„2007:Tápszerek” változatai közötti eltérés

A Miau Wiki wikiből
(Cím)
(Cím)
4. sor: 4. sor:
  
 
=Cím=
 
=Cím=
 +
Tápszerek ár-teljesítmény viszonyának elemzése kiskereskedelmi árak és beltartalmi adatok alapján
  
 
=A feladat előtörténete=
 
=A feladat előtörténete=

A lap 2007. október 2., 09:10-kori változata

Forrás

XLS


Cím

Tápszerek ár-teljesítmény viszonyának elemzése kiskereskedelmi árak és beltartalmi adatok alapján

A feladat előtörténete

Munkámban a teljesség igénye nélkül néhány elválasztást segítő bébi tápszer adatait dolgoztam fel, és összevetettem az áraikkal, valamint megkerestem A B és C boltok közül, hogy hol érdemes megvásárolni a baba igényeinek legjobban megfelelő tápszert. Célom, hogy segítséget nyújtsak azoknak a családoknak és kismamáknak, akiknek gyermekük elválasztás korába érkezett. Célom még, hogy ki tudják választani az egyéni szempontok alapján a számukra legmegfelelőbb beltartalmú terméket a legmegfelelőbb áron.

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

Az Internet adta lehetőségeket felhasználva megkerestem az általam vizsgált tápszerek ismertetőit. Nem találtam semmi bővebb információt a beltartalomról. Ezért csak a dobozon talált információkat tudtam felhasználni feladatomhoz. Ha elfogadjuk hogy valóban igazak, akkor tényleg érthető és feldolgozható adatbázist találtam egy-egy dobozon. De ez az összehasonlításhoz nem igazán elég mivel a boltban nem lehet átnézni, összehasonlítani és valós képet alkotni esetleg választani olyan hatalmas nagy adatmennyiségből. A különböző boltokat már nem is említve.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

Az adott témában 4 helyről gyűjtöttem adatot: 1. A bébitápszer dobozán lévő tájékoztató alapján 2. Saját tapasztalat alapján 3. Általam megkérdezett rendszeres fogyasztók alapján 4. Védőnői ajánlás alapján

A bébi tápszerekkel kapcsolatban 6 szempontot vettem figyelembe:

•Energia (100ml/kJ)

•Fehérje (g)

•Szénhidrát (g)

•Zsír (g)

•Vitamin (mg)

- D
- B1
- B2
- B6
- C

•Egyéb anyagok (g)

- Élelmiszer rost
- Ásványi anyag

A feladat által érintett célcsoportok

Feladatomban, első sorban a várandós és szoptatós anyukákat tekintem célcsoportnak. Azonban minden gyermekvállalás előtt álló család érintett akik, tudni akarják, hogy melyik termék foglalja magában a legkedvezőbb beltartalmat, és melyik boltban érdemes megvásárolni azt az ehhez viszonyított legkedvezőbb áron.

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

Feladatom nagy hasznossággal bír az általam célcsoportként megjelölt családok számára, akiknek fontos gyermekük egészséges fejlődése. Megkíméli őket attól, hogy fölösleges időt kelljen elvesztegetniük az üzletben a polc előtt a dobozokon lévő táblázatok böngészésével. Ezzel értékes időt takarítanak meg, amit gyermekükre tudnak fordítani. A bébi tápszer kiválasztása általában akkor tekinthető helyesnek, ha sikerül a legjobb áron a baba számára a legmegfelelőbb beltartalmú terméket kiválasztani. A szénhidrát, energia és zsírtartalomból nem dönthető el egyértelműen hogy magas érték esetén a döntés jó vagy rossz. Ennek mérlegelése a családok feladata a baba igényeinek megfelelően. Ebben a választásban figyelembe kell venni az orvos és védőnői tanácsot egyaránt.

A válaszokat befolyásoló tényezők

Az elválasztást segítő tápszerek közötti választást segíti a feladatban részletesen feldolgozott Energia Fehérje Szénhidrát Zsír Vitamin és Egyéb anyag tartalom aránya. Fontos megjegyezni hogy a Fehérje tartalom milyensége és mennyisége ezeknél a termékeknél a gyermekek fejlődése érdekében nagyon fontos ami mutatkozik az árban.

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

Megoldás lépései: Vizsgált termékek: Milupa Junior, BEBA 3, Mildibé 3, Milumil 3, Humana 3, Vizsgált attribútumok: Energia, Fehérje, Szénhidrát, Zsír, Vitamin, Egyéb anyagok, • Adatbázis készítés termékek dobozairól gyűjtött adatok alapján • Az egységesen értelmezhető adatok összevonása • Pivot-kimutatás készítése • Adattáblázat (adatbázisra hivatkozva) és rangsorolás (sorszám függvény) készítése • COCO táblázat készítése, mely Fkeres függvénnyel hivatkozik a Lépcsők táblázatra • Solver beállítása, futtatása • Eredmény kiértékelése a Ha, és Sorozatösszeg függvények segítségével • Átlag és Szórás függvénnyel való kiegészítő számítások elvégzése

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

Az online COCO elemzés elvégzése után minden tápszer ára jónak bizonyult mivel nem volt eltérés a valós ár és becsült ár között.

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

A vizsgálat során azt derítettem ki, hogy akik a vitamin és ásványi anyag tartalom fontosságát tartották elsődlegesnek és az ilyen tulajdonságokkal rendelkező tápszert választják, a boltok és ár tekintetében akkor járnak a legjobban ha az A boltban vásárolják meg a fent említett terméket.

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

Eddig a megfelelő bébi tápszer kiválasztásához sok időre volt szükség, mert a boltok és termékek közül nehéz volt kiválasztani, hogy hol és melyik terméket vásárolja meg a kismama. Az összegyűjtött adatok alapján elkészített elemzésre támaszkodva könnyebben ki lehet választani, hogy melyik terméket érdemes megvásárolni és ez hol a leggazdaságosabb. Ezzel időt és pénz lehet megtakarítani melyekből egy csecsemő mellett, soha sincs elég.

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

Ha a bébitápszer 327 100ml/kJ energia tartalommal, 2 g fehérje tartalommal. 9 g szénhidrát tartalommal, 3,8 g zsírtartalommal, 12,182 mg vitamintartalommal és 4,85 g egyéb anyag tartalommal rendelkezik akkor a reális árhoz legközelebb eső ár 2199 Ft/db.

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok

Adatokat csak a dobozok oldalán szereplő táblázatból merítettem. Interneten a kapcsolódó oldalakon nem találtam ilyen részletes vagy ennél részletesebb leírást. A téma számomra és környezetem számára jelenleg a legfontosabb a gyermekeink fejlődése és anyagi szempontok alapján.