„Feladatterv:Fűnyírók2” változatai közötti eltérés
(→A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése) |
(→A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése) |
||
18. sor: | 18. sor: | ||
A fenti megoldás kapcsán a felmérés szerint az érintettek az alábbi problémákra mutattak rá: | A fenti megoldás kapcsán a felmérés szerint az érintettek az alábbi problémákra mutattak rá: | ||
− | A családok elmondták, ahhoz hogy a legmegfelelőbb gépet válasszák ki,a különböző boltok termékkínálatát végig kellene nézni, de ehhez nagyon sok idő kellene, és erre 8-10-12 órás munkaidő mellett nincs lehetőségük. | + | A családok elmondták, ahhoz hogy a legmegfelelőbb gépet válasszák ki, |
+ | a különböző boltok termékkínálatát végig kellene nézni, de ehhez nagyon sok idő kellene, és erre 8-10-12 órás munkaidő mellett nincs lehetőségük. | ||
A felmérésben szereplők az alábbi javaslatokat fogalmazták meg egy jobb megoldás érdekében: | A felmérésben szereplők az alábbi javaslatokat fogalmazták meg egy jobb megoldás érdekében: |
A lap 2007. május 13., 14:10-kori változata
Tartalomjegyzék
- 1 A tervezett alkalmazás/megoldás címe
- 2 A feladat előtörténete
- 3 A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
- 4 A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
- 5 A feladat által érintett célcsoportok
- 6 A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
- 7 A válaszokat befolyásoló tényezők
- 8 A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
- 9 Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
- 10 Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
- 11 Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
- 12 Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba
- 13 Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok
A tervezett alkalmazás/megoldás címe
Motoros fűnyírók összehasonlítása ár-teljesítmény alapján, hasonlóságelemzés segítségével, azon családok részére, akik fűnyírót szeretnének vásárolni.
A feladat előtörténete
Közelmúltban ismerőseinkkel vacsoráztunk és az azt követő beszélgetés során elmondták, hogy így tavasz közeledtével többen is fűnyírót szeretnének vásárolni. A társaság nagyobb része azonban elismerte, hogy nem biztos, hogy a számára legmegfelelőbb fűnyírót veszi meg, mert nincs ideje, hogy végig nézze a kínálatot. Ennek a feladatnak a megoldásával szeretnék a segítségükre lenni, hogy jó döntést hozzanak és minél kevesebb pénzért azt a gépet tudják megvásárolni, ami maximálisan megfelel az ő elvárásaiknak.
A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
A feladat megoldása során megkerestem egy szakértőt, aki elmondta, hogy melyek azok a szempontok, melyeket szem előtt kell tartanom.
Az interjú eredményei: Az interjú során a szakértőm tájékoztatott, hogy minden ember más fontossági sorrendet állít fel a fűnyírók tulajdonságait illetően. Van akinek nem számít az ár, csak minél nagyobb teljesítménnyel rendelkezzen a fűnyíró. De a vásárlók többségénél az dominál, hogy kevesebb pénzért jó tulajdonságokkal rendelkező gépet vásároljon.
Mindezek alapján a fűnyíró-választás általános sémája: A vásárlóknak, a tulajdonságok közül általában a legfontosabb a fűnyíró teljesítménye, ezt követi a a vágószélesség és a fűgyűjtő űrtartalma.
A fenti megoldás kapcsán a felmérés szerint az érintettek az alábbi problémákra mutattak rá: A családok elmondták, ahhoz hogy a legmegfelelőbb gépet válasszák ki, a különböző boltok termékkínálatát végig kellene nézni, de ehhez nagyon sok idő kellene, és erre 8-10-12 órás munkaidő mellett nincs lehetőségük.
A felmérésben szereplők az alábbi javaslatokat fogalmazták meg egy jobb megoldás érdekében: Jó lenne ha a fűnyírókról lenne egy összesítés ahol a választék az összes adattal együtt fel van tüntetve és így ki tudnák választani a számukra ideális gépet.
Véleményem szerint: Az emberek nem tudják mindig a legjobb döntést meghozni a vásárlás során, mert idő hiányában megveszik azt a fűnyírót ami többé-kevésbé megfelel az elvárásaiknak, s csak később jönnek rá, hogy nem a megfelelő gépet választották. De az elemzésem segítségével, ezeknek a családoknak nem kell ilyen problémáktól tartaniuk.
Szakértőm régóta foglalkozik fűnyírók értékesítésével és elégedett a gépek fejlettségével, de elmondta azoktól a cégektől, akikkel kapcsolatban áll, folyamatosan kapja a tájékoztatókat, hogy milyen jövőbeni fejlesztésekre készülnek. Problémám megoldása során egy weblapot is figyelembe vettem, ahol segítséget nyújtanak azok számára, akik fűnyírót szeretnének vásárolni.[1]
A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
Az adott témában az adatgyűjtés 1 online weboldalról és az általam megkérdezett szakértőtől származnak.[2]
Az összehasonlítási szempontok:
- teljesítmény
- vágószélesség
- fűgyűjtő űrtartalma
- vágómagasság
- nettó tömeg
- ajánlott terület
- ár
Az adatgyűjtés során nem tapasztaltam problémát.
A feladat által érintett célcsoportok
A feladatom célcsoportja azok a családok, háztartások, amelyek minél kevesebb pénzért szeretnének jó minőségű fűnyírót vásárolni. A családok kikötései miatt, miszerint a fűnyíró lóereje 4 vagy attól nagyobb legyen és az ára, ne haladja meg a 200000 Ft-ot, a célcsoportom szűkül.
A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
Az összehasonlítás által segítséget nyújtok a háztartásoknak, hogy helyes döntést hozzanak. Időt, energiát és pénzt spóroljanak meg a segítségem által és azt a gépet vásárolják meg, amelyik a legjobb számukra.
A válaszokat befolyásoló tényezők
A fűnyírók összehasonlításánál 7 befolyásoló tényezőt vettem figyelembe:
- teljesítmény (kwatt/lóerő-maximalizálandó)
- vágószélesség (cm-maximalizálandó)
- fűgyűjtő űrtartalma (liter-maximalizálandó)
- vágómagasság (cm-maximalizálandó)
- nettó tömeg (kg-minimalizálandó)
- ajánlott terület (m² - maximalizálandó)
- ár (Ft-minimalizálandó)
A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
Objektumok:
AL-KO Classic 51 B, AL-KO Prémium 6000 B, AL-KO Prémium 6000 BR, Honda HRG 415, MTD SP 48 HWM, MTD SP 53 GHWO, MTD YM 5018 P, MTD YM 5518 SP, MTD YM 6021 CK
Attribútumok:
teljesítmény, vágószélesség, fűgyűjtő űrtartalma, vágómagasság, nettó tömeg, ajánlott terület, ár
Gyakorlati lépések:
- Meta-adatbázis készítése
- Pivot kimutatás
- Primer adattábla készítése
- Coco tábla készítése, Fkeres függvény segítségével
- Solver beállításai
- Solver futtatása
- Szorzatösszeg és HA függvény segítségével a kapott eredmények vizsgálata
- Átlag és Szórás függvény segítségével pótló számítások végzése