„Egér” változatai közötti eltérés

A Miau Wiki wikiből
 
('''Deffiniciós modul''')
13. sor: 13. sor:
 
=='''Deffiniciós modul'''==
 
=='''Deffiniciós modul'''==
  
*Az '''egér'''[http://hu.wikipedia.org/wiki/Sz%C3%A1m%C3%ADt%C3%B3g%C3%A9pes_eg%C3%A9r] tulajdonképpen egy speciális adatbeviteli eszköz ami elsősorban az IBM[http://hu.wikipedia.org/wiki/IBM] típusoknál terjedt el. Ezek lényege az volt hogy nem begépelt utasitásokkal vezéreljük a gépet , hanem megfelelően kialakitott apró grafikai elemekre, jelekre kattintva elindithatjuk a szmbolumokhoz rendelt utasitást. Többféle ilyen célra alkalmas eszköz létezik mint példáúl a fényceruza, digitalizálló tábla  de a legelterjettebb az egér. Az egereket leginkább a számitógép soros portjára csatlakoztatják (COM 1), többnyire kilenc érintkezős csatlakozókat használnak, de lehet illetve létezik 25 érintkezős is. Ha azegér és a [[COM1 port]] érintkezöjének a száma nem egyezik meg akkor áttalakitót használnak vagy az egeret a COM2-re kötik de még a Windows telepitése elött .Ha utólag csatlakoztatjuk az egeret a másik portra akkor a Windows vezérlőpultján is átt kell ezt változtatni, különben az eszköz nem fog működni.
+
*Az '''egér'''[http://hu.wikipedia.org/wiki/Sz%C3%A1m%C3%ADt%C3%B3g%C3%A9pes_eg%C3%A9r] tulajdonképpen egy speciális adatbeviteli eszköz *'''Gamer egerek''':Az irodai egeréknél jobb minőségű, ún. „gamer” egereket főleg játékokhoz használják, mivel jobb tulajdonságokkal rendelkeznek hagyományos társaiknál: aranyozott [[USB csatlakozó]] (8 ms-ról 1 ms-ra is csökkentheti a válaszidőt), nagy APM (Actions Per Minute), nagy DPI, teflontalpak. Míg a hagyományos egerek 2-3 ezer forint körüli összegbe kerülnek, a gamer egerek árának alsó határa 10 ezer forint körül van.A Logitech azonban újabb egeret bocsátott útjára; a V450 típusjelű, kifejezetten noteszgépek mellé szánt eszközben 800 dpi felbontású lézeres szenzor dolgozik. Az egeret bal- és jobbkezesek is használhatják, a kényelmesebb fogáshoz gumis oldalfelületek járulnak hozzá. A görgető négyirányú szkrollozást tesz lehetővé, emellett nagyítást-kicsinyítést is támogat.
*A nem teljesen hagyományos egereknél egy [[Floppy]][http://hu.wikipedia.org/wiki/Floppy] tartalmazza a kezelő programot amelyett szintén telepiteni kell a Windows telepitésekor A [[Windows 95 program]] a Pc bekapcsolásakor elképzelhető hogy felismeri az új egér csatlakoztatását, ilyenkor kéri a telepitő anyagát tartalmazó adathordozót majd ennek segitségévrel telepithetjük a kezelő programot.
+
 
*Müködésük szempontjából két féle egér kapható manapság : [[mechanikai egerek]] és [[optikai egerek]] .Az '''optikai egerek'''[http://hu.wikipedia.org/wiki/Sz%C3%A1m%C3%ADt%C3%B3g%C3%A9pes_eg%C3%A9r] egy fényszálat bocsáttanak ki magukból, a mechaniaki  egerek egy gumival bevont golyóval müködnek. Mind a két egér jól kezelhető de míg az optikai egér használata egy fémrácsra korlátozodik (ezeket érzékeli a fénynyaláb) addig a golyóval  müködő bármely felületen működik de a golyó bepiszkolása  gondot okozhat. Az egerek használlatához kaphatóak az egérpadók. Ezek álltalában akkor a megfelelőek ha a szükséges mértékben érdesek, és tapadnak. Ezért mindig ügyelni kell az egérpad tisztaságára.Az egerek között megfigyelhetőek a két és háromgombos megoldások, vannak olyan megoldások is ahól a két billentyű között egy billentető kapcsoló vagy nyomógomb van. A harmadik gombot általában nem használják a programok, de a billenős kapcsolós illetve a kis görgös egérnél jóvval kényelmessebb használhatóság van. Segítségével  a  dokumentumokban könnyebben tudunk haladni illetve felfelé kell forgatni a kisgörgöt , lefelé mozgáshoz pedig ellenkezőleg. A hagyományos egeret úgy kell a kezünbe vennünk ,hogy a mutató ujjunk a bal, a középső ujjunk a jobb gombján legyen. Akivánt helyre mutatáshoz majd egy tiszta  és sima felületen addig huzzúk míg az egérkurzor jó helyre nem kerül. Erre a célra találták ki ezeket a padokat.
+
A számítógép USB csatlakozójába dugható vevőegységgel a V450 a 2,4 GHz-es rádiófrekvencián tartja a kapcsolatot, a kis alkatrészt használaton kívül az egér nyílásában lehet elhelyezni. Az energiaellátásról két AA elem gondoskodik; a meglepetések elkerülése érdekében egy LED időben jelzi a közelgő lemerülést. A takarékoskodást ki-/bekapcsológomb is segíti. A V450 Laser Cordless Mouse for Notebooks július elejétől kapható, ajánlott ára 48 euró.
*'''Gamer egerek''':Az irodai egeréknél jobb minőségű, ún. „gamer” egereket főleg játékokhoz használják, mivel jobb tulajdonságokkal rendelkeznek hagyományos társaiknál: aranyozott [[USB csatlakozó]] (8 ms-ról 1 ms-ra is csökkentheti a válaszidőt), nagy APM (Actions Per Minute), nagy DPI, teflontalpak. Míg a hagyományos egerek 2-3 ezer forint körüli összegbe kerülnek, a gamer egerek árának alsó határa 10 ezer forint körül van
 
  
 
=='''Ajánlott irodalmak modulja'''==
 
=='''Ajánlott irodalmak modulja'''==

A lap 2006. december 21., 16:17-kori változata

Egér

Történeti modul

  • 1963-ban az első egérel kapcsolatos kutatások Dougles Engelbart nevéhez fűzödtek aki új digitális eszközök létrehozásán kisérletezett. Az első probálkozás egy fából készitett kezdetleges eszköz volt amiben speciális fém korongok voltak beleépitve.Douglas Engelbart a Stanford Kutatóintézetben 1963-ban egy használhatósági teszt során végzett kutatás keretében vetette fel az egeret. Eleinte „bogárnak” hívták, de ezt hamar elnyomta a sokkal jellemzőbb „egér” kifejezés. Ez egyike volt azoknak a mutatóeszközöknek, melyeket Engelbart egy NLS nevű szoftver és hardver rendszer keretében fejlesztett. A többi eszköz a test más jellegű mozgásaira reagált — például egy, az állra és orra szerelhető eszköz a fej mozgását követte —, de végül az egér győzött az egyszerűsége és kényelmes használhatósága miatt.Az első egér még ormótlan volt, és két, egymásra merőleges fogaskereket használt, melyek forgása megfelelt az adott tengely mentén való elmozdulásnak.
  • 1970-ben Engelbart szabadalmaztatta az eszközt az US3541541 alatt, mint „X-Y Pozíciójelző képernyős rendszerekhez”. Ebben az időben még Engelbart elképzelése az volt, hogy a felhasználó folyamatosan egyik kezében tartja az egeret, míg a másik kezével egy kisméretű billentyűzeten írhat.
  • 1970-es évek elején Jack S.Hawley a Palo Alto-i kutatóközpontban javitott ezen a szerkezeten elsősorban a villamos jelek átformálása terén.
  • Késöbb sokat fejlődtek ezek az apró készülékek.
  • 1980 és 1990 között az egér későbbi változata, melyet Bill English talált ki a Xerox PARC-nál, már egy tömör golyót használt a fogaskerekek helyett, mely bármilyen irányban tudott mozogni. A golyó mozgásait két, az egér belsejében elhelyezett tengely észlelte. Ez az eljárás lett végül a domináns a személyi számítógépeken. A Xerox PARC az egér mellé már egy teljes méretű QWERTY billentyűzetet ajánlott, melynél az egeret csak akkor használjuk, amikor szükséges.
  • 1982-re meg is jelent az első IBM[1] PC –hez készült egér. A Microsoft sok egér használlatára épülő szoftvert jelentetett meg mint például az Excel a Microsoft Word vagy a Windows. A számitástechnika eszközök megjelenésének a kezdetén még a gyártok nem elsődleges szempontja volt a felhasznállóbarát kialakitás ráadásul ezek az eszközök nagyon drágák is voltak. Az első grafikus megjelenitésre alkalmas eszközök eredetileg csak alapadatok rajzok bevitelére voltak alkalmasak. A gépek drágulása és az amúgyse könnyü felhasználhatóság sok embernek nem tette annyira vonzová e számitógépek használlatát. Ennek hatására a gyártok rádöbbentek, hogy közeliteniük kell a felhasznállokhoz . Ezért találtak fel olyan modern eszközt amely már lehetővé tette, hogy a bemeneti adatok elszakithatóak legyenek a gépi ábrázolástól. Ehhez kellett egy olyan eszköz ami alkalmas volt ezen tényezők külön kezelésére.
  • A modern egerek az École Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL) munkatársától, Jean-Daniel Nicoud professzortól származnak, aki André Guignard mérnökkel közösen alkotta meg. Az EPFL mellett megalakult Logitech készítette az első népszerű egerek

Deffiniciós modul

  • Az egér[2] tulajdonképpen egy speciális adatbeviteli eszköz *Gamer egerek:Az irodai egeréknél jobb minőségű, ún. „gamer” egereket főleg játékokhoz használják, mivel jobb tulajdonságokkal rendelkeznek hagyományos társaiknál: aranyozott USB csatlakozó (8 ms-ról 1 ms-ra is csökkentheti a válaszidőt), nagy APM (Actions Per Minute), nagy DPI, teflontalpak. Míg a hagyományos egerek 2-3 ezer forint körüli összegbe kerülnek, a gamer egerek árának alsó határa 10 ezer forint körül van.A Logitech azonban újabb egeret bocsátott útjára; a V450 típusjelű, kifejezetten noteszgépek mellé szánt eszközben 800 dpi felbontású lézeres szenzor dolgozik. Az egeret bal- és jobbkezesek is használhatják, a kényelmesebb fogáshoz gumis oldalfelületek járulnak hozzá. A görgető négyirányú szkrollozást tesz lehetővé, emellett nagyítást-kicsinyítést is támogat.

A számítógép USB csatlakozójába dugható vevőegységgel a V450 a 2,4 GHz-es rádiófrekvencián tartja a kapcsolatot, a kis alkatrészt használaton kívül az egér nyílásában lehet elhelyezni. Az energiaellátásról két AA elem gondoskodik; a meglepetések elkerülése érdekében egy LED időben jelzi a közelgő lemerülést. A takarékoskodást ki-/bekapcsológomb is segíti. A V450 Laser Cordless Mouse for Notebooks július elejétől kapható, ajánlott ára 48 euró.

Ajánlott irodalmak modulja

  • Páhy Anna: Az egér[3]
  • Wikipédia A szabad lexikon[4]
  • Nógrádi László: Pc suli 1 kötet