„ Miau Wiki:Vírus” változatai közötti eltérés
(→'''Ajánlott irodalmak modulja''') |
(→'''Ellentmondások és vitatott kijelentések modulja''') |
||
57. sor: | 57. sor: | ||
A legtöbb esetben a fertőzések a programok illegális másolása útján terjednek. A fertőzési útvonalat nyomon követve, valóban gyakran tapasztalható, hogy a vírusok a fertőzött nyilvános terjesztésű és shareware programokon vagy engedélyköteles programok engedély nélküli másolatain keresztül terjedtek el. A szomorú igazság azonban az, hogy nagyon nagy számú vírusfertőzés forrása az eredeti terjesztő lemezen volt! | A legtöbb esetben a fertőzések a programok illegális másolása útján terjednek. A fertőzési útvonalat nyomon követve, valóban gyakran tapasztalható, hogy a vírusok a fertőzött nyilvános terjesztésű és shareware programokon vagy engedélyköteles programok engedély nélküli másolatain keresztül terjedtek el. A szomorú igazság azonban az, hogy nagyon nagy számú vírusfertőzés forrása az eredeti terjesztő lemezen volt! | ||
− | A világstatisztika esetek tucatjait mutatja be, amikor egy közönséges bolti forgalmú szoftver | + | A világstatisztika esetek tucatjait mutatja be, amikor egy közönséges bolti forgalmú szoftver[http://hu.wikipedia.org/wiki/Szoftver]vírushordozó volt. Mindent figyelembe véve, a fertőzött lemezek százezrei kerültek a gyanútlan felhasználókhoz. Elvégre is, mi okuk lett volna gyanakodni a tömörített és írásvédett program lemezekre, különösen, ha azok egy nagy és kiváló szoftverházból származnak? |
*A vírusok még az írásvédett lemezeket is képesek megfertőzni | *A vírusok még az írásvédett lemezeket is képesek megfertőzni |
A lap 2006. december 13., 16:49-kori változata
Tartalomjegyzék
Vírus
Történeti modul
- 1980-as években a személyi számítógépek[1] térhódítását követően megjelentek az első vírusprogramok is, melyek nemes egyszerűséggel fogalmazva, olyan számítógépes programok, amelyek készítésekor a programozót aki írta ártó szándék vezetett.
- 1970-es évek közepén egy David Gerrold által írt tudományos novellában már szó esett egy kitalált számítógépes programról, melyet Vírusnak hívtak, amely csaknem egészében úgy viselkedett, mint egy vírus, és amit egy Antibody nevű programmal állítottak meg.
- 1975-ben John Brunner novellájában a The Shockwave Riderben szó esett egy olyan programról, melynek a "tapeworm" (szalagféreg) nevet adták, és ami a hálózaton[2] keresztül terjedt, hogy adatokat töröljön.
- 1982-ben megjelent a számítógép vírus kifejezés egy képregényben, az "Uncanny X-men"- 158. részében.
- 1982-ben íródott az első vírus és Elk Cloner-nek hívták. Még a készítője is ismert, mégpedig egy Rich Skrenta nevezetű egyén. Ami viszont érdekes lehet, hogy az első vírus nem személyi számítógépre készült, hanem - meglepően - az Apple DOS 3.3 alatt futott, és a gép indulásakor betöltötte magát a memóriaba. A vírus figyelte a lemezműveleteket, és ha egy nem fertőzött lemezt talált a meghajtóban, akkor arra kiírta magát, valamint az 50dik induláskor kiírt a képernyőre egy rövid, ámde annál szellemesebb versikét.
Definíciós modul
Fogalom meghatározás: A számítógépvírusok olyan rosszindulatú programok, amelyek viselkedése, tulajdonságai hasonlítanak a valódi vírusokhoz. Nagyon sokféle változatuk létezik, sokszor nem is sorolhatók egyértelműen egyik vagy másik csoportba. A vírust tartalmazó, fertőzött program futásakor a vírusprogram is lefut. Ekkor reprodukálja, megsokszorozza önmagát, és minden új példánya egy további fájlt[3] fertőzhet meg. Valamilyen közvetlenül vagy közvetve futtatható bináris programfájlhoz vagy makróhoz, forráskódú szkripthez csatolja magát, miközben módosítja annak kódját úgy, hogy futtatásakor az ő saját kódja is lefusson. A vírusprogram futásakor valamilyen feltétel igaz vagy hamis voltát is figyeli. Ennek logikai értékétől függően aktivizálhatja az objektív rutinját. Azt a programrészt, amely törölheti a lemezes állományokat, formázhatja a merevlemezeket, vagy csak játékos üzeneteket, reklámszöveget jelenít meg a képernyőn.
A vírusok csoportosítása: Három, egymástól a célfájlokban különböző változatukat különböztetjük meg: a fájl-, a rendszer- vagy boot- és a makróvírusokat.
- Fájlvírusok:
A katalógusokba bejegyzett állományokat fertőzik meg. A közvetlenül futtatható fájlok com vagy exe kiterjesztésűek. A közvetve, egy futó program által aktivizálható programrészek, mint például a dll, bin, sys, ovl kiterjesztésűek szintén tartalmazhatnak vírusokat. Más vírusok e-mail üzenetekhez csatolt programokba vagy értelmezők (interpreterek) által végrehajtandó forráskódokba, szkriptekbe[4] épülnek be. A beépülés helye és módja nagyon sokféle lehet, valamennyire jellemző, hogy a vírus igyekszik rejtve maradni.
- Rendszer- vagy bootvírusok:
A lemezek rendszerterületeibe, a bootrekordba és a partíciótáblába rejthetik el magukat. Ezeken a helyeken ugyanis olyan programok vannak, amelyek már az operációs rendszer indításakor lefutnak. Léteznek olyan változataik, amelyek a katalógusok üres helyeire vagy más lemezterületekre épülnek be, és a végrehajtható programfájlok címeit magukra állítják át. A makrók olyan műveletsorok, amelyek az alkalmazói programok dokumentumaiba építve egyetlen névvel azonosíthatók és végrehajtásra hívhatók. A műveletek lehetnek akár egymást követő billentyűkódok, de egy programnyelv utasításai is. Ilyenkor a makrót hívó programba, a hívás helyére a kért utasítások beépülnek. Sok alkalmazás adatállományaihoz, dokumentumaihoz csatolhatunk makrókat, így vírusokat is. A makróvírusok fontos jellemzője, hogy operációs rendszertől függetlenek. Csak a makrónyelvtől függnek, ami ma már gyakran egy magas szintű programnyelv. A makróvírusok a fertőzött dokumentum megnyitásakor aktivizálódnak, szaporodásuk és rombolásuk filozófiája a fájlvírusokéval azonos.
Akikkel nem ajánlatos találkozni:
- Férgek(Worms):
A férgek az operációs rendszerek védelmi hiányosságait, réseit kihasználva okoznak kárt. Nem kapcsolják magukat fájlokhoz, más programokhoz. Ők maguk is teljes programnak tekinthetők. Olyan számítógépes hálózatokban terjednek, amelyek operációs rendszerei egymással kapcsolatban vannak. A féregprogram tehát egy gépen lefutva megvizsgálja, hogy talál-e másik elérhető és fertőzhető operációs rendszert. Ha igen, a biztonsági rést kihasználva oda is beépíti magát. A sok helyre beépült, elszaporodott férgek azután képesek helyi rombolásra, vagy összehangolt támadásra valamilyen távoli célpont ellen.A Féregprogramok a rendszerfájlokba épülve megmaradhatnak a fertőzött gépen, hogy minden rendszertöltéskor az operatív memóriába kerüljenek. Bár a vírusirtók többnyire felismerik és eltávolítják a programférgeket is, az igazi védekezés ellenük az operációs rendszer védelmi hiányosságainak a megszüntetése. Ha ez utólag történik, azt a rendszer foltozásának hívjuk (patch).
- Trójai programok:
A trójai programok annyiban a vírusokra hasonlítanak, hogy valamilyen hordozóprogramra van szükségük. A szaporító rész azonban hiányzik belőlük, így terjedésüket csak a hordozóprogramnak köszönhetik. A rombolás, amit okozhatnak, ugyanolyan lehet, mint a vírusoké. Trójai programnak nevezzük azokat a szoftvereket[5] is, amelyek a programlopások megtorlásaként büntetik meg a jogtalan használókat és másolatkészítőket. Mások bizonyos időközönként tönkreteszik magukat, hogy a felhasználót új vásárlásra kényszerítsék. Az igazi számítógépvírusokat is gyakran trójai programok „engedik szabadon".
- Kémprogramok (Spyware):
A kémprogramok célja, hogy adatokat gyűjtsenek személyekről vagy szervezetekről azok tudta nélkül a számítógép-hálózatokon. Az információszerzés célja lehet békésebb, például reklámanyagok eljuttatása a kikémlelt címekre, de ellophatják számlaszámainkat, jelszavainkat, vagy más személyes adatainkat rosszindulatú akciók céljából is. A vírusokhoz hasonlóan lehet ókét „beszerezni". Természetesen azok a programok, amelyek a felhasználó tudtával és beleegyezésével kérnek adatot, nem tekinthetők kémprogramoknak, ha a megszerzett ismereteket nem adják át harmadik félnek. Az internétes kapcsolatokban azonban a harmadik fél nem mindig kérdezi meg a párbeszédet folytatókat. Ezért jó, ha ilyenkor vagy az egyik vagy a másik fél megfelelően titkosítja az adatátvitelt. Az internétes programok cookie-technikája egy általánosan használt eljárás arra, hogy más felhasználó gépén adatokat tároljunk. Bár a gép tulajdonosa vagy kezelője megtilthatja ezek elhelyezését vagy törölheti őket, nem tekinthető barátságos kontaktusnak, ha külön tájékoztatás és engedély nélkül teszünk cookie-t más gépére.
Ellentmondások és vitatott kijelentések modulja
A vírusokról szóló téves nézeteink olyan elterjedtek, mint maguk a vírusok. Azok a felhasználók, akik keveset tudnak a vírusok "lelkivilágáról" a következő alapvető ismereteket nagyon hasznosnak találhatják.
- A Vírusok maguktól terjednek
A vírusok nem képesek magukat elindítani. Ebből az is következik, hogy saját jószántukból terjedni sem képesek. Egy vírus mindaddig nem tud semmit sem tenni, amíg egy fertőzött program megnyitásra nem kerül vagy a számítógép be nem boot-ol egy fertőzött floppy lemezről.
- Egyes vírusok teljesen ártalmatlanok
Vannak olyan vírusok, amelyek nem tesznek tönkre készakarva információt. Tény, hogy a legtöbb vírus saját maga terjesztésén kívül mást nem tesz, míg mások hébe-hóba egy bizonyos fajta üzenetet villantanak fel a képernyőn. Egy felhasználó ezek után úgy vélheti, hogy a kérdéses vírus teljességgel ártalmatlan. Ezzel szemben a valóság az, hogy teljesen "ártalmatlan vírus" nem létezik. Minden egyes esetben a vírus megnöveli a program számítógépbe betöltésének idejét, a felhasználó tudta vagy beleegyezése nélkül megváltoztatja annak kódját, használja erőforrásait. Még egy egyszerű és alapjában véve ártalmatlan fertőzés is okozhatja azt, hogy bizonyos programok működésképtelenné válnak. De ha más nem is lenne: a vírusok olyan lemez területet foglalnak el, amit tudnánk más célra használni.
- Csak a kalózprogramok tartalmaznak vírusokat
A legtöbb esetben a fertőzések a programok illegális másolása útján terjednek. A fertőzési útvonalat nyomon követve, valóban gyakran tapasztalható, hogy a vírusok a fertőzött nyilvános terjesztésű és shareware programokon vagy engedélyköteles programok engedély nélküli másolatain keresztül terjedtek el. A szomorú igazság azonban az, hogy nagyon nagy számú vírusfertőzés forrása az eredeti terjesztő lemezen volt!
A világstatisztika esetek tucatjait mutatja be, amikor egy közönséges bolti forgalmú szoftver[6]vírushordozó volt. Mindent figyelembe véve, a fertőzött lemezek százezrei kerültek a gyanútlan felhasználókhoz. Elvégre is, mi okuk lett volna gyanakodni a tömörített és írásvédett program lemezekre, különösen, ha azok egy nagy és kiváló szoftverházból származnak?
- A vírusok még az írásvédett lemezeket is képesek megfertőzni
Ha a floppy lemezeinket az írásvédelmi kapcsolóval fizikailag írásvédetté tettük, akkor arra nem lehet ráírni. Még a vírusok sem képesek e kézi módszerrel megvédett lemezeinket megfertőzni. A lemezek azonban rögtön sebezhetővé válnak, mihelyt a védelmet kikapcsoljuk. Ez az oka annak, hogy még az írásvédett lemezeket is vírusellenőrzésnek kell alávetni.
- Az antivírus programok teljes védelmet nyújtanak a vírusok ellen
Fontosnak tartjuk felhívni a figyelmet arra, hogy a vírusokat felderítő programok - a víruskeresők - csak az ismert, már elemzett vírusokat tudják azonosítani. Az Anti-Virus cégek által fejlesztett heurisztikus módszerek lehetővé teszik, hogy még ismeretlen vírusokat is észlelhessünk, ez a módszer azonban vírusazonosítási képességekkel nem rendelkezik. Ezért nyújtanak ezek a cégek folyamatos frissítési szolgáltatást. Egy felhasználóban csak a biztonság hamis érzetét kelti egy elavult víruskereső, miközben a beengedett új vírusok szó nélkül áthatolnak rajta. Ezért mindig győződjön meg arról, hogy az Anti-Virus programja és annak vírus-adatállományai mindig a legfrissebbek legyenek.
- A vírusok megrongálhatják a számítógép hardverét[[7]]
Egy korszerű számítógépet szoftver úton nem lehet megrongálni. Időről-időre hírek érkeznek vírusokról, melyek monitorokat robbantanak fel, vagy merev lemezeket törnek el, de ezen állítások egyikét sem sikerült hitelt érdemlően megerősíteni. Elvileg ide sorolható lenne a számítógépben található Flash BIOS tartalmának felülírása, ami miatt ki kell azt cserélni a gépben. Ennek ellenére, még ez sem valódi fizikai tönkretétel.
- Vírusfertőzést csak mások kaphatnak
Egy vírusfertőzés beszerzésének valószínűsége csökken, ha kevesebb adat juthat be kintről a számítógépünkbe. A valóságban azonban nem létezik teljes biztonság. Sőt: a vírusfenyegetés gyakran fütyül az összes valószínűségre.
- A vírusfertőzést csak a merevlemez formázásával lehet eltávolítani
Nagyon ritkán van arra szükség, hogy egy vírusfertőzéstől való megszabaduláshoz le kelljen formázni a merevlemezt. A fertőtlenítést általában egy kiváló minőségű víruselhárító programmal el lehet végezni.