„Feladatterv:Mobiltelefonok” változatai közötti eltérés

A Miau Wiki wikiből
(A tervezett alkalmazás/megoldás címe)
(A tervezett alkalmazás/megoldás címe)
1. sor: 1. sor:
 
=A tervezett alkalmazás/megoldás címe=
 
=A tervezett alkalmazás/megoldás címe=
 
A mobiltelefonok vizsgálata ár, megbízhatóság és funkcók alapján, külön figyelmet fektetve arra, hogy az eltérő korosztályok más-más szempontokat vesznek figyelembe.
 
A mobiltelefonok vizsgálata ár, megbízhatóság és funkcók alapján, külön figyelmet fektetve arra, hogy az eltérő korosztályok más-más szempontokat vesznek figyelembe.
Így arra gondoltam, hogy a 40 és 50 év közötti korosztálynak nyújtok segítséget mobiltelefon választásában.
+
Így arra gondoltam, hogy a 40 és 70 év közötti korosztálynak nyújtok segítséget igényes és megbízható mobiltelefon választásában.
  
 
=A feladat előtörténete=
 
=A feladat előtörténete=

A lap 2007. május 5., 12:09-kori változata

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

A mobiltelefonok vizsgálata ár, megbízhatóság és funkcók alapján, külön figyelmet fektetve arra, hogy az eltérő korosztályok más-más szempontokat vesznek figyelembe. Így arra gondoltam, hogy a 40 és 70 év közötti korosztálynak nyújtok segítséget igényes és megbízható mobiltelefon választásában.

A feladat előtörténete

Nem kell felmérést készíteni arról, hogy Magyarország hány százaléka rendelkezik mobiltelefonnal, ugyanis 14-70 év közötti korosztály el se tudná képzelni az életet e nélkül. Viszont a mai mobilreklámok szinte kizárólag a mai multimédiás újdonságokra (pl. 2 megapixeles kamera), vagy az új design elemekre (kagylós, szétcsúsztatható készülék) fektetnek hangsúlyt, amivel a tinédzser korosztályt tudják elcsábítani. Nem gondolnak viszont az idősebb korosztályra, akik esetleg megelégednének egy megbízható készülékkel, alapvető funkciókkal felvértezve. Az általam megkérdezett szakértő is elmondta, hogy a különböző mobilkereskedési szaküzletekbe betévedő, a mai modern technikához keveset értő ügyfélből a legtöbb eladó minél több pénzt próbál kiszedni, és gyakran olyan tudással rendelkező telefont sóznak rá, amelynek funkcióit sose fogja az adott vásárló használni. Ezeken a vásárlókon próbálok segíteni.

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

Szakértőm több éves munkatapasztalattal a háta mögött megtanulta melyek az egyes korosztályokban szóba jöhető mobiltípusokat. Ez a szakértő a vezető finn mobilgyártó cég (nokia) márkakereskedésében dolgozik. Mint említette, a 40-70 év közötti korosztály fontos szempontja a megbízhatóság, ő ezt elsősorban a márkával szűrné ki. A saját márkája mellett még a 4 legfőbb konkurens márkát (motorola, samsung, lg, sony ericsson) vetné megfigyelés alá. Az ő általa forgalmazott márkából több készüléket is tesztelés alá vetne a szakértő, mivel úgy gondolja, a konkurens márkák nem tudnak ezen a korosztályon belül versenyezni. Ez az összehasonlítás választ adhat az én kérdésemre (vagyis: .........................?) és az ő állítására (miszerint:............................!).

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

  • -Az adott témában az adatgyűjtést az ország legnépszerűbb mobilos oldaláról a mobilportról[1] és egyébb katalógusokból végeztem. Ezek az oldalak tartalmazzák az általam használni kívánt összes paramétert.
  • -Segítségemre volt még a márkakereskedő szakértő ismerősöm.

A feladat által érintett célcsoportok

Természetesen elsősorban azon 40 és 70 év közötti vásárlókat érinti, akik nem igényelik az új multimédiás szolgáltatásokat magas szinten. Továbbá a fiatalabb korosztályba is megtalálhatóak azok, akik csak egy praktikus készülékra vágynak. Tehát olyanok, akik nem igényelnek (vö. KO-feltételek:) mp3 lejátszót, bővíthető memóriát, operációs rendszert, de azért nem baj, ha van egy alaptudású vga kamera, ami nem igényel nagy tudást, és csak 2-3000 Ft-tal emeli a készülék árát.

Továbbá érinti a szakértőmet, aki megbizonyosodhat arról, hogy tényleg jól tette, hogy az általam későbbiekben vizsgált nokia készülékeket előszeretettel ajánlotta az idősebb korosztálynak.

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

Mivel egy praktikus és megbízható készülék nyeri majd az összehasonlítást, az ilyen készüléket vásárlónak nem kell félni a félnaponkénti akkumulátor töltéstől (KO-feltétel?) és az állandó szervízbe járástól, illetve nem kell az interneten olvasniuk az összes mobilgyártó márka különböző készülékeit, amivel plussz időt nyernek. Ráadásul attól se kell félniük , hogy a készülék eladója felesleges funkciókkal ellátott készüléket vetet meg velük plussz áron.

Másrészt szakértőm megbizonyosodhat igazáról.

A válaszokat befolyásoló tényezők

Ennek a vásárló rétegnek 6 fő befolyásoló tényezőt vettem figyelembe:

  • -akkumulátor kapacitás (készenléti ill. beszélgetési idő, maximalizálódó)
  • -ár (minimalizálódó)
  • -kamera felbontás (pixel, minimalizálódó)
  • -telefonkönyv mérete (maximalizálódó)
  • -adatátvitel** (GPRS,EDGE,INFRA,BLUETOOTH, maximalizálódó)
  • -kijelző (pixel ill. színmélység,maximalizálódó)

Megjegyzés: A 3G-s adatátvitel túl drága, s ez a célcsoport nem is igényli. Ezt kizáró oknak veszem. Ezen túl viszont "maximalizálandó" az adatátvitel (pl bluatooth-szal való telefonálás autósok részére).

Ezen kívül kizáró okok:

  • -bővíthető memória
  • -mp3 lejátszás
  • -különböző design elemek: kagylós, szétcsúsztatható, "penge" készülékek
  • -operációs rendszer

Úgy tapasztaltuk, hogy ez a réteg - persze az üzletembereket leszámítva (de nem is nekik kívánunk segítséget nyújtani) - nem hajlandó 40 ezer forint fölé menni vásárláskor, de a 20 ezer forint alatti készülékekben nem látja a megbízhatóságot, így csak a 20-40 ezer forint közötti telefonokat veszem igénybe, és mint már említettem csak a vezető öt telefongyártó cég készülékeit vizsgálom (nem csak a NOKIA-t???).

Mindösszesen egy telefonkészülék-katalógusban az alábbi KO-feltételeket adnám meg:

  • ...
  • ...
  • ...

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

A megoldás lépései:

   * ...
   * ...
   * ...

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok