„2007:pelenkák” változatai közötti eltérés

A Miau Wiki wikiből
(A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG))
(A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER))
45. sor: 45. sor:
 
Adatgyűjtés saját kutatás és kisérlet alapján.
 
Adatgyűjtés saját kutatás és kisérlet alapján.
 
Meta-adatbázis készitése egy értékoszlopos és egy attribútumoszlopos struktúra alapján.
 
Meta-adatbázis készitése egy értékoszlopos és egy attribútumoszlopos struktúra alapján.
Ez alapján pivot-kimutatás előállitása ellenőrzés céljából, hogy adatelirás nem következett be és hogy nincsenek-e átfedések.
+
Ez alapján pivot-kimutatás előállitása.
 
Primer adattábla készitése, majd a rangsorok kialakitása "SORSZÁM" függvény segitségével.  
 
Primer adattábla készitése, majd a rangsorok kialakitása "SORSZÁM" függvény segitségével.  
 
COCO tábla készitése, mely az FKERES fügvény segitségével hivatkozik a LÉPCSŐK táblára.
 
COCO tábla készitése, mely az FKERES fügvény segitségével hivatkozik a LÉPCSŐK táblára.

A lap 2007. november 8., 18:34-kori változata

Forrás

XLS

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

A piacon kapható egyszer használatos, eldobható pelenka fajták minőségi értékeinek és árainak összevetése, házi kísérlet segítségével, majd ennek eredményeként az optimális termék kiválasztása az érintettek részére.

A feladat előtörténete

Alapvetően kétféle pelenkát használhatunk az egyik a hagyományos úgynevezett Tetra pelenka, a másik az egyszer használatos, eldobható pelenkát, mely széles skálája megvásárolható. A két agyonreklámozott márkán kívül a piacon megtalálhatjuk még a kisebb gyártók termékeit, vagy a nagy illatszer forgalmazó cégek saját márkáit is. A pelenkákat a gyártók 5 vagy 5+1 fajta méretre szokták osztani, márkától függetlenül a pelenkákat. A méretszámozás egyedül a gyermek súlyának függvénye, a határok változhatnak, de azért a számok többé-kevésbé azonosak. Így az 1-es számmal jelölt csomag mindenhol az újszülötteknek (2-5 kg) való, majd ezt követi a Mini (3-6 kg), Midi (4-9 kg), Maxi (7-14 kg), Maxi Plus (10-16 kg), Junior (12-22 kg vagy 15-30 kg). A Junior méretre van úgy, hogy sor sem kerül, mert gyermekünk előbb lesz szobatiszta. A csomagokban található pelenkák darabszámát tekintve általában többféle kiszerelés létezik, viszont a súly és a méretszámozás növekedésével egyre kevesebb pelenka található a csomagban. (Egy 6-os jellel ellátott junior csomagban kevesebb darab van (kb. feleannyi), mint egy 1-es újszülött csomagban.)

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

Sok anyukának köztük nekem is fejtörést okoz, hogy a piacon lévő pelenkák közül melyiket válasszam gyermekem számára, ha szem előtt kívánom tartani az egészségügyi, kényelmi, és az anyagi szempontokat. Az egyszer használatos pelenkák széles skálája megvásárolható ma már minden szuper- és hypermarketben, drogériában, gyógyszertárban.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

Vizsgált objektumok: - Pampers - Libero - Huggies - Babylove (Drogerie Markt) - Tesco szines pelenka - Babydream (Rossmann)

Vizsgált attribútomok: - Termékcsalád - Beszerztési hely - Gumirozás - Tépőzár minősége - Nedvességtartás - Ár

A feladat által érintett célcsoportok

Feladatomban elsősorban a gyermeket váró és már kisgyermekes szülőket tekintem célcsoportnak.

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

A felsorolt szempontok alapján segítséget nyújt, hogy vásárláskor ne csak a pelenka márkáját nézzük, hanem azt is, hogy a kiválasztott pelenka minőségileg is megfelelő legyen. Attól, hogy egy pelenka ismert márkájú és még hozzá drága is, nem biztos, hogy a legjobb minőséget nyújtja.

A válaszokat befolyásoló tényezők

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

Adatgyűjtés saját kutatás és kisérlet alapján. Meta-adatbázis készitése egy értékoszlopos és egy attribútumoszlopos struktúra alapján. Ez alapján pivot-kimutatás előállitása. Primer adattábla készitése, majd a rangsorok kialakitása "SORSZÁM" függvény segitségével. COCO tábla készitése, mely az FKERES fügvény segitségével hivatkozik a LÉPCSŐK táblára.

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

Az elemzés célja, hogy megtaláljuk a legjobb árteljesítményű pelenkát. Aki több pénzzel rendelkezik az átlagosnál az általában a drágább, márkásabb terméket vásárol, míg az átlagosnál kevesebb pénzzel rendelkező emberek az olcsóbb terméket helyezik előtérbe. Nem mindig a drága termék a jó, az olcsóbb termék is nyújthatja ugyanazt a jó minőséget.

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok

Az adatokat kizárólag saját kutatás és kísérlet alapján állítottam össze. Az Interneten az egyes pelenkák honlapján kizárólag az adott pelenka részletes leírása találhatóak, az egyes pelenkákra vonatkozó összehasonlító kimutatást, táblázatot nem találtam.