - kell felépülni (a Térkép fogalmán keresztül illusztrálva):
    1. "ez egy" kapcsolattípus: A kidolgozott szócikk különböző előfordulásai, pl. alkalmazási területek, kapcsolódó projektek, a szócikk fogalmának változatai, jelzői. Pl. a vízrajzi térkép egy változata a Térképnek, a várostervezés egy alkalmazási területe a Térképnek.
    2. "van neki, része a szócikknek" kapcsolattípus: A szócikkben kidolgozott fogalom részeit, alkotóelemeit képező kifejezések. Pl. a szintvonalak, a koordináták és a méretarány alkotórészei a Térképnek.
    3. "a szócikk része valaminek (a szócikkel egyenrangú fogalmak)" kapcsolattípus: A szócikkben kidolgozott fogalmat magában foglaló kifejezés, valamint után zárójelben felsorolva további olyan fogalmak, melyek halmazelméletileg egy szinten állnak a szócikkben kidolgozott fogalommal. Pl. Tájékozódás (Térkép, iránytű, tájoló, GPS-készülék) --PetoI 2005. november 27., 17:45 (CET)


  • Véleményem szerint a Történeti modulban az adatbányászat fogalmi változásai mellett az adatbányászatot kezelő szoftverek fejlődését is fel kellene tárni.


  • Az Ontológiai modulban az "ez egy kapcsolattípus" esetében konkrét adatbányászattal foglalkozó programok felsorolása lenne célszerű.


  • Szerencsésebb lenne az adattárház kifejezést az "ez egy" kapcsolattipus helyett a "van neki, része a címszónak" kapcsolattípusba áthelyezni, hiszen az adattárházak csak adatok tárolására szolgálnak, ezzel adatbányászatot nem tudunk végezni.


  • A " van neki, része a címszónak " kapcsolattípusnál az adat és az információ mellett a szöveg kifejezést is fel lehetne sorolni.

Történeti modul

  • 2005:" Ma a vállalatok léte múlhat az információk gyors és pontos begyűjtésén,elemzésén, a rugalmas fejlődésen, valamint az innováción. Egyre több felső vezető ismeri fel, hogy az internet, az adatok elektronikus tárolása a vállalat szolgálatába állítható. Az adatok azonban önmagukban nem hasznosak, hanem a belőlük kinyerhető, a vállalatok igényeihez igazodó, azt kielégítő információkra lenne szükség. Ez egy újabb szükségletet teremt: egy olyan eszköz iránti igényt, ami képes arra, hogy információszervezés céljából elemezze a nyers adatokat. Ez az új eszköz az adatbányászat.(...) Az adatbányászatot az üzleti élet és a marketing keltette életre. Még ma is ezek az adatbányászat fő mozgató rugói."[1]