„Feladatterv:Mobiltelefonok paraméterei” változatai közötti eltérés

A Miau Wiki wikiből
(Kommentárok)
(Kommentárok)
82. sor: 82. sor:
  
 
=Kommentárok=
 
=Kommentárok=
A solver egy újabb futtatásával kijön a hibátlan modell.
+
A solver egy újabb futtatásával kijön a hibátlan modell (mivel erre már csak a feladat leadása után jöttem rá, sajnos ezt már nem tudtam módosítani.Kérem ezt vegye figyelembe). A fentiekben az így kialakuló eredményeket értékelem.

A lap 2007. május 13., 20:34-kori változata

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

Mobiltelefon-kereskdőknek való segítségnyújtás a kialakuló árrés alapján a készülékek paramétereit felsorakoztatva hasonlóságelemzés segítségével.

Leadott Excel-feladat

A feladat előtörténete

Szembetűnő, hogy a mobiltelefon-kereskedők árai eltérnek egymástól. Ez annak köszönhető, hogy a különböző eladók saját belátásaik alapján ítélik meg a telefonok előnyeit, hátrányait, és ezáltal az áraikat.

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

Egy helyi mobiltelefon-kereskedő árait veszem alapul. Véleményem szerint egyes árak nem reálisak. Valamely készülékek túl drágák a tulajdonságaik alapján, de akadnak, melyeket áron alul próbálnak eladni. A kereskedő elmondása szerint teljesen elégedett az áraival, melyeket az alábbi logika szerint határoz meg időről-időre:

  • paraméterek
  • korszerűség
  • más mobilkereskedők, illetve -szolgáltatók árait is figyelembe veszi.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

Az adatgyűjtés két helyről történt:

  • A készülékek paramétereiről online forrás: a vodafone weboldala [1] (Innen kiválaszthatom, melyik termék tulajdonságaira vagyok kíváncsi)
  • A készülékek árairól egy helyi mobiltelefon-kereskedő állt a rendelkezésemre.

Meglehetősen részletes adatok találhatók az interneten, valamint a mobiltelefon-értékesítő is, mint szakértő rendkívül készséges, segítőkész volt. Ezáltal adatvagyonom kielégítő. Azt mondhatom, hogy adatgyűjtésem során semmilyen problémába nem ütköztem.

Az általam megfigyelt készülékeket szakértőm ajánlotta, mivelhogy ezek jelenleg a legnépszerűbb, legyakrabban keresett telefonok (LG, Motorola, Sharp, Nokia, Sony Ericson, Samsung).

A feladat által érintett célcsoportok

A kereskedőket céloztam meg, mint célcsoport. Így a mobiltelefon-értékesítés során ők, vagyis az eladók játszanak szerepet.

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

Egy megállapodás akkor tekinthető stabilnak, ha az eredményként kialakuló árrés alapján,és ezen árak mellett több terméket tudnék eladni, mint a kereskedő. A döntés helyességét utólag úgy lehetne visszaellenőrizni, ha egy másik kereskedő elfogadná tanácsadásom, és a munkám alapján preferált árakat venné alapul. Egy másik ellenőrzési lehetőség, egy mobiltelefon-kereskedés indítása a munkám során meghatározott árak alapján. Ha a következő megfigyelt hónapban az utóbbi kettő kereskedésben a bevétel nagyobb a megfigyelt termékekre nézve, mint a feladatom elkészítése során segítségemre lévő értékesítőnél, a döntésem helyesnek, stabilnak tekinthető.

A válaszokat befolyásoló tényezők

A készülékek árát befolyásoló tényezők: frekvenciasáv, telefonkönyv mérete, teljes belső memória, memóriakártya típusa, készenléti idő, beszélgetési idő, súly, méret, színválaszték, akkumulátor, magyar nyelvű menü, grafikus kijelző, kijelző felbontása, kijelző színeinek száma, rezgőmód, videotelefonálás, EMS, MMS-t küld vagy fogad, e-mail kliens, vonalkapcsolt WAP, GPRS WAP, GPRS internet, EDGE, live!, 3G, fax- és adatátvitel, infraport, bluetooth, számítógéppel szinkronizálható-e, beépített kamera, kamera felbontása, mobilfény, videotámogatás, video felbontása, polifónikus csengőhang, csengőhang formátumok, csengőhang letöltés, MP3 lejátszás, rádió, mobil videó (Streaming), zeneletöltés, java támogatás, kihangosítás, hangtárcsázás, hangvezérlés, hangjegyzet, óra, ébresztés, számológép.

A telefonok ezen műszaki paraméterei már a beszerzés során automatikusan feltárhatók voltak, az áraikhoz hasonlóan. A paraméterekre általánosságban igaz, hogy valamelyből minnél nagyobb mennyiség áll rendelkezésre az adott készülékben, a bruttó ár annál magasabb. Kivétel ezalól a méret. Ezenfelül a színválaszték nem befolyásolja az árat. A fenti tulajdonságok közül természetesen megpróbáltam a legfontosabbakat felsorakoztatni munkám során.

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

  • Meta-adatbázis készítése egy-értékoszlopos struktúrában:

Vizsgált objektumok: a 9 mobiltelefont szakértő javaslatára választottam ki (próbáltuk szem előtt tartani a változatosságot, így sokféle készülék bekerült a táblázatomba a legolcsóbbaktól a legdrágábbakig), melyek a következők: LG L600V, Motorola V3, Motorola W375, Nokia E50, Nokia 6070, Samsung SGH-E250, Sharp 770SH, Sharp GX-29, Sony Ericsson M600i.

Vizsgált attribútumok: a válaszokat befolyásoló tényezők közül szakértő segítségével azt a 9 tulajdonságot választottuk ki, melyeket ő is általában előretérbe helyez az ár meghatározásánál:

súly, készenléti idő, beszélgetési idő, kijelző felbontása, kijelző színeinek száma, mp3 lejátszás, rádió, mobil videó, bruttó ár.

  • Pivot-kimutatás készítése ellenőrzés céljából
  • Primer adattábla készítése
  • COCO tábla készítése (FKERES fügvénnyel)
  • Solver beállításai
  • Solver futtatása
  • Kiegészítő számítások végzése ÁTLAG és SZÓRÁS függvénnyel
  • Eredmények vizsgálata SZORZATÖSSZEG és HA függvénnyel

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

Az alábbi (Motorola V3, Nokia 6070, Samsung SGH-E250) készülékek árai túlértékeltek, míg a következő (Motorola W375, Nokia E50, Sharp GX-29) mobiltelefonok árai alulértékeltek. A többi (LG L600V, Sharp 770SH, Sony Ericsson M600i) termékek árai kiegyenlítettek. A kialakuló árrés általában egy-két ezer forint. A szakértői véleménnyel ellentétben az mp3 lejátszás, illetve a rádió funkciók csak kis mértékben játszanak szerepet az ár meghatározásában. Figyelembe kell venni az eredmények értelmezésénél, hogy egyes objektumok egyes attribútumai negatív értékeket kaptak. Ezeket úgy értelmezem, hogy ezek a negatív értékek ún. "büntetőpontok".

Online megoldásnál zaj nincs, és negatív értékeket sem kap egy attribútum sem. Ebben az esetben egy paraméter vagy elönyös, vagy nem előnyös, illetve az adott funkció megtalálható, vagy nem található meg. Ez alapján az attribútumok vagy kapnak valamilyen valós értéket, vagy nem (tehát 0-át kapnak).

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

Az alulértékelt, illetve a túlértékelt árakat optimalizálni kell.

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

9 véletlenszerűen kiválasztott terméknek az árából 3 alul-, 3 túlértékelt, 3 pedig kiegyenlített. Szakértőm szerint tény, hogy az áron alul árult termékek iránt a kereslet nagyobb. Így a bevétel kevesebb, mintha ez fordítva lenne. Tehát ha az alulértékelt termékeket az általam javasolt mennyiséggel többért árulná szakértőm, a túlértékelt termékeket pedig az általam javasolt mennyiséggel kevesebbért, ez az "arányeltolódás" kiegyenlítődne. Így nem lenne akkora hiány a hozamba.

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

HA a súly 102,5 gramm, ÉS a készenléti idő 283 óra, ÉS a beszélgetési idő 4 óra, ÉS a kijelző felbontása 38401,5 pixel, ÉS a kijelző színeinek száma 32769,5 darab, ÉS nincs szükségem mp3 lejátszás, ÉS rádió, ÉS mobil videó funkciókra, AKKOR a bruttó ár 57500 forint.

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok

Kommentárok

A solver egy újabb futtatásával kijön a hibátlan modell (mivel erre már csak a feladat leadása után jöttem rá, sajnos ezt már nem tudtam módosítani.Kérem ezt vegye figyelembe). A fentiekben az így kialakuló eredményeket értékelem.